· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Vara, sezonul antrenamentului la olita :)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Vara, sezonul antrenamentului la olita :)     
admin

21.06.2010 3:57   Vara, sezonul antrenamentului la olita :)  citat 

Numarati zilele pana cand se inchei tranzitia dintre pampers si olita ?
Ori ati reusit usor acest proces delicat si sunteti dispusi sa ne spuneti si noua metode de succes?
Sau poate ati incercat tot ce se putea si inca nu se vad rezultate ?

In oricare dintre variante v-ati afla va rugam sa ne impartasiti si noua din experientele voastre.

Toti copiii reusesc in momentul in care sunt pregatiti, nu exista o varsta standard si din experienta mamelor nu absolva niciunul liceul in pampers zambet insa sunt folositoare experientele fiecaruia.

Poate nu toti avem atata inventivitate incat sa gasim mici trucuri pentru a usura procesul si voi le-ati descoperit inaintea noastra zambet

Asadar, cum a decurs antrenamentul la olita ?
Ce ati aplicat?
Ce ati evitat ?

A functionat mai usor prezentarea unei olite sau a unui reductor ?
Au functionat laudele, eventualele mici recompense sau exemplul fratilor mai mari a fost hotarator ?

Ultima modificare efectuata de catre admin la 21.06.2010 6:30, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
midnight

Copii
Stefan: 13 ani, 3 luni

21.06.2010 4:19   eu incerc de vreo 2 luni fara succes  citat 

Am inceput acum 2 luni la gradinita, adica in timpul zilei. Si acum face pe el, daca nu-l duc periodic la toaleta. A refuzat olita de la bun inceput. Accepta sa faca pipi doar la vasul de la toaleta, iar treaba mare face pe el mereu. Caut solutii pentru a-l convinge sa-mi spuna inainte, nu dupa ce face pe el.

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 18 ani, 5 luni
Patricia: 13 ani

21.06.2010 5:41     citat 

La noi, doi copii, doua firi diferite, doua abordari diferite ale problemei.

Deci, cu Paul, pur si simplu s-a cerut singur in jurul varstei de 1,5 ani ... stia de olita, ii spuneam la ce foloseste, insa niciodata n-am putut sa il tin acolo minute bune sa faca ce tb sa faca. Am zis ca il voi lasa pe el sa ceara si cred ca bine am facut ...

Cu Pati ... am adoptat aceeasi metoda ... insa se apropia de 2 ani si nici un semn ... am mai lasat-o in ritmul ei (repet, nu sunt adepta fortarii copilului sa faca ceva ce doresc eu si nu el/ea) desi sincer, incepusem sa ma ingrijorez - in sinea mea. Problema era ca ea stia la ce foloseste, ce tb sa faca, simtea cand venea pishu, insa daca o intrebam ce vrea imi spunea ca nu ... iar dupa 5 minute venea si spunea ca a facut pe ea; daca o intrebam de ce, spunea ca asa vrea ea ...
Vorbind cu o prietena, imi spune sa incerc cu banutii ... si am incercat ... uite daca faci pishu la olita sau wc iti dau bani in pusculita cu care cumparam masini si excavatoare (ca nu imi ajung cele de la Paul foarte fericit ) ...
Iar copila mea, vazand ca are de castigat din asta ... nu a mai facut pe ea deloc ... acum cand se enerveaza pe mine ca o iau din parc sau de la bunici prea devreme imi face cate o bucurie in scaunul de masina ... insa pempi cu accepta nici rupta ... e leita ma-sa ... nu gluma, la incapatanare.

Exemplul lui Paul ca frate mai mare ... nici n-a interesat-o vreodata ...

La olita a facut cred 1 luna, dupa aia doar la reductor in baia de fete - la noi fetele au o baie, baietii alta ... foarte fericit

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 5 luni
Luca: 12 ani

21.06.2010 9:09     citat 

cu fetita am reusit pe la 2 ani, din a doua abordare- am last-o in chilotei si in 2 zile s-a prins cum e cu pipi, dar pt kk i-au trebuit 2 sapt ca nu vroia nici chip sa-l lase in olita rad
acum am incercat si cu al doilea aceiasi metoda- a inteles ce vrem, stie sa se tina, sa arate ca vrea sa faca, imi aduce olita, dar ...nu sta pe ea! nici in iarba! nici la wc! se aseaza si dupa o secunda sare ca ars! si dupa nenumarate bataieli isi da drumul pe el! scot limba dupa 2 sapt de genoflexiuni am renuntat si voi incerca din nou peste 2-3 sapt ca poate se mai imprieteneste cu olita! pe care are grija sa o inspecteze f atent ori de cate ori face sora-sa ceva in ea foarte fericit

sus

Denunta
diana00

27.07.2010 12:53     citat 

Wow cand ma gandesc ca trebuie sa nasc, dapoi cand ma gandesc ca o sa am atatea probleme cu bebele.

sus

Denunta
Safa

06.08.2010 2:42     citat 

La noi a fost usor,desi la inceput imi venea sa renunt....am inceput antrenamentul cu ea la 2 ani si 2 luni si cam intr-o saptamana a invatat.In primele 2 zile facea pipi destul de des,o puneam eu cam la 1ora pe olita,se mai scapa si pe ea...apoi a inceput sa ceara la olita dar,de multe ori,pana se sa aseze pe olita mai facea si in chilotei.I-am cumparat chilotei cu winnie,personajul ei preferat si-i ziceam mereu ca sa nu-l ude ca se supara si metoda a functionat.Cand se intampla sa se scape pe ea nu o certam,mereu ii ziceam ca trebuie sa faca la olita dar pe un ton calm.Cu treaba mare a fost un pic mai dificil,a durat cam 2 sapt pana sa se invete,nu se prea simtea in largul ei sa faca la olita,prefera sa faca in chilotei....si tot asa am insistat cu faza ca uite se murdareste winnie si plange....si uite ca miroase urat,te murdaresti si tu si a invatat.Trebuie doar putina rabdare si fara amenintari si vor invata repede.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 3 luni
Paul: 8 ani, 2 luni

21.08.2010 4:56     citat 

diana, roaga-te ca genul asta de probleme sa fie singurul pe care sa il ai trag cu ochiul

mi-a placut mai mult cu Winnie decat cu banii ( chiar nu mi-a placut aia cu banii scot limba ).
Vlad in momentul prezent, adik la un an, e lasat cat mai des fara pampers, si, cand ii vad mutrita ca ar spune ceva il asez pe olita. Nu pot face altfel pt. ca nu are ore fixe de caca. Cat despre pishu face tot timpul, lucru care recunosc ca ma exaspereaza. Rar prind pishu la olita. Nu am observat sa se ceara dar nici nu l-am pus nici macar o data asa....de dragul de a-l pune pe oala.
Asteptam sa crestem, nu cred ca e o tragedie ca la 3 ani nu face la olita, nici n-as fi impacata sa ma culc pe o ureche si sa nu fiu atenta in cazul in care ar vrea el sa nu mai faca in pampers. Asteptam.... zambet

sus

Denunta
raisa5

07.09.2010 1:15     citat 

Este un proces foarte greu. Foarte putini copii se acomodeaza total si repede.

sus

Denunta
Safa

07.09.2010 1:21     citat 

Nu stiu daca este chiar atat de greu,eu cred ca important e sa fie ales bine monetul inceperii antrenamentului la olita.Multe mamici incep destul de devreme si sigur ca atunci rezultatele intarzie sa apara.Dupa 2 ani e cel mai indicat pentru ca atunci ei inteleg mai multe si au deja dezvoltat controlul sfincterilor

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 5 luni
Luca: 12 ani

07.09.2010 1:35     citat 

ii dau dreptate lui safa- dupa 2 ani e mult mai usor pt toata lumea si trebuie bine ales momentul. eu am reusit si cu Luca pe la un 1,8 luni- dar din a doua incercare- prima s-a soldat cu esec si dupa vreo 3 sapt am reluat "antrenamentele"- de data asta cu succes. am procedat la amndoi copii la fel- vara- lasati fara pampers. mai usor la noi ca stam la curte si nu frecam prin casa- dar aveam o colectie impresionanta de chilotei pe sarma in primele zile foarte fericit . daca nu fac progrese in prima sapt inseamna ca e prea devreme si puteti incerca mai tarziu. iar rata accidentelor scade tot cu varsta si nu neaparat cu experienta- adica un copil ce a invatat la 1,4 ani sa faca la oala va avea cam tot acelasi nr de accidente la 2 ani ca si cel ce a a invatat de o luna!

sus

Denunta
mamicadebaietel

19.09.2010 3:32     citat 

bebele meu are aproape 10 luni si azi i-am cumparat olita. o sa vedem cum ne descurcam cu ea.

sus

Denunta
mimi2009

Copii
Stefania: 11 ani, 5 luni
Mihaela: 10 ani - La Multi Ani!

17.04.2011 8:35     citat 

Vad ca mamicile nu prea scriu despre acest subiect, indiferent care e forumul sau numele topicului. Banuiesc ca le-a fost usor sau foarte greu sa isi obisnuiasca puii la olita. Daca a fost usor nu au ce povesti, daca le-a fost foarte greu prefera sa nu isi mai aduca aminte.
Eu sunt la capatul puterilor, si Stefi la fel. Am inceput antrenamentul la ~ 1 an si o luna, a acceptat vreo saptamana sa faca apoi a inceput sa tipe sa urle, iar la sfatul psihologului am incetat sa o mai pun. Dupa 6 luni am reinceput antrenamentul si implicit scandalul, atat cu Stefi cat si cu restul familiei. De 3 luni simt ca innebunesc, ziua cand merg sa ii cumpar scutece este pentru mine o zi trista si innegurata, plang, tun si fulger. Nu mai am rabdare si nici putere sa o iau de la capat.
Cu psihologul e poveste lunga. Nu pot explica de ce, dar sotul meu isi doreste ca un medic psiholog si neuropsihiatru sa vada copii la 6 luni si sa ii spuna daca evolueaza corect. Aceasta doctora ne-a sfatuit sa nu "traumatizam" copilul. Acum la 5 luni de la ultima vizita vreau sa merg la aceata doctorita sa imi spuna cum pot sa o fac pe fata mea cea mare sa faca, avand in vedere ca fetita imi tot explica ca o sa faca caca la olita cand va face si surioara ei, care acum are doar 4 luni si jumatate. Nu vreau insa sa aud de la ea ca nu e inca momentul de a incepe antenamentul si sincer vreau de la ea o solutie la problema pe care consider ca ea a creat-o.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.04.2011 8:45     citat 

mimi, ma scuzi, dar daca atat psihologul cat si doctorul ti-au spus sa o lasi in pace, copila iti da clar semne ca nu e pregatita, de ce o chinui si pe ea, si te chinui si pe tine? Nu cred ca esti sado-masochista, nu? Mona a renuntat la scutec la 2 ani si 7-8-9 luni, nici nu mai stiu exact, dar a facut-o pentru ca era pregatita, nu pentru ca "am facut-o sa faca". prostit E drept ca aici unde stam nici nu e la moda sa te intrebe tatele "vai, inca mai poarta pampers? Da' nu se poate, trebuie dezvatata! Pe vremea mea ..."

Si sunt sigura ca NU va astepta pana sora ei mai mica va face la olita, ci, dimpotriva, s-ar putea chiar sa ai surpriza ca fetita cea mica sa manifeste mai devreme interes fata de olita, prin puterea exemplului surorii. Dar pentru asta trebuie sa accepti intai ca ACUM fetita cea mare nu este inca pregatita. Daca o chinui acum, chiar risti sa dureze mai mult!

sus

Denunta
bursucitza

17.04.2011 10:29     citat 

mimi2009, am 2 fetite, una de 2 ani si 6 luni si una de 1 an si 3 luni.
Folosesc inca scutece la ambele! Am incercat si eu sa o dezvat pe cea mare de scutec dar nu am avut atata nerv in mine incat sa ma lupt cu asa ceva...
1. imi este mai comod mie sa folosesc scutecele.
2. nu prea imi place sa gasesc "balti" prin casa, pe pat sau pe scaune, provenite din accidente!
3. cand iesim afara iar e mai comod, mai ales ca a fost vremea asta nasoala si chiar nu mi-ar fi placut sa ma car cu 7 randuri de haine ca sa schimb copilul ca s-a scapat pe el
4. sunt sigura ca nu o sa poarte scutece o viata ===> cand o sa le lase, trece la absorbante, tampoane si alte alea prostit (asta ca o gluma daca imi e permisa)

Eu cred ca nu e o tragedie ca inca le pun scutece, parerea mea, banii mei foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.04.2011 11:11     citat 

----------
e-alice a scris:
mi-a placut mai mult cu Winnie decat cu banii ( chiar nu mi-a placut aia cu banii scot limba ).
----------

Acum am citit si eu din urma, si chiar nu mi se pare in ordine sa dai copilului bani pentru o nevoie fiziologica. prostit

Si inca ceva: am avut o vreme, parca inainte de un an, cand o puneam dimineata pe olita si "prindeam" primul pisu in olita, sa zic asa, dar ea era departe de a constientiza acest lucru, si eu chiar nu m-am vazut nici frecand in urma ei (mai ales ca avem mocheta, si in camera mea de lucru, si in a sotului, si in dormitor, si ea umbla prin toata casa), nici pandind-o toata ziua ca doar-doar prind momentul cand o scapa. Ba chiar avusese o perioada cand efectiv se ascundea prin casa sa faca kk (in pampers), si daca o "prindeam" tot zicea sa nu ma uit. scot limba Dupa cateva saptamani mi-a trecut si cheful de pus copilul dimineata pe olita, ca se trezea cu noaptea-n cap, si am reluat actiunea candva dupa 2,5 ani, cum am spus mai sus. S-a invatat destul de repede sa faca kk la WC cu reductor, din fericire, dar pana sa faca si pipi tot la WC a durat destul de mult dupa parerea mea, pentru pipi prefera olita.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: