· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor A reusit cineva fara pampers la 1, 3 luni????     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 9 luni
Pufarina: 10 ani, 7 luni

10.06.2010 1:14     citat 

io nu inteleg ce relevanta are cine pe ce da banii si cine ce buget are...
e mai interesant da aflat ce e mai bine pt copil, ma rog, asta ma intereseaza pe mine.... eventual daca ceea ce fac eu e gresit? ce as putea sa fac mai bine?
ca daca e sa o luam la calculat bani, atuncea nu mai dam copilului oua de la nu stiu care gaina premiata, ca sunt scumpe.... lapte de la super-vaca ... legume de nu stiu care, bio si ultra bio.... carucior marca X, patut Y, haine chestii trestii...
ii dam paine cu margarina de la 6 luni, sta in pat si nu iese afara pana invata sa mearga si am terminat discutia....

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 9 luni

10.06.2010 1:22     citat 

cu ce dauneaza dresajul? sau nu dauneaza? cu ce dauneaza fortarea copilului sa faca aia si aia? sau nu dauneaza?

off topic: n-am afirmat nici unde ca "metoda" mea e buna (de altfel nici macar nu-i o metoda)
si daca nu-s de acord cu o opinie, explic si de ce, ce anume nu-mi convine trag cu ochiul
n-am nevoie de raspunsuri in ceea ce privesc chestiile materiale, detaliile familiei tale socat
asta scriam aici
----------
citat:
e interesul cui deci daca nu al parintelui? al copilului care habar n-are ce inseamna acea suma pe care o dai tu pe scutece? (à propos, pampers e o marca de scutece, nu un nume generic )
si la ce iti serveste sa cumperi trei cutii de lapte deodata, cind tot esti toata ziua prin magazine si fata tot atita lapte bea, oricite cutii ai avea tu acasa?

nu, n-am nevoie de raspunsuri

----------

dar tu, care sustii "invatatul" prin orice mijloace la olita, tot n-ai raspuns la un anume DE CE
----------
citat:
tu ai crezut ca-i mai bine sa-ti lasi copilul 2 ani si ceva cu pampers problema ta,eu una n-as face si n-o fac ,nu mi se pare ok (poate doar in anumite cazuri speciale)
la urma urmei nu vad ce e rau in faptul de a invata copilul sa faca devreme la olita?sa-mi explice si mie cineva cu ce si cum dauneaza olita?
----------

de ce nu-s ok copiii care au scutec pina la trei ani chiar? ce-au ca ...deficienta?
de ce e ok sa-l obligi sa faca la olita, la program, fara ca el, copilul, sa stie macar ce-i aia?

furnica, exact la asta ma gindeam si eu, chipurile tre' sa fac economie la scutece, da' nu fac economie la nus' ce aparate impotriva tintarului, la nus' ce marca de patut, carut si altele care la un moment dat devin complet superflu socat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 1:24     citat 

haoleo, da al meu la aproape 4.... si mai si refuz sa il tratez de retardat si sa il duc la pisicolog.... foarte fericit

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani, 1 luna

10.06.2010 1:38     citat 

ah si eu am avut de furca cu mama. noroc ca-i femeie inteleapta si accepta argumente de bun simt.
i-a luat liei olita de ziua ei rad
i-am zis ca e caraghioasa.. dar ea nu si nu. sa puna fata imediat ce se trezeste. buuun.
se trezeste lia dintr-un somn de peste zi, mama o ia, o pune, evident ca nu intelegea si parea ca incepe sa se enerveze. s-a dat jos, a facut 2,3 pasi de-a busilea si si-a dat drumu pe covor rad
asta ca sa fie clar cat de bine intelege la varsta asta ce e olita si la ce foloseste trag cu ochiul

poate sunt copii pe care "ii pui pe olita si fac" dar asta este cel mult reflex conditionat, scenariu care pe mine ma sperie. cum sa faca pipi / caca "la comanda"? brrrr.
evident ca am sa astept sa-si dea seama ce se intampla cu ea, sa invete sa anunte si apoi sa-i fac cunostinta cu ce optiuni are, in cadrul unui dialog. atata vreme cat am pierdut trenul EC, alta solutie de bun simt nu vad. iar banii pentru scutece ii castig prin laptele gratis scot limba

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
12 ani, 4 luni

10.06.2010 1:54     citat 

bravo tie ca ai lapte gratis,nu toate mamicile au desi tare mi-ar fi placut sa am si eu sa sa ma invete cineva cum sa alaptez in asa fel incat sa nu-mi pierd laptele,dar uite....nu toate-s ca tine
dar pana la urma sa ma convinga cineva cu ce dauneaza olita la o varsta asa mica,de 1 an?

teo si nu-mi vorbi mie de economie la scutece pt aparat de tantari.....tu chiar nu stii cum e clima de aici din Israel inseamna si ca fie iarna fie vara tantari avem non-stop.iar daca te pisca vreo unul nu faci o bubita mica ci una de mai mare dragul care daca te scarpini putin da sangele imediat si mai ramai si cu un semn de toata frumustea.
dar ma intreb cand oare ai inteles tu ceva?jamais din pacate

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

10.06.2010 2:09     citat 

eu glumeam la faza cu laptele... chiar e total irelevamt.
daca nu mi-ar ajunge banii pentru scutece as folosi de panza, ar fi mai sanatos.

parerea mea este ca olita prea devreme dauneaza exact prin ce spuneam adineauri: creeaza un reflex conditionat si nu respecta ritmurile naturale ale copilului. nu ii da sansa sa-si descopere corpul, sa-si recunoasca si comunice propriile nevoi.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 2:15     citat 

chiar mi-a plecut raspunsul tau!
sa spun de ce am inceput s-o pun pe olita asa devreme.tot aici pe forum citeam ca unele mamici isi pun bebeii inca de la 10 luni si automat m-am gandit de ce sa n-o pun si eu,plus ca si mama m-a tot batut la cap s-o pun pe olita, ca ea pe mine m-a pus de la 1 an iar de la 1 an jumate n-am mai purtat scutec.asa ca vazand ca multe mamici fac la fel am zis sa incerc,de ce nu?si mi-a mers,iar acuma face numai la olita,doar cand nu suntem acasa face in pampers.
stau acuma si ma gandesc ,oare s-o dezvat?s-a las din nou sa faca in pampers?ca nici nu mai stiu dupa atatea raspunsuri cum sa procedez surprins

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 2:28     citat 

eu sincera sa fiu nu stiu daca olita devreme dauneaza ori ba...
insa pot sa va zic cu siguranta ca 'programul de masa' pe care il fac unii pediatri si pe care mamele se chinuie sa il impuna copiilor dauneaza.... cunosc o mama/un copil, care in urma crearii unui program de masa copilului (de altfel o mamica fericita, care a dormit 8 ore pe noapte f devreme) are acum un copil de 3-4 ani care nu stie cand ii e foame, ar manca incontinuu, nu are preferinte alimentare, si are deja tendinta de a fi grasut...
mie mi se pare ca orice chestie pe care i-o induci fortat copilului dauneaza...
acu eu nu ma mandresc cu faptul ca fi-miu e tot in pampers... da nici o drama din chestia asta nu imi vine sa fac...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

10.06.2010 2:30     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
stau acuma si ma gandesc ,oare s-o dezvat?s-a las din nou sa faca in pampers?ca nici nu mai stiu dupa atatea raspunsuri cum sa procedez surprins
----------

asta ar fi tare de tot, sa o dezveti rad
cred ca ai intra in cartea recordurilor.

bravo ei ca face deja la olita.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 2:37     citat 

pai da zi tu ce raspunsuri primesc pt simplu fapt ca mi-am invatat fata sa faca la olita surprins
nici nu mai stii cum sa procedezi,pe bune
uite eu cand o pun pe fata pe olita nu face caca sau pipi imediat,sta cel putin 10-15 min pana face,cel mai des dimineata face repede cand se trezeste,ca asa era de mica,cum facea ochi o si gaseam cu caca in pampers
si daca citesti pe net despre olita toate parerile sunt pro si ca este bine sa-ti inveti de mic copilul sa faca,chiar si sub varsta de 1 an
eu am inceput de cateva luni si chiar am zis ca poate e tarziu inca,dar uite ca mai sunt mamici care inca n-au incercat

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 2:39     citat 

tot bat seaua, tot degeaba
foarte fericit
de ce-i ok programul la olita, de ce-i ok dresajul
intrebare

de-ar fi sa rezum ce-ai zis pina acum, carmenus: imi invat copila sa faca la olita, e in interesul EI, spre binele EI, dar mai ales pe considerente financiare, caci mie ca parinte imi trebuie bani mai multi

no, nu se pupa

si ti-am mai zis, nu ma intereseaza nus' ce detalii din viata ta privata, tu alegi ca fiecare pe ce sa dai banii si pe ce nu; tie aparatul ala ti se pare indispensabil, foarte bine
dar eu n-as sacrifica confortul copilului pe dorinta mea de bunastare

sa o dezveti? ha rad brava, i-ai format un anume reflex conditionata (ok, vanilla, cautam termenul, efectiv zambet , partial, pentru ca tu spui ca tot mai face si-n scutec
crezi ca isprava-i reusita, dar continui sa ii pui scutec in permanenta (la peste 30 de grade???? socat brrrrrr)
no, iar nu se pupa, iar is contradictorii toate foarte fericit

si ce sa mai intelegi de aici

----------
citat:
o pun din ora in ora daca sunt acasa si face.
----------

----------
citat:
nu am renuntat la pampersi
----------

----------
citat:
nu cred ca e vorba de un program pt a face la olita
----------

----------
citat:
tot aici pe forum citeam ca unele mamici isi pun bebeii inca de la 10 luni si automat m-am gandit de ce sa n-o pun si eu,plus ca si mama m-a tot batut la cap s-o pun pe olita, ca ea pe mine m-a pus de la 1 an iar de la 1 an jumate n-am mai purtat scutec.asa ca vazand ca multe mamici fac la fel am zis sa incerc,de ce nu?si mi-a mers,iar acuma face numai la olita,doar cand nu suntem acasa face in pampers.

----------

dar tu asa, faci doar ce fac altii? tu singura nu poti lua decizii, nu te poti informa "de capul tau"?

Ultima modificare efectuata de catre Teodora29 la 10.06.2010 3:30, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
12 ani, 4 luni

10.06.2010 3:29     citat 

mi se pare mie sau chiar tu ai o problema? surprins sau poate mai multe...cine stie
toate la tine sunt contradictorii,se bat cap in cap,nimic nu e ok etc.
mai fata,citeste romaneste si nu scrie frantuzeste trag cu ochiul
sau esti si tu ca francezii un peu boulverse prostit

sus

Denunta
Teodora29

Copii

10.06.2010 3:33     citat 

bon, las-o balta, intelepciune foarte fericit grele logicile, ca si gramaticile socat
pentru informarea ta, n-am probleme de nici un fel, pruncu' face la toaleta pentru ca a vrut el, e linistit si neconditionat, nu-i cer sa faca la comanda trag cu ochiul

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

10.06.2010 3:36     citat 

carmenus, poate ai zis dar nu am inteles eu:
fata cere la olita? semnalzeaza in vreun fel nevoia? sau dupa, te anunta cumva ca a facut?

de aici cred ca ar trebui sa pleci. daca vrei sa schimbi foaia, nu o mai pune pe olita la "ore fixe" si asteapta sa vezi daca si cum da vreun semnal in vreun fel. daca face in scutec, spune-i / arata-i :ai facut / faci pipi / caca.
sunt sigura ca incet incet veti reusi sa va ghidati una pe alta. adica eu asta sper legat de lia.

nu stiu daca asa e ideal, dar sunt sigura ca nimenui nu i-ar placea sa fie pus asa din senin pe veceu, si urmarit daca si in cat timp face ceva acolo zambet

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 4 luni
Zuza: 11 ani, 11 luni

10.06.2010 3:41     citat 

Furny zi merci ca nu ai bai la gradi/scoala cu faptul ca inca poarta scutec- fie si gen chilot. Aici nu ii primesc la kindergarden cu scutec si sunt care intra inainte sa implineasca 3 ani trag cu ochiul In schimb daca cei de la scoala stiu de treaba asta( se face o intrevedere parinti-copil- medic-as.medicala- reprezentant al scolii dupa inscrierea la scoala) te indruma spre cursuri de " antrenamnet la olitza/wc" trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: