· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (250)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (250)     
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

26.05.2010 10:45     citat 

elena i-am dat si eu sa guste papanasi, putin altfel facuti dar nu i-a placut asa ca nu i-am mai dat
roxy sarut
gimi sarut si sanatate puiului, eu scad 0.5 adica daca arata 38.5 are 38
oare katya ce face?
noapte buna

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 5 luni

26.05.2010 10:50     citat 

Gris i-am dat si eu , adica i-am dat o galusca de la noi din supa si i-a placut , a mancat-o pe toata . Nu i-am mai dat ca mi-a fost teama de albus . Ptr. stomacelul lor conteaza oricat de putin n-i se pare noua . Imaginati-va ca Bogdan a mancat o jum. de capsuna si acum e plin de bubite pe burtica , pe spate , pe gat .Ce inseamna o jum. de capsuna ?, mai nimic ,dar la el a facut dezastru trist

Anca multumesc sarut

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 10 ani, 4 luni

26.05.2010 10:51     citat 

Eu daca am pus acea reteta nu inseamna ca trebuie sa o dati si voi!!! Fata o manaca cu placere si i-o voi mai da, Nu vad ce este rau sa ii faci in casa dulciurile, atunci cand te pricepi. Daca va uitati pe toate produsele ptr copii toate contin zahar pe langa alti produsi artificiali. Asa ca eu am decis sa ii fac biscuitii in casa, pe langa multe alte gustari dulci!

temperatura o iau ca tine gimi.

Anca noapte buna te pup sarut

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

26.05.2010 10:53     citat 

capsuni stiu sigur ca se dau dupa 3 ani!!! am oprit-o pe socrela in ultimul moment!!!!
Galustele cu gris le fac fara albus cand fac ptr ea supa.

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 5 luni

26.05.2010 11:02     citat 

Elena si se leaga galustele daca nu pui si albusul sau mai pui ceva in ele ca vreau sa-i fac si eu .

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 6 luni

26.05.2010 11:05     citat 

----------
citat:
Motivul pt. care i-a dat fara sa ma intrebe a fost ca vecina de la parter ai da fetitei de un an si 3 zile , parjitura barni ,pufuleti, mancare gatita ptr. ei , cola , capsuni , cirese etc. ''de toate' ' intr-un cuvant
----------

trist

gimi, imi pare rau sa aud de alergie trist

elena, Lia nu mananca deserturi. desertul e tzitzi rad
oricum zahar si faina eu voi evita sa-i dau cata vreme nu va fi constienta ca exista si nu le va cere. valabil si pentru orice dulciuri, sucuri sau alte produse din comert. noi nu avem in casa si in visurile mele Lia nu va face cunostinta cu ele decat peste cativa aaaani rad

ah, dar asta nu inseamna ca nu va primi ceva dulce. eu nu as putea trai fara dulce.
imi fac foarte des smoothies, inghetata, ciocolata, tot felul de creme si tarte pe baza de fructe, miere, sirop de artar, smantana sau branza de vaci, unt de cacao, ulei de cocos, nuci
posibilitati sunt o multime zambet

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 10 ani, 5 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
8 ani, 9 luni

26.05.2010 11:49     citat 

sarut Elena dar de ce trebuie sa pape bebeii desert? foarte fericit

Vad ca vorbeati de gris. De ce nu e bun pentru bebei? Eu nu ii dau... eram doar curioasa, mai ales ca ma intreba mama azi daca-i dau gris cu lapte sau daca-i pun zahar in lapte... ochi peste cap M-am uitat ciudat la ea si n-a mai zis nimic rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

27.05.2010 6:31     citat 

----------
gimiloasa a scris:
Eu iau rectal cu term. electronic si stiu ca se scad 2 grade , adica daca imi arata 38,2 inseamna ca are 38 . E corect ?
----------

Nu e corect, temperatura reala e cea rectala, deci nu se scade nimic. La noi se recomanda interventia cu antitermice dupa 38,5 masurate rectal, dar si dependent de starea fizica generala, adica daca are 39 grade rectal dar pare sa se simta ok, atunci nu e nevoie de antitermic.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 10 ani, 7 luni
David : 8 ani, 11 luni

27.05.2010 7:13     citat 

Scutece de swim de la DM am luat si eu, 11 buc cu 19 lei.
Cirese i-am dat Teei, a muscat din ele. Am gasit bucatele in scutec, inseamna ca inca nu le poate digera? Intr-adevar sunt cam acide si o sa incerc sa-i dau cate putin sau deloc. Teea mananca din mancarea noastra de multe ori, dar gatesc fara sare, fara prajeli. Pun condimente gen oregano, cimbru, busuioc.
Elena eu zic ca mai bine ii faci tu un desert in casa decat sa cumperi orice biscuiti din comert. Eventual poti incerca in loc de zahar pudra sa pui zahar brun, sa nu pui sare, etc. Eu nu m-as feri atata de albus. Un studiu scos de OMS in 2008 a relevat faptul ca sunt eronate ideile conform carora daca ii intarzii un aliment poti evita o alergie. Daca e sa faca alergie o va face la orice varsta vei introduce alimentul. Eu i-am dat chec facut de mine cu zahar brun pe la 11 luni.
Gimi cola la copil de 1 an si un pic??? Wow
Capsuni nu i-am dat. Cica ar fi bune de la un an. Eu dupa site-ul asta ma ghidez: http://www.wholesomebabyfood.com/strawb...ecipes.htm
Imi pare rau de copilasiii chinuiti de febra, Teea nu a facut pana acum dar cred ca si eu as fi la fel de panicata. Sanatate multa!

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 3 luni
Erica-Teodora: 7 ani, 3 luni

27.05.2010 7:47     citat 

Neataaaaa,

Elena dar daca as pune banana in loc de zahar si gris oare ar iesi??Rebeca cunoaste doar banana,mar,para,mango,portocala(ft rar).Abia astept fructele de sezon si legumele din gradina foarte fericit Am la tara un zarzar bun prostit

Rebe a primit aseara ultimul paracetamol la ora 7...la culcare pe la ora 10 avea 38.1 iar dimineata la trezire la ora 7 avea 37.8....acum 30 min avea 37.5.
\dr a zis sa scad 0.5 dar e importanta indicatia din prospectul termometrului.Eu am special pt fundulet si gurita si nu trebuie scazut nimic. Mai am un termometru pe care scrie ca rectal scad adun inmultesc....asa ca il folosesc sa masor temp in apa de baita rad

Anca nu moare ficusul stai linistita....doar ai grija sa nu il uratesti trag cu ochiul

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 3 luni

27.05.2010 7:49     citat 

Neataaa
Gimi imi pare tare rau ca i-a facut rau capsuna trist si eu stiam ca de la 1 an se da...

Si eu i-am facut supa de galuste de gris, cu tot cu albus, i-a placut mult zambet

Elena, super daca mergeti in Malta, mie imi e prea frica plang sau sunt foarte trist ;
bravo tie ca ii faci biscuitii in casa zambet

Lucas a fost ieri cu bunicii afara si a papat ... pufuleti rad

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

27.05.2010 7:52     citat 

Buna dimineata!!!!

Gata mi-a dat trezirea!!! foarte fericit

Pasunica nu am sa iti dau un raspuns de ce trebuie sa manance desert bebeii desert, eu asa am considerat ptr fata mea. Asa cum multe dintre voi nu puteti sta fara dulce, nu?! de ce trebuie sa manacam dulce?
Gris....eu nu i-am dat direct gris cu lapte, dar nu vad de ce e rau sa ii dai gris!!!!
Eu consider ca atata timp cat copilul primeste bine un aliment anume, nu exista alergii sau alte reactii adverse nu vad de ce sa existe acest NU!!! De dragul studiilor sau hai sa fim la moda nu. Fiecare isi creste copilul cum vrea, revin la asta, si nu cred ca e ok sa vina o alta mama sa ii zica altei mame ce e bine sau nu ptr copilul ei. Asa ca cine vrea sa pape fructe multe si ceva bun facut in casa e bine primit la noi...ca nu avem raie!!!!
foarte fericit foarte fericit foarte fericit

Lore cum mai e Rebe? Va pupam!!!

O zi frumoasa !!! sarut

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

27.05.2010 7:55     citat 

Rome daca i-as da punga de pufuleti Alesiei i-ar manca pe toti!!! foarte fericit Si astia cum foarte controversati!!!!! Inradevar nutritiv nu au calitati, dar sunt o placere ptr copii!

sus

Denunta
elena_raluca

Copii

27.05.2010 7:57     citat 

Lore ma bucur mult ca sunteti mai bine sarut sarut sarut sarut sarut

Nu stiu sa iti zic cum iese cu banana!!! Dr. nostru pediatru ne-a dat voie sa papam o groaza de lucruri de la 9 luni!!! Fiecare face cum crede!!!! sarut

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 3 luni
Erica-Teodora: 7 ani, 3 luni

27.05.2010 8:06     citat 

Da elena e mai bine cu temp dar tot agitata si somnoroasa si plangacioasa e.Elena si cum papa papanasii?Singurica,,bucatele...macinati...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: