· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > greutatea bebelusului
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor greutatea bebelusului     
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
11 ani
am nascut deja!

23.06.2010 1:06   greutatea bebelusului  citat 

buna din nou
azi am implinit 4 luni si am fost la vaccin si la cantarit si bebita mea a luat aproximativ 400 gr acuma are 6200 si 62 si s-a nascut cu 3600 gr si 51 cm,(in ultima luna am alaptat-o exclusiv la san ,pantru ca pana atunci mai primea si un biberon seara )si doctorita ne-a spus ca a luat putin si ca ar trebui sa incepem diversificarea,sau sa o trec pe lp,eu vroiam sa incepem pe la 6 luni.Mie mi se pare ca e destul de bine facuta si e foarte vioaie toata ziua da din picioruse,rade,se intoarce de pe o parte pe alta se joaca.
voi ce ziceti?sa incepem diversificarea deja?

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 13 ani, 8 luni

23.06.2010 2:50     citat 

6,3kg la 4 luni nu mi se pare deloc o greutate care sa te ingrijoreze. Este vara si bebe papa mai putin, se mai deshidrateaza.
Referitor la sfatul pediatrei nu inteleg de ce sa treci pe lapte praf atata timp cat tu mai ai lapte?
Cat priveste diversificarea, tot pe la 4 luni am inceput si noi cu sucuri de fructe deci nu ar fi prea devreme.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 7 luni

23.06.2010 3:03   Re: greutatea bebelusului  citat 

----------
alessia2010 a scris:
sa incepem diversificarea deja?
----------

In niciun caz. In primul rand ca nu ai nicio garantie ca atunci cand incepi diversificarea ia mai mult in greutate, dimpotriva, plus ca daca zici si ca in rest e vioaie, da din picioare, se intoarce etc., atunci chiar nu vad nicio problema.
Mona avea la aproape 4 luni (fara o saptamana) 6270 g si 63 cm, nascuta cu 4010 g si 55 cm, asa ca eu zic ca sunteti foarte bine si ti-as recomanda sa o alaptezi in continuare, mai ales ca ai scris si ca ai reusit sa renunti la supliment!

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
11 ani
am nascut deja!

23.06.2010 5:31     citat 

da am renuntat de tot la suplimemt si nici nu as vrea sa ii mai dau deloc atata timp cat am laptic pentru ea.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 4 luni

23.06.2010 10:02     citat 

Ca sa puna cineva si intrebarea asta, copila ta ce doreste?
Da sa apuce mancarea voastra si sa duca la gura? Saliveaza cand va vede ca mancati?

Eu am vazut copii de toate felurile: si din cei care urlau imperios dupa o coaja de paine la 4 luni si din cei care la 8 luni mancau 2-3 lingurite de mancare pe zi si in rest lapte.

Vezi si tu ce vrea pitica si apoi te mai gandesti.

p.s. Diversificarea cu "suc" nu se pune, copilul va accepta aproape intotdeauna lichidele dulci. Poti sa-i dai suc imediat dupa ce se naste si o sa-l accepte.
Eu ma refer strict la un copil care cauta activ sa-ti ia din mana sau din farfurie bucati de mancare pe care le duce la gura si le molfaie macar, daca nu cumva chiar reuseste sa si inghita.

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
11 ani
am nascut deja!

24.06.2010 8:45     citat 

am observat ca atunci cand ne vede pe noi ca mancam sta asa atenta si se uita la ce mancam noi ,i-am pus odata pe buze un pic de supa si am vazut ca i-a placut ca mai avea un pic i imi manca mainile .

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 6 luni
Paul: 8 ani, 5 luni

27.06.2010 9:15     citat 

mm, banuiesc ca se uita atenta in general la voi, si faptul ca iti apuca degetul cu buzele tine de reflexul de supt. Flish cred ca vorbea de intins mainile, apucat mancare, dus la gura....nu cred ca e cazul la micutza ta. zambet
greutatea mica , supliment lapte, diversificare la 4 luni, e un cerc vicios tampit din care doctorii romani nu stiu sa iasa.
relaxeaza-te si focuseaza-te pe alaptat, ca-ti va spune ea micutza cand e timpul pt. mancare zambet

sus

Denunta
alessia2010

Copii
alessia - scumpica foc
11 ani
am nascut deja!

27.06.2010 12:00     citat 

asa am spus si eu si sotul meu sa mai asteptam ca nu e graba ca mai apoi o sa tot aibe timp sa papa si altceva si atata timp cat nu e bolnavioara(si eu eram mai slabuta cand eram micuta)

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 6 luni
Paul: 8 ani, 5 luni

27.06.2010 12:55     citat 

clar, starea ei generala e cea mai importanta, si vad ca e chiar f. bine dezvoltata daca se roteste/intoarce la varsta ei. Noi am inceput abia pe la 6... jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: