· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (250)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (250)     
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 3 luni

27.05.2010 8:11     citat 

rebe sarut sa te faci bine azi puilule

elena, nu e vorba de moda sau studii (desi cele din urma au si ele relevanta lor). eu cred ca exista multe alimente pe care un copil le "tolereaza" dar asta nu inseamna ca e bun pentru el. oricum sunt total PRO deserturi facute in casa si felicit mamicile pentru decizia asta

tamy, o alternativa si maii buna la zaharul alb este sucanatul. este suc de trestie de zahar deshidratat (deci pe langa gust are si multe alte proprietati).
personal, prefer oricum mierea mi se pare un aliment complet, insa nu de consumat in fiecare zi iar la copii stiu ca e ok dupa un an. sau mai tarziu?

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 11 ani, 2 luni

27.05.2010 8:18     citat 

Gata plecam sa facem contract la tv net si telefon....ca ne mutam sambata si o sa ne uitam la tvr1..daca nu ma duc rad rad rad

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

27.05.2010 8:40     citat 

Neatza fetelor!

Roxy, si eu imi amintesc f clar poza de cand erai insarcinata caci era f frumoasa si tu aratai tare bine. sarut

Christa, Adelia, multumesc pt ajutor. Asera n-am mai reusit sa ma uit si pe dictionar dar azi am zis ca o las mai moale cu treaba ca sa vad la ce ma hotarasc.
Vroiam s amai intreb fetele de aici daca au idee daca la magazinul DM din Bucuresti produsele sunt originale sau sunt fabricate special pt Ro...As da o fuga pana acolo sa vad ce gasesc daca nu sa vb cu prietena mea sa-mi trimita...

Lore, ma bucur ca Rebe e nitel mai bine. sarut

Gimi, imi pare tare rau sa aud ca si voi aveti probleme... trist sarut

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani
Erica-Teodora: 8 ani, 1 luna

27.05.2010 8:55     citat 

Multumesc fetelor!! sarut sarut

sus

Denunta
bubu_stefi

Copii
nico
elena-teodora

27.05.2010 9:09     citat 

Buna dimineata!
Lore pupam pe Rebe si ma bucur ca ai vesti bune!
Elena ce grasunica e micuta sarut .Nu te-am felicitat pentru casa ,s-o stapaniti sanatosi sarut .Si eu ii fac Teodorei biscuiti in casa trag cu ochiul .
Fetelor va urez o zi buna .

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 1 luna

27.05.2010 9:16     citat 

Tamy e f util site-ul , multumim sarut

Bubu imi place de mor poza de la avatar rad sarut , o zi buna si tie

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 3 luni
Radu Stefan: 7 ani, 11 luni

27.05.2010 9:41     citat 

neata,
si eu sunt cu mierea si cu dulciurile in casa. sotul abia astepta sa se faca mai mare vlad ca acum ne prea mai fac dulciuri si spera ca atunci cand mananca si vlad sa-mi reiau obiceiul de a face ceva dulce in fiecare saptamana zambet
biencut multumesc

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 4 luni
David : 9 ani, 8 luni

27.05.2010 11:00     citat 

Biencut eu cumpar f des de la DM (e in Real Vitan) si nu cred ca fac produse special pt Ro pt ca pe ele scrie in germana si au aplicata o eticheta cu traducere in Ro. Imi plac f mult produsele lor mai ales ca au produse bio la preturi accesibile.
De acolo cumpar si zaharul brun, din trestie. Vanilla unde se gaseste sucanatul? Zahar brun gasesc prin magazine dar de sucanat nu am auzit. E mai sanatos decat zaharul brun/brut?
Mierea e ok de la un an ca nu mai e pericol de botulism dar am inteles ca ar fi acida si se recomanda sa se mai amane. O alta problema la miere e ca peste 40 grade devine toxica. Atentie daca o folositi la prajituri.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

27.05.2010 11:15     citat 

Tamy, ma uitasem si eu pe o crema de la Bübchen cumparata din Cora si scrie in germana iar pe eticheta aplicata pe ea scrie ca e fabricata in Germania si e importata. Deci cred ca sunt facute pur si simplu pt ei si importata de noi.
Si la noi in Militari e un magazin DM in Auchan ca atare azi cred ca fac o vizita pe acolo poate pot sa-mi procur ce ma intereseaza din tara sa nu mai stau cu pachete.
Oricum crema de soare cred ca o voi lua de la Bübchen , pt ca tot de acolo folosim sapunul, am mai folosit inainte si sampon de la ei, etc si mi se par bune. Problema e sa vad daca sunt multumita de factorul de protectie caci nu stiu de cat e. Sa caut cu google... cool

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 11 ani

27.05.2010 11:53     citat 

Ia dati-mi si mie va rog reteta de biscuiti facuti in casa ochi peste cap ca daca tot am masina de spalat vasele sa ma apuc si de biscuiti cool da sa nu fie cu zahar ca nu-i dau rad ...destul ca papa lapte praf. Apropos de lapte praf...ieri eram cu o prietena in mall (cautam papucei pt eduard) si cu copiii nostri (ea are o fetita de 14 luni si alapteaza inca). La un moment dat al meu se foia ca vroia papa si am mers impreuna in camera "mama si copilul" (speciala pt alaptat, schimbat bebe, nani...etc). Fetita prietenei mele a vazut ca al meu papa si a inceput: "lapte, lapte". Prietena mea m-a rugat sa-i dau niste lapte praf ca s-o dezvete de tzitzi trist plang sau sunt foarte trist si eu i-am zis ca nu-i bun pt varsta ei laptele care il am eu scot limba ...si cum ezitam eu sa-i dau fata spune deodata tare:"tzizti" sarut imi venea s-o mananc...si am rugat-o sa-i dea tzitzi ca imi era mila de ea sarut oricum LP nu-i dadeam chiar daca se supara pe mine:lol: ...destepti copiii astia sarut sarut

alexxya, cred ca voi face un efort financiar si ii voi lua papucei de pe siteul dat de vanilla. Eu cred in importanta calitatii papuceilor, hainele mai putin conteaza, dar primii papucei cred ca ar trebui sa fie cei mai buni din viata lui. Pacat ca la noi sunt scumpi si prosti trist ...ca multe altele. trist

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

27.05.2010 12:21     citat 

smiri ce draguta ai fost sarut

tamy ai PM
de miere stiu si eu ca nu trebuie incalzita. nu o folosesc la prajituri (ca nici nu fac) dar merge foarte bine la smoothie / inghetata.

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 11 ani, 3 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
9 ani, 7 luni

27.05.2010 12:27     citat 

----------
elena_raluca a scris:
Pasunica nu am sa iti dau un raspuns de ce trebuie sa manance desert bebeii desert, eu asa am considerat ptr fata mea. Asa cum multe dintre voi nu puteti sta fara dulce, nu?! de ce trebuie sa manacam dulce?
Gris....eu nu i-am dat direct gris cu lapte, dar nu vad de ce e rau sa ii dai gris!!!!
Eu consider ca atata timp cat copilul primeste bine un aliment anume, nu exista alergii sau alte reactii adverse nu vad de ce sa existe acest NU!!! De dragul studiilor sau hai sa fim la moda nu. Fiecare isi creste copilul cum vrea, revin la asta, si nu cred ca e ok sa vina o alta mama sa ii zica altei mame ce e bine sau nu ptr copilul ei. Asa ca cine vrea sa pape fructe multe si ceva bun facut in casa e bine primit la noi...ca nu avem raie!!!!
foarte fericit foarte fericit foarte fericit

----------

elena sa stii ca eu nu am intrebat cu repros, fata de tine, ca ii dai dulce. Eu intrebam asa...ca idee... Adica ma gandeam ca bebeii nu stiu ce e aia dulce si drept urmare nu simt nevoia. Eu personal consider dulciurile nepotrivite pentru copilasii sub 2 ani. Ca ii dai sa guste o frimitura de chec sau eu stiu ce nu e mare lucru, insa dupa parerea mea, sa faci desert special la bebe inseamna ca ii dai mai mult sa pape, si probabil si mai des scot limba Eu nu comentez ce face x si y, deci nu am comentat (cel putin nu asta a fost intentia) nici hotararea ta sarut Eu vreau sa ii dau dulce doar dupa 2 ani (si asta asa.. ocazional, nu zilnic). Poate o sa il las sa "guste" din tortul de 1 an... insa in alimentatie dulciurile am sa incerc pe cat posibil sa le evit. Dar repet, e ce consider eu bine pentru copilul meu si atat. Fiecare parinte are dreptul sa isi creasca copilul cum crede mai bine. Eu nu ii critic sarut Sper ca nu m-ai inteles gresit scot limba

cat despre gris, si eu sunt curioasa de ce nu-i bun pentru ei.

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 4 luni
David : 9 ani, 8 luni

27.05.2010 12:41     citat 

Merci Vanilla!
Apropo de inghetata am facut saptamana trecuta inghetata de pepene galben: 200 ml frisca (din smantana) si 600 ml pepene galben blenduit. Yummy!

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

27.05.2010 12:46     citat 

exact asa fac si eu inghetata: smantana si fructe, mai ales daca pun banana, clar nu e nevoie de alt dulce. smantana, banana si capsune / visine.. ce poate fi mai minunat? foarte fericit

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani, 11 luni

27.05.2010 1:12     citat 

Daaaaa...am facut si eu inghetata dupa cum zicea Vanilla si a iesit yumiiiii foarte fericit , asta dupa ce am mai pus lapte in loc de smantana. Cred ca smantana mea era cam grasa si de aceea am adaugat niste lapte. Iar ce zicea Vanilla de colesterol (ca eu sunt in urma rau cu cititul, zau ca nu stiu cand aveti timp sa umpleti atatea pagini si acum vara) am probat si noi-a se intelege sotul scot limba ca eu eram cu galeria si ii multumim enorm, asta dupa ce am facut tot tipul de analize inainte si dupa.
Diana nu are desert si sper ca nici sa nu ceara prea curand. Oricum la cate dulciuri bag eu in mine cred ca laptele meu e cu ciocolata direct. Eu cat pot acum o feresc de tot ce se poate si ma refer la e-uri si prostii ca in viitor oricum le va descoperi si cu cat mama limiteaza mai mult accesul la aceste prostii cu atat sunt mai bune pt copil prostit O sa fie o distractie totala. Uite asa imi dau seama ca uneori e mai bine sa fie mica.
Am fost de dimineata la aerosoli cica in port. Nu prea stiu ce aerosoli am mai prins noi la ora 10, dar era o kinderaie acolo de am zis ca imi pierd fata daca o las pe jos. Alergau de-a busilea unul dupa altul si am lasat-o si pe ea jos. Degeaba am fost cu ochii pe ea ca ea a fost mai rapida cu manuta si si-a bagat nisip in gurita. Cred ca a inghitit si ceva. M-am speriat pe moment dar acum m-am mai linistit si urmaresc pampersul. Nu poate sa fie chiar asa rau, nu? Teoretic daca ceva nu se digera trebuie sa iasa... ma gandesc eu.
Smiri, foarte bine te-ai gandit. Bravo tie! Eu ma bazez pe faptul ca aici o las in piciorusele goale ca am unde. Noi mai mult pe nisip o sa fim si mai rau ar incurca-o niste sandalute. In casa ne luam covoare si o sa stea cu piciorusele goale, deci nu s-ar justifica investitia. Dar tu faci foarte bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: