· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (251)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (251)     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.05.2010 12:57     citat 

Daca tot n-ati mai scris nimic mai am eu o intrebare...Ieri l-am tot pupacit pe Mihai si am vazut ca i-au aparut niste pete rosii urate in jurul gurii... trist De fapt de mic tot ii mai apareau pete rosii aparent fara motiv, ii dispareau...Cu toate astea nu i-au aparut niciodata bubite sau pete ca ii spal cu detergentul nostru si impreuna cu hainele noastre, sau mai stiu eu din ce alte motive. Totusi uneori ii mai apar pete pe fata, ii mai dispar. Ieri incercase sa-si pape picioarele si m-am cam mirat sa-i apara de la sosete daca cand i le-am pus (si i le-am pus pana acum de atatea ori) n-a facut nimic.
Ei bine mai devreme era in pat in picioarele goale si tot incerca sa le duca la gurita. Nu stiu daca a reusit dar cand ma uit iar la el era tot rosu la gurita. nervos De la ce poate sa-i iasa roseata asta urata care dispare in 10-30 minute? Uneori ii mai apare si pe brate sau piept dar in special pe gura si asta aparent fara motiv anume. Adica nu s eintampla sa atinga ceva nou, sa fi mancat vreo prostie...Sa fie de la propria transpiratie. Ca de ex dupa ce cred ca si-a atins cu piciorusele fata?

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.05.2010 12:59     citat 

Alexxya, poate e laptic blocat. Incearca sa intrii sub un dus cald si maseaza locul, evential incearca sa te mulgi nitel. Si mie mi s-a mai intamplat asa o data sau de 2 ori. Dupa ce m-am masat de mai multe ori si l-am pus si pe Mihai la san sa ma ajute mi-a trecut. Daca nu merge cred ca tb sa ajungi la medic.

sus

Denunta
smiri

Copii
eduard teodor: 11 ani, 2 luni

28.05.2010 1:04     citat 

alexxya, nu ma pricep dar sa nu fie mastita...daca nu trece cu masaj m-as duce la dr. Sanatate fetei sarut eu am luat nenedent din farmacie si scrie ca nu are fluor. da-mi si mie siteul pt creme... (de unde ai comandat ) cand ai timp, bineinteles. sarut

imi da cineva MP cu reteta pt biscuti de casa? jenat

anuntam [b]4 dinti, stam in 4 labe si ne leganam, spunem :"mama" mereu foarte fericit , aproape ne ridicam singurei in picioruse....si in general vrem numai in brate...mama e obosita si fericita in acelasi timp zambet [/b]

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 2 luni

28.05.2010 1:05     citat 

Da Biencut, incerc.
Cu apa te-ai gandit bine. Vara se deshidrateaza usor. Iar bubitele am observat eu ca Dianei ii apar in jurul gatului cand ii e sete. Mi-am dat seama pt ca sunt patita cu sotul meu. El, daca nu bea apa cand ii e sete, face fel si fel de bubite la gura si mereu are grija sa tina o sticla cu apa in apropiere. Asa ca am urmarit la Diana si la fel ii apar bubite la gat, dar daca papa laptic sau ii dau apa sau o spal imediat, dispar. Nu stiu daca este o regula, pt ca am auzit ca multi bebei au bubite care apar si dispar ca au pielea mai sensibila, dar la noi asta am observat.

sus

Denunta
alexxya

Copii

28.05.2010 1:08     citat 

Smiri, nu am comandat de pe un site. Unchiul sotului meu e in Germania si mi-a cumparat el si mi-a trimis impreuna cu un scaun pt bicicleta.
Si eu vreau reteta pt biscuiti de casa, dar voi incerca sa-i fac fara zahar. Sa vad ce iese.

Smiri, ce frumos ca zice mama. Fata mea bombane si maraie. Am uitat si silabele pe care le stiam.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 4 luni

28.05.2010 1:12     citat 

Binecutz, si Meli face asa la gurita.La ea m-am gandit de la saliva ca mai baleste, de la lp de la papa care tot asa mai ramane pe acolo. sarut \

Si noi fol produse de la DM, in special servetele umede.La pampersi ma gandisem si eu sa iau in speranta ca sunt mai ieftini dar nu m-am uitat la pret sa fac comparatie dar daca ziceti ca sunt mai scumpe.. ochi peste cap

Alexya, sanatate sarut Sa ne puneti si noua poze de pe plaja sarut
Ce bine ca cere apa.Meli nu vrea si pace.De cand a venit caldura ii mai fac cate 100lp si il rade, dar apa nu.POate la vara cand o fi mai cald si va simti nevoia va bea.

Smiri, treb sa fie tare haios sarut

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 3 luni

28.05.2010 1:23     citat 

Ptiuuu ce program frumos si-a facut Lucas azi foarte fericit , daca s-a trezit azi-noapte din jumate in jumate de ora, abia pe la 4 cand l-am auzit cum se canta de durere in somn, i-am dat 2 ml de nurofen si a dormit bine, dragul de el.... Asa ca ne-am trezit la 9 fara un sfert si abia acum a adormit, ar fi super sa-si faca programul asa, am iesi dimineata afara, iar cat la amiaza cand e f cald sa faca nani foarte fericit .

Alexxya sigur e laptic blocat pe-acolo, cred ca vei rezolva cu masaj si pune-o pe Dia la sanul acela.
Eu i-as da apa daca mi-ar cere...foarte bine ca ii place; Lucas bea mai multa apa cand era frig...de cand a dat caldura nu mai vrea ochi peste cap

Biencut ce frumos ca mergeti la munte...sa aveti vreme buna sarut

Ultima modificare efectuata de catre rome la 28.05.2010 1:25, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 11 ani, 1 luna
Albert Stefan: 9 ani, 4 luni

28.05.2010 1:25     citat 

si noi avem succes cu apa.mario nu beia ceai si cum l=am trecut pe apa, cum a inceput sa bea cam 80-100 ml pe zi.
cu bubitele..si mario facea in jurul guritei cand era mai mic si isi baga manutele in gura si cu saliva...
mie mi se pare ca are gingiile de sus cam umflate si azi noapte a afost cam scancit..poate sa-i apara si dintisorii de sus asa repede?? are aproape 1 luna de cand i-au aparut cei de jos,inca nu sunt crescuti complet.
alexxya felicitari pt masuratori si sanatate la pitica sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.05.2010 1:41     citat 

----------
alexxya a scris:
Da Biencut, incerc.
Cu apa te-ai gandit bine. Vara se deshidrateaza usor. Iar bubitele am observat eu ca Dianei ii apar in jurul gatului cand ii e sete. Mi-am dat seama pt ca sunt patita cu sotul meu. El, daca nu bea apa cand ii e sete, face fel si fel de bubite la gura si mereu are grija sa tina o sticla cu apa in apropiere. Asa ca am urmarit la Diana si la fel ii apar bubite la gat, dar daca papa laptic sau ii dau apa sau o spal imediat, dispar. Nu stiu daca este o regula, pt ca am auzit ca multi bebei au bubite care apar si dispar ca au pielea mai sensibila, dar la noi asta am observat.
----------

Alexxya, noi nu facem bubite. Ma rog facem cum spune Ursu, de la saliva in exces sau laptic si pe corp am mai vazut uneori cand transpira. Ceea ce ma nemultumeste pe mine este in rest, fara aparent vreo legatura (de ex azi nu balea, nu era imediat dupa masa, etc) ca-i apar niste pete mari rosii. Deci nu bubite.
Cu apa...Inca stau in dubii daca sa-i dau sau nu. Dar ma gandesc daca n-am posibilitatea afara sa-i dau laptic mai bine apita decat nimic pana ajungem acasa. Nu stiu de ce eu sunt mai crizata ca Mihaita. Daca simt ca-i e foame/sete si din anumite motive nu pot sa-i dau ma stresez tare mult ca il fac sa sufere. Adica si mie cand mi-e sete de caldura nu poti sa-mi spui sa mai astept n minute. Ma rog daca e cazul astept dar e nasol. Cand e vb de un copil insa...ce sa fac sa-i spun mami n-am unde sa ma asez sa te alapte in mijlocul strazii sau pe unde ne aflam sau sa-i zic n-am ce-ti face e soare, nu-ti place alaptat in pozitia asta papa altfel mori de sete! Nu merge. Tb sa ma adaptez cumva in situatii de-astea nu sa-l oblig pe el sa suga in orice conditii. Din fericire rar se pune problema asta.
Referitor la lapticul blocat nu te astepta sa treaca intr-o zi. \maseaza mereu locul acolo si va trece.

sus

Denunta
alexxya

Copii

28.05.2010 2:17     citat 

Biencut, si la Dia e pata mare rosie ca si cand ai apasa cu degetul acolo, doar ca in mijloc bubita e f mica se simte doar la pipait.
Te-ai gandit bine cu apa.
Dia incaq doarme si nici apa calda nu avem, asa ca sper ca dupa ce se trezeste ea sa suga si poate vine si apa calda intre timp sa-mi fac un masaj. Ce ciudat ca am acum canale infundate cand eu nici in primele zile de lactatie n-am avut si nici mastita n-am stiut ce inseamna.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 11 ani, 1 luna
Albert Stefan: 9 ani, 4 luni

28.05.2010 2:22     citat 

la multe lunite dia trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii

28.05.2010 2:31     citat 

Multumim, Yubi! sarut Inca putin si facem anisorul. Ce repede trece timpul. Ieri am platit la cec pasapoartele si mi-a dat tipa emotii ca cica nu e cnp ul ei bun surprins De fapt introducea gresit niste date.
La multe lunite Raul pt ieri. Esti mai marisor acum.
La multe lunite RBK! Rebeca sarut Lore nu v-ati ales nr asta la masina? Ce-mi place! Sanatate micutei sa va faceti mai repede bine ca uite ce vreme frumoasa avem! Cica duminica se strica iar. nervos Poate totusi nu.

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 2 luni
mara: 11 ani, 4 luni

28.05.2010 3:40     citat 

----------
smiri a scris:
alexxya, nu ma pricep dar sa nu fie mastita...daca nu trece cu masaj m-as duce la dr. Sanatate fetei sarut eu am luat nenedent din farmacie si scrie ca nu are fluor. da-mi si mie siteul pt creme... (de unde ai comandat ) cand ai timp, bineinteles. sarut

imi da cineva MP cu reteta pt biscuti de casa? jenat

anuntam [b]4 dinti, stam in 4 labe si ne leganam, spunem :"mama" mereu foarte fericit , aproape ne ridicam singurei in picioruse....si in general vrem numai in brate...mama e obosita si fericita in acelasi timp zambet [/b]
----------

felicitari, eduard!
la multe lunite,diana sa tragi mai mult din titi cu probleme ca sa desfunzi/ golesti canalul care s-a umplut. si zi-i la mami ca se intampla destul de des. mai poate da cu garmastan sau bepanthen trag cu ochiul, la mine a functionat.
biscuiti:
4 oua intregi sau doar galbenusul, frecate cu 300 gr zahar (eu am pus 150, brun), 200 ml ulei, un afanator (bicarbonat, amoniac, praf de copt...) si un kg de faina.
iese un aluat mai sfaramicios.
se fac biscuitii cu dispozitivul special de la masina de carne, sau o foaie de un cm... mai grosuta, asa... si se taie, apoi se coc dupa preferinte.
o parte din aluat se poate amesteca si cu cacao

sus

Denunta
Tamy

Copii
Teea: 11 ani, 6 luni
David : 9 ani, 11 luni

28.05.2010 4:34     citat 

Eu am facut reteta asta de biscuiti: http://silvia-unaalta.blogspot.com/2009...-bebe.html si au iesit bunicei, cu faina integrala si zahar brun.

Ultima modificare efectuata de catre Tamy la 28.05.2010 4:34, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
alexxya

Copii

28.05.2010 4:34     citat 

Multumim, Ralus! Eu o sa incerc dar fara zahar. Sunt curioasa ce o sa iasa daca o sa iasa ceva.
Dia are iar 38 si nu prea e in apele ei. Cere tzitzi din 10 in 10 minute si chiar suge. Sa incerc sa-i iau temp si rectal ca mi se pare cam ciudat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: