· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (457)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (457)     
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 10:57     citat 

Luara pe mn m-au chemat pe 11 iunie la control,probabil daca vad k nu sunt dilatata sau nimic ma vor trimite acasa si ma vor chema mai des,cel putin eu asa sper,nu as vrea sa sar peste termen,deja nu prea mai suport asteptarea asta ... parca ma doare tot corpul..aaa si mie mi.a fost foarte frica knd mi-a luat secrectie,la fel ma gandeam sa nu-mi provoace nasterea dar slava domnului nici nu a durut ff tare si nici nu mi-a provocat nimic ochi peste cap
Ralucutza asa am auzit si eu k acasa incepand cu sapt 37 te cheama la monitorizare mi des si mi se pare foarte bn

sus

Denunta
Raliu

Copii

27.05.2010 10:58     citat 

Mie nu mi-a zis nimeni nimic de testul anti-stree,ala pt ce se face ca stresate oricum cred k suntem toate prostit

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 11 luni
David : 10 ani, 3 luni

27.05.2010 11:07     citat 

Lavinia ai o burtica foarte frumoasa! sarut Am nascut natural. Nu cred ca retentia de apa in sine e o interdictie pentru nastere naturala, dar daca creste tensiunea sau apare preeclampsia (Doamne fereste) atunci va fi sigur o problema.
Codrina ai o fetita tare scumpa! sarut
Tania vorbeste cu dr gineco sau mai bine schimba dr de familie. E f simplu sa-l schimbi. Si eu am fost f rau cu greturile sarcina trecuta dar prin saptamana 11 au inceput sa treaca. Poate scapi si tu mai repede.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 11:13     citat 

RAliu, din cate stiu monitorizeaza daca fatul nu e stresat, nu noi. CA noi clar santem mereu in stres. Eu deocamdata fac fata, nu pot zice ca ma simt excelent, dar unele din voi se simt mai rau ca mine asa ca eu tac. Inca nu mi-e frica, dar probabil cand o sa ma ia primele contractii atunci o sa ma panichez. Tare mi-i interesant cum o sa fie.

sus

Denunta
Raliu

Copii

27.05.2010 11:53     citat 

aaaa jenat rusine sa-mi fie,habar nu aveam k testul e pt bebe jenat Luara eu de mom nu ma gandesc prea mult la nastere dar vb ta knd o sa inceapa contractiile cred k ma voi panica total,sper sa iasa totul bine

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

27.05.2010 11:56     citat 

Ralucutza, deocamdata nu am nici o veste noua. Rinichiul, dupa spusele drei care i-a facut ecografia, poate ramane asa, si nu necesita operatie. Acum nu stiu in ce masura functioneaza, pentru asta trebuie facute cea teste, dar nu inca. Am sa o duc la Timisoara la Nefrolog-Pediatru pentru a fi luata in evidenta si urmarita. Mai mult nu stiu. Tin minte ca m-a intrebat cineva la ce dr trebuie sa merg in Timisoara. La spitalul de copii la prof Sabau. Fata face pisu bine, chiar si in timp ce o schimb, si atunci udam cam tot, cateodata chiar si hainutele foarte fericit
Important e sa nu faca infectii, si sa nu raceasca la rinichiut.
Multumim de complimente.
Va pupicim

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

27.05.2010 11:56     citat 

Luara, heh, ce putin mai ai si tu sarut

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 11:59     citat 

raliu, luara eu tot simt tot felul de tensiuni prin burta, dar cand pun mana e moale nu tare cum zicea doctorul ca sunt contractiile, ma intreb oare cum voi stii ce sunt alea....probabil ca vine de la sine...ca si sentimentul de a fi mama... sarut sarut
si din cate mi-a zis cineva monitorizarea inseamna ca imi pune ceva pe burtica sa vada cum se simte bebe, dar va zic mai in detaliu maine dupa ce ma intorc de la spital

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 12:00     citat 

codrina doamne ajuta!

sus

Denunta
karina_swe

Copii
Layla Maria: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 12:02     citat 

Raliu are dreptate Laura nu ma cheama la control pina in saptamina 42 e considerat sarcina normala . Eu merg in fiecare saptamina la control dar doar imi ia tensiunea asculta inima lui bebe si verifica cu mina peste burta sa vada unde e capul atit am facut de la 4 luni . Nu ma urca pe masa deloc pentru ca spun iei nu e bine acum ce sa spun fiecare tara cu sistemul iei . Eu am ramas insarcinata prin Insamintare in Vitro asa ca data e foarte exacta dar totusi se pare ca asta mica vrea sa se lase si mai mult asteptata de parca nu ar fi fost destul de asteptata .

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani
T: 8 ani, 9 luni

27.05.2010 12:26     citat 

nastere usoara Karina...si sa fiti sanatoase amandoua...
Luara esti pe ultima suta de metri si tu....nu-mi vine sa cred...parca ieri ne aratai poze cu burtica ta ce abia se zarea...
cum mai esti ?

sus

Denunta
Claudia-Daciana

Copii
mica balerina: 13 ani, 3 luni
o mana de barbatel! : 10 ani, 3 luni

27.05.2010 1:01     citat 

----------
Raliu a scris:
aaaa jenat rusine sa-mi fie,habar nu aveam k testul e pt bebe jenat Luara eu de mom nu ma gandesc prea mult la nastere dar vb ta knd o sa inceapa contractiile cred k ma voi panica total,sper sa iasa totul bine
----------

raliu testul nonstres se face pentrua vedea daca bebe e "stresat", adica daca se pregateste sau nu de nastere.

cat despre contractiile din timpul travaliului o sa le simti stai linistita. Diferenta "normala" dintre contractiile de nastere si cele false (cum zic dr) e ca contractiile false nu dor deloc, simti muschi incordandu-se, burtica se intareste dar nu te doare nimic...insa la cele din travaliu normal contractiile dor. Pe mine personal nu burtica m-a durut cat mijlocul...abia ma puteam tine pe picioare de durere. Imagineaza-ti o durere de menstruatie inmultita cu 100...cam asa e intensitatea. Sper sa nu te fi speriat. Oricum fiecare mamica simte diferit contractiile si nasterea este foarte important sa fii calma, sa asculti dr si mai ales moasa(ca, de, are facultate sa te asiste pe tine la nastere) si nu uita sa iti asculti propriul organism...daca corpul iti spune sa te plimbi incearca sa te plimbi...daca corpul iti spune sa stai in pat ,stai in pat.

Eu in travaliu parca eram in transa...vedeam si auzeam totul in jurul meu dar nu conta decat ce se intampla cu mine...

sus

Denunta
Raliu

Copii

27.05.2010 1:23     citat 

Karina mai mult de 2 sapt nu mai ai asa ca sanatoasa sa vina micuta sarut sarut
ralucutza mie mi se intareste uneori burta asa de mult incat am impresia ca se va rupe prostit mai ales daca se impinge ea sarut eu am inceput sa am asa dureri k la ciclu dar nu ff mari si nu dese,ma pune in tema k mai am putin scot limba
Claudia-Daciana sarut stai lin k nu ma sperii,ma gandesc si eu k o sa fie durerors,e normal na, ochi peste cap prostit ii ziceam si sotului ieri,e prima oara in viata mea knd abia astept sa inceapa durerile rad mie parca nu imi e atat de frica de nastere cat imi e frica sa nu ramana bb blocat pe drum trist asta ma sperie rau pe mn
Doamne ajuta sa fie totul bine la toate si sa aducem pe lume bebelusi sanatosi sarut
Codrina cum mai e Iris cu colicii ? se simte mai bn,au mai trecut ?

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 12 ani, 10 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 8 ani, 11 luni

27.05.2010 2:08     citat 

Azi am reusit sa beau jumatate de pahar de lapte, Doamne ajuta la toata lumea, ma duc sa mai incerc o gura de lapte ca mi-e sete! Mi-a venit ideea sa imi pun pe buze cuburi de gheata, sper sa nu imi mai fie greata! Apa minerala nu o pot bea ca sun operata la stomac si ma doare stomacelul rau daca o beau , de lamai nici nu poate fi vorba ca imi fac un acid groaznic, tot din cauza operatiei!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 7 luni
Ana Leia: 10 ani, 10 luni

27.05.2010 2:55     citat 

Tania, ti-am scris sa incerci castraveti sau pepene. Mai e ceva, fa ceai mult. Pune in el niste menta, gasesti in supermarket si pune-l la frigider. Tine de sete si e sanatos.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: