· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (251)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (251)     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 2 luni

31.05.2010 12:26     citat 

Am fost la dr. Dia iar a avut un puseu de temperatura asa rapid dupa care era ca si noua. Acum plange de mama focului, in clipa urmatoare e vesela si senina. La dr era pliiiin de copii cu aceleasi simptome. Se pare ca pe aici circula un virus de la unii la altii. Mi-a dat dr sa fac mai multe dar ma doare capul si fata plange. Revin mai tarziu si va zic ce medicatie i-a dat. Acum observ niste pete rosiatice multe si pitice pe fata Dianei si pe maini. Pe corp nu are. Ma duc sa o plimb ca plange.

sus

Denunta
alexxya

Copii

31.05.2010 1:55     citat 

Gata, mi-a adormit fata. Am vrut si eu sa scriu ce mi-a zis dr sa iau pt ea...si nu inteleg ce scrie pe foaie. Primul e un sirop ceva cu tri.... mi-a zis sa-l diluez in apa si sa-i dau iar a doua...nu inteleg nimic. Au si doctorii astia un scris de ma doare capul. In plus mi-a zis sa-i dau ceai de menta sau anason. I-am zis ca as vrea sa-i dau apa pt hidratare si mi-a zis ca ceaiul e ca sa o stranga la burtica. Sa-i dau sa manance numai supa de morcovi si mar copt si san cat cuprinde. DELOC BANANA, mi s-a parut ciudat pt ca a fost f categorica. Mi-a zis ca a fost la un congres la sf saptamanii trecute si le-a zis ca dupa ultimele studii bananele nu se dau sub nicio forma inainte de un an. Stiti ceva de congresul asta? As fi curioasa sa stiu ce s-a discutat, poate as pricepe si eu doua vorbe de acolo. Cred ca a fost interesant. Deci...care-i treaba cu banana? stiti ceva de ultimele studii astea?
De dimineata am reusit sa ajung pana la urma sa-i duc la analiza scaunul cica...bine ca am prins-o chiar in actiune ca la cat de apos era... Iar prostiile alea de recipiente sau ce-or fi din comert de colectare pipi de bb sunt mai mult estetice decat utile. A reusit pipi sa iasa si din pampers dar in recipient tot n-a ajuns. Asa ca n-am duc si urina, dar nu cred ca mai e cazul ca acum am elucidat de unde boala asta. E un virusel prin stomac. Acum trebuie sa fiu pe faza sa-i dau apa si ceaiuri si supe si mai ales tzitzI si ma duc sa iau si reteta de la farmacie

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 11 ani, 5 luni

31.05.2010 2:59     citat 

alexxya asta am gasit eu din ce date ai dat tu , nu am timp sa caut acum sedinta in sine ca s-a trezit bogdan de 10 min si cam maraie in patut . Treb. sa pape legumele si apoi iesim afara , mai cau diseara dar poate gasesti tu intre timp .

http://www.paginamedicala.ro/evenimente...pagina/30/

sus

Denunta
alexxya

Copii

31.05.2010 3:01     citat 

Noi trebuie sa renovam sufrageria si nu ne decidem asupra culorilor. Era o reclama a unui site unde scrii tu ce culoare are mobila si iti da variante pt var. Stiti care e siteul? ii tot fac reclama la tv, dar nu mai stiu exact acum.

sus

Denunta
alexxya

Copii

31.05.2010 3:02     citat 

Multumesc mult, Gimi! sarut Acum intru sa studiez.
Astia arata mai mult o ordine de zi nu prea intra in detalii. Nici nu cred ca gasesc altfel. Dar ar fi interesant daca as gasi in Cta si sa fie si intrarea gratuita.
Ma duc sa fac ceva ordine prin bucatarie cat mai doarme Dia. Zilele astea nu mai iesim decat dimineata de tot sai seara cand nu mai e soare, ca si asa e deshidratata destul deocamdata. La noi e f cald afara.

sus

Denunta
alexxya

Copii

31.05.2010 3:15     citat 

Deci...a fost sotul si a luat reteta de la farma. Am asa: debridat2.5ml/12h, saruri minerale si dextroza 500ml/zi, hidrasec-3 plicuri pe zi in ceai amestecate cu glucoza, de parca fata mea bea ceai la comanda, si ceai de menta indulcit cu glucoza. Ce ziceti de asta? V-am bagat in ceata , nu? Cel putin eu m-am ingrozit cand am citit saruri minerale si dextroza...pai dextroza e chestia aia care se gaseste la ingredientele din ciocolata din magazin si tipa al meu la mine ca mananc numai prostii.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 5 luni

31.05.2010 4:12     citat 

am venit si noi de la pediatra
ea tot insista ca Lia are varicela si daca nu, TREBUIE sa faca, cica nu se poate sa nu fi luat zambet
a zis ca pana nu ne edificam cu ce anume a provocat febra (care nu mai e), sa nu o tratez decat pentru scaunul moale - smecta, mucilagiu de orez si supa de morcov, in rest san si atat. cred ca las smecta pentru cazul in care nu se rezolva cu sanul gol

mi-a mai prescris fiole cu fenobarbital (in caz ca face iar febra peste 38.5) - no thanks foarte fericit
si mi-a mai prescris furazolidon in caz ca nu se amelioreaza scaunul in cateva zile. dar nu-i dau fara analize.

Lia e ok acum, cam maraita si nu vrea decat san.
e si iritata la fund (pentru prima oara in viata ei) si sper sa-i treaca cu galbenele

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

31.05.2010 4:27     citat 

si sa va povestesc o faza super tare. sper sa nu se supere iar careva dar e preaq amuzant foarte fericit azi dimineata va ziceam ca am facut o mica furie a laptelui - mi s-au facut sanii pietroi si ziceai ca am silicoane rad m-am mai muls ba sub dus, ba in pahar scot limba si am rezolvat. i-am povestit doctoritei si a zis "vai aoleu sa mauit la sanii tai sa nu cumva sa faci mastita"
si ii ia femeia la pipait asa delicat si odata tzzshht rad rad s-a improscat pe toata fatza si halat rad
ea ce credea, ca eu ma joc?

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 4 luni

31.05.2010 4:38     citat 

Alexya, si noua ne-a dat glucoza, am cumparat dar nu am apucat sa-i mai dau.Asta e ca sa dea gust la papa de regim.Dar la voi e alta sit ca are titi. In afara de smecta si ceai de menta nu am fol alceva.Sanatate sa va treaca repede, repede. sarut

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 11 ani, 3 luni
Erica-Teodora: 8 ani, 3 luni

31.05.2010 4:48     citat 

Alexxya prostit prostit sa se faca bine dia sarut sarut

Vanilla rad rad sarut mistooooo Sunt si eu curioasa cu banana ca rebe papa destula.

Va pup fetelor pe toate !!! Oare reusesc sa fac colajele???Daca nu nu va suparati daca o las pe cap urmator???pls jenat

Miru trist N-am cuvinte plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
alexxya

Copii

31.05.2010 5:03     citat 

Dia doarme si doarme si doarme...nici noaptea nu doarme atata. Nu miroase a parfum la funduletul ei si m-am hotarat ca nu-i mai dau nimic din tot ce-am cumparat. Am 2 sticle sigilate de debridat, cine vrea , cine pofteste le dau la jumatate de pret. Mai am o cutiuta de pastilute osanit din Germania homeopate pt dintisori. Am si muuuulte pliculete de hidrasec, vreo 2 cutii mari ca al meu a zis sa ne ajunga si cred ca mai am o groaza, ca eu le cumpar si le pun la pastrare. Asa ca astept sa se trezeasca , sa-i dau tzitzi si sa iesim pe afara sa-l luam pe tati. Poate daca ne vede ca ne gandim la el nu se suparata ca da banii pe ele si il mai deranjam si de la munca sa le cumpere si apoi ii spunem "Stii tati, medicamentele alea pe care te-ai chinuit sa le cumperi si sa ni le aduci la geam, sunt cah!". Naspa! Dar mai e putin si intram in luna mea de nastere, deci nu trebuie sa fie suparat pe mine. Chiar am dat comanda de unul d-re cadouri: role Roxa. Are cineva? Va dati seama cu o sa fie sa ies la plimbare cu role si carucior. Ii pun fetei centurile si eu genunchierele si ne plimbam fiecare cu titicarul ei.

Ultima modificare efectuata de catre alexxya la 31.05.2010 5:04, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

31.05.2010 5:03     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
am venit si noi de la pediatra
ea tot insista ca Lia are varicela si daca nu, TREBUIE sa faca, cica nu se poate sa nu fi luat zambet

----------

Sorry de interventie.Tudor a terminat acum doua saptamini cu varicela,iar Maria acum citeva zile.Asta in conditiile in care pe vremea cind Tudor avea 7 luni (in perioada sarbatorilor de iarna 2005-2006,ca aici intra si revelionul) George a facut varicela si a stat inchis in casa doua saptamini,nas in nas cu copil mic si iubaret care voia la tata,iar copilul nu a facut varicela,si a facut la 5 ani,luata de la gradinita.
Deci se poate si sa nu faca Lia boala acum,n-ar fi primul copil care sa aiba anticorpi.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

31.05.2010 5:11     citat 

mersi mamistef, si eu cred acelasi lucru avand in vedere ca am alaptat-o la greu dar doctorita zambeste la aceasta teorie.
eh, vede ea zambet

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 3 luni

31.05.2010 5:48     citat 

Am fost si noi la dr. sa repetam hemoglobina si are mai putin 9.4 prostit , ne-a recomandat o luna de zile 13 pic. dimineata si 13 seara.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

31.05.2010 6:25     citat 

Mihai puiule felicitari!

Nati esti o dulceata! sarut si chiar asa Roxy- tare bine iti sta cu o fetita trag cu ochiul

Ligia ce frumosi sunteti! sarut sarut sarut

Elena ce faceti, maine e 1! foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: