· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (249)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (249)     
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 4 luni
am nascut deja!

24.05.2010 10:24     citat 

buna seara
pupici la rabek sa pape mai bine sarut
vanilla rad ce nasol cred ca e cu varicela, nici eu n-am facut niciodata, sper sa nici nu fac (nici mama si nici bunica n-au facut, sper sa le mostenesc scot limba ); sanatate multa
gimi 700 de lei? surprins la noi e 30 de lei botezul, si daca vrei lasi ceva la popa si la cantareti (noi am avut 2)

eu am zis de emoticoane rad daca nu te grabesti nu se sterge mesajul, cred ca e ceva legat de tasta space, parca o apasam si apoi imediat emoticon si era prea repede pt "el"
si la noi cu papa sunt zile si zile, uneori papa muuuult si papa si san, alteori papa mancarica si nu vrea san, alteori viceversa asa ca nu imi fac probl ca daca o zi nu prea vrea san recupereaza pe urma, la fel si cu papa
lore eu cu lapte de vaca i-am facut gris si ii place; ma bucur ca poti sa te descarci, noi suntem aici si te ascultam sarut

legat de mers raul nu vrea altceva decat sa merg cu el de manuta, dar mai mult cred ca e curios ca ajunge la ceva, la casetofon de ex si se opreste si tot bate in el si e asa de fericit foarte fericit oricum nu-l tin prea mult si din comoditate, il mai pun in premergator cand am ceva treaba la bucatarie si acum se mai plimba cu el, dar ajunge la un ficus si tot imi mananca frunzele, nu stiu unde sa pun floarea aia ca e mare si ma gandesc ca nu e bine deloc sa tot suga pe ele
raul din fund se ridica in picioare si se arunca pe burta rad (asta in patul nostru)
wow bianca da papa denis la laptic, si ce bine doarmee, deci mai avem un pic si ajungem si acolo rad
elena foarte bine arati si poza"a la corazon" e superba

novocalminul parca se da de la 3 sau 4 ani; se poate da doar in cazur extreme si si atunci doar un sfert de supozitor, mie asa mi-a zis dr si farmacista
alexya ati trecut deja la bucatele, bravo, tre sa incerc si eu
lore sper sa nu aiba rebe un inceput de raceala, pupici sarut
yubi asa i-am dat si eu lui raul bucata mare ca sa nu se innece si a muscat din ea si tot s-a inecat, cu toate ca nu are dinti foarte fericit
ce bine sta mario in suport, si noi avem ratuste la fel, pupam zamaretul mic si ochisorii lui; ce tare e ce scrie rad
lore nici eu nu cred ca e de la sarea din mancarea ta, si eu i-am data asa cateodata (rar)si nu s-a intamplat nimic
bianca tare frumosi sunteti, iar denis e asa mare
si la raul ii e umflata gingia in loculcaninilor dar ma indoiesc ca o sa-i iasa aia primii rad
da la antonia s-ar putea ca ea mai are dinti
pupam pe denis sa se reobisnuiasca cu baita sarut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

24.05.2010 10:53     citat 

si acum povestioara: raul azi era sa cada din premergator, adica era aproape sub el, nu stiu cum s-a lasat intr-o parte si i-a intrat si fundul in locul pt piciorus rad acum el era aproape pe jos si dua\oar un picior ii era in sus, bine ca era in preajma dar era asa comic, n-am mai facut poza ca m-am grabit sa il scot de acolo
si pozele pe maine ca vad ca nu vor sa se incarce
noapte buna

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 11 ani, 6 luni

24.05.2010 11:05     citat 

Buna seara fetelor!!!

Lore imi pare rau ptr temp. Rebecai!!!! Of Ale nu a fost o data bolnava pana acum nici un curs de nas si nu stiu ce as face daca ar..mai bine nu... Avem 5 dinti si nu stiu cand ii ies..ultimul l-am descoperit in seara asta
foarte fericit
Am fost la Comarnic..a fost asa frumos!!! Aer curatttt, are Ovi o matusa care are o vila acolo si ne-am gandit asa sa facem o vizita si a fost super...Ale a cazut dusa, nu imi vine sa cred!!!

Bubu si pe mine ma doare sanul asa cum ma durea la inceput, de cand i-au dat si dintii de sus, ranii inca nu am dar prostit

Va spun noapte buna!!! Ca sunt si eu obosita!!!

Aveti niste copii super super suberbi!!!! sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

24.05.2010 11:07     citat 

----------
anca_szabo a scris:
ajunge la un ficus si tot imi mananca frunzele, nu stiu unde sa pun floarea aia ca e mare si ma gandesc ca nu e bine deloc sa tot suga pe ele
----------

Ficusul e otravitor pentru bebelusi! prostit

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

25.05.2010 6:53     citat 

Buna dimineata pitici si mamici!
Noi facem galagie zi si noapte trist dintii astia sunt de vina!
Elena posibil si la mine sa fii aceeasi cauza ,ca si ea are un dinte sus su 2 jos,nu m-a muscat dar eu stiu....
Lore cum stati cu febra?
Ankka pupam mancacioasa sarut ,cand e vorba de gratar si Teo papa la fel trag cu ochiul .
Va pup,fug la treburi gospodaresti foarte fericit

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 5 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 5 luni

25.05.2010 6:54     citat 

Neata

Rebe a facut temp peste noapte 39.8,i-am dat paracetamol ...acum are 38.5 si doarme papand....Imi astept sotul cu vesti de la cabinetul pediatrului ca la tel nu rasp niciodata.
Nu stiu ce areeeeeee!!! Nu cred ca e racita....ce semne trebuie sa aiba inafara de febra care sa indice raceala?
Sper sa nu fie de internare ca acolo intri cu ceva si iesi cu altele nervos

Voi dati pulpe din magazin sau de tara?

Bubu sarumana de intrebare sarut sarut Sper sa va iasa repede dintocii...fara dureri

Anca sz ,ai grija de raul....mititelul sarut sarut
Cum le dati sa pape carnea la gratar,bucatele sau pasata?

sus

Denunta
Loredana023

Copii

25.05.2010 7:00     citat 

Ped e la cabinet de la 16:00 h. Mi-e frica sa merg in spital la orice dr.... ca aici sunt tampiti cu totii,numai asta e mai breaz. Sa astept ora 16? ii mai dau paracetamol?Ultimul i l-am dat asta-noapte la 2:15 h

sus

Denunta
Loredana023

Copii

25.05.2010 7:29     citat 

Cica la noi in spitel ce e peste 39 se da antibiotic !!!Mi-e frica sa ma ducc plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 10 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

25.05.2010 7:35     citat 

La temperatura peste 38.5 se da antitermicul.
Daca febra persista antitermicul se da regulat- la 8-6-4h in functie de cat de repede creste febra dupa administrare. Se administreaza 2 antitermice alternativ. Musai continuat cu antitermicul inca macar 12h dupa ce nu mai face febra deloc pt ca starile febrile dureaza 2-3-5 zile nu trec de la o ora la alta.
Sosete cu otet injumatatit cu apa sau comprese cu apa la tem camerei.
Temp musai masurata rectal ca la axila la asa mici risti sa nu se masoare bine.
Neaparat trebuie sa o vada pediatrul!
E importanta si starea generala, dar teoretic se zice ca nu de la dinti fac febra, in perioada eruptiilor imunitatea scade si sunt mult mai expusi virozelor, asa ca e neaparata nevoie sa stii exact de la ce face febra.

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

25.05.2010 7:57     citat 

Lore off trebuie musai sa mergi la pediatru cu micuta!Si in spital te inteleg de ce nu mergi ,dar ai putea sa te interesezi cine e de garda sa nu mai stai pana dupa-amiaza.Sanatate multa! sarut
Ice buna dimineata sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 6 luni

25.05.2010 8:26     citat 

Neata!

Mario siYubi 2 frumosi sarut Imi place la voi acolo!

Bianca, pupam pe Denis, care s-a facut baiat mare sarut

Anca, si Meli tragea de o floare si voia sa o molfaie, dar am luat tot ce putea sa-i stea in cale.De acum probabil ca va treb sa facem ceva modificari prin casa sarut

Imi pare rau de bebeii care sunt chinuiti de dintoci. trist E tare greu pt toata lumea. Vad ca la noi e o per calma si profit ca deodata va incepe prostit

Loredana, stiu si eu de temp ce ti-au zis fetele.Stiu ca (dar sa nu iei de buna ca asta ar fi) la temp d-asta prelungita(din experienta altor mamici) ca poate indica si o infectie urinara.Poate cand te duci la dr ii ''sugerezi'' si o proba de urina.Macar excluzi un rau din start.La raceala Meli avea muciiiiiii, mai tusea, ochii lacraimati si injectati, se mai ineca cand papa.
Otet stiu ca exista special pt bebei in farma.

Cand i-am facut pestele pe teflon i l-am facut la blender ca ea inca asa papa trag cu ochiul

Noi, ne plimbarim, am inceput sa mergem si noi cu mami de mana langa carucior. Bine facem, o ora pana acasa, dar ce conteaza sarut
Fructele nu prea le papa, legumele...cum are chef dar iuart e ok.Sambata a papat peste zi 600lp surprins surprins Nu a vrut fructele si i-am dat lp, dupa masa i-am dat 100 plus dim sis eara cate 180.Nu-mi vine a crede.Sa aibe leg cu faptul ca Nan3 are alta compozitie sau alt gust?Asa nu pare schimbat la gust.Eu ma bucur ca papa lp si asa mai bea si ea lichide.

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

25.05.2010 8:48     citat 

neata
christa mersi, chiar n-am stiut, ideea e ca a supt pe ele sambata trecuta si n-a patit nimic chiar daca am stat ca pe ace, sper sa nici nu pateasca, oricum incerc sa fiu numai cu ochii pe el sa nu mai ajunga
lore imi pare rau ca aveti temp, daca era racita ma gandesc ca avea si mucisori sau tuse, si noi am avut febra de la dinti fara nici un altfel de simptom sarut sanatate multa
eu carne de pui i-am dat doar de la magazin ca de la tara nu am si i-am dat pulpe si piept((asta i-a placut mai mult)
dar am si eu o intrebarea cum dfaceti carnea la gratar?
eu zic ca poti sa-i mai pui un supozitor cu paracetamol, e mai bun decat nurofenul
urschu pupam micuta plimbareata; sarut papacioasa mica,felicitari

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 7 luni
Radu Stefan: 8 ani, 4 luni

25.05.2010 8:54     citat 

lore si mie mi-a spus pediatra ca la temp peste 38 rectal supozitorul cu paracetamol nu-si mai face efectul si asa cum a spus si ICE se da antitermice alterand, panadolul la minim 4 ore distanta iar nurofenul la minim 8 ore.
Sanatate multa! Si vlad a facut 39,8 dar a avut infectie urinara si de la asta a facut asa febra.

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

25.05.2010 9:15     citat 

si acum pozele

sus

Denunta
Loredana023

Copii

25.05.2010 9:28     citat 

ok am fost la urgente ca ardea cu 39.8 si i-a facut fenobarbital ca deja nu era chip sa ne intelegem cu ea si ii era frica dr sa nu intre in convulsie.Si i-am pus un novocalm acolo dat de ei.A si vomitat plang sau sunt foarte trist Are rosu in gat si ne-a dat Axetil 4ml la 12 ore 7 zile si enterol 1 plic / zi timp de 7 zile.
A zis sa ii dau nurofen 2.5 ml de 2 ori/zi la interval de 8 ore si paracetamol supozitoare 3/zi la 6 ore.

De la ce se face rosu in gat???

Anca superbi sunteti..tu esti ft frumoasa si arati bine sarut Toti 3 sunteti frumosi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: