· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (250)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (250)     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 5 luni

27.05.2010 9:55     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
cand nu e nevoie de antibiotic, de ce e periculos sa intrerupi tratamentul? m-am tot gandit la asta si chiar nu reusesc sa inteleleg ...
----------

De exemplu pentru ca oricand pot exista bacterii in corp care nu se manifesta vizibil, si intrerupand antibioticul aceste bacterii pot crea rezistenta impotriva lui, iar data viitoare nu mai reactioneaza la acest antibiotic.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 3 luni
Teodora Maria: 13 ani, 3 luni

27.05.2010 9:56     citat 

Na c-am raspuns in acelasi timp cu Christa zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 5 luni

27.05.2010 9:57     citat 

----------
adelia a scris:
Na c-am raspuns in acelasi timp cu Christa zambet
----------

Si nici macar nu ne-am vorbit. rad

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 6 luni

27.05.2010 10:12     citat 

----------
citat:
Bacterii sunt in organism (in limite rezonabile, si rele, si bune) tot timpul. Sistemul imunitar le tine insa in frau. Oprind antibioticul mai repede, risti sa creezi rezistenta la antibiotic la cele prezente in organism. Si de aici posibile probleme pe viitor.
----------

bacteriile astea - si avem cateva trilioane in tractul gastro intestinal - se tin unele pe altele in frau.
sunt intr-o continua lupta pentru supravieturie. in mod normal sunt in armonie si in cazurile fericite cele "bune" le depasesc ca numar si spatiu ocupat pe cele "rele".
bun. vine antibioticul. omoara o parte din ele... fara sa faca diferenta intre bune si rele. scoti antibioticul dupa o zi in loc de 5 ... si alea rele pot deveni "rezistente la antibiotic"? dar un tratament complet inlatura problema asta? ceva nu se leaga
repet
vorbim de cazul in care nu avem de-a face cu o infectie bacteriana, deci nu e nevoie de antibiotic in the first place

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
10 ani, 1 luna
DARIA CATALINA - fata lui tata
6 ani, 9 luni

27.05.2010 10:49     citat 

yupiii plecam la Bran!!!!!

va povestesc luni de la targ . Yanis a fost super cuminte pe drum si acolo

Ice merci mult , a,m rezolvat cu scutecele. sarut sarut Ma mai gandescc pitin la crema de plaja

Multumesc fetelor pt, raspunsuri referitor la pampersi sarut sarut

Lore vorbim luni de mei,Multa sanatate Rebecai!

VA PUPAM PE TOATE

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

27.05.2010 10:50     citat 

smiri zambet sarut
vanilla niste retete de smoothie ne dai?
tamy cum obtii frisca din smantana?
acum eu sunt cu intrebari legate e papa jenat
am fost ieri in parc cu raul si se mirau copiii si mamicile rad "uite ca e in picioarele goale, da el n-are papuci?" rad rad nu ii dau nimic in picioare cand ne plimbam ca ii transpira picioarele, si pe jos nu l-am pus scot limba
fetelor mai stiti si alt site de upload-at poze?
lore nu stiu ce o fi cu tipa, poate daca o contactezi pe mail da mai multe detalii
lara sa foloseasca sanatos scaunul, e super
vai lore ve dr, numai pe mana lor sa nu ajungem surprins
mai si azi am implinit si noi 8 lunite
la multe lunite rebeca

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

27.05.2010 10:53     citat 

aici e pozica cu raul in parc cu piciorusele goale zambet
nu am reusit sa o postez trist

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

27.05.2010 11:06     citat 

hihi ce scump e zambet
si Lia a scapat in sfarsit de sosetute, pe care oricum si le scotea fara drept de apel foarte fericit
legat de smoothies.. poti face orice combinatie cu iaurt / smanana / lapte batut si fructe / frunze verzi gen spanac.
cel mai des eu fac iaurt cu banana sau mai nou capsune. dar poti pune orice fructe ai la indemana. cel mai bine merge banana, mango, avocado, capsune, fructe de padure, cirese, visine si banuiesc ca si piersici sau caise. toate la blender si voila! ceva dulce, racoritor si fff buuuun!
mai nou m-am indragostit de combinatia lapte batut + sirop de artar

la fel, fac ciocolata calda din: o banana, unt de cacao (dar merge si unt normal) incalzit, cacao pudra si lapte dulce. si iese demential.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 7 luni
David : 8 ani, 11 luni

27.05.2010 11:10     citat 

Christa asa e, am gasit simbolul acela pe creme. Multumesc mult!
Anca se gaseste la supermarket smantana pentru frisca LaDorna. O gasesti la raionul de lapte UHT, frisca lichida etc. E mai sanatoasa decat frisca lichida sau cea praf. Am insa o problema si cu smantana asta, scrie pe ea ca are caragenan si la o cautare pe google nu mi-a placut ce-am aflat. De facut se face simplu, bati cu mixerul si eventual adaugi zahar pudra.
Pentru uploadat poze eu folosesc http://imagefra.me/
Si noi am iesit azi in picioarele goale ca nu suporta ciorapii. Ne-a mai comentat lumea pe strada dar asta e. zambet
Crysy distractie placuta!

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

27.05.2010 11:12     citat 

anca si tamy, e o smantana pentru frisca foarte faina, fara aditivi, de la Sanlacta. e in pahar roz.
din pacate nu se gaseste peste tot, aici nu am gasit si caut mereu dar poate gasiti voi.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani, 2 luni
mara: 10 ani, 5 luni

28.05.2010 7:40     citat 

haideti la o

noi avem 2dintisori si ne mai chinuie 2 si tusim si ni se infunda nasucul si avem bubite rosii pe limba. deci la medic cu noi!
Lore ce mai face rebe?
anca,
pupam frumuselul

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani, 2 luni
mara: 10 ani, 5 luni

28.05.2010 7:54     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
----------
citat:
Bacterii sunt in organism (in limite rezonabile, si rele, si bune) tot timpul. Sistemul imunitar le tine insa in frau. Oprind antibioticul mai repede, risti sa creezi rezistenta la antibiotic la cele prezente in organism. Si de aici posibile probleme pe viitor.
----------

bacteriile astea - si avem cateva trilioane in tractul gastro intestinal - se tin unele pe altele in frau.
sunt intr-o continua lupta pentru supravieturie. in mod normal sunt in armonie si in cazurile fericite cele "bune" le depasesc ca numar si spatiu ocupat pe cele "rele".
bun. vine antibioticul. omoara o parte din ele... fara sa faca diferenta intre bune si rele. scoti antibioticul dupa o zi in loc de 5 ... si alea rele pot deveni "rezistente la antibiotic"? dar un tratament complet inlatura problema asta? ceva nu se leaga
repet
vorbim de cazul in care nu avem de-a face cu o infectie bacteriana, deci nu e nevoie de antibiotic in the first place
----------

sa ma bag si eu pic.
bacteriile rele sunt in numar mic, daca nu se manifesta. un tratament de o zi omoara cele mai sensibile, lasand bacteriile rezistente sa creasca si sa se inmulteasca. assa cresti patogenia lor. fiind mai putine, un tratament complet ar trebui sa le elimine si de aici, continuarea tratamentului 5 zile

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

28.05.2010 8:04     citat 

neata!
ralus, sunt de-acord cu tine dar e un fel de ruleta ruseasca
la fel de bine, tratamentul complet poate omori o mare parte din bacterrile bune, lasand loc celorlate bacterii (sau drojdii, ciuperci, virusi) sa le ia locul. oricum ai da-o, parerea mea e ca cu cat tratamentul cu antibotice e mai lung, cu atat e mai distrugator. acuma nu vreau sa prelungesc discutia.... mai studiez problema.

multa sanatate marei! sarut

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 3 luni

28.05.2010 9:19     citat 

Neataaa, multumim frumos de cafelutza. Sanatate multa Marei sarut

Lara sa folositi sanatosi scaunul, daca prima a fost surubelnita, atunci aia se considera aleasa trag cu ochiul

Anca ce-i place la Raul hinta-polinta rad

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 10 ani, 1 luna
Albert Stefan: 8 ani, 4 luni

28.05.2010 9:26     citat 

neata, multumim de cafeluta chiar acum beau si eu una ca mi-ai facut pofta trag cu ochiul
lara ce fain e scaunul,cat a costat? sa-l stapaniti sanatosi.mario cand il puneam in casa in scaunul de masina nu vroia si am avut emotii pt ca prima data l-am folosit la un drum de brasov (adica 350 km) si a stat fara probleme si acum sta,dc ii dau ceva jucarii nu se joaca prefera sa se uite pe geam foarte fericit
a folosit careva crema autobronzanta? ma tenteaza cu eu nu am fost la plaja anul trecut pt ca eram gravi si acum is prea alba sa ma expun, cred ca fuge toata lumea,la solar nu vreau sa ma duc asa ca ma gandesc la o crema
cum se numesc pampersii de la dm ca trebuie sa-i iau si eu lui mario pt concediu
rebe cum esti scumpo?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: