· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > ceiut obligatoriu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor ceiut obligatoriu?     
ionelita

Copii
Cosmin : 9 ani, 6 luni
Calin: 5 ani, 2 luni
am nascut deja!

22.05.2010 5:23   ceiut obligatoriu?  citat 

buna fetelor sarut

copiii care papa lapte praf au nevoie si de ceiut? eu am observat ca vomita Cosmin de la ceai trist ...

cineva mi-a zis ca daca ii dau lapte praf trebuie sa-i dau si ceai

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

22.05.2010 5:25   Re: ceiut obligatoriu?  citat 

----------
ionelita a scris:
cineva mi-a zis ca daca ii dau lapte praf trebuie sa-i dau si ceai[/b][/i]
----------

Pe ce motiv?

sus

Denunta
ionelita

Copii
am nascut deja!

22.05.2010 5:26     citat 

pe motivul ca papa lapte praf

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

22.05.2010 5:28     citat 

Laptele praf e un aliment, nu un motiv.
Daca da semne de constipatie e posibil ca nu e destul de hidratat, atunci ii poti da apa, de ceai in niciun caz nu e nevoie.

sus

Denunta
ionelita

Copii
am nascut deja!

22.05.2010 5:35     citat 

nu e constipat..

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

22.05.2010 8:22     citat 

pai atunci nu-i da nici ceai nici apa. Ceaiul nu e o nevoie, poate doar in caz de colici, daca observi ca are vreun efect, dar cosmin stiu ca n-are colici zambet

sus

Denunta
gogolea

22.05.2010 8:37     citat 

ionelita, dar ce ceai i-ai dat?
mai bine ii dai apa daca n-are nevoie de ceva remedii: gen pt colici, diaree, constipatie etc.. doar atunci ii dai ceai cand are nevoie.. si atunci trebuie preparat cu un dichis si ceaiul, nu se face ca pt adulti trag cu ochiul
asta vara eu i-am dat fetei mele ceai si apa, pentru ca de regula bea putin lapte, adica insuficient sa asigure hidratarea pe canicula care-a fost anul trecut..

sus

Denunta
ionelita

Copii
am nascut deja!

23.05.2010 5:35     citat 

gogolea, i-am dat ceai de la Humana cu fenicul si chimen

sus

Denunta
ionelita

Copii
am nascut deja!

23.05.2010 5:36     citat 

cineva mi-a zis ca poate e prea concentrat..si sa-l fac mai slab...dar, mi-e frica sa mai fac experimente

daca nu e neaparat nevoie nu-i mai dau zambet

sus

Denunta
gogolea

23.05.2010 7:13     citat 

mai bine nu-i mai dai trag cu ochiul
oricum, cand vei avea nevoie cumpara ceaiul ca atare de la plafar.. nu stiu, dar eu nu i-as da ceai asa de prelucrat, cum e cel de la humana(am inteles de la o prietena ca e ceai instant).

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

24.05.2010 9:52     citat 

Copiii alimentati artificial au nevoie, dupa implinirea varstei de 4 luni, de APA pentru a se hidrata, nicidecum de "ceiut".

Oare de ce plantele care se folosesc la pregatirea ceaiului sugarului se numesc medicinale? Are copilul vreo afectiune care sa necesite administrarea ceailui?

Eu zic sa-l lasi in pace cu ceaiul. Obisnuieste-l cu cate o gurita de apa pe la 3 luni si jumatate. trag cu ochiul zambet

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 11 ani, 2 luni
Raluca: 11 ani, 2 luni

24.05.2010 11:24     citat 

Ione tu faci regulile!... Ai observat ca nu e ok, nu insisti!...

Daca ii place totusi sa bea ceai, ai grija cat ii dai. Mult ii poate provoca starea de voma.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
10 ani, 7 luni

24.05.2010 12:29     citat 

bebelul cat e alaptat n-are nevoie de apa sau ceai,daca e alaptat si se da lapte praf completare la fel tot nu are nevoie de apa sau ceai dar daca bea doar lapte praf atunci are nevoie de apa,ceaiul e inutil dupa parerea mea,eu nu i-am dat si nici acum la 1 an si 2 luni nu-i dau.
si nu inteleg de ce in Romania se da asa mult ceai la bebe?si mama mea ma batea la cap sa-i dau iar la inceput am vrut sa-i cumpar dar am avut norocul sa aflu ca nu se cumpara fara reteta aici la noi iar doctorii nu recomanda asa ceva deoarece scade apetitul la bebei,isi umplu burtica cu ceai si laptic nu mai vor pe urma,parerea mea este ca ceaiul n-are nici un beneficiu

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 9 luni
AURA MARIA: 9 ani, 2 luni

26.05.2010 9:34     citat 

Chiar n-are nici un beneficiu decat daca incerci sa-l ajuti la colici sau la o diaree,constipatie...in rest si eu consider apa suficienta pt hidratare(daca e cazul..) la un bebe asa micutz.

sus

Denunta
redmorena21

Copii
Maria Sofia: 7 ani, 11 luni

24.12.2011 12:15     citat 

Mah, eu i-am dat ceai de la 3 saptamani de cand am inceput sa ii dau lapte praf pentru ca am pierdut laptele. I-am dat ceai de colici pentru ca avem asa ceva..destul de puternici chiar. Imbunatatiri n-am vazut, in sensul sa i ii treaca durerile sau sa nu mai faca crize asa urate dar nu a vomitat, nimic. Ii place, bea cu placere, ii dau intre mese, eu incerc sa ii fac un programel cat de cat in ceea ce priveste alimentatia si daca mi se pare ca vrea sa pape inainte de ora de masa ii dau putin ceai...se linisteste. nu stiu daca fac ce trebuie, dar na, stand cu soacra in casa, ea zice ca le-a dat ceai cate o lingurita, doua, din primele zile de viata. Acum, m-am luat si eu dupa ea ca daca n-am experienta... trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: