· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 8 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

23.07.2010 12:22     citat 

clar Dj. Eu am zis ca il pun degeaba, trebuia sa pun conditionalul, l-as pune degeab, ca nu il pune nimeni inca zambet

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 8 luni
Ida Maria: 10 ani, 4 luni

23.07.2010 12:26     citat 

Nici o problema! zambet

sus

Denunta
maya_maya

Copii
Bianca Andreea - o skumpika mika!!!
12 ani, 1 luna

23.07.2010 2:50     citat 

Mai fetelor, eu urmaresc de mult timp subiectul, dar n-am postat niciodata ptr ca... mi-a fost mai usor doar sa citesc si in acelasi timp sa invat din experientele voastre zambet
De "dresaj" nu stiu ce sa zic, cred ca toti am fost "dresati" la un moment dat chiar daca stim chiar daca nu. Nu zic nici ca sunt de acord cu el dar nici ca as fi.

Sa va spun cum am facut noi. I-am luat olita pe la 9- 10 luni. am pus-o pe olita si urla ca din gura de sarpe, bun... am pus olita de am si uitat de ea vreo luna, si iar am incercat, dar facea la olita doar pipi si doar daca nimeream eu timpul potrivit, caca nu facea decat din picioare jenat si in scutec. Iar am lasat olita si am incercat doar acu de vreo 2 luni (1 an si ...). O puneam pe olita si ziceam sa faca psssss, iar cand facea iar ii souneam ca a facut pssss, dupa vreo doua zile a ainceput si ea sa spuna cand facea pipi tssss, dar de cele mai multe ori spunea exact in momentul in care facea cand deja era prea tarziu pentru olita rad
Pentru ca nu voia sa spuna caca nici nu prea m-am strofocat sa o pun la olita cand facea, foarte rar o puneam cu tot cu scutec pe olita si asta doar ca sa invete sa faca stand pe sezut si sa nu mai faca din picioare jenat , si cam dintotdeauna cand facea caca ii spuneam pfffffuuuiii ce pute si gesticulam cu mana, si asa a inceput fetita sa spuna de vreo luna cand face caca puf si mai si gesticuleaza rad , bineinteles ca o pun la olita pentru ca nu vreau sa pierd momentul. Dar sa nu credeti ca spune tot timpul, spune doar dimineata. Cand face in scutec se trage de scutec si spune puff rad , nu suporta scutecul murdar.
Aaaa de tssss a uitat, nu mai vrea sa spuna rad asa ca tot n-am scapat de scutece.
N-am fortat-o si consider ca nici n-am dresat-o ci am lasat-o pe ea sa spuna.

sus

Denunta
e-alice

Copii

23.07.2010 3:50     citat 

pai bine Maya, nu ti-o fi placand tie cuvantul dresaj, dar lasand asta la o parte, nu crezi ca e nitel confuza pustoaica? Mie asa-mi pare, fara suparare. zambet

sus

Denunta
maya_maya

Copii
Bianca Andreea - o skumpika mika!!!
12 ani, 1 luna

23.07.2010 5:24     citat 

Confuza??? De ce?

Alice eu o las pe ea sa spuna, spre ex azi diminea eu faceam mancare in bucatarie, iar cand am venit in camera ea era deja treaza si spunea intr-una puff si se tragea de scutec. Mi-am dat seama ca a facut deja caca, dar ea spunea intr-una puff.

N-am certat-o niciodata ca afacut pe ea.
Cred ca ai inteles ca e confuza din cauza faptului ca nu mai soune cand face pipi, dar ea are momentele ei cand spune cate un cuvant o perioada si dupa aia nu mai spune timp indelungat.

sus

Denunta
e-alice

Copii

23.07.2010 5:28     citat 

am inteles trag cu ochiul

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 5 luni

23.07.2010 5:53     citat 

Haideti sa va spun ce cred eu:

Mi se pare ciudat ca se vorbeste pe 8 pagini despre olita dar nu si despre controlul sfincterian. Care control se dobandeste in general incepand cu varsta de 2 ani pentru caca si 2 ani si jumatate pentru pipi. De aici trag eu concluzia ca abia dupa varsta de 3 ani poti spune despre un copil ca ar putea folosi oala dar nu vrea.

Chestia cu "invatatul la oala" e relativa. Eu n-as lasa oala aruncata pe undeva prin casa in asteptarea de a mi-o cere singur sau a se duce sa faca acolo.

Si da, Ayan are oala. Si da, Ayan "foloseste" oala. Am cumparat-o acum vreo luna (intr-un imbold de moment) zicand: hai sa facem cunostinta. Prima data l-am asezat pe oala numai sa vad daca are vreo intentie sa stea acolo. Asa cum ma asteptam, a inceput sa tipe. Apoi am incercat sa-l asez numai cand dadea semne ca face caca. N-a fost chip sa stea pe ea si, dupa inca o incercare, l-am lasat in pace. Oricum era clar ca nu-i tocmai comod sa stai pe un plastic rece. Mai ales "cateva minute", cum mai citesc pe aici.

L-am asezat iarasi ieri pe oala, tot pentru caca. A stat cuminte si a facut acolo. La fel si astazi. Cacacit, ridicat, sters si laudat. El bucurat, scutecul curat. Atat... nu l-am tinut in plus, in speranta ca poate face si pipi.

Da, e un soi de reflex conditionat. Dar oala conditioneaza "emisia" sau "emisia" conditioneaza oala? Sau oare nu conteaza?

Si acum ce? Sa incep sa-l pun pe oala cateva minute la trezire si apoi periodic ca, deh, e baiat mare si trebuie "sa se invete"? rad

Va face caca acolo cand il voi surprinde incercand sa faca in scutec, tocmai ca el sa inteleaga la ce foloseste. Vreau sa stie ca atunci cand va fi capabil sa inteleaga ca "ii vine", oala este cea pe care trebuie s-o utilizeze pentru a scapa de "surplus".

A... si nu va sta pe oala cu jucarii, mancare, telecomanda sau mai stiu eu ce elemente care sa-i distraga atentia. Oala e una simpla, cu scaunel, fara chestii tipatoare sau mai stiu eu ce carusel atasat. Oare nu se gasesc si din astea cu jucarele atarnate? Ca unele mamici chiar ar fi incantate. foarte fericit Asa cum scaunul pe care sta cand mananca nu foloseste pentru a dormi sau pentru a-si face siesta rontaind inele gingivale. As vrea sa stie ca fiecare lucru are scopul lui, fara insa a-i limita creativitatea.

Si inca ceva... m-am gandit ca, atunci cand il voi considera pregatit sa se apuce serios de treaba asta, sa-i aduc un baietel putin mai mare care sa-i arate cum se face. Poate explicatiile vrebale nu vor fi de ajuns... prostit Si nici eu de gand n-am sa-mi dau jos nadragii in fata plodului, ca sa ma intrebe de ce el are furtun si eu nu. rad rad

O "preocupare" am totusi: cand invata baietii sa faca pipi din picioare? jenat

C-o fi bine, c-o fi rau ce zic eu... oi trai, m-oi mai documenta si oi vedea. Ca zilele in tarc n-au intrat si pana la 3 ani... multa vreme mai e. Si daca nu si nu... asta e... vorba furnicutei (parca): il insor cu scutec. Si sa se descurce nevasta-sa cu el. foarte fericit

Edit: Ca socoteala de acasa nu s-o potrivi cu cea din targ... ma astept si la asta... o sa ma ghidez dupa nevoile copilului si dupa modul lui de a le transmite.
Pomeneati de EC. Ce e?

Ultima modificare efectuata de catre D3lia la 23.07.2010 6:09, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
e-alice

Copii

23.07.2010 6:01     citat 

----------
citat:
D3lia
Mi se pare ciudat ca se vorbeste pe 8 pagini despre olita
----------

si mie, dar de ce: mi-e teama ca din prea mult zel in a veni in intampinarea nevoilor puilor, le bagam olitza la inaintare. Cred ca daca am privi lucrurile mai natural, copiii ar intelege si ar anticipa dorinta noastra (de a scapa de plasticul in care tot noi i-am imbracat). Ma uit la piticul meu, azi a facut un baltau pe parchet si apoi a inceput sa danseze in el. Cred ca a fost mai fericit decat cu bilutzele alea umede din pampers intre picioare. Vreau sa fie fericit, sa se simta liber si fericit. Nu cred ca pampersul lasat non stop intre picioare il face sa se simta bine in mijlocul verii (si nu numai), nu ma vad nici pe mine spaland rufe non stop de kk, e drept. O sa incerc sa-l tin cat mai mult timp la aer si mai vedem.... zambet Timpul in care o sa ceara singur sa faca altundeva decat scutec o sa vina si el, si cred ca cu cat sunt mai relaxata eu, cu atat mai bine ne vom intelege din acest pct.de vedere.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani, 5 luni

23.07.2010 6:13     citat 

----------
D3lia a scris:

Mi se pare ciudat ca se vorbeste pe 8 pagini despre olita dar nu si despre controlul sfincterian.
----------

Asta am spus, nu ca mi se pare ciudat ca se tot vorbeste despre oala de ceva timp.

Si da, clar ca a fost mai fericit "la aer", scumpul de el. zambet

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 11 luni
Maria: 12 ani, 6 luni

23.07.2010 6:35     citat 

----------
D3lia a scris:

O "preocupare" am totusi: cand invata baietii sa faca pipi din picioare? jenat

----------

Stiu eu unul care abia inainte de a implini 5 ani a indraznit sa ude copacelul cool prostit
Serios acuma,am inteles ca undeva pe la 3 ani,3 ani si ceva de obicei se cam invata baietii.Unii mai devreme.Altii nervos mai tirziu foarte fericit

Acuma... legat de controlul sfincterian- Maria a invatat sa faca la olita (mai bine zis si-a dobindit / constientizat controlul sfincterian ) undeva inainte de a implini 1 an si 9 luni. Pe la 1 an si 8 luni,cind era cald -cald in casa am inceput sa o tin in chilotei in casa si sa-i explic ca ar fi foarte dragut sa stea fara pampersul ala gros pe ea si sa faca la olita ,In ideea asta l-am si rugat pe Tudor uneori sa faca la olita,ca sa vada si ea ce ramine acolo si ca olita nu-l musca pe Tudor de fund .
A fost cooperanta, iar in a 11-a zi de cind incepusem sa o tin ziua in chilotel ( cu multe ture de pipi si caca pe parchet sau covor) dintr-odata a inceput sa ceara olita,sa astepte sa ii dau chiloteii jos fara sa se mai scape pe ea.Pur si simplu.De unde am tras eu concluzia ca probabil asta a fost virsta la care ea a fost pregatita sa isi controleze sfincterul, iar incercarile mele de a o invata sa faca la olita au venit pe un teren deja pregatit din punctul de vedere al dezvoltarii trupusorului ei.

Tudor a inceput sa faca la olita la 2 ani si 2 luni ,tot asa,in vreo doua saptamini,apoi au mai durat citeva luni pina sa renunte si la pampersul de noapte.

La amindoi au contat foarte mult uralele si ovatiile, si la Tudor si la Maria tzopaiam si chiuiam pe linga olita si ii sunam pe G si pe maica-mea sa-i laude si ei la telefon.Erau topiti de fericire,cred ca si asta conteaza.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 8 luni
Ida Maria: 10 ani, 4 luni

23.07.2010 7:28     citat 

D3lia Horia de vreo luna face din picioare pisu dar la noi clar e influenta gradinitei.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani, 9 luni
Antonia: 10 ani, 3 luni

24.07.2010 10:05     citat 

D3lia, Paul a facut pipi de la inceput in picioare, fiindca asa a invatat el ca fac baietii. L-a vazut pe tati si l-a imitat. I-a si placut ideea ca uda iarba si pomisorii. foarte fericit

sus

Denunta
e-alice

Copii

24.07.2010 11:10     citat 

----------
citat:
ocrisu
I-a si placut ideea ca uda iarba si pomisorii
----------

rad dulce

al meu a facut zilele astea pipi pe aici prin preajma scot limba , si totdeauna din picioare zambet

sus

Denunta
carpe_diem

Copii
Gabriel Mihai: 13 ani, 10 luni
Robert Matei: 12 ani, 4 luni
Carla Irina Natalia: 11 ani, 2 luni

25.07.2010 3:47     citat 

Si baiatul meu cel mare (3 ani si 1 luna) a inceput de 3 zile sa faca pisu la olita. Nu l-am asezat niciodata pe ea. I-am aratat doar ca acolo fac baietii mari si i-am lasat-o intr-un colt, in sufragerie si a studiat-o el ceva timp.
Acum cateva zile il imita pe tati, pe care l-a prins intr-o zi in timp ce facea pisu. Si atunci i-am dat pampers-ul jos si l-am invitat la olita. Si a facut.
Asa ca i-am pus doar chilotei. Primul somn de zi fara pampersi s-a incheiat cu succes fara pat ud. Cum s-a trezit a venit la olita zicand ''pisuu'' si a facut.
A doua zi s-a scapat de 4 ori prostit iar in rest a facut la olita. El nu cere, pt ca o are la indemana. cand ii vine doar se duce acolo.
Acum suntem in a treia zi in care punem pampers doar seara, iar in rest facem cu succes numai la olita, din picioare, ca asa a vazut la tati. Fara nici un fel de interventie din partea noastra. Chiar si chiloteii ii da jos singurel.
Din fericire in timpul somnului de peste zi nu face.
Kk nu a facut inca la olita, dar singur s-a asezat pe ea de vreo 2 ori si a stat cam vreo 5 minute acolo, asa ca trag sperante ca nu va dura asa mult pana incepe sa faca si kk tot acolo.
Sper ca pana la sfarsitul verii sa scapam de scutece de tot. sarut

sus

Denunta
lacralex

Copii
Alexandru George - nastrusnic
12 ani, 2 luni
Maria Diana: 8 ani, 2 luni

15.09.2010 9:43     citat 

Buna, pt ca eu am inceput subiectul m-am si gandit sa-l inchei.
Alex a reusit la 1,7 luni suntem fara scutec ziua, doar noaptea ii mai pun deoarece are un somn foarte sensibil si daca se trezeste nu vrea sa mai adorma.
Am inceput usor cate o jumatate de zi fara scutec (e o poveste lunga si cu unele sfaturi de aici luate si anume sa-l asez pe oala asa din cand in cand........si multe altele), cand il vedeam ca vrea sa coopereze si am ajuns de luna trecuta sa-mi zica cand vroia sa faca .
Mai sunt mici accidente cand este prea preocupat de ceva anume....
Sanatete la copii si multumesc tuturor ce au postat raspunsuri.
sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: