· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (249)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (249)     
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 10 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

26.05.2010 11:53     citat 

Si eu ce am spus? se da dupa 38,5 si daca febra persista, in functie de cat de repede revine febra se stabilesc orele de adminstrare a antitermicului. Toata treaba asta se face urmarind evolutia pe 12-24h nu ca acum nu are febra nu-i mai dau pt ca se stie ca starile febrile nu tin doar 2-3-5h.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 5 luni
Teodora Maria: 14 ani, 5 luni

26.05.2010 11:57     citat 

Ai spus ca dupa ce se termina febra ii mai dai 12 ore antitermic.
Ei bine, doctoritele nu mi-au spus niciodata asa ceva. Nu mai are febra? Adio! Nu-i mai dai nimic.
I-ai dat acum 9 ore antitermic si decocamdata nu are febra 38.5, iara nu-i mai dai. Ii dai doar daca mai face (la 10 ore de la administrarea antitermicului anterior de ex., daca face )

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

26.05.2010 11:59     citat 

Am spus ca trebuie sa aibe 12h fara febra pt a opri antitermicul, si daca febra este in scadere sau revine la cateva ore bune dupa administrare asta inseamna ca antitermicul e administrat la 8h- cat mai e pana la 12?

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

26.05.2010 12:00     citat 

daaaa ce misto e sa stai cu mainile-n san si sa te uiti in gura unor "cadre medicale" care n-au mai pus mana pe un studiu sau un articol de specialitate de cand au iesit de pe bancile scolii rad asa domne, sa ramanem ignoranti pentru ca "nu avem o baza" prostit

cine vrea sa incerce antibiotice cu zero efect pozitiv si o gramada de efecte distrugatoare PLUS antitermice cu tona (desi febra NU trebuie micsorata in orice conditii si cu orice pret) pe propriul copil nu are decat

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 12:02     citat 

Nu inteleg.
Cert e ca dau doar cand are febra peste 38.5, 39 chiar, ca-mi cunosc fetele. Adica pot sa treaca 10 ore intre doua administrari, pot sa treaca 8 ore, pot sa treaca 24 de ore. Am dat si la 4-5 ore antitermice diferite (nurofen/paracetamol) daca febra nu scadea deloc. Doar termometrul imi spune si intervalul minim care scrie pe prospect (adica sa nu fie supradozaj).

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 11 ani, 5 luni

26.05.2010 12:05     citat 

am revenit si noi,multe,multe avem pe cap
multa sanatate rebe si vanilla
apropo de dr si la noi e tot asa,nepotica mea de 4 ani, de 6 sapt tot o tratam de rosu in gat de la dr de fam,aseara a ajuns la urgenta si au internat-o suspect de pneumonieazi tb sa mearga iar la dr de fam
eu sunt singura cu bb,avem 2 case de ingrijit+gradina(dak e timp),am cump o parte de trat ca nu are spitalul medicamente,maine am procesul,tb sa merg la spital cu mancare si nu am cu cn sa las copilul,asa ca il iau cu mine numai ca nu o sa si intram ast la iesire sa vina dp tot
am vaz si bb-i frumosi,ce mult au crescut zambet zambet
si peisajele........super..... zambet

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 11 ani, 5 luni

26.05.2010 12:07     citat 

as schimba capitolul dar nu stiu cum

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

26.05.2010 12:09     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
daaaa ce misto e sa stai cu mainile-n san si sa te uiti in gura unor "cadre medicale" care n-au mai pus mana pe un studiu sau un articol de specialitate de cand au iesit de pe bancile scolii rad asa domne, sa ramanem ignoranti pentru ca "nu avem o baza" prostit

cine vrea sa incerce antibiotice cu zero efect pozitiv si o gramada de efecte distrugatoare PLUS antitermice cu tona (desi febra NU trebuie micsorata in orice conditii si cu orice pret) pe propriul copil nu are decat
----------

Exact! si tu te-ai transformat in mama "medicinilor" in ultimele 12 luni, printre altele prostit ma intreb cate ore are ziua ta de obtii atatea succese pe toate planurile?

Adelia nici eu nu inteleg...
Chiar din primul mesaj in care ii spuneam Loredanei ce si cum cu febra am spus acelasi lucru- in functie de cat de repede revine febra( am specificat dupa 38,5) dupa administrare si stabileste orarul de administrare 4-6-8h
Rare sunt cazurile in care antitermicul trebuie administrat la intervale mici (ma refer 4-6h) pt mai mult de 12-24h.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.05.2010 12:13     citat 

Christa, merci. Acum daca tot m-ati bagat in ceata cu asa multe informatii astept o recomandare de o crema buna, fara parabeni foarte fericit si pe care prietena mea sa fie in stare sa o gaseasca cat de cat usor sa n-o pun pe drumuri prea mult pt ca are si ea job si o bebelina de un an.
Si de asemenea recomandari pt antiperspirant pt barbati si femei de preferinta transparent fara dracovenii in el...Eventual poate ma invatati cum gasesc si pt alte produse testele ca sa vad spre ce ma orientez daca mai iau ceva in afara de astea. sarut

Alina, merci frumos. Asta cred ca se gaseste si la noi in farmacie caci creme am vazut sigur. sarut

Si ca sa comentez si eu nitel referitor la temperatura crescuta...Va spun ca la noi dupa 3 zile cu febra mare in care ceda dupa 1-1.5 ore de la antitermic dat la 4 ore distanta ca apoi sa creasca in 30 de minue o ora la loc, cel mai bine a functionat dusul la temperatura camerei 5 minte. Dupa 2 astfel de dusuri am scapat definitiv de temperatura. prostit

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 12:15     citat 

Na, eu vroiam sa spun ca nu se specifica interval orar de administrare antitermic.
Niciodata nu am primit asa ceva in Germania, iar in Romania de la homeopata (care initial a fost medicul nostru de familie) idem.
Antitermicul sa da cand creste febra.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

26.05.2010 12:17     citat 

exact biencut, exista multe feluri de a manageria o febra care nu implica antitermice la intervale regulate si inca 12 ore dupa, in absenta febrei socat

dar iata ca mai avem un pic si ajungem la pag 12....

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 5 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

26.05.2010 12:18     citat 

Ok...probabil am omis sa spun ca ieri am fost la o dr particular si a consultat-o si a zis ca are ft ft putin rosu in gat.A zis sa ii dau antib asta prescris de dr de la spital dar sa nu ii dau praful asta enterol si sa nu ii dau nurofen(desi azi i-am dat) si sa folosesc doar supozitoare de paracetamol la nevoie dar nu mai multe de 3/zi si la interval de cel putin 5-6 ore.Sa ii urmaresc mereu temperatura.

Eu cred ca o sa folosesc un ulei cosmetic dar comestibil pt pielea ei si a mea.Nu o sa o las in soare sa se coaca... stiu ca rezele uv mai sunt bagate si pe la umbra daca bate vantul.

Schimb imediat listuta.

sus

Denunta
adelia

Copii

26.05.2010 12:21     citat 

----------
Loredana023 a scris:
si sa nu ii dau nurofen(desi azi i-am dat) si sa folosesc doar supozitoare de paracetamol la nevoie dar nu mai multe de 3/zi si la interval de cel putin 5-6 ore.Sa ii urmaresc mereu temperatura.

----------

Deci la nevoie! Fara interval orar. A nu se depasi doza maxima! Ti-a dat paracetamol pentru ca e mai sigur, nu irita stomacul, mai ales ca e si antibioticul care actioneaza asupra florei.
Cu antibioticul... ar fi trebuit macar o hemoleucograma. Sau 3 zile de asteptare de febra, ca asta e cam intervalul de actionare la bolile copilariei trist
Gatul putin rosu e atat de ... general trist

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 5 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

26.05.2010 12:23     citat 

http://www.parinti.com/Minunileanului20...37538.html

urmatorul capitol

sus

Denunta