· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme psihologice > comportament indecent
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor comportament indecent     
pingy

Copii
Natalia: 12 ani, 10 luni

21.06.2010 11:47   comportament indecent  citat 

va rog sa ma lamuriti intr-o problema. mi-e frica de ce e mai rau. sotul meu este de firea lui foarte afectuos, pupacios, cere si daruieste afectiune in exces , uneori. acum cateva zile, s-a intamplat ceva foarte neplacut. nu stiu cum sa interpretez. e firesc sa sa infatiseze in fata fetitei noastre, de 2 ani jumate, in chiloti, macar de era intors cu spatele...la nici un metru de ea. dormitorul nostru e f mic, el dorea sa-si ia pantalonii pe el. fetita a intins mana, ca nu a stiut ce e cu umflatura din chiloti, eu vazand ce vrea, repede i-am luat manuta si am tras-o de acolo, evident ca a plans ca nu a inteles reactia mea asa ferma. ulterior l-am facut pedofil pe barbatu-mea, fapt ce l-a infuriat asa de tare ca a sarit de gatul meu (pentru prima data in 4 ani de convietuire) si fetita iar a plans de abia am potolit-o ca nu a inteles ce s-a intamplat. am linistit-o, si de atunci evit si la telefon sa-i raspund. sunt socata. ce mediu familial ii ofer eu la fetita mea? plang sau sunt foarte trist
va rog da-ti un sfat

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

21.06.2010 12:00     citat 

Eu sunt de parere ca ai reactionat nu exagerat ci foarte exagerat. Din faptul ca tatal fetitei isi trage pantalonii pe el de fata cu fetita, mai ales ca avea si chilotii pe el, sa tragi concluzia ca e pedofil ... surprins Ce trebuia sa faca dupa tine, sa se incuie in pivnita?

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

21.06.2010 12:02     citat 

Ma intreb daca tu ai aparut vreodata in chiloti in fatza fetitei. Nu vad unde-i indecenta sotului.Ar trebui cumva sa se ascunda in baie cind trebuie sa se imbrace?
Parerea mea este ca ai reactionat exagerat.Orice tata s-ar simti teribil de jignit sa fie numit pedofil de cea care ii este sotie si care se presupune ca il cunoaste si are incredere in el. Daca pe mine m-a vazut baiatul meu in chiloti sau fara sutien,nu-s considerata si eu pedofila?Ca tot aia e.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 1 luna
Pufarina: 9 ani, 11 luni

21.06.2010 12:05     citat 

fimiu de pe la 2 ani (cred) imi ridica tricou' sa se uite la tzatze.... si inca o mai face din cand in cand....il las sa se uite nitel, pe urma trecem la altceva...
daca mi-ar zice barbatu ca-s pedofila pe chestia asta, cre ca si eu i.as sari la carotida nitel...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

21.06.2010 12:08     citat 

Si cand veti merge la mare ce faceti? Ca vorba aia, si acolo se vad "umflaturile".

----------
citat:
ce mediu familial ii ofer eu la fetita mea?
----------

De acord. Cu completarea ca nu sotul tau e de vina!

sus

Denunta
pingy

Copii
Natalia: 12 ani, 10 luni

21.06.2010 12:20     citat 

ok ok ok
poate ca am exagerat. dar oare el nu trebuia sa se fereasca? si mai am un gand care nu imi da pace. poate si aici exagerez. soacra-mea (D-zeu sa o ierte) nu avea nici o jena sa faca baie fata de fiul ei (sotul meu) adica sa se arate goala, si asta toata viata, chiar cand a fost baiat mare, inainte saa se insoare, la 30 de ani. asta e ok? de asta imi era mie frica, ca poate pt el e o traditie de familie sa saca baie in ---- goala in fata fica-si. doamne...
daca exagerez cu ceva ...D-zeu stie
multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns. eram disperata sa aud parerea voastra

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 15 ani
Carmina Delia: 10 ani, 4 luni

21.06.2010 1:05     citat 

----------
pingy a scris:
ok ok ok
poate ca am exagerat. dar oare el nu trebuia sa se fereasca? si mai am un gand care nu imi da pace. poate si aici exagerez. soacra-mea (D-zeu sa o ierte) nu avea nici o jena sa faca baie fata de fiul ei (sotul meu) adica sa se arate goala, si asta toata viata, chiar cand a fost baiat mare, inainte saa se insoare, la 30 de ani. asta e ok? de asta imi era mie frica, ca poate pt el e o traditie de familie sa saca baie in ---- goala in fata fica-si. doamne...
daca exagerez cu ceva ...D-zeu stie
multumesc foarte mult ca mi-ati raspuns. eram disperata sa aud parerea voastra
----------

exagerezi...ca sa nu zic mai multe

eu am baiat..am facut baie cu el atit eu cat si taica-so...crede-ma, ca nu ne prinde de organe sa vada ce-i acolo
la inceput a fost mirat..

i-am explicat ce si cum (diferenta intre fete si baieti, intre oameni mari si copii - parul) si de-atunci nu l-a mai interesat
daca uit ceva in camera cand fac baie, ies si-mi iau...copilul nu sta holbat la mine...cand era mai mic, mai venea sa puna mana pe sani, dar acum nici asta nu-l mai pasioneaza.

eu zic, ca, cu cat il feresti mai mult, cu atit va fi mai curios...ei trebuie sa afle de mici lucrurile astea, bineinteles la nivelul lor de intelegere, sa stie ca bebe creste in burta si nu ca-l aduce barza, si ca bebe maninca lapte de la sani...etc..asta e deja alt subiect...

daca ai fi avut un baiat tot asa te fereai si tu? doame fereste sa nu te vada goala?

ps: la noi, parintii nostrii..erau... cum sa zic...cam ca tine...nu am vazut-o pe mama nici macar fara sutien, nici ea pe mine, cu sora-mea la fel...ti se pare normal?

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

21.06.2010 1:19     citat 

Eu zic ca-ti lipseste o doaga, serios.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 11 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 11 ani

21.06.2010 1:31     citat 

Doua...
E adev ca sotul meu nu apare in chiloti in fatza fetei dar nici nu am urlat cand a intrat peste el si era in chiloti, s-a intors cu spatele si si-a pus pantaloni...sau dc e in pat si se scoal si e si Danutza ai spune sa se intoarca...
Fata a sarit din curiozitate si u pur si simplu puteai sa-i explici ca ea are pasarica si ca tati nu ...bla bla...ce atat zapaceala, stam sa faca copii 16 ani si sa ne invetze ei pe noi confuz ...
Danutza stie de la 2 ani ca mami cu tati fac copiii,...nu stie de berze, albinutze...nu stie procesul...dar stie teoria cat poate intelege...
Iar faza cu familie este iar tras de par si facem din tzatzar armasar...

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

21.06.2010 1:36     citat 

parerea mea e ca mama ei ii insufla aceste temeri si ii baga in cap tot felul de prostii.....citii io pe la alt subiect trag cu ochiul

sus

Denunta
CLAUDYA-MARIA

Copii
Claudia Maria: 15 ani, 3 luni
Teodora Stefania: 12 ani, 1 luna

21.06.2010 4:38     citat 

Fetele mele stiu diferenta dintre fete si baieti, dintre femei si barbati........cea mare m-a intrebat acum ceva vreme in urma (vreun an si ceva) de ce ea nu are par si eu am si i-am explicat ca va avea si ea cand va creste mare. Eu am facut baie cu amandoua cat au fost bebelusi (aveam chiloti pe mine doar din considerente igienice-oricum faceam dus inainte, nicidecum sa nu vada ele ceva), pe taica-su l-au vazut de multe ori in chiloti si nu au fost curioase de "umflatura".......cea mica am surprins-o intr-una din zile jucandu-se la nasturii de la slitul pantalonilor lui......ea habar n-are ce-i sub nasturi, a fost o joaca nevinovata, pur si simplu ii plac nasturii, capsele.....ar fi trebuit s-o smuncesc si s-o trag sa nu se mai joace acolo confuz
Eu ma schimb in fata lor din cap pana in picioare.....la inceput imi zicea sotul ca de ce nu ma feresc si i-am raspuns ca ce au ele am si eu.......el fiind baiat nu cred ca si-a permis soacra-mea sa se schimbe in fata lui, si de asta, dar mama se schimba in fata mea si a sora-mii (e drept ca numai pana la jumate scot limba)
Claudia stie si ca bebelusii cresc in burtica si ca mami a fost la spital, tanti dr i-a taiat un pic burtica lu' mami sa scoata bebele si asa a aparut surioara ei, deci nici la noi nu se stie de barza sau alte alea. Mai nou mi-a zis ca ea nu vrea sa aiba niciodata copii ca-i taie burtica si curge sange prostit astept sa mai creasca un pic sa-i explic ca se poate sa vina si altfel pe lume copiii trag cu ochiul
Gandeste-te ca fetita va merge la gradi si acolo va vedea baietei dezbracati (se intalnesc la baie).....cum crezi ca va reactiona confuz eu zic ca ar fi bine sa stie de la tine, ca mama, anumite lucruri, nu sa le invete singura sau sa auda cine stie ce minuni....

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

21.06.2010 7:03     citat 

Hai ma pingy...
Cum sa faci asa ceva? L-ai jignit rau pe sotul tau.
Pe cuvant ca nu sunt pedofila, dar in fata copilului meu nici macar nu ma intorc cu spatele (nici eu, nici sotul meu, ne tratam corpurile ca pe ceva firesc). Ca era in chiloti ce e asa mare grozavie? Ar fi bine sa intelegi cat se mai poate ca ii creezi fetei pudori inutile. Cere scuze sotului tau si discutati pe linistite.

sus

Denunta
kimm

21.06.2010 8:53     citat 

Adriana, sunt de acord cu tine

Pingy, zic sa te gandesti bine ce ai discutat cu mama ta in ultimele ..sa zicem 5-6 saptamani..si daca nu a fost pomenit cuvantul pedofil si in ce context (c-o fi fost vreo stire, sau la vreo emisiune de aia cu 'senzationale) ..si dupa aia ..sa tragi concluziile singura

in alta ordine de idei, copiii trebuie sa-si vada parintii si mai dezgoliti un pic..nu de alta dar sunt primele notiuni despre corpul omenesc pe care le capata...

nu zic neaparat in fundu'gol cu toate ca noi nu avem nicio jena..da nu-s eu neaparat un model

Si tot ca o opinie..o bunica, daca se gandeste la binele nepoatei, si al fiicei (ca sa nu ma mai duc la celalalt subiect) face tot posibilul ca pruncul sa petreaca cat mai mult timp cu ambii parinti, si sa nu bage zazanie (chiar si indirect) intre soti.

sus

Denunta
Carmella

21.06.2010 11:19     citat 

Aoleu, cind am inceput sa citesc mesajul mi-a stat respiratia, am zis ca cine stie ce orori o sa-mi fie dat sa citesc prostit Cred ca pe tine te-a mirat o data comportamentul lui dezinhibat, dar cel mai aproape de normalitate, macar statistic inteleasa normalitatea asta, ca dupa cum vezi cam toata lumea e de aceeasi parere: sotul tau nu a facut nimic indecent. Apoi te-a mirat ca ti-a bagat mina in git. Asta chiar pare deranjant, dar incearca se te pui putin in situatia lui si sa simti ce a simtit el cind i-ai spus cuvintul ala. L-ai fi putut face indecent, nesimtit etc, dar pedofil... ochi peste cap Pedofil, si asta in relatia cu propriul copil, adica si incestuos... socat Nu stiu ce poate fi mai jignitor si ce poate sa denote mai putina incredere in partener trist
Trebuie sa intelegi ca ai gresit fata de el, iar acum ar trebui sa ii ceri iertare pentru aceste cuvinte, dar sa vina din suflet si sa crezi in asta, ca vrei sa te ierte, adica. Poate in paralel iti faci si o "introspectie" sa vezi ce anume a trezit in tine imaginea barbatului sumar imbracat alaturi de o fetita. E posibil sa mai fi trait asa ceva in trecut ?

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 27 ani, 5 luni
alexandru ioan: 20 ani, 2 luni

22.06.2010 8:30     citat 

Noi nu ne-am ferit de copii. Dar cu varsta se creeaza o diferenta, fiecare intelege care e rolul sau, asa incat acum, sotul meu nu apare in chiloti in fata fiicei mele si nici ea desbracata in fata lui. In afara de plaja unde avem costume de baie scot limba . Nu pot spune cu exactitate varsta la care a inceput separarea, dar cred ca sotul meu a fost primul care s-a "acoperit" apoi fiica-mea. Cel mic inca e ok dezbracat in fata noastra a parintilor, dar nu in fata sora-si. Si nu ca i-am spus noi sau ea ci ca asa a simtit el. Daca eu ma schimb si el intra in dormitor, el se simte, spune sory si iese. Nu ne rusinam. Cea mare bate la usa, cel mic cateodata.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: