· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (249)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (249)     
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

26.05.2010 10:45     citat 

Neata

Asta noapte a fost iar cu temp...la 2:30 am chinuit-o cu antib...cred ca la 3 am terminat administrarea....4 ml par putin in cuvinte,dar in cantitate pt bebe e enorma cantitatea.La prima administrare a inceput sa faca caca apa trist trist cum ii mai dadeam un pic iar facea...saracuta.Sper sa nu fie in zadar tratamentul...tot atunci avea 38.0 gr si nu i-am dat nimic cred (nu imi aduc aminte...aveam cutia de paracetamol langa mine cand m-am trezit,cred de oboseala uit)dar dimi la 6 avea 39....si i-am dat nurofen 2.5...cred ca a luat 2ml.Mi-a fost frica sa ii dau paracetamol prea devreme.Fara sa ii mai dau nimic a facut iar moale....ca atunci cand era doar alaptata dar cu multa gelatina....sper ca intelegeti ce vreau sa zic.
Cu somnolenta...eu cred sincer ca e de la fenobarbital.Ma urasc ca am lasat-o sa ii faca injectie....dar nici nu stiam ca e drog...am aflat acasa.Si de suppozitorul novocalmin nervos
Somnoroasa era si in prima zi cand avea temp ,fara injectie...dar cat era treaza era vioaie,avea ochii mari ...acum abia ii tine deschisi si se vede ca e molaie. Azi m-am apucat de plans si ea cand m-a vazut a inceput sa rada in hohote...mi-era dor plang sau sunt foarte trist

E normal sa aiba temp in continuare?Nu trebuia sa ii scada odata ce am inceput trat cu antib???

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

26.05.2010 10:53     citat 

Lore, fenobarbitalul nu e "drog" adica nu e ca morfina de ex
e un sedativ care se da, printre altele, pentru evitarea convulsiilor epileptice de exemplu. nu-mi dau seama daca e eficient in prevenirea convulsiilor febrile, nu stiu care e mecanismul.
cert e ca provoaca somnolenta pentru ca asta e rolul lui

antibioticele nu scad febra. mai ales daca infectia este virala, nu au cum sa o afecteze. febra are rolul ei in vindecare. este o arma pe care o are organismul si nu e periculoasa in sine. atata vreme cat nu trece de 39.5 nu trebuie sa te nelinistesti si nici sa o scazi cu orice pret

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

26.05.2010 10:56     citat 

----------
Loredana023 a scris:

E normal sa aiba temp in continuare?Nu trebuia sa ii scada odata ce am inceput trat cu antib???
----------

Pai ce-am povestit ieri si azi?! jenat
Daca e virus, e normal sa continue febra pentru ca antibioticul nu actioneaza asupra virusurilor trist
Daca e bacterie si e rezistenta la antibioticul respectiv, iara e normal sa faca febra trist : bacteria isi face mai departe de cap.
Teoretic eu stiu ca daca antibioticul merge pe bacteria respectiva, de la a doua administrare se vad ameliorari vizibile. Insa poti intreba medicul.
Febra nu e o cauza a bolii, ci e un efect. E mecanism de aparare all organismului. Prin ridicarea temperaturii, organismul incerca sa omoare bacteriile/virusurile care sunt obisnuite cu temepratura normala a corpului.

Eu zic sa urmaresti mai departe daca nu apar pete pe corp...

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 4 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

26.05.2010 10:57     citat 

Da dar oare era ncesar adica la ce temp se face convulsia?Ea avea 39 .7 si i-a mai dat si novocalmin care e puternic.Zici ca e drogata asa arata plang sau sunt foarte trist Eu am o matusa bolnava psihic si asa e de la medicamente...Rebeca are aceeasi fata ca ea acum.

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 11:00     citat 

Convulsiile febrile nu se fac de la temperatura mare: convulsiile se fac prin cresterea brusca a temperaturii. Au fost cazuri de convulsii la 38.5: intr-un minut a urcat temperatura de la 37 la 38.5 si organismul a clacat.
Deci nu e asa de important ce temperatura ai, cat cat de repede creste.

http://www.parinti.com/Convulsiilefebri...ol-65.html

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.05.2010 11:06     citat 

Lore, imi pare tare rau ca tot nu sunteti bine... trist

Vroiam sa va intreb ceva caci parca cineva pomenea de creme de soare... confuz Ce crema puteti sa-mi recomandati ca fiind buna pt copii? Sa ma incred in cele de la noi sau sa-mi iau din Germania caci nu vreau doar protectie ci nici s anu aibe cine stie ce prostii in ea...

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 11:19     citat 

Biencut, eu folosesc Nivea (luata din Romania). Multe creme insa sunt nasoale.

Uite si niste test aici, Christa avea alta lista, mai ca lumea, dar poate apare ea zambet

http://www.test.de/themen/gesundheit-ko...4-1407007/

Vezi numele, sunt ordonate dupa cat de bune sunt la test, cu cat e mai mica nota, cu atata mai bine.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.05.2010 11:22     citat 

Waw! Nu mi-am imaginat ca sunt teste si note pt creme ca pt scaunele auto! ochi peste cap Banuiesc insa ca notele sunt pt cele nemtesti caci la noi e stiut faptul ca ar avea alta calitate... trist
Merci de ajutor. sarut
Cred ca voi lua totusi din Germania impreuna cu alte cosmetice ca sa merite deranjul scot limba . Acum sa vad daca prietena mea gaseste ce doresc caci ea locuieste intr-un orasel mic si stiam ca de regula isi ia produsele MD parca...

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

26.05.2010 11:25     citat 

uite si aici
http://www.cosmeticsdatabase.com/browse...+sunscreen
pe siteul asta puteti introduce orice produs cosmetic. cele cu 0, 1 si 2 sunt cele mai sigure. ati fi mirate sa vedeti ce note au unele gen mustela.

eu nu mai folosesc niciun produs cosmetic pentru Lia inafara de sapun (facut manual) si ulei de migdale dulci,.
crema de protectie inca nu m-am hotarat daca folosesc sau nu, dar prefer sa nu, mai ales ca blocarea razel UVB inseamna blocarea productiei de vit D.

Ultima modificare efectuata de catre vanilla_baby la 26.05.2010 11:26, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 11:26     citat 

Daca ai posibilitate, ia din Germania zambet. Mie Nivea mi s epare o companie serioasa, pe multe produse luate de aici scria ca-s originale si fabricate in Viena parca si citisem undeva ca Nivea nu face diferentieri est-vest. Dar mai stii?!

Testele sunt pentru de toate: creme, paste de dinti, jucarii, haine, ce vrei si ce nu vrei. Sunt organizatii care se ocupa doar cu asa ceva zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.05.2010 11:29     citat 

Nivea am vazut chiar in Cora speciale pt copii dar siu si eu daca sa ma incred... ochi peste cap

Vanilla, merci. Acum ma documentez...
Referitor la creme...Nici eu pe Mihai nu-l dau cu nimic, nimic. Rar cand e iritat la fundulet il dau cu crema si in rest decat sapun la baie. sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

26.05.2010 11:35     citat 

Sunt pentru cele nemtesti, desigur, dar am inteles ca 1-2 s-ar gasi si la voi.

Aici odata linkuri la mai multe discutii pe tema:
http://www.parinti.com/Soarele_si_prote...22232.html

Cayia scria aici ca a gasit Ladival, de ex.

Si aici pe pagina 2 a subiectului e ceea ce mentionase adelia:
http://www.parinti.com/sabronzat-t-21164.html

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 9 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

26.05.2010 11:40     citat 

Loredana si eu iti spuneam si ti-a spus si medicul si alte fete ca antitermicul se da in continuarea pana are cel putin 12h fara febra- trebuie tinuta sub control febra- e drept ca e un semn ca organismul lupta, dar trebuie ajutat.
Vad ca mai nou toata lumea e expert in medicina invatata pe net fara a avea habar de cunostinte medicale, fara a avea o baza care sa ajute in a cerne si discerne informatiile citite si googalite pe n-spe forumuri si saituri socat
Am mai zis, dar o repet- la copii atat de mici trecerea de la "rosu in gat" la amigdalita pultacee, la faringita, la laringita etc. se poate produce in interval de cateva ore- asta depinde de fiecare copil in parte, de imunitate- stiti complicatiile care pot sa apara? Stai pana vine salvarea, stai la coada la Serviciul de Urgente, stai cateva zile pana iese exudatul si antibiograma.
Convulsiile febrile cine vrea sa le incerce pe propriul copil nu are decat, eu una nu-s asa de viteaza desi stiu ce am de facut, dar la fel de bine stiu ca dupa un episod de convulsii la varste atat de mici urmatoarele se instaleaza mult mai usor si stiti la ce pot duce nu?

Sanatate multa!

Ligia eu asa ceva le-am luat
http://www.garden.co.uk/php/showProduct...lu=0610393

atat spray cat si lotiune.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 11 ani, 2 luni
Albert Stefan: 9 ani, 6 luni

26.05.2010 11:43     citat 

da si eu sunt interesata de creme ca eu deja fac listuta pt bagajul de mare.noi plecam in 3 saptamani.
stire de ultima ora: indemnizatia scade cu 15 %

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 11:49     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Loredana si eu iti spuneam si ti-a spus si medicul si alte fete ca antitermicul se da in continuarea pana are cel putin 12h fara febra- trebuie tinuta sub control febra- e drept ca e un semn ca organismul lupta, dar trebuie ajutat.
----------

Atat pediatra din Germania cat si homeopata de aici mi-au spus ca antitermicul se da doar la nevoie si doar daca febra este de peste 38.5 .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: