· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (250)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (250)     
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

27.05.2010 7:34     citat 

buna seara
i-am dat si eu azi o capsuna la raul, i-a placut, a muscat din ea si a mestecat cu placere, speram sa nu avem reactii ca bogdanel
elena vreau si eu reteta de biscuiti facuti acasa sarut
wow tamy ieftin ai gasit scutecele de la swim la noi erau doar 5 buc la pretul ala, eu cel putin asa am vazut
lore sarut ma bucur ca e mai bine rebe

sus

Denunta
yazmine

Copii
Vlad - sufletul nostru
10 ani, 8 luni

27.05.2010 7:45     citat 

buna seara fetelor!imi cer scuze ca ma "bag" in zona voastra dar am o mare intrebare la voi in special pt fetele a caror copii au facut vaccinul de un an in luna aprilie si mai!Sunt sau nu vaccinuri gratuite la medicii de familie???
La noi tot spune ca nu e vaccinul de un an deloc si ca trebuie sa-l platim iar noi, cateva mamici suspicionam ca nu vrea sa ne faca din cele gratuite pentru a face ceva castiguri in plus!Cum dansa a spus ca nu sunt vaccinuri DTP si Vpt parca din februarie si ror-ul de luna trecuta sunt curioasa daca voi ati facut vaccinurile de la stat in perioada asta ca sa stiu cum pot actiona pe mai departe!Va multumesc fff mult! sarut

sus

Denunta
lara_ro

Copii
Teodor Luca: 10 ani, 6 luni

27.05.2010 8:14     citat 

Buna seara dragi mamici.

Intru si eu pe fuga ca Teo e argint viu prostit .

Loredana, imi pare rau ca mai are Rebe inca febra. Multi sarut sarut sa-i treaca cat mai repede.

Yazmine, eu i-am facut ieri lui Teo vaccinurile de la 1 an, tot in schema gratuita. A avut dr ambele vaccinuri, caci au fost iar 2 intepaturi: una in picior (ala combinat antipolio si altele), si in manuta Priorix (cel ROR). Deci la noi nu a fost problema sa nu le aiba. Nu stiu ce sa zic la voi, daca e "afacerea" dr sau daca e altceva la mijloc trist .

In alta ordine de idei, am fost azi la Baby Expo si am reusit sa ii iau, in fine, scaun auto lui Teo. Eram cu tabelul de pe Adac la mine nervos si treceam de la un stand la altul una-doua, dupa cum nu gaseam produsul in tabelul ala cool . Cel pe care il ochisem depasea bugetul nostru trist, dar am dat peste asta , cotat la fel de bine de nemti. Acum mai ramane sa il convingem si pe Teo sa stea in el, ca l-am pus de proba in casa, inainte sa instalam scaunul in masina, si a inceput sa planga trist .

sus

Denunta
lara_ro

Copii
Teodor Luca: 10 ani, 6 luni

27.05.2010 8:18     citat 

Si o intrebare legata de traditii: i-am tait motul lui Teo, si l-am pus sa aleaga 3 obiecte de pe tavita. Intrebare e: un lucru se considera ales cand il ia in mana, sau cand il scoate de pe tavita? Ca Teo a avut treaba la al treilea obiect ales cu surubelnita, a luat-o, a studiat-o un pic, si a pus-o inapoi pe tavita si a luat stiloul, pe care l-a scos imediat si l-a pus langa el. Deci, a ales surubelnita sau stiloul prostit ?

Pun maine si niste poze, acum tre sa ma duc la "datorie: trag cu ochiul

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 10 ani, 3 luni

27.05.2010 8:24     citat 

diana ce mare te-ai facut zambet
lore ce bn ca e mai bn rebe,tare m-am gandit la ea,imi pare rau ca nu am av ce sfaturi sa-ti dau,am invatat si eu cate ceva zambet
lore anuntul ala e de vre-o 2 sapt,eu n-am intrat ca nu mai am haine de nou nascuti,am dat tot
sunt turbo nervos nervos nervos
azi la tribunala fost nebunie,in sfarsit a venit si av lui si a citat 2 martori sa sp ca el nu a stat cu mine(stupid),in cazul ca se va minti vor fi arestati pe loc
mai e o chestie pe care nu o inteleg,aici va rog help,el are si in canada firma unde spune ca e plecat acum(dar nu e,se ascunde),probl e urmatoarea av lui a zis ca firma de acolo de fapt firma de aici dar are afaceri si in canada,ei asta nu inteleg eu chiar se poate legal asa ceva intrebare ,se poate deschide punct de lucru in alta tara? intrebare ,cum se face contabilitatea,aveti idee???????????????
acum m-am mai calmat
o sa deschid un subiect pe tema asta,ma roade tare

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 6 luni
David : 8 ani, 11 luni

27.05.2010 8:36     citat 

Yazmine sarut sarut sarut noi vaccinul de 1 an l-am cumparat dar ROR-ul a zis dr de familie ca il facem de la stat, la 1 an si o luna.
Lara sa stapaniti sanatosi scaunelul! Oare se va face Teo instalator sau scriitor? prostit rad sarut Cum era la Baby Expo? Cred ca ajungem si noi sambata.

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 3 luni
Erica-Teodora: 7 ani, 3 luni

27.05.2010 8:55     citat 

asa sa ma pun pe povestit...
Am sunat la urgente la pediatrie si am explicat totu si a zis daca pot sa ma duc acolo...am si fost ca spitalul e in fata blocului meu,peste drum.
Acolo am dat reteta cu diagnosticul dat de dr de marti in care scria surprins faringita acuta si pneumonie interstitiala...
Se pune dr asta si zice ca la plamani nu are nimic..era mirata dar nu a zis nimic...tot imi punea intrebari.da tuseste?da are muci?da nu stiu ce....i-am zis ca doar febra a avut si atat. A zis ca in gat are putin rosu dar se balbaia...a zis ca nu are mai mult decat a avut data trecuta rad nu vroia sa o decada pe cealalta dr nervos A vazut bubitele si a zis ca e iritatie dar nu de la antibiotic...m-a intrebat daca i-am dat capsune..etc si a zis ca nu e nimic grav ca are alergolemie exantem viral si ca nu are de ce sa ii dea injectabil,ca lasam asa antib asta oral surprins surprins surprins A zis sa ii dau calciu si un calmant seara surprins surprins dr nebuni nu alta...Fata mea e inca sub influenta somniferului /am uitat cum se numeste... si ea imi da calmante I-am zis ..nu credeti ca e roseola sau rujeola ceva o boala de copilarie?....
a zis ca nuuuuuu...ca ma uit pre mult pe internet
Maine dimineata mergem in orasul alaturat la dr al bun bun...sper sa nu ma dezamageasca.

Am cautat ce inseamna exantem viral si uitati ce am gasit http://www.medicultau.com/boli-si-trata...demica.php

Asa,nu mai vand mei-ul scot limba ca am aavut succes am mers cu el la spital..cred ca a stat ca e bolnavioara...oricum e un inceput foarte fericit

Asa si a papat un pic de supica foarte fericit imi venea sa plang cand o vedeam ca casca gurita foarte fericit a papat si la 6 si la 9 si a ros si un bulanas..nu a putut rupe ca e dde tara si e tare dar a supt la el acolo

Lara e fain scaunul sa il folositi cu placere,sper sa ii placa.Cat a costat?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

27.05.2010 9:04     citat 

----------
elena_raluca a scris:
Nu vad ce este rau sa ii faci in casa dulciurile, atunci cand te pricepi.
----------

In principiu nimic, dar nu mi se pare necesar sa dai unui copil de sub un an dulciuri. Laptele matern e dulce si si formula e indulcita, la varste asa mici este complet indeajuns.

Bine ca am scris azi dimineata raspunsul si am uitat sa il trimit, sper ca nu s-a schimbat episodul intre timp. prostit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

27.05.2010 9:14     citat 

----------
Tamy a scris:
Am de anul trecut 2 lotiuni de plaja: Mustela si Nivea. Amandoua incepute si pastrate la temp camerei, sub 25 grade. Le mai pot folosi daca sunt inca in termen?
----------

Uita-te pe ambalaj, de obicei e un simbol ca o cutie deschisa si scrie 6 sau 12 langa el, ala e nr. de luni care mai e valabil un produs (cosmetic) dupa ce l-ai deschis. Cam asa arata, dar desigur mai mic. foarte fericit
https://www.test.de/filestore/o1246585_...F1DEEFEF4F

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 5 luni

27.05.2010 9:20     citat 

bai Lore nu stiu daca sa rad sau sa plang prostit
e viral deci CLAR are nevoie de antibiotice, calmante si calciu socat
bai nene astia nu sunt intregi la minte
mai plimba-te cu Rebe pe la 2 spitale si sigur te intorci acasa cu retete pentru fier, aspirina, panadol, lapte praf fara lactoza, vitamina C si evident inca niste antibiotice, dar altele

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 6 luni
Radu Stefan: 7 ani, 2 luni

27.05.2010 9:21     citat 

alexxya eu folosesc Weleda pentru bebe, crema de corp, gel de dus si grema de fundulet, este singura cu care ii trece iritatia intr-o zi daca ii dau de 2-3 ori. La pasta de dinti nu m-am gandit pana acum.
Lore vezi ca asa a patit si vlad cu rubeola, si tot asa i-a dat antibiotic ca are gatul inflamat iar dupa 3 zile de antibiotic s-a umplut de bubite marunte marunte pe burtica, apoi pe gat, apoi pe maini. Si mai naspa e ca se zice ca trece in 2-3 zile dar la vlad a tinut 1 sapt, probabil din cauza antibiotiului. Din momentul in care au iesit pe e bubitele nu a mai facut febra.
Fetele legat de klorane crema de protectie stie cineva ceva, ca nu am gasit-o in lici o pagina pusa de voi, sau nu am cautat eu suficient de bine. ultumesc anticipat de raspuns.
Pe cine intereseaza au bagat din nou jucaria care i-am luat-o lui vlad de impins si este la 140 lei.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 3 luni
Teodora Maria: 13 ani, 3 luni

27.05.2010 9:27     citat 

Loredana, acu am remarcat la unii medici ca prescriu medicamente si din cauza ca sunt obisnuiti sa dea, ca altfel le sar parintii in cap ca sunt incompetenti si nu prescriu medicamente.
Din ce-ai spus mi s-a parut si ca doctorita era sigura ca tu te asteptai sa primesti un alt antibiotic si nevrand nici sa-l denigreze pe celalat a incercat sa se comporte elegant pastrand antibioticul... zambet

La mine a mers de mai multe ori faptul ca atunci cand am mers la medic am zis de la inceput doar ca vreau sa ma asigur ca e totul ok, ca nu e nimic grav si ca sincer prefer pe cat posibil sa lupte organismul. Daca medicul crede ca mai pot amana medicatia, nu e nici o problema, ma bucur. daca nu. urmez tratamentul. Multi s-au declarat surprinsi si cu exceptia unui singur caz (viroza Dianei finalizata cu antibiotic de a urlat efectiv medicul la mine), mi-au explicat mai pe indelete de ce dau medicamentul X, respectiv de multe ori m-au trimis acasa fara nimic.
Deci conteaza si cum te vad medicii pe tine: increzatoare in fetita sau asteptand in subconstient neaparat o reteta...

Tin pumnii pe maine!!

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 2 luni

27.05.2010 9:30     citat 

Am ajuns si noi pe acasa in sfarsit. Maine mergem la masuratorile de 8 luni si abea astept. Ca greutate o fi luat ea ceva, dar s-a inaltat vazand cu ochii in ultima perioada.
Roxy... am aflat de fapt ca weleda e pasta de dibnti fara fluor.Scria mare in tabel dar in germana
Lidia, se poate sa ai sediul firmei intr-o tara si puncte de lucru in altele. Contabilitatea se tine pe puncte de lucru. Mai multe nu stiu dar sigur se poate.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 5 luni

27.05.2010 9:33     citat 

asa e adelia. si eu am senzatia ca cu cat scriu mai multe chestii pe reteta, cu atat se simt (si sunt vazuti ca fiind) mai competenti.

ma amuzam mai devreme la urmatoriul scenariu: Lia incepe sa dea semne ca face varicela (febra, stare de oboseala, in fine ce am avut eu). si o duc la 10 medici. apoi trag linie si adun toate verdictele si toate tratamentele prescrise... ar fi amuzant.. daca nu ar fi chiar trist. pentru ca mai devreme sau mai tarziu avem nevoie cu totii de un medic. si atunci ce faci? incotro te indrepti? trebuie musai sa forez dupa un homeopat in orasul asta...

ah, adelia ca tot esti aici
lamureste-ma cu o treaba
ai zis ca nu ai intrerupe antibioticul fara acordul unui medic, ca intreruperea tratanentului creste rezistenta organismului la antibiotic. inteleg asta in conditiile unei infectii bacteriene. dar cand nu e nevoie de antibiotic, de ce e periculos sa intrerupi tratamentul? m-am tot gandit la asta si chiar nu reusesc sa inteleleg ...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 3 luni
Teodora Maria: 13 ani, 3 luni

27.05.2010 9:54     citat 

----------
vanilla_baby a scris:

ah, adelia ca tot esti aici
lamureste-ma cu o treaba
ai zis ca nu ai intrerupe antibioticul fara acordul unui medic, ca intreruperea tratanentului creste rezistenta organismului la antibiotic. inteleg asta in conditiile unei infectii bacteriene. dar cand nu e nevoie de antibiotic, de ce e periculos sa intrerupi tratamentul? m-am tot gandit la asta si chiar nu reusesc sa inteleleg ...
----------

Bacterii sunt in organism (in limite rezonabile, si rele, si bune) tot timpul. Sistemul imunitar le tine insa in frau. Oprind antibioticul mai repede, risti sa creezi rezistenta la antibiotic la cele prezente in organism. Si de aici posibile probleme pe viitor.
De asta n-as opri fara acordul unui medic...
De ex la rubeola atunci cand am dus-o cu pete, mi-a zis sa opresc imediat antibioticul si l-am oprit. Insa singura n-am avut curajul s-o fac.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: