· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (248)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (248)     
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 11 ani, 5 luni

23.05.2010 2:20     citat 

La multe lunite Smiri
La multe lunite Ayan

Am citit din urma dar nu mai tin minte tot , am vazut multi bebei frumosi , multi pupici la fiecare si un mic crestin , sa-ti fie de bine Mihaita . Foarte frumoase pozele de la botez , am recomandat si eu bisericuta din politehnica unei prietene ca nu gasea biserica mai ieftina . La una i-a cerut 700 lei pt. un botez , au luat-o razna si preotii astia nu au auzit ca-i criza .
Periuta de dinti avem si noi de la Colgate , pasta inca nu am luat ca nu mi-a placut . Era pasta de dinti pt. 0-6 ani tot de la colgate cu diferite arome dar m-i s-a parut prea mare grupa de varsta . Macar daca era 0-3 ani ,totusi nu poti compara un copil de 1 an cu unul de 5 ani de ex.
Periuta inca invatam sa o folosim ,deocamdata doar cu apa pana invatam ca el cand o vede deschide gurita mareee . Tot incerc eu sa-i arat cum dar mai avem de lucru . Lui ai place ca o tine el in manuta si eu ai dirijez mana , daca o tin eu nici nu deschide gurita si intinde manutele sa i-o dau lui deci cea care se monteaza pe deget nu ne-ar fi aranjat . Dupa ce invatam sa o folosim o sa luam si pasta .
Loredana si barbatii sunt niste copii mai mari si din pacate sau din fericire avem doi copii de crescut. Si pe mine ma supara ca se baga peste mine legat de copil , cand treb. sa stea cu el sta 10 min si mi-l aduce ca nu mai sta copilul dar in rest da sfaturi....ieri l-am intrebat cand mai pleaca in delegatie si s-a suparat, a zis ca vreau sa scap de el dar asa ma supara cateodata ca mai bine imi e cand e plecat ca oricum am invatat sa ma descurc singura cu Bogdan si apelez la el destul de putin .
Vanilla sanatate !
Am vrut sa pun emoticoane si mi-a disparut mesajul de 2 ori , in mesajul asta nu am mai pus ca a patra oara nu-l mai scriam . A avertizat cineva dar nu am tinut cont .

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

23.05.2010 2:54     citat 

----------
mamiyasmi a scris:
Ice, ai dreptate cu pasta de dinti si noi am folosit la Yasmi pe cea de la Nenedent cu periuta care se pune pe deget, iar de vreo luna am trecut la periuta normala de la Nuk. Eu m-am inteles tare bine cu Nenedent si Yasminei ii place sa o spal pe dinti ca are gust bun foarte fericit .
----------

sarut

Am vazut pozele cu mezina si e atat de scumpaaa! ce ochi are!

Bubu ce mai faceti? cum te descurci? ce mare s-a facut Teo! sarut

Loredana oricat iti displace ce zice sotul- nu legat de gust ci legat de faptul ca nu mananca pe undeva are dreptate. E firesc sa nu fie toti la fel de receptivi la diversificare, e firesc sa accepte ce alti bb nu vor, dar e important si faptul ca au nevoie de a face "cunostinta" cu altceva decat lapte. Sunt bb si bb- unii papa bine si diversificat si san, altii insa nu si stiu destule mame care tot asa ca si tine s-au necajit cu diversificarea si abia cand au intarcat copilul a acceptat si a inceput sa pape bine. Nu, nu zic sa o intarci, iti spun doar ca s-ar purtea sa continuati la fel inca mult de acum asa ca ori accepti "sfaturile" sotului ori te faci ca nu-l auzi.
Nu stiu de cate ori pe zi papa san, dar ai putea incerca cand te trage de bluza sa ii oferi mancare- 1-2 lg-te daca ia si tot e bine, daca ia asa de cateva ori pe zi e deja foarte bine.

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 3 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 3 luni

23.05.2010 6:12     citat 

Ice sunt zile si zile...e dupa cum are chef d-ra.Azi spre ex cand i-am dat iaurt,,,,adica am vrut sa ii dau iaurt ,cand a vazut l-ta a intors capul si a strans buzele.Acum o ora a deschis gurita la supica cu ou...a papat cateva l-te.Oricum e o schimbare la ea de 4 zile...noaptea se trezeste urland de se ineaca cu mucisori asa rau plange...ziua e agitata si vrea in brate mereu si nu vrea papa.Tot dau vina pe dinti,ca alta explicatie nu am.
Pana acum nici nu m-am plans,ca atat cat papa eram multumita,dat totusi papa...dar acum trist
Sotul cu ce are dreptate,ca nu ii fac eu buna mancarea fetei?Sa ii dau lapte de vaca cu cereale?De intarcat mi-a zis clar ca nu e de acord sa sufere fata...Deci,mai bine plec de acasa decat sa-l mai ascult

La fel ma bate la cap cu premergatorul....ca n-o sa mearga fata decat pe la 2 ani din cauza mea.Eu i-as lua daca as vedea-o macar ca nu i se indoaie gleznele...daca as vedea-o cu spatele intarit.Ea e inca flexibila si face ca rama daca o pun in picioare.Mi-e mila de ea si nu vreau s-o grabesc ca o sa mearga ea toata viata.E ca si cum as forta-o sa faca ceva.
Sotul meu e ca C...va cu 11 fete rad Daca i-as da bani sa faca ce vrea cu ei(adica sa cumpere pt masina....sau mai bine zis sa cheltuiasca...)nu ar mai avea treaba cu mine,dar asa e criza si toti suntem stresati din cauza asta,asa ca e irascibil.Dar eu daca pic psihic intr-o zi ce o mai zice?

Offf tare e bine sa nu le tin in mineee

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

23.05.2010 6:35     citat 

Cand ma refeream la faptul ca are dreptate ma referam ca e vremea sa incerce si diversificat, e varsta pt asa ceva. Se preapoate sa fie de la dinti si Ksenia a papat ceva mai putin in zilele respective, dar in rest sunt multumita de cum si cat mananca, insa la inceput de diversificare era de ordinul a cateva lingurite.
Nu ai ce face ca asa e lumea- nu doar sotul tau- toti sunt buni de sfaturi si de nu inveti sa le inchizi ciocul din buna vreme iti pun nervii pe bigudiuri.
Despre mers nici Ksenia nu e prea interesata, se taraste pe fund sau sare prostit sa ajunga unde isi doreste, de mers in 4 labe nu merge, se prinde de tot ce apuca si se ridica, dar pasi doar cativa si se pune iar jos- asta vrea asta face.
E frustrant sa vezi ca in loc sa te sprijine iti face morala, mai mult lumea e destul de reticenta la "curentele" asta mai noi sa zic asa desi-s naturale pt ca s-a obisnuit cu altceva. Incearca sa-i pui sub nas informatiile pe care le ai poate asa va intelege mai usor si oricat e de greu sa stii ca distanta nu va rezolva divergentele- comunicarea si intelegerea duc la liniste si pace, altfel doar se evita discutarea unor subiecte "delicate" sau amanarea discutiilor, isi inghite fiecare gogosile si apoi cand ti-e lumea mai draga erupe vulcanul.

sus

Denunta
Loredana023

Copii

23.05.2010 7:09     citat 

Ice,Rebe a inceput sa pape de la 6 luni...mai in joaca la inceput pana am ajuns sa nu am timp sa umplu l-ta ca ea era cu gurita mare si ajungeam de ii dadeam sa bea...supa sau iaurt ca astea ii placeau.Si a fost acum sapt trecuta o zi in care a mancat peste 120 gr iaurt cu banana si la fel supa peste 120 gr.
Asadar sotul nu are nici un drept sa imi zica ca fata nu e diversificata...doar ca papa cand vrea ea. "doar cand vrea ea"!Si era de fata cand papa cu pofta ...dar asa vrea el sa ma supere pe mine.
Si asa e,o sa imbunatatesc comunicarea trag cu ochiul

Ksenia are premergator?

sus

Denunta
Loredana023

Copii

23.05.2010 7:22     citat 

Cum faceti carnea de pasare de tara sa nu fie tare?La blender ramane atoasa/franjuri si nu ii place.
Astept sa se trezeasca rebe si sa fug la bucatarie sa mananc...va pup sarut

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 11 ani, 5 luni

23.05.2010 7:41     citat 

Eu fierb carnea de tara o ora apoi adaug legumele si le mai fierb cu totul inca o ora si e ok .Insa pieptul intradevar e mai atos oricat l-ai fierbe insa pulpitele sunt ok. Eu i-am dat un copanel in mana si l-a mancat asa fara sa-l mai dau prin blendar drept dovada ca e mai moale insa pieptul nu il mananca simplu . Moale mai e si carnea de pe aripa .

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

23.05.2010 7:45     citat 

Ksenia are premergator ramas de la fratesu si pe care mai mult il foloseste fratesu scot limba ca doar e "masina". Am pus=o de cateva ori pana acum, nu zilnic si pt scurta durata ca nu e prea curioasa de asa ceva.
Personal nu am nimic impotriva premergatorului asa cum nu am nici impotriva carutului, slingului sau ce o mai fi atata timp cat e folosit cu masura si cu bun simt si mai ales daca bb e interesat.
Nu stiu ce sa zic atunci cu papa, din ce zici tu e doar un mod de a te intepa un pic scot limba din partea sotului, tu il cunosti cel mai bine sa stii daca o face pt ca intr-adevar crede ca nu faci bine sau doar ca sa se convinga ca esti sigura de ce faci trag cu ochiul
Ksenia papa cam asa
- 9-10 fructe- cca 120-150gr fruct+/- 2-3 biscuiti
- 14-15 piure de legume+/- carne de vita, pui, curcan( galbenus am renuntat dupa 2 tentative) cca 200-250gr uneori mai mult
Nu ii fac nimic special- fierb legumele si adaug carnea totul iese ca o supa crema
- 17-18 iaurt- 100-150gr
- 20 cereale sau cateva lg de legume( fara carne) in functie de cat a papat la pranz- cca 150gr
In timpul zilei papa san de cateva ori, dar nu de fiecare data o simt ca trage ca lumea, uneori se joaca mai mult, iar noaptea are cel putin 3 treziri la care goleste sanii amandoi.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

23.05.2010 7:49     citat 

Nici eu nu prea ii dau piept, prefer pulpa. Carnea de gaina de tara e in genere mai atzoasa- incearca sa o fierbi mai mult.

Ce am uitat sa specific faptul ca ii dau si legume bucati- fierte de obicei cand suntem noi la masa si o punem langa noi sau in timp ce-i dau sa manance la amiaza.

Ultima modificare efectuata de catre ICEMOON la 23.05.2010 7:59, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 11 ani, 2 luni

23.05.2010 7:58     citat 

multumesc fetelor!!!!! sarut sarut sarut n-am timp sa citesc...va spun doar ca am primit ce-mi doream : O MASINA DE SPALAT VASEEE foarte fericit foarte fericit foarte fericit de la mama (tot mama saraca sarut foarte fericit )

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 11 ani, 4 luni

23.05.2010 8:25     citat 

Smiri - la multi ani si sa folosesti masina de spalat vase cu placere trag cu ochiul sarut sarut sarut

Fetelor e posibil sa ii iasa Antoniei canini ?? Vad ca e unflat locul si nu ma inteleg cu ea deloc de doua trei zile .
Ne-am cumparat un ham pt mers in picioare si fimea fuge prin curte de rupe rad rad rad numai ca pare ca esti cu cainele in lesa prostit dar ce sa fac vrea sa mearga singurica ,nu mai accepta sa o tii de mana prostit ,asa ca sta cu ham .

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 11 ani, 4 luni

23.05.2010 8:29     citat 

Loredana ,borsul de putina e f. bun la ciorbica pt bebei ,poti sa o mai acresti si cu zeama de lamaie ,eu asa o acresc .Iar smantana parca se da de la 8 luni .
Eu i-am mai facut ciorbica de perisoare din piept de pui ,fara ou doar cu orez ,si dovlecel umplut cu aceasi compozitie (carne pui ,ceapa,morcovsi orez ) ,pediatra mea mi-a zis ca pot sa ii dau tocatura de pui de la 8 luni ,iar Antonia a papat f. bine ,mai ales dovlecelul.
Insa i-am facut supa cu galuste si nu i-a placut ,ea s-a invatat pe ciorbe acre.

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 7 luni

23.05.2010 8:41     citat 

hello!!!
mai ce de copii frumosi am vazut sarut sarut
la multi ani sarbatoritilor
nu am apucat sa citesc tot am cam ramas in urma rau trist
am vazut ca ati vb de masa copiilor denis ma omoara cu laptele ajungem si la 2 l la zi prostit depinde ce chef are
dim papa cam asa 2 * sapt un ou fiert moale cu paine +lapte intre mese av em banana sau mar la pranz supa sau orez sau ce se gateste si poate manca si el
dupamasa lapte si mancare ceva solid
rad si ne place sa mancam mai nou ceapa verde cu rosie
de mancat mananca bine dar cu mergem nu avem timp sa punem pe noi ca nu mai stam 2 minute locului picam ne ridicam si cel mai important ca nu plange cand pica se ridica si pleaca mai departe si seara dupa atata alergat picam lemn si somn depe la 23-pana la 10,11 dim

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani

23.05.2010 9:55     citat 

Multumim de urari, fetelor! sarut sarut sarut
Ayan va pupa si el. sarut

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 11 ani, 4 luni

23.05.2010 11:01     citat 

Buna seara fetelor!!!!

La Multi Ani!!!! Sarbatoritilor!!!!

Ce sa mai zic fetelor cu soacrele astea..asta e na...

Sa ma mandresc cu ce silueta am acum..si mai trebuie putin foarte fericit

Si o poza a la corason.... sarut

Am fost azi in parc super vreme am prins.

In legatura cu silueta, am ramas cu o burtica dar nu e grasime, cred, e pilea care a ramas ptr ca am avut o burta mare rau si na, asa cred.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: