· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > Urgent baie cu tarate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Urgent baie cu tarate     
nicolus

Copii
ALEXIA: 16 ani, 3 luni

28.04.2006 5:53   Urgent baie cu tarate  citat 

Poate cineva sa-mi spuna urgent cum se face baita cu tarate. Aici am gasit o gramada de retete dar nu stiu foarte bine pe carew s-o aplic. Va rog mult daca puteti sa-mi raspundeti repede pentru ca i-as face asta-seara baita cu tarate.

sus

Denunta
osteffy

Copii
Rares-Andrei: 16 ani, 6 luni

28.04.2006 6:25     citat 

Eu ii puneam intr-o bucata de tifon mai mare (pe care o impachetam de 2 ori) doi pumni de tarate ,o strangeam bine sa nu cada taratele (asa ca un saculet)din ea si o puneam in apa care i-o fierbeam pentru baita ..............,daca nu ii fierbi apa i-o pui in cadita si torni apa fiarta peste tifonul cu tarate..

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 9 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

28.04.2006 7:41     citat 

La ce foloseste baia cu tarate?

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 17 ani, 3 luni
Daria: 15 ani, 3 luni

28.04.2006 11:03     citat 

si eu i-am facut Sarei in primele 3 saptamani baitza cu taratze la insistentele mamei mele si mi-a toooata frumusetea trist !! si asa nu i-am mai pus nimic in apa de baie!! trag cu ochiul

sus

Denunta
raluci

Copii
Teodora Maria: 16 ani, 8 luni

04.06.2006 9:37     citat 

taratea contine conplexul de vitamine B. mie mi-a vitamina B pe care initial i-am dat-o sub forma de siropel) si nu bunica sau altcineva dintr-o carte de "leacuri babesti" foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

04.06.2006 10:51     citat 

iulianaem, conjunctivita SIGUR nu a la baia cu tarate. surprins

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 16 ani, 10 luni

04.06.2006 12:03     citat 

Asistenta care a invatat sa-i fac baie cu tarate,exact cum a la asa ceva.Eu din cate stiu conjuctivita se ia,poate cineva care a eu si i-a plante pana la 1 an surprins

sus

Denunta
iutzulica

04.06.2006 7:07     citat 

nu sunt de acord cu baia cu tarate .baie cu apa si sapun doar..nu cred ca se poate face conjunctivita de la tarate dar sigur5 nui o senzatie tare placuta daca intra apa aia cu tarate in ochi.sunt de acord cu roxifoxi.conjunctivita se ia..eu nu ias facer baie cu taratwe copilului

sus

Denunta
Christa

Copii

04.06.2006 7:19     citat 

iutzulica, pentru pielea sensibila a apa nu are tarate, de aceea se pun taratele intr-un saculet.

a inca un articol pentru tine:
http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=341

----------
citat:
bai cu tarate de grau sau amidon, folosite la sugari sau copiii mici cu diverse afectiuni dermatologice, urticarie, eriteme.
Se fierbe in apa de baie un saculet in care ati pus o mana de tarate sau fierbeti 1-2 linguri de amidon in apa de baie.
----------

sus

Denunta
roxyfoxy

Copii
roxana anca: 16 ani, 10 luni

04.06.2006 8:57     citat 

Exact asa stiam si eu,ca baia de tarate e buna pt afectiuni dermatologice,alergii sau cojite cum fac sugarii,bineinteles ca puse in tifon.de sapun nu stiu ce sa zic ca n-am folosit pana acuma decat sampon pt copii.Ce mia mai spus insa asistenta,ca acele cojite le fac sugarii pe care mamele nu-i spala pana le cade buricu.Adica nu-i spala deloc,nu sa le faca baie in albie,sa nu fiu inteleasa gresit.

sus

Denunta
Christa

Copii

04.06.2006 9:48     citat 

roxyfoxy, in general si samponul e de prisos la bebelusi. trag cu ochiul Tocmai am vazut poze cu baietelul Cosminei, care la nici 3 luni e un mare "pletos" deja, in cazul ala POATE m-as mai gandi, insa in general nu e nevoie. Sa fim serioase ... unde se murdareste un bebelul in asa hal de ai nevoie de sampon? Sa nu uitam totusi: atat samponul cat si sapunul sunt niste produse chimice, aici in forum au scris multe mame care au avut de ex. probleme la copii folosind produse Johnson&Johnson (care in Germania isi zic Penaten), desi erau produse speciale pentru bebelusi/copii.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 9 luni
Cristiana: 16 ani, 6 luni

05.06.2006 11:05     citat 

christa dupa ce vei avea bebelusul vei fi uimita cat se poate ,,murdari" de la o zi la alta! asta e off topic!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

05.06.2006 11:07     citat 

eu fierbeam tot doi pumni de taratze in apa, apoi srecuram si apa limpede o puneam in copaitza.
noi am facut asa cam doua saptamani dupa care am renuntzat pentru ca nu mergea la dermatita atopica pe care a hainele de pe ea trebuie schimbate dupa fiecare masa surprins dar nu ma deranjeaza sunt in stare sa fac orice numai sa manince.La inceput si eu o spalam cu ceai de galbenele,bineinteles flori de galbenele oparine in tifon nu puse in apa sa-i intre in ochi,tot dupa sfatul asistentei,care mia spus ca va avea timp toata viata sa foloseasca sampoane si balsamuri de tot felul.Din Germania am primit pt ea Sanft,si sampon si ulei,foarte bune.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: