· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
MariaBlagu

17.09.2010 5:23     citat 

Fetita mea are 2 ani si o luna si inca nu face la olita, imi spune ca trebuie sa faca pisu dar nu face in olita, se pune pe ea dar dupa aceea se ridica si face pe jos.
Am vorbit o data cu un psiholog si mi-a spus ca nu trebuie sa stresam copii foarte tare de la o varsta foarte mica deoarece instictul incepe pe la varsta de 1 an si 10 luni, pana la acesta varsta ei nu stiu si chiar daca ii inveti la olita este ceva fortat si de aceea merge mai greu.

sus

Denunta
monika_miha

Copii
victoria-elena: 12 ani, 6 luni

04.10.2010 12:15     citat 

Buna fetelor,
am urmarit si eu subiectul deoarece si noi suntem la acest stadiu.
Sa va povestesc asa pe scurt aventura cu fetita mea.
Noi am inceput sa numai purtam scutecel si sa o pun foarte des la olita din 17 sept, ea saptamana viitoare implineste 2 ani. Si la inceput mai o scapa pisu in pantalonasi dar asta cam asa timp de vreo 3-4 zile de cand am scos scutecul. Caca in aceasta perioada nu facea decat la olita. A si invatat sa se ceara dar tot timpul spunea caca indiferent de ce facea. E toate au fost frumoase pana saptamana trecuta cand in 4 zile consecutive spre seara facea tot timpul caca in pantaloni fara sa se ceara in prealabil, cu precizarea ca dimineata facea la olita caca. In cocluzie acu sunt in dilema foarte mare. Dar am decis sa mai studiez si sa vad ce face, ca de ieri iarasi facem numai la olita. In timpul somnului ii mai pun scutec in rest deloc.
Dupa parerea mea nu poti spune ca este o regula general valabil, depinde foarte mult de fiecare copil in parte si de ce temperament are.

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 15 ani, 1 luna
Elena, Alin si Andrei - tripleti
11 ani
Andrada: 16 ani, 11 luni

23.05.2011 10:32     citat 

fata face numai la olita, se cere, plange foarte galagios, insa baietii inca nu am reusit sa ii dezvat. sunt inca mici, au un an si o luna, am rabdare, dar nu vreau sa ajung sa folosesc numarul cel mai mare de la pampers si sa nu mai reusesc sa scap de ei.

sus

Denunta
adriana_eftm

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 11 luni

31.05.2011 1:08     citat 

mai las-o vreo 2-3 luni si dupa, totusi e micuta si s-ar putea sa iti ude cam des covoarele
rad)

sus

Denunta
mamidepuimic

31.05.2011 5:54     citat 

Noi am scapat de scutecel la 1 an si 1 saptamana din cauza unei dermatite de scutec,foarte urate.Singura solutie,recomandata de medic,a fost scoaterea treptata a scutecului.Alex era obisnuita deja cu olita,nu a fost foarte greu sa ne dezvatam de scutec.Dar noi am fost nevoite,altfel as mai fi lasat-o putin pana sa i-l scot definitiv.

sus

Denunta
ReBeIIa

Copii
Selim Ayan: 12 ani, 4 luni

31.05.2011 7:13     citat 

baietelul meu are 2 ani jumatate si tot incerc sa l dezvat de pampers, nu e vb de economii, pt el mai mult nu pt mine ca vine caldura si e rau tare... ne stim pe noi cu absorbant, d apoi pe ei cu datamai somoiogul... scuzati exprimarea... si nu reusesc... se piteste si la caca si la pipi... la fel ca taica-su cand eras mic... azi l am lasat fara pampers si a zis ca se simte mai bine... il tot pun des pe olita, dar nu zice... si ma oftic...

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 8 luni

01.06.2011 3:01     citat 

si eu cand m-am hot sa o las pe daria fara pampers in casa, o intrebam cred din 5 in 5 minute (ei, exagerez putin) daca face. si cam la 1 ora 2, cand mergeam eu, o luam si pe ea c u mine si facea.

normal ca se mai intampla sa faca si pe ea, caci nu vroia sa spuna. pe la 2 ani si 6 luni, a inceput sa zica cand face si de atunci nu mai avem probleme. acum, ne chinuim sa scapam de cel de noapte.

si acum, o iau eu din pat si o pun pe olita noaptea si pe urma mai face dimineata. dar, si aici mai sunt incidente.

incet incet reusim noi si voi.

cate haine nu a udat inainte...si ce se mai oftica tasu ca uda covorul sau patul...dar n-am cedat. si pana la urma, a inceput sa spune. asta dupa ce am lasat-o si la cresa fara pampi in timpul zilei.

sus

Denunta
vyronis

02.03.2021 1:21     citat 

разб360.8линиCHAPИгелWillGardязыкGeraпутьАкишTescGeis
ВежиГурвРоссКалиManuписаTescОксаВолоXVIIМотоАртиTesc
РоссDomaXVIIKiwiфакуСмирPatrWill(196ЧернGarnсертGarn
MythPalmWillJohnХюбеGarnJuliмаршКолиLycrJeweAlabEddi
LycrDianВВРоПожеAdagПитеавтоВиллчитаLookкармFallSela
SelaElegвклеOZONBassXVIIФруаПрилVIIICarnRogeZoneязык
ClifZoneZoneJackTotaXVIIZoneZoneжизн1066ZoneПустZone
ZoneXVIIMurr1877ГуруЧебоСпусСемеПапаСодегубеFromучил