· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Parinti din Romania > Mamici din Piatra Neamt - 6
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Mamici din Piatra Neamt - 6     
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

18.03.2012 7:34     citat 

Departe de mine gandul sa te conving. zambet Daca ti-e ok cu dr Salavastru, e grozav, eu vorbesc strict din perspectiva mea. Am auzit numai cuvinte frumoase despre el. zambet
Eu ma simt bine cu dr Denciu. In 2010 am pierdut o sarcina. S-a oprit din evolutie, aveam 10 saptamani. La chiuretaj, dr Denciu a gasit in uter fire de ata de la cezariana anterioara. Dr care ma operase atunci imi cususe uterul cu ata neresorbabila, care a impiedicat dezvoltarea fatului. Ei bine, mi-a scos o multime de fire. Mi-a spus ca crede ca le-a scos pe toate. Dar eu am plecat mai departe, la Iasi, unde am facut histeroscopie. Nu mai aveam nici un firisor, uterul perfect curat. Deci aceasta dr. a reusit, in orb, sa faca o treaba perfecta.
Mai sunt si alte aspecte, unul ar fi experienta mai mare in gineco, altul ar fi ca nu e deloc panicoasa, e calma, calda, increzatoare, pozitiva.
Dar astea sunt experientele mele. N-am zis ca el n-ar fi bun, ci doar ca eu ma simt foarte bine stiind ca ea imi urmareste evolutia sarcinii.

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

18.03.2012 4:08     citat 

Oooo,nasol prin ce ai trecut trist
O sa vad eu ce fac.,Cat e consultatia,ecografia la Dr Denciu?
Tu ai facut morfologia fetala?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

18.03.2012 4:26     citat 

Daca iti e ok cu dr Salavastru e foarte bine, chiar nu vreau sa te schimbi doar ca-ti spune eu, e posibil sa nu rezonezi cu ea la fel de bine ca mine.
Ecografia e 70 de lei. Daca iti recolteaza secretii pt bacteriologic sau face si consult mai amanuntit, e in plus 50 de lei. Ce nu-mi place mie e ca se intra in ordinea venirii la cabinet, nu in ordinea orelor de programare, dar imi iau o carte cu mine si citesc sau ma uit la tv, n-are rost sa ma enervez, sa-mi stric neuronii.
Morfologia fetala am facut-o in Iasi, la dr Iliev Gheorghe.

sus

Denunta
oanaig

Copii
Codrut: 15 ani, 4 luni
Ema: 11 ani, 4 luni

19.03.2012 2:22     citat 

Hei, ce fac gravidutele? Ma bag si eu ca musca... Doctorul Iliev e un ecografist (exista cuvantul?) foarte bun. Si eu am facut eco de morfologie fetala acum 4 ani (oau, sunt 4 ani?!) tot la el si a cam vazut ce "probleme" are copilul!
Matei ce parere are de bb? Codrut, mi-a zis zilele trecute ca el isi mai doreste un fratior.... ha, ha fara numar, fara numar! rad

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

19.03.2012 8:39     citat 

Matei deocamdata isi iubeste surioara (nu plange, nu face caca foarte fericit ). Pupa burta de zeci de ori pe zi. Si mie mi-a placut de dr Iliev, imi pare profesionist. Nu e prea comunicativ, dar nici eu, asa ca n-a fost o problema. Eu am facut si dublu test tot la el, amniocenteza tot el mi-a facut-o si morfofetala de 22 de saptamani. O asteptam pe cea de 32.
Cum se descurca Codrut cu scoala? E ok, ii place? Matei de luni dimineata asteapta ziua de sambata. zambet Dar merge bine cu invatatul, vad ca si nivelul clasei e ridicat.

sus

Denunta
oanaig

Copii

20.03.2012 11:06     citat 

La Codrut e invers: vrea la scoala, se plictiseste, duminica mai ales. Spre marea mea surprindere chiar a invata sa citeasca (pana sa inceapa clasa I nu a manifestat nici un interes in sensul asta), la scris mai mananca diacritice si litere, la matematica "zbarnie". Dar cel mai mult si mai mult ii place ca merge la dansuri populare. Intr-o zi mi-a spus ca el la scoala de dans o sa mearga cand va fi mare, alta scoala nu vrea. Eu suspectez ca ii place Doamna, mai mult decat dansul in sine! rad

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

20.03.2012 3:57     citat 

Matei nu iubeste deloc temele. Ii place sa faca totul oral, e un lenes si jumatate. El cu cititul/scrisul in sine nu are probleme, citea de multa vreme, dimineata e foarte matinal. La ora 6 deja il gasesc treaz, citind cate ceva. Acum e la Jurnalul unui pusti, care ii place grozav. Il aud din cand in cand razand zgomotos din camera lui.
Dar ii e lene fantastica sa faca teme, mai scrie un cuvant, se mai uita pe geam, pierde vremea aiurea. Nu scrie prea frumos, dar scrie corect. Macar atat. zambet
Ce fain ca-i place lui Codrut sa mearga la dans! Super!

sus

Denunta
nohaidana

29.03.2012 9:09     citat 

salut! am un baietel care in august va implini 3 anisori :x si as vrea sa il dau la gradinita Floare de Colt...locuim in maratei
poate sa ma ajute cineva cu sfaturi, pareri despre aceea gradinita
va multumesc!

sus

Denunta
oanaig

Copii

10.04.2012 1:40     citat 

Noi stam in Maratei dar copiii au mers (Codrut), respectiv merg (Ema) la "Veronica Filip" in Precista. E o poveste cum nu am mai "avut loc" la Floare de Colt! Eu zic sa o iei din timp! In rest, depinde si de fiecare educatoare si de compatibilitatea duntre ea si copil. Bafta!

sus

Denunta
nohaidana

10.04.2012 3:57     citat 

multumim...am depus dosarul pt Floare de Colt..acum asteptam

sus

Denunta
ramona7575

Copii
Stefan: 10 ani, 5 luni

11.04.2012 7:05     citat 

Somnorici,

Am vazut ca ai fost la Dr,Iliev pentru morfologie fetala... stiu ca e un medic foarte apreciat.
Mie mi-a iesit DT rau (1:50), vreau sa fac amniocenteza, cat costa la el ? E la particular sau in spital? Stiu ca in spital e max.7 mil. iar la particular peste 14 mil.

Merci !

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

11.04.2012 8:03     citat 

Ramona, mie mi-a facut amniocenteza dr Iliev la spital, nu face la cabinet, la Cuza Voda. Dupa recoltare se pot face doua teste: testul Fish, care costa 650 de lei, si la care se verifica trei boli: sd. Down, sd. Edwards si inca o trisomie (am uitat exact care). Rezultatul l-am primit cam in 3 zile. Apoi, daca vrei si cariotipul, mai costa inca 700 de lei, dureaza cam 3 saptamani-o luna si verifica mai multe boli.
Daca vrei sa te programezi la amnio la dr Iliev, probabil va trebui sa iei legatura cu dumnealui la cabinetul privat pentru o discutie initiala. Succes!
Eu am avut risc ceva mai mare, 1:26, si am o prietena care a avut risc de 1:3 sa aiba copilul toate cele trei boli. Din fericire, si copilul meu si al ei sunt sanatosi. Bioloaga de la CuzaVoda mi-a spus ca aproximativ 2% dintre femeile care fac amnio au probleme de sanatate cu copiii, in rest, analizele ies in regula.

sus

Denunta
oanaig

Copii

01.06.2012 10:55     citat 

"La multi ani!" pentru toti copiii!
Somnorici, cand vine bb? Ar trebui sa-ti schimbi nick-ul ca sigur nu mai poti fi "somnorici"! sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

02.06.2012 9:11     citat 

----------
oanaig a scris:
Somnorici, cand vine bb?
----------

A venit deja ieri. zambet
http://www.parinti.com/modules.php?name...34#1290234

sus

Denunta
adram

21.01.2013 7:27   mamica  citat 

buna ziua sunt insarcinata cred ca am o luna dar nu stiu la ce medic sa ma duc sa imi supravegheze sarcina va rog sa imi spuneti un doctor sa vorbeasca destul de deschis pt ca e prima mea sarcina am 20 de ani si sunt foarte emotionanta.....va multumesc

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: