· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > comportament indecent
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor comportament indecent     
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

22.06.2010 8:39     citat 

Ia-ti copilul si intoarce-te acasa la sot daca te mai primeste inapoi.
Statul cu mama ta nu iti face bine.

E abia iunie si nu stiu daca in felul in care merg lucrurile acum familia ta rezista pana in toamna cand fetita urmeaza sa se duca la gradinita.

Al meu a mers o saptamana la cresa, dupa care a racit rau. L-am dat de curiozitate sa vad daca ii place si i-a placut foarte mult. Poate incerci si tu sa gasesti o cresa ca sa nu mai depindeti de mama ta. Deja e cald si probabil ca nu o sa raceasca.
Ia-ti concediu de odihna cat de repede posibil, roaga-l si pe sot sa-si ia concediu si stati impreuna sa va reveniti, sa va amintiti de voi si de cat de bine va era impreuna.

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 4 luni
Paula-Maria: 11 ani, 11 luni

22.06.2010 8:53     citat 

Reactia ta...mi se pare f deplasata. trist
Ce daca era in chiloti?
Fata mea s.a dus peste tata.su la baie....( bine. nu i.a vazut nimic ca a apucat sa recationeze)... dar oricum stie ca tata e barbat si are cuc...iar noi suntem fete si avem pasarica ...
A venit peste mine in timp ce.mi schimbam tamponul....m.a vazut...nu m.am ferit...M.a intrebat daca am buba zambet Raspunsul NU....o sa.ti explic acnd vei fi mai mare ca si tu o sa ai.
M.a intrebat si "de ce ai tzitzi ..iar eu, tata si Paula nu avem?" zambet

Daca sotul tau a stat la 30 de ani sa se uite la mama.sa cum face baie.....are o pb.. jenat

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 3 luni
Mushicu: 8 ani

22.06.2010 10:02     citat 

mda...tocmai ce-ti raspunsesem pe celalalt subiect trist

pentru binele tau, treci peste orgolii si alte alea si pune mana si citeste fiecare mesaj in parte ca nu-ti zice nimeni nimic cu rautate si incearca sa inveti ceva de aici ca e vorba de viata ta!

repet! daca vrei sa divortezi stai in continuare la maica-ta! faza pe care ai facut-o e de ultima speta!

daca i-as fi zis asa ceva la al meu ar fi plecat instant de acasa fara drept de apel. e cea mai mare jignire pe care ai fi putut sa i-o aduci!

adica ti-ai acuzat sotul ca intentionat a ramas inchiloti in fata propriului copil pentru ca copilul sa-i puna mana pe "umflatura"

iti suna rau nu? pai asta ai vrut sa zici prin pedofil!! nu exista alta explicatie pentru acest termen! ti-ai acuzat barbatul ca se simte atras de propria fiica!

RUSINOS din partea ta! ar trebui sa-i cazi in genunchi si sa-i pupi picioarele! eu n-as putea trece peste o asemenea jignire!

pleaca de la maica-ta pana nu e prea tarziu! si sa-i fie rusine si ei ca isi desparte copilul de sot! in loc sa o trimita acasa la barbat si sa lase de la ea ca doar e mama, ea se cramponeaza de faptul ca-s multi tigani in zona! adica fi-ta poate sa stea acolo dar tu nu!

f f urat ce-ai facut!

PS: a mea l-a vazut pe taxsu in chiloti (treburile astea sunt inevitabile intr-o casa) si a inceput sa tipe si sa rada ca "tati are puta!!" iar intr-o zi cand isi punea tricoul si n-a vazut-o pe fi-sa ca se indrepta spre el a venit cu degetul intins si i-a impins "umflatura" ar fi trebuit sa dau cu el de pamant nu?

ai o problema draga mea!

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 7 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

22.06.2010 11:48     citat 

eu cred ca umflatura cu pricina era in capul tau, nu al fetitei
si mai cred ca ai o obesie inconstienta legata de eventuale relatii incestuoase, pe care ar trebui sa ti-o rezolvi, spre binele tau si al copilului.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

22.06.2010 11:55     citat 

deci dupa modul acesta de a interpreta lucrurile, noi sintem o familie de indecenti cool pentru ca facem pe rind baie cu pruncul, de imbracat, ne imbracam cu usile deschise, cind e caldura mare stam suficient de dezbracati, pruncul ne exploreaza corpurile uneori ghidus, alteori atent
dap, deci sotul ar trebui sa ma banuiasca de intentii pedofile nervos
n-am gasit pina acum imperioasa ideea de a ne feri, fie unul, fie altul de copil, doar momentele intime se petrec cu usa inchisa (si cind Elouan e in somn profund) scot limba

as zice si eu, ca si toata lumea, pingy, sa faci un pic curatenie generala in idei, in prejudecati, in amintiri, in obsesii, sa iti reglezi problemele care te indeparteaza de sot si abia apoi sa te gindesti daca ii poti lansa vreo acuzatie

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 12 ani, 9 luni

22.06.2010 12:37     citat 

Eu ma intreb doar cum va reactiona fata la o viitoare faza asemanatoare caci sigur il va mai vedea in chilot sau slip pe sotul tau. Ma intreb ce idei s-au creat in capsorul ei vazand ca o smucesti asa. Probabil va manifesta o curiozitate exagerata care putea fi infranata printr-o simpla explicatie a unui lucru firesc sau printr-o trecere cu vederea.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

24.06.2010 5:45   Re: comportament indecent  citat 

----------
pingy a scris:
va rog sa ma lamuriti intr-o problema. mi-e frica de ce e mai rau. sotul meu este de firea lui foarte afectuos, pupacios, cere si daruieste afectiune in exces , uneori. acum cateva zile, s-a intamplat ceva foarte neplacut. nu stiu cum sa interpretez. e firesc sa sa infatiseze in fata fetitei noastre, de 2 ani jumate, in chiloti, macar de era intors cu spatele...la nici un metru de ea. dormitorul nostru e f mic, el dorea sa-si ia pantalonii pe el. fetita a intins mana, ca nu a stiut ce e cu umflatura din chiloti, eu vazand ce vrea, repede i-am luat manuta si am tras-o de acolo, evident ca a plans ca nu a inteles reactia mea asa ferma. ulterior l-am facut pedofil pe barbatu-mea, fapt ce l-a infuriat asa de tare ca a sarit de gatul meu (pentru prima data in 4 ani de convietuire) si fetita iar a plans de abia am potolit-o ca nu a inteles ce s-a intamplat. am linistit-o, si de atunci evit si la telefon sa-i raspund. sunt socata. ce mediu familial ii ofer eu la fetita mea? plang sau sunt foarte trist
va rog da-ti un sfat
----------

Exact ,ai pus punctul pe "i"!!!Ce mediu familial ii oferi TU fetitei tale?Ce va intelege ea din reactia ta exagerata?Chiar crezi ca la 2 ani e o "jale" maree ca si-a vazut tatal in chiloti?Dar pe plaja ce faceti oameni buni?Ii pui bandaj la oki?Sau tipi la toti barbatii:"pedofilule!!"
Fata draga....ai o problema foarte mare...dar nu in chilotii sotului ci in capul tau!! Si daca fiemea si-a apucat tatal de .... in timp ce se jucau si a crezut ca a facut kk pe el eu ce trebuia sa fac?Mai ales ca era in pijamale omul..? Ti-ai facut copilul sa planga de 2 ori cu ce scop??Pai mai rau o traumatizezi tu decat imaginea tatalui sau in chiloti!

sus

Denunta
pingy

Copii
Natalia: 13 ani

24.06.2010 9:45     citat 

----------
AdrianaSimion a scris:
parerea mea e ca mama ei ii insufla aceste temeri si ii baga in cap tot felul de prostii.....citii io pe la alt subiect trag cu ochiul
----------

cred ca ai dreptate...din pacate. de asta am si postat problema mea aici, pentru ca nu am efectiv cu cine sa discut. poate daca ai citit mai mult despre mine, ma intelegi

sus

Denunta
Alina29

Copii
Antonia Benan: 15 ani, 2 luni

24.06.2010 9:45     citat 

Pingy, ai gresit fata de sotul tau. Eu zic sa-ti ceri scuze.

Uite cum a fost in cazul nostru vis-a-vis de acest subiect. Pe cand avea fetita noastra aproximativ 1 ans jumate era foarte curioasa sa puna mana sa vada ce se afla in chilotii lui baba (baba=tata in lb. turca).
De cate ori iesea din baie, cu chiloti pe el binenteles, Antonia abia astepta sa se intinda si sa puna mana, sa vada ce-i acolo. Sotul meu o respingea si nu o lasa. El ma intreba pe mine, de ce se comporta asa.

I-am spus ca e curioasa si ca ar trebui s-o lase sa puna mana o data ca n-o fi foc ca altfel ea il va urmari tot timpul. La inceput a refuzat, dar vazind ca ea e tot mai curioasa, pana la urma a cedat.

Ea a pus mana de vreo doua trei ori cand il vedea in chiloti si apoi gata, nici nu se mai uita la el. Si acum poate sotul sa se plimbe linistit in chiloti prin casa ca fetita noastra nu-l baga-n seama. Problema rezolvata zambet

La varsta asta copiii sunt doar curiosi iar tu ai gandit muuult prea departe.

Numai bine

sus

Denunta
pingy

Copii

24.06.2010 9:52   Re: comportament indecent  citat 

----------
corina2007 a scris:
----------
pingy a scris:
va rog sa ma lamuriti intr-o problema. mi-e frica de ce e mai rau. sotul meu este de firea lui foarte afectuos, pupacios, cere si daruieste afectiune in exces , uneori. acum cateva zile, s-a intamplat ceva foarte neplacut. nu stiu cum sa interpretez. e firesc sa sa infatiseze in fata fetitei noastre, de 2 ani jumate, in chiloti, macar de era intors cu spatele...la nici un metru de ea. dormitorul nostru e f mic, el dorea sa-si ia pantalonii pe el. fetita a intins mana, ca nu a stiut ce e cu umflatura din chiloti, eu vazand ce vrea, repede i-am luat manuta si am tras-o de acolo, evident ca a plans ca nu a inteles reactia mea asa ferma. ulterior l-am facut pedofil pe barbatu-mea, fapt ce l-a infuriat asa de tare ca a sarit de gatul meu (pentru prima data in 4 ani de convietuire) si fetita iar a plans de abia am potolit-o ca nu a inteles ce s-a intamplat. am linistit-o, si de atunci evit si la telefon sa-i raspund. sunt socata. ce mediu familial ii ofer eu la fetita mea? plang sau sunt foarte trist
va rog da-ti un sfat
----------

Exact ,ai pus punctul pe "i"!!!Ce mediu familial ii oferi TU fetitei tale?Ce va intelege ea din reactia ta exagerata?Chiar crezi ca la 2 ani e o "jale" maree ca si-a vazut tatal in chiloti?Dar pe plaja ce faceti oameni buni?Ii pui bandaj la oki?Sau tipi la toti barbatii:"pedofilule!!"
Fata draga....ai o problema foarte mare...dar nu in chilotii sotului ci in capul tau!! Si daca fiemea si-a apucat tatal de .... in timp ce se jucau si a crezut ca a facut kk pe el eu ce trebuia sa fac?Mai ales ca era in pijamale omul..? Ti-ai facut copilul sa planga de 2 ori cu ce scop??Pai mai rau o traumatizezi tu decat imaginea tatalui sau in chiloti!
----------

poate ca nu am reusit sa ma fac inteleasa. nu m-a deranjat atata ca a stat in chiloti, ca nu sunt absurda. pe mine fica-mea ma vazut goala la baie de multe ori, uneori facem baita impreuna. ce m-a deranjat este ca a stat batz in fata okilor ei, neclintit, si aproape, si NU s-a ferit deloc cand ea a intins curioasa mana, si nici nu s-a intors cu spatele, cum fac sotii vostrii (nu mai stiu la cine am citit)
niciodata nu i-am povestit de barze si alte prostii, am adoptat cred eu o educatie realista pe intelesul ei si pe cat se poate fara minciuni. stie corpul omenesc, are carti si cu asa ceva, de copii. Tot ce ma deranjat, a fost lipsa lui de reactie. atat
poate imi lipsesc 2 doage, si poate 3 v-a zice urmatoarea, dar nu si capul. multumesc foarte mult pentru raspunsuri

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

24.06.2010 9:52   Re: comportament indecent  citat 

----------
corina2007 a scris:
Si daca fiemea si-a apucat tatal de .... in timp ce se jucau si a crezut ca a facut kk pe el eu ce trebuia sa fac?Mai ales ca era in pijamale omul..? Ti-ai facut copilul sa planga de 2 ori cu ce scop??Pai mai rau o traumatizezi tu decat imaginea tatalui sau in chiloti!
----------

imi amintesti de verisoara maiei, acum ceva ani, l-a vazut pe tati in kiloti si a exclamat "mamiii tati a facut un kk maaareeee" foarte fericit ...si radea de el...a fost nostim din punctul nostru de vedere. Oricum pe noi maia ne stie si dezbracati scot limba .

nu mai repet ce au spus fetele, pingy, ma bucur ca iti dai cumva seama ca problema e in alta parte trist Iar faptul ca locuiesti acum la mama ta nu e deloc in regula, eu te sfatuiesc sa te intorci inapoi, daca vrea sa te ajute, mama ta poate veni la voi. La o extrema, eu chiar as fi preferat sa duc copilul dimineata si sa-l iau seara decat sa dorm acolo.

... Acum am citit si ultimul tau raspuns, chiar si asa tot ai exagerat. Nu vad nimic anormal in lipsa de reactie a sotului, cuvantul pe care l-ai folosit e groaznic trist ...

sus

Denunta
pingy

Copii

24.06.2010 10:08     citat 

----------
Teodora29 a scris:
deci dupa modul acesta de a interpreta lucrurile, noi sintem o familie de indecenti cool pentru ca facem pe rind baie cu pruncul, de imbracat, ne imbracam cu usile deschise, cind e caldura mare stam suficient de dezbracati, pruncul ne exploreaza corpurile uneori ghidus, alteori atent
dap, deci sotul ar trebui sa ma banuiasca de intentii pedofile nervos
n-am gasit pina acum imperioasa ideea de a ne feri, fie unul, fie altul de copil, doar momentele intime se petrec cu usa inchisa (si cind Elouan e in somn profund) scot limba

as zice si eu, ca si toata lumea, pingy, sa faci un pic curatenie generala in idei, in prejudecati, in amintiri, in obsesii, sa iti reglezi problemele care te indeparteaza de sot si abia apoi sa te gindesti daca ii poti lansa vreo acuzatie
----------

psihoterapie? zici ca-mi trebuie? hmmm , cred ca fiecare dintre noi avem nevoie de o introspectie. nu judec pe nimeni. poate sunt eu prea pudica. dar cred ca la urma urmei , bagajul familial cu care vine in casnicie fiecare parinte, este esential. oricum curiozitatea invinge. un copil care nu si-a vazut parintii dezbracati, tinde sa adopte aceeasi atitudine in familia lui. si viceversa. Elouan, probabil va adopta acceasi atitudine, fara pudoare pe care a vazut-o la voi. fiecare familie principiile ei.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 7 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

24.06.2010 10:30     citat 

adica tu faci baie cu fata si reactionezi exagerat cand il vede pe barbatu-to? nu am inteles.

uite, noi nu aparem goi in fata copiilor. cu Karo am mai facut baie pana pe la 2 ani jumate si gata. Si m-a lamurit Dolto, fiindca nu mi se parea in regula goliciunea in fata copiilor: este dureros pentru ei sa vada corpul adultului, fiindca ei se simt astfel mici si uratzi, prin comparatie. Adica eu nu vad niciun castig al copilului sa-si vada parintii goi.

Deci: ori va vede goi, ori nu va vede goi. Daca tu ca mama faci baie cu copilu, barbatul tau (din cate inteleg, in chiloti dar in erectie) de ce era sa se fereasca?!? Tu dai trendul!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

24.06.2010 10:55     citat 

interesant ce zici tu Nemora.... eu imi amintesc din copilarie, cand ii vedeam pe parinti dezbracati ( destul de rar de altfel) aveam o senzatie de teroare... asa o sa am si eu sani mari si lasati si burta (mama, na, femeie cu doua nasteri)... sau tata paros si cu boxeri .. asa o sa ma marit si eu si o sa dorm in pat cu un barbat ... brrr....
sper ca fi-miu nu simte asta cand ne vede pe noi dezbracati.

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 13 ani, 3 luni
Mushicu: 8 ani

24.06.2010 11:00     citat 

----------
nemora a scris:
adica tu faci baie cu fata si reactionezi exagerat cand il vede pe barbatu-to? nu am inteles.

uite, noi nu aparem goi in fata copiilor. cu Karo am mai facut baie pana pe la 2 ani jumate si gata. Si m-a lamurit Dolto, fiindca nu mi se parea in regula goliciunea in fata copiilor: este dureros pentru ei sa vada corpul adultului, fiindca ei se simt astfel mici si uratzi, prin comparatie. Adica eu nu vad niciun castig al copilului sa-si vada parintii goi.

----------

subscriu! ai zis un maaare adevar! esti fix in asentimentul meu! eu ma feresc de copilul meu cand ma schimb ...sa zicem pan' la piele. mai citisem undeva ca in fata copilului trebuie sa stai pana la stadiul de costum de baie (si am impresia ca tot in Dolto). nu mi se pare ok, cum am auzit la cineva, sa faci de exemplu baie si copilul sa-si ia scaunelul si sa se uite la tine, nu mi se pare ok nici sa umblii despuiat prin casa aiurea. ok, daca te-a vazut dintr-o intamplare in timp ce te schimbai, sau alta faza de genul e ok, nu-i capat de lume, nu reactionez nici eu in nici un fel. dar de aici pana la a umbla cu dansa-n vant prin casa nu mi se mai pare in regula.

Pingy, problema este ca in nici un fel, sub nici o forma nu trebuia sa-i spui sotului asta! mai mare jignire n-ai fi putut sa-i aduci. trist du-te la el, calca-ti pe mandrii si alte alea si cere-i iertare. ia-ti copilul si du-te acasa! pana la toamna nu cred ca mai rezistati...iti spun sincer, n-am nici un motiv ascuns sa incerc sa te influentez aiurea

gandeste-te totusi ca o reactie normala, poate, ar fi fost sa-i zici: "Bai nene macar daca vrei sa stai in chiloti da-te nitel mai incolo, nu sta-n sufletul copilului". poate cel mult asta as fi zis cu toate ca eu cred ca pe mine m-ar fi bufnit rasu' foarte fericit

dar eu zic ca reactia ta atat de exagerata a fost din cauza ca tu ai deja capsa pusa pe musiu (zici ca el e f afectuos cu copilul dar "exagerat de afectuos" si aici cred ca te-ai gandit mai demult la faza cu pedofilia pentru ca in acceptiunea mea, nu exista "exagerat de afectuos" ci cu cat mai mult cu atat mai bine). gandeste-te f bine daca nu cumva ai ceva cu el sau daca nu te-ai lasat influentata. eu cred varianta a doua. de ce? pentru ca mamei mele daca nu i-ar fi placut de al meu nu mi-ar fi zis-o niciodata! trag cu ochiul in schimb tu stii deja asta si inseamna ca tu cu mama ta ai stat la barfe despre al tau sot. nu-i sanatos nici pentru tine, nici pentru copil sa stati acolo. ia-ti copilul acasa si pleaca cat poti de repede

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: