· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 10 luni
Paul: 8 ani, 9 luni

06.07.2010 12:40     citat 

rad

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 5 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 7 luni

06.07.2010 8:02     citat 

e-alice pana la 14 te mananca criza sau te apuci de scutece spalate manual sau te adaptezi la situatii cum am mai auzit...iei un pampers, dupa ce-l foloseste bagi carpe rad rad rad ....asa ca incearca si tu macar pe la 6 ani sa incepeci sa renuntatzi, nu de alta dar se va duce si la scoala rad rad rad [/b]

sus

Denunta
e-alice

Copii

06.07.2010 8:05     citat 

----------
citat:
abramburica
am mai auzit...iei un pampers, dupa ce-l foloseste bagi carpe

----------

asta e o gluma, nu? foarte fericit

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 10 luni
Ida Maria: 10 ani, 6 luni

07.07.2010 4:48     citat 

----------
e-alice a scris:
wow! dar daca il las cu pampers pana la 14 ani? scot limba foarte fericit
----------

Poti sa incerci dar nu cred ca vei reusi. Orice copil are o perioada in care el iti da de inteles ca vrea la olita. Si daca o ratezi (ca noi) revine. In general intre doi si trei ani.
La un an si un pic.... nu cred ca intelege ceva copilul ala.

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.07.2010 5:12     citat 

nu stiu de ce dar parca olitza e inca un subiect pt. care sa ne ingrijoram si cu care sa ne stresam de-ge-ba. Ne, la modul general scot limba
chiar vreau sa las stresul asta deoparte si sa fac ce e bine si comod pt. Vlad in primul rand. Nu vreau sa alerg cu mopul in urma lui ca dupa un catel, nici sa-l vad ca plange ca sta pe un obiect despre care nu intelege nimic, nici sa plang eu de nervi ca nu face la olitza odata!! prostit
asa ca, desi si mie mi-a trecut prin cap ca as putea incerca....mai bine lasa, pt. cand o vrea el.... zambet
dj, ce semnale ai primit tu ca vrea altundeva decat in pampers? ca sa fim si noi atenti pe viitor... zambet

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 16 ani, 5 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani, 7 luni

07.07.2010 5:39     citat 

As vrea eu sa glumesc...dar...NU ...trist dar adevarat prostit

sus

Denunta
DJ

Copii

07.07.2010 7:57     citat 

Imediat cum facea se tragea de pampers si cerea schimbat iar daca il lasai fara pampers facea mult mai rar; cand am incercat noi prima data facea de 3 ori in 30 minute, cand era pregatit facea o data la o ora sau mai mult. Dar asta dupa doi ani.

sus

Denunta
byannca

Copii
Karina Ioana: 11 ani, 11 luni

13.07.2010 7:50     citat 

Buna fetelor!
Am si eu o fetita de un an,iar de cateva zile am inceput sa o pun pe olita, dar nu sta mai mult de un minut si vrea sa plece...
Poate ca nu ar trebui sa insist... AM AUZIT ca sunt copii ce fac la olita de la 8 luni,iar altii de la 2 ani....eu cred ca fiecare copil are ritmul lui....
Ce ar trebui sa fac?

sus

Denunta
e-alice

Copii

13.07.2010 8:10     citat 

pai, urmeaza ritmul copilului tau, nu? se cere copilul tau la olita? daca crezi ca e pregatit incearca. (oricum la 8 luni ma indoiesc ca e vreun copil pregatit. Pregatit de mama, asta da....)

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

13.07.2010 10:27     citat 

La un moment dat copiii inteleg ca adultii fac pipi si caca la olita si vor si ei sa faca acelasi lucru.

La noi a fost foarte lunga povestea cu dezvatatul de pampers.

La 1,6 ani a vrut sa faca pipi ca tata - nu aveam olita in casa, i-am cumparat intr-un final si l-am lasat toata vara cu scutec doar la somn.
Sa zicem ca cerea olita cam in 25% din cazuri la inceput. Pentru ca se lua cu joaca si uita.
Apoi mai des, apoi mai des, apoi a devenit un eveniment sa faca pipi pe el.

Caca nu a vrut la olita, dar nu mai suporta nici scutecul. Deci facea pe jos in baie. Dupa aia a vrut numai in pampers. Si iar s-a sucit si iar si iar.

Pana acum o luna.
Cand am fost la supermarket si nu aveau pampers marimea 6 cu dinozauri - din aceia gen chilotel. Am intrebat-o si pe doamna de la raft si ne-a zis ca nu are marimea 6.
"Ben, asta e mai mama, nu mai sunt. O sa faci la olita.
Si noaptea?
Si noaptea."

Si asta a fost.
In total i-a luat aproape un an sa vrea sa stea pe olita. Sau pe toaleta noastra cu reductor.
Acum daca ar fi zis ca nu vrea si nu vrea ii luam marimea 5 si asta e. Am avut noroc ca pampersii s-au terminat exact cand a fost el pregatit sa stea pe olita.

Eu sunt foarte de parere ca trebuie lasat copilul pana cand isi exprima singur dorinta in acest sens.
Si le-am interzis tuturor rudelor si prietenilor 'binevoitori' sa se bage in sufletul lui cu prostii gen "esti baiat mare, trebuie sa faci la olita" si altele asemanatoare.

sus

Denunta
dinamic

22.07.2010 3:31     citat 

Imi pare rau ca va spun, dar se greseste mult cand se spune ca nu se poate invata copilul cu olita, sau ca trebuie asteptat pana cere el...

Copiii invata continuu inca de cand se nasc...

Fetita mea are 1 an si 3 luni aproape si am incercat olita incepand cu 8 luni acuma deja cere de multe ori si merge fara probleme la WC (cu capac pt bebelusi)

Trebuie sa invatati obiceiurile copiilor si veti vedea ca merge 100%. De exemplu noi am observat ca imediat cum se trezea facea pipi sau kk si asa am inceput. Direct la olita cum se trezeste. La fel dupa masa de pranz (legume), sau seara inainte de culcare. Bineanteles ca nu am exagerat fortand-o sa stea daca ea nu dorea. Dar incetul cu incetul si-a dat seama ca se simte mai bine si ea cand face la olita/WC si nu in pampers.

Daca va inchipuiti acuma cand o punem pe WC si vedem ca nu face nimica, daca incercam sa o luam, o intrebam: GATA ? daca ne lasa sa o ridicam inseamna ca nu face nimic, dar daca ne impinge mnainile (si asta se intampla de foarte multe ori) inseamna ca o sa faca ceva si culmea in 2-3 minute face zambet

Dar sa nu va amagiti, asta nu inseamna ca am scapat inca de pampers...sa fim seriosi, dar sunt convins ca astfel vom scapa de pampers mult mai repede zambet

sus

Denunta
dinamic

22.07.2010 3:34     citat 

----------
DJ a scris:
----------
e-alice a scris:
wow! dar daca il las cu pampers pana la 14 ani? scot limba foarte fericit
----------

La un an si un pic.... nu cred ca intelege ceva copilul ala.
----------

intelege mai multe decat iti poti da seama zambet nu se poate exprima in cuvinte, dar asta o sa vina mai tarziu scot limba

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 12 ani
Radu Stefan: 8 ani, 8 luni

22.07.2010 10:43     citat 

dinamic si eu sunt de parere ca se invata usor, usor si ca trebuie sa se obisnuiasca cu olita la inceput si apoi discutam de cerere. Vlad de la 7 luni este pus pe olita, nu cere sa faca dar vad ca uneori dupa ce face in pampers sune caca, iar daca eu ma duc la baie vine si imi spune caca. Oricum stiu ca in jurul varstei de 2 ani incept sa aibe control asupa acestor necesitati, deci mai avem pana ajungem acolo noi.
Dar...cum fiecare copil este diferit, sunt copii care nu ai cu cine, nepotelul meu este cel mai bun exemplu, Vlad face faca la olita si varul lui de 2 ani si 2 luni refuza sa faca, sta pe oita dar nu face, dupa ce se ridica ii pune scutecul si imediat face. Sora lui la 1 an jumatate facea la olita si cerea... deci aceiasi parinti dar copii diferiti.
Bafta tuturor mamicilor si multa rabdare.

sus

Denunta
e-alice

Copii

23.07.2010 11:54     citat 

Eu nu mai stiu cum sa procedez. Ma gandesc ca il pun degeaba pe olita daca el din ziua in care s-a nascut face in pampersul de la popou. Cred ca in mintea lui ar fi: ce-o mai vrea si asta de la mine? O varsta de la care sa vin cu oala dupa el, nu exista. Cand mi-o da semne, de unde sa stiu daca asa cum el s-a obisnuit sa faca in pampers, (scutec, ma rog), asa m-am obisnuit si eu comoda sa il spal si sa-i schimb scutecul. Mi-as fi dorit sa fi procedat altfel, dar acum e tarziu. In principiu, fiind vara, la tara, putza goala cat se poate si atentie unde calcam scot limba

sus

Denunta
DJ

Copii

23.07.2010 12:20     citat 

E-alice nu are sens sa chinuiesti copilul acum. S-a mai scris mai demult la subiecte asemanatoare ca la varste de genul asta e dresaj, nu invatat la olita. E aberant sa pui un copil care nu vorbeste la olita din simplul motiv ca nu iti va putea spune ca va face cava.
Ca unele persoane prefera sa faca asta este problema lor. Asa si unii isi "ating" copiii si li se pare normal. Nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: