· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Clubul viitoarelor burtoase (305)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Clubul viitoarelor burtoase (305)     
ralu_lidia

Copii
Alex, minunea noastra: 9 ani, 8 luni

22.05.2010 10:42     citat 

Yasmina, verii mei au fost in pragul divortului din aceleasi motive. Au trecut 6 luni in care au stat despartiti si apoi au decis sa se impace. Singurul lucru pe care pot sa ti-l spun e ca niciunul nu se simte pe deplin feicit nici acum, increderea a disparut si mai rau este ca a disparut si respectul fata de propria persoana. Cand ma uit la sotia varului meu, vad o femeie tanara, frumoasa, care vrea un copil, care vrea motive de fericire. Ce are langa sot? Reprosuri, santaje de doi bani (stie cat a suferit cand a parasit-o si acum o ameninta mereu "subtil" ca o poate lasa oricand). Decat sa ajungi jucaria cuiva, decat sa se degradeze si mai mult relatia, mai bine se termina cat inca e bine si iti poti aminti cu drag de momentele frumoase. Daca ai incercat sa te apropii e el, sa-i arati afectiune, intelegere, sa va bucurati de viata si s-a ajuns la asta, poate ca DD stie mai bine.

Nu as vrea sa fiu in pielea ta, dar eu sub nicio forma nu as sta cu un barbat care nu ma mai iubeste, oricat de mult l-as iubi eu. A sta intr-o relatie in care numai unul lupta, intelege si iubeste mi se pare autodistrugere.

Sper sa fi fost doar un moment prost pe care sa-l regrete si sa-i vina mintea la cap. Daca nu, multumeste-i lui DD ca n aveti si un copil(ar fi fost mult mai complicat).

Adriana, imi pare rau de ce aud, dar poate ca sotul tau se va trezi la realitate canbd isi va tine fetita in brate. Ma ingrijoreaza tot ce se intampla in ultima vreme...

sus

Denunta
Yasmina

Copii
G: 7 ani, 7 luni
M: 7 ani, 7 luni

22.05.2010 11:10     citat 

sarut Asta incerc si eu sa gandesc, decat nefericiti in cuplu, mai bine fericiti separati. Mai bine sufar acum o perioada, decat o viata intreaga de nesiguranta si lipsa de iubire.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

22.05.2010 12:13     citat 

Yasmina,Adriana eu nu le doresc sotilor vostrii minte(mai) multa,trebuiau s-o fi avut deja si sa realizeze ce au si ce pierd.Eu va doresc voua putere multa,copii sanatosi si o "jumatate" adevarata,care sa va inteleaga si care sa va iubesca neconditionat si sa va aprecieze toata viatza.Stiu ca e greu si suferitzi dar suferinta va fi oricum si se va prelungii cu cat prelungiti si chinul.O sotie,o casnicie,un copil nu e o jucarie, "m-am plictisit de ea si-o arunc,imi iau alta!" nu credeti?Imi cer scuze ca m-am bagat,voi va cunoasteti de mai mult timp,eu doar ma mai afisej cand si cand pe aici,sa nu mi-o luati in nume de rau,tot ce-mi doresc este sa fiti puternice in continuare si sa puteti sa mergeti mai departe fare regrete.

sus

Denunta
Dixy2010

Copii
Andrei Petru: 9 ani, 11 luni

22.05.2010 12:38     citat 

Yasmina, uite si părerea mea. In primul rând trebuie sa nu versi nicio lacrima pana nu lamuresti situaţia. Trebuie mai întâi sa intelegi ce se întâmpla. Chestia asta era in aer de ceva vreme sau a venit brusc? Dacă a venit brusc eu zic ca tie nu-ţi trebuie o pauza si nici pe el nu trebuie sa îl laşi sa ia o pauza pana nu lamuriti calm ca doi adulti. E clar ca el are o problema. Sa îţi spună si tie exact care e problema sau problemele. Ce anume îl nemultumeste. De fapt încearcă sa afli cel mai important lucru: el trece printr-o faza proasta? (vorba Ralucai) sau vrea neaparat sa se desparta de tine? E dispus sa îţi spună ce îl doare si sa reparati ceva? sau vrea pur si simplu o ruptura? Incearca sa fii lucida si calma, pentru din ce spui tu, el nu pare sa sufere si dacă tu plangi si trenuri la telefon, cu atât mai putin vei afla de la el.
E greu si nedrept si groaznic, dar e foarte important sa fii calma si lucida. Eu chiar zic, pana una alta, nu sta la mama ta, pentru ca tu nu ai de ce sa te feresti, nu ai greşit cu nimic si deocamdată acolo e unde stati împreuna. Dacă asta se va schimba, vezi tu, mai încolo.
Sper sa te fi ajutat.
Te pup si fii puternica si CALMA!
Si eu zic, exact ca fetele, ca nu poţi da cu piciorul unei casnicii ASA usor, pana nu afli dacă ai pentru ce sa lupti sau nu. Încearcă sa vezi de unde vine detasarea lui.
Sunt vorbe foarte grele cele pe care ţi le-a spus. Totuşi eu zic ca cel mai bine ar fi dacă îl determini sa te lamureasca. Nu te gândi la nicio hotărâre încă dar încearcă sa fii tare.

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

22.05.2010 1:15     citat 

Of mai Yasmina ce citesc eu aici tocmai in week-end! trist
Asa cum spunea cry_styna (te pup pe tine+bebelina, scumpa mea) daca tot spunea ca sunt ca balsamul pentru voi ( cu miere sau cu urzici, sa stiti ca e bun din ambele cool rad )
Hai sa dau si eu un sfat ca ce mai... am 12 ani vechime de casatorie, eu am stiut sa-mi tin sotul langa mine, chiar si cand ii vorbea socra-miu la ureche de fatza cu mama si nepoata mea cea mare sa divorteze, si gravida fiind au facut mutle ca sa avem tensiune intre noi, dar cheia reusitei intr-o casnicie (caci ea inseamna casneala in 2) este sa fi INTELEAPTA, ECHILIBRATA, la orice idee tampita vii si tu cu una (ia spune-i ca-ti gasesti si tu unul, sa vezi cum reactioneaza), in replica, daca el vrea una,... nu pleci de acasa, fuga la mama,.... caci sunt cazuri cand au spus sotii ca ce... s-au casatorit cu ei sau cu mamele lor? Deci parerea mea este sa stai cuminte acasa, sa iti intrebi inima si doar pe tine ce iti doresti si cum iti vezi tu viata de acum inainte cu el sau fara, gandind la rece ca si cum ai fi un observator strain si sa vezi ce sanse de reusita de a fi impreuna aveti, caci banui ca te cunosti indeajuns pe tine si pe el cat de cat, noi te sfatuim, dar nu stim ce e intre voi, ce sa faci! Eu mai in gluma mai in serios ii spuneam lui al meu care e foarte ocupat cu serviciul ca schimb yala daca intarzie, tu nu trebuie sa il iei in serios, ia ia-l tu la misto putin sa vezi ce iese, ce atatea plansete (ce grea e viata si noi nici nu stim inca ce va fi, cate ne asteapta de-a lungul ei), doar nu esti copil, recunosc ca metodele au fost toate incercate, dar cea care da roade este calmul, siguranta de sine, iubirea caci fara ea... nu e nimic,... apoi daca simti ca e jumatatea ta zgaltaie-l dom'le, da cu el de pamant trezeste-i creierii, daca nu: viata merge inainte, sora mea a stat 14 ani casatorita cu 1-ul sot (si nasul nostru, tatal 1 fetite ale ei) ea e sora mai mare si nasa noastra,dar eu sunt cu "sfaturile", ma tot intreba daca sa divorteze, eu i-am raspuns ca va creste fata, ei vor imbatrani si sa-si imagineze, daca poate, cum vor fi batrani, ce vor face ei 2!!!!! Mai avea si frica (caci se apropia de 39 ani) ce va face singura, eu ii repetam ca dupa voia Domnului se va intampla, daca va fi sa fie singura va fi si asta e! Daca va vrea Dumnezeu va aparea cineva in viata ei, uite ca a aparut sotul actual e un gentleman prin definitie (tot englez, si celalat e la fel, dar era o fire dificila si antisocial) Mai au o fetita care a aparut ca o minune, cea mare e topita dupa ea si invers. Deci nebanuite sunt caile Domnului. Cel mai important e sa nu pleci de acasa, in virtutea nervilor si cu lacrimi nu se rezolva, nu raman ei foarte impresionati de lacrimi, deci mai bine fi puternica. O admir pe adrianaBuc caci este o dulce, povestea ei spune multe (copilul este pentru sufletul vostru si asa e, o binecuvantare de la Dumnezeu), concluzia este si daca sunteti sau veti ramane impreuna este ca va intelegeti, iubiti, potriviti ca firi, in pat, sub pat, aveti ceva in comun, aveti prieteni, radeti in hohote, danmsati deodata in casa (noi 2 asa facem, cand avem chef, facem ce vrem noi 2 jenat sarut rad )
Va pup pe toate si week-end placut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 12 ani, 6 luni
Denis Ciprian: 8 ani, 11 luni

22.05.2010 7:34     citat 

Din pacate nici noi nu avem vesti pra bune trist , scurgerile s-au transformat in sangerari(un fel de cm). Am facut azi un eco transvaginal si se are ca sac gestiotional nu se vede(deci ori e avort menstruak ori ce ar fi mai rau extrauterina).
Am facut si un bhcg cre a iesit 800 (ar fi valoare pt sapt 6 de sarcna), o sa o mai repet luni sa vad cum evolueaza si la 1 ma vede dr mea si sper sa am diagnosticul final. Acum nu ma rog decat sa fie raul el mai putin rau, adica avort menstrual,

Yasmina, nu stiu ce sa iti spun, in situatii din astea sfaturile sunt rele de dat, trebuie sa te analizezi pe interior si sa faci exact cum simti(dar stiu ca e foarte greu sa fii obiectiva). Sunt de acord ca mai bine suferi acum decat o viata. Iti tin pumnii sa iei decizia ea mai buna pentru tine sarut

sus

Denunta
gogolea

22.05.2010 7:45     citat 

gonzo, imi inchipui prin ce treci.. ma rog pt tine sa fie bine si sa fii puternica
sarut

sus

Denunta
ingeras24

22.05.2010 8:04     citat 

Uff...ce de vesti...trist
Yasmina...imi pare rau pentru ce ti se intampla, nici nu stiu ce sfat sa-ti dau..insa fa exact cum iti cere inima, dar vorba fetelor nici sa fii o " jucarie"
Gonzo trist imi pare rau, sa dea Dz sa nu ai parte de extrauterina, sanatate !
Crispylica pupe burtica ta!
CYC nu vreau maturoiul...sper sa-mi revin!
Cer o pauza, sper sa nu fie lunga, sa fie cat mai scurta, iar cand ma voi intoarce sa va spun ca am parte de 2 liniutze!
Am prea multe pe cap si nu vreau sa va indispun si eu cu ale mele! Va tzuk, numai bine va doresc! Promit ca ma voi intoarce!
Sa aveti grija de voi fetelor!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

22.05.2010 8:28     citat 

Doamne...ce vesti trist ... gonzo, ma rog si eu sa fie bine, Dumnezeu sa va ajute!
ingeras...tu care erai o fire atat de puternica si vulcanica...atat de plina de viata si optimista...!
nu pot sa cred ca esti asa trist trist trist trist
oricum sper sa iei o pauza cat mai scurta... si sa vii cu vesti bune! sarut

sus

Denunta
Crispy

Copii
Aky: 10 ani
Naty: 7 ani, 4 luni

22.05.2010 8:48     citat 

Gonzo..... trist trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...nici nu stiu ce sa spun....sper doar sa nu fie extrauterina....si tu sa fi bine....ai grija de tine si sanatate multa exclamatie sarut sarut sarut
Ingeras....si pauzele sunt bune cateodata....eu sper sa te revad aici cat mai repede cu vesti bune.....si eu am plecat tot dupa listutza de asteptare....asa ca nu se stie..... sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Cry....pupam si noi burticutza.... sarut sarut sarut ...multumesc de urari....si voua la fel.... zambet sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
adece

23.05.2010 9:58     citat 

Mama masii....am scris un kilometru de mesaj si l-am pierdut plang sau sunt foarte trist
Imi pare rau pentru toate vestile triste.... trist
Ralu...condoleante pentru prietenul tau trist
Gonzo.....sunt cu sufletul langa tine....regret enorm ca trebuie sa treci prin astfel de momente....sper din suflet sa nu fie extrauterina si tu sa fii bine! trist trist sarut sarut sarut
Yasmina...ce veste... trist trist asa cum au zis si fetele, sper sa fii puternica, sa analizezi bine situatia si sa iei cea mai buna decizie atat pentru tine cat si pentru sotul tau....te imbratisez sarut sarut sarut
Ingerashule...... trist trist sper sa vb pe mess sarut
Crispilica...dau o tzuca la burtica sarut
Adriana....imi pare rau sa aud ca treci prin momente grele....te admir profund pentru puterea de care dai dovada sarut sarut sarut sarut pup bebelina sarut sarut sarut

Nu mai stiu ce vroiam sa zic....uofff
Eu sunt bine, ma tin batzoasa pe pozitii....am momente cand imi vine sa plang, sa ma revolt, sa urlu insa ma abtin pentru B.si pentru ai mei.....nu vreau sa sufere si mai mult..... trist
Aaaaaaaaa, Cycule sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
angy29

am nascut deja!

23.05.2010 10:01     citat 

OFFFFFFFFF numai vesti proaste....
GONZO...imi pare rau...................sper din tot sufletul sa nu fie extrauterina ........... trist trist trist trist
Yasmina .............sfaturi se dau usor din afara ......dar tu sti cel mai bine ce simti ......dar un mic sfat imi pot permite sa iti dau .....decit singuratate in doi mai bine in unu..............incearca sa porti o discutie cu el si daca el asta vrea sa va despartiti .......gindestete ca nu te merita...........un astfel de om nu are ce cauta linga tine ...........dragoste cu forta nu se poate ,Te pup si sper sa iei hotarirea cea mai buna .........!
Adriana buc surprins surprins surprins surprins surprins surprins surprins pacat ,dar te admir fff mult ca privesti astfel lucrurile........!
Ingeras sa vezi ce te iau eu cu maturoiul cel mai mare posibil nervos ..........ce este cu tine ........fetelor tin sa va anunt ca nici pe mess nu mai intra surprins .........nu stiu ce este cu ea,dar haideti ajutati-ma sa o scot din pasa asta proasta ............ca nu este ea . trist ........clar ceva se intimpla ..........o vrem pe vechea Oana inapoi sarut sarut sarut ........... sarut
ADECE sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
ALEXA nu ne mai spui nimic .....hai vrem macar de la tine vesti bune!!!

sus

Denunta
lordy80

Copii
Nectarie Ioan: 10 ani, 2 luni

23.05.2010 1:17     citat 

-gonzo-eu sper sa fie totul bine la final! sarut
-yasmina.. trist imi pare tare rau..sincer..e greu in viatza de cuplu..cine zice ca e usor minte jenat ..si noi am avut urcusuri si coborasuri..si sincer eu cred ca primii ani de casnicie sunt cei mai grei daca ambii soti au o varsta frageda..gen..20-24ani..si si cei mai fericitii(desi toata casnicia e fericita..chiar daca se despart pana la urma au fost..si raman in minte doar momentele fericite trag cu ochiul )..daca sotii au undeva in jur de 30-35ani...mi se pare ca cu cat esti inaintat in varsta cu atat apreciezi mai mult ce ai.. trag cu ochiul eu una recunosc ca daca eram gravida la 23ani nu cred ca apreciam atat de mult gestul lui Dumnezeu ca si cum apreciez acum.. sarut dar important e intr-o casnicie iubirea.. respectul..intelegerea..ajutorul reciproc..calmul..etcdaca nu exista acestea..nu cred ca merita sa te stresezi..sa te necajesti.. trist eu sincer va doresc ca Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca si sa aduca lumina in vietile voastre!..fie ca o sa ramaneti impreuna..fie despartiti..de Dumnezeu aveti cea mai mare nevoie! sarut parerea mea! sarut
-adriana- trist eu ma gandesc ca poate si de la sarcina..hormonii si alte chestii sunt tensiunii.. confuz acum iti zic ceva.. scot limba imi sunea o prietena gravi in 3luni ca are momente in care nu isi suporta sotul langa ea.. scot limba dr. i-a zis ca de la hormonii o sa aiba stari diferite.. prostit in fine eu in gandul meu ma gandeam ,, vai doamne ,dar cum sa nu il suporti..cand ar trebui sa fi in al 9-lea cer!,,.. sarut ei..cam pe la 3luni am avut si eu o faza de genul.. scot limba si atunci sincer am zis si catre al meu sa ma ierte daca o iau razna..sa incerce sa ma inteleaga..ca hormonii ma joaca in picioare.. scot limba asa ca eu una nu mai zic ,,niciodata,,..ca eu,, niciodata nu o sa,,.. scot limba ..si poate ca si la voi s-a amplificat totul si pe baza hormonala..ca acum probleme sunt..si vor fi..atata timp cat se rezolva rapid si fara suferinta..(ca binenteles ca daca nu iti e bine acolo nu o sa stai la infinit doar ca toti au probleme prostit sa nu ma intelegi gresit)..dar..in fine..eu sper din suflet sa fie ceva trecator..tu esti asa de puternica..te admir..si ai o bebelina ce o sa vina repejor..asa ca ai multe motive sa te simti ,,femeie,, trag cu ochiul mai multe decat multe femei.. trag cu ochiul te tzuk si sper sa fie bine la final.. sarut sarut sarut

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

23.05.2010 2:06     citat 

Draga mea Gonzonica cuvinte nu-mi gasesc pentru incercari asa de mari. De ce oare ne incearca atat Dumnezeu, eu acum 50 saptamani faceam de Rusalii (zi mare si sfanta) ET(embrio transferul) la FIV2, din pacate rezultatul a fost nereusit, era la o zi de la 11 ani de la aniversarea cununiei civile a noastra (06.06), credeam ca va fi un cadou de la Dumnezeu, sperantele sunt asa de mari si dorinta in inima noastra, dar vointa Domnului e alta uneori fata de a noastra plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Viata merge inainte, dar durerea, regretele, suferinta raman intr-un coltisor al sufletului nostru, poate sa mai aline o alta minune care se intampla dupa, dar amintirea la ce a fost va fi cat vom trai noi. Sotul meu a avut treaba pe laptop, insa l-am rugat sa verific si eu ce mai faceti. Eu nu pot decat sa te rog sa fi puternica si sa te lupti atata timp cat sansele sunt reale. Din cate stiu eu pot sa iti spun urmatoarele: in saptamana 6 se aude inima (dupa ziua 21 incepe activitatea cardiaca), la eco se vede sacul gestional si auzi bataile inimii lui bebe (performantele ecografului sunt importante, daca nu e unul bun, e posibil sa nu se vada toate astea, insa un sac gestional se vede), bine asta se poate si mai tarziu insa cel mai important este sa stii ca la o extrauterina daca este, sunt dureri specifice in umar, sangerari prin saptamana 5-6, caci daca se fixeaza embrionul in trompa si nu a coborat in uter, astea ar fi semne, eu scriu cu rugamintea sa nu te sperii doar sa repeti un eco luni sau marti, insa in cazul in care este asa ceva, URGENT trebuie intervenit, caci dupa saptamana 6 deja se pune problema trompei, poate "exploda" caci embrionul forteaza sa se dezvolte in trompa, lucru care e imposibil de tinut o sarcina acolo. Valoarea beta e importanta in ziua 14 de la ovulatie cu repetare la 2 zile, asta arata daca este embrionul sanatos si ca se dezvolta bine. Cat priveste valoarea ta de beta e bine sa o repeti luni, caci daca ea scade s-a oprit sarcina in evolutie daca e pe langa valoarea de acum, e un semn, insa trebuie stiut ca beta "nu dispare din organism" dintr-odata! Caci hormonul de sarcina este produs in continuare in scadere sau nu, un maxim este atins inspre saptamana 11de la UM ( 9 de sarcina) cand incepe apoi sa scade caci deja se formeaza placenta (ok, Lordy? ai inteles acum ce este cu starile de sus-jos, de ras-plans ale unei gravide? Sunt date de acest hormon. Mai trebuie vazut si daca dimensiunile uterului s-au modificat de la o ecografie la alta, caci deja incepe marirea lui atunci cand embrionul este acolo si se dezvolta, deci poti compara aceste valori. Te pup pe tine+baietel mic si frumos. Ma rog Bunului Dmnezeu Gonzo, sa fie doar o sperietura, ca tu+bebe sa fiti ok, insa te rog sa nu lasi asa, sa verifici. Ma rog de asemenea sa-ti dea puterea sa treci peste aceasta incercare a vietii, e cumplit de greu insa cea mai importanta e sanatatea ta, caci sunt foarte periculoase extrauterinele, nu vreau sa mai scriu mai multe, caci noi nu-ti dorim decat tot binele din lume, nu as vrea sa-ti scriu mai multe, ca apoi sa fiu inteleasa gresit.
Sunt trista ca se intampla asemenea lucruri cu tine si Adece ( si eu te puuuuup muuult cu multe rugaciuni la Dumnezeu si Fecioara Maria ca sa fi bine sarut sarut sarut sarut , revolta ma incearca si vreau sa intreb divinitatea de ce? Dar nu ni se va raspunde, ci singurul raspuns la toate astea ar fi (vorba preotului de la Londra): asa a vrut Bunul Dumnezeu! Va doresc sanatate multa si va pup cu durere in suflet pentru aceste clipe grele. sarut sarut sarut sarut
Crispy esti o mamica dulce si frumoasa, normal ... de milioane, te pup si ai grija muuuuult de tine si bebe sarut sarut sarut sarut
Angy ce mai faci? Te pup sarut sarut sarut sarut
ingeras nu te iau cu maturoiul vino repede tonica si dulce, ok? trag cu ochiul
Yasmina sper ca esti bine si problemele au disparut ca norii de ploaie!
Va pup pe toate, aveti grija de voi, de soti, de copii, de bebelusi, sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 12 ani, 6 luni
Denis Ciprian: 8 ani, 11 luni

23.05.2010 5:24     citat 

Va multumesc fetelor de sustinere. Pana acum nu am avut nici un alt simptom suspect, doar ssangerari incontinuare cu mici cheaguri de sange. Maine dimineata repet BHCG, sa am rezultatul pana la 1 cand ma duc la dr pentru un alt eco. Sper cu toate aceste rezultate sa stiu exact ce e. Sper sa fi fost avort menstrual(ar fi cel mai simplu). Cum o vrea Bunul Dzeu. O sa revin maine dupa-amiaza cu vesti.

Vreau sa va spun ca Teea m-a ajutat sa trec peste incercarea asta cu bine., altfel cred ca eram mult mai daramata.Cand o strang pe ea in brate, imi dau seama ca sunt totusi o norocoasa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: