· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > Dinti la 4 luni jumate?!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Dinti la 4 luni jumate?!     
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani, 5 luni
Sarah Elisa: 13 ani

21.09.2004 9:59   No problem!  citat 

Baietelul meu s-a nascut cu un dintisor care momentan e atat de tocit ca nici nu se mai vede. Asta este singurul necaz cu dintisorii aparuti mai devreme, ca se strica mai repede. Am fost foarte speriata dar mi s-a spus ca se intampla mai rar insa in nici un caz ca ar fi anormal. Deja cred ca ti s-au dat pana acum cateva raspunsuri care te-au linistit.

sus

Denunta
symaco

Copii
sybille

30.09.2004 3:12     citat 

simtomele le-am primit si noi cu 1 luna jumate inainte!dar anormal numi se pare nici la 4 luni jumate sa apara! zambet

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani

01.10.2004 2:15     citat 

Uite ca micutei mele i-au aparut doi dintr-o data, chiar cu o zi inainte de a implini 4luni. Stiam ca-i vor iesi mai repede pt. ca saliva de la 2 luni si asa imi iesisera si mie. La 25 de luni, avea toata dentitia de lapte. foarte fericit
Si banuim ca pe la 5 ani vor incepe sa se schimbe cei de lapte. trag cu ochiul

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 16 ani, 2 luni

21.01.2005 10:10     citat 

Prietena mea are o fetitza de 3 luni si 10 zile si a remarcat cu stupoare ca tocmai i-au dat dintii de jos! A mea are doua luni si o saptamana si ma intrebam ce-ar mai fi sa o vad cu dinti in gura in curand?!Pai in conditiile astea la 4 luni o sa fuga prin casa?! zambet

sus

Denunta
dadriana

21.01.2005 9:25     citat 

Si fata mea a primit pe le 3 luni primul dinte. Pe la noi(mā trag din Ardeal)
se spunea cā cu cīt vin mai devreme cu atīt sīnt mai "slabi" am īntrebat o
pediatrā si a spus dintii cīnd sīnt dezvoltati atunci ies la unii le trebuie mai mult timp la uni mai putin. Nu spune nimica despre sānātatea danutrii.
La 4 ani alt soc: si-a pierdut primu dinte de lapte. Azi are 6 ani si are 8 dinti definitivi. Nu a avut nici o carie pīnā acuma. Am si avut mare grijā de ei: cu prosop umed īncercam sā i spāl dintii ca bebelus. Pīnā la vīrsta de 2 ani nu iam dat dulciuri,ceai numai neīndulcit, si astāzi refuzā ceai īndulcit, spune cā i scīrbos. Dintisorii cīnd ies ai o grijā īn plus īn rest nu vād ce dezavantaj au. Si dupā cīti copii la 4 ani cunosc cu carii, cred cā fata mea are dinti sānātosi.
Vrau sā spun ceva foarte inportant :era foarte mīndrā stirbā.

sus

Denunta
Elody

Copii
ELODIE: 16 ani, 4 luni
Solene-Amandine: 12 ani, 8 luni

28.01.2005 12:34     citat 

Pai daca e asa ,fetita mea,are 5 luni si o saptamana si nu are nici un dintisor.E normal?Cind o sa-i iasa,ca am vazut ca majoritatea bebeilor au dintisori de la 4 luni.A mea confuz Lamuritim asi pe mine.

sus

Denunta
Onush

28.01.2005 12:45     citat 

----------
Elody a scris:
Pai daca e asa ,fetita mea,are 5 luni si o saptamana si nu are nici un dintisor.E normal?Cind o sa-i iasa,ca am vazut ca majoritatea bebeilor au dintisori de la 4 luni.A mea confuz Lamuritim asi pe mine.
----------

Regula spune ca primul dinte apare in jurul varstei de 6 luni ... exista si exceptii ... tot mai multe in ultima vreme... Sunt copii care se nasc cu dinti, copii carora le ies la 3-4 luni dar sunt si copii carora le iei aproape de 1an. Atat timp cat te duci regulat la medic si nu exista alte simptome ale decalcifierii nu ai motive de ingrijorare pana la 13-14 luni.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

28.01.2005 12:46     citat 

Elody, in general dintii incep sa iasa cam pe la 6 luni. NU e nici o problema daca ies la 4, sau la 18. Unii copii se nasc cu dinti. Stai linistita ca o sa-i vezi cand apar zambet. Daca te linisteste, nici Diana nu are nici un semn de aparitie a dintilor, dar nu-mi fac nici o problema.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

28.01.2005 12:49     citat 

Onush, scuze, am scris in acelasi timp! jenat

sus

Denunta
Onush

28.01.2005 1:17     citat 

adelia, De ce te scuzi confuz Am asa reputatie de vrajitoare? foarte fericit ... e mai bine sa auda de la amandoua trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
Elody

Copii
ELODIE: 16 ani, 4 luni
Solene-Amandine: 12 ani, 8 luni

28.01.2005 6:37     citat 

Delia,Onuhs va multumesc ,ma-m mai linistit!!!

sus

Denunta
AlinaC

Copii
Bianca Madalina: 16 ani, 7 luni
Bogdan Rares: 12 ani, 11 luni

28.01.2005 11:46     citat 

Si eu stateam cu grija pentru ca Bianca are deja 8 luni si nu i-a iesit nici un dintisor si nici semne ca i-ar iesi nu vad. Dar dupa ce am citit ce ati scris voi m-am mai linistit. Pediatra nu ne-a spus ca ar fi o problema, dar vazand ca majoritatea bebelusilor incep sa aiba dinti de pe la 4-5 luni, aveam unele temeri.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 16 ani, 2 luni

02.02.2005 1:04     citat 

Hello,
Carla de pe la 2 luni jumatate saliveaza mai mult. Semn ca vin dintisorii sau altceva? confuz

sus

Denunta
dadriana

02.02.2005 9:53     citat 

Cred ca da. Si a mea a inceput pe vremea aia, m-i sa atras atentia, dar eu nu am crezut. Eu nici nu mai auzisem de copii cu dinti asa timpurii,
eu nu am inteles nici cind o saptamina era nervoasa urla des, cu mincatul nu mai era asa ca pina atuncia: cerea ii dadeam si refuza. Intr-o saptamina ma zapacit de cap, dar numai ziua. Dupa septe zile se vedea
dintisorul, si fetita mea era iara cuminte, vreo trei saptamini ca dupa acea urma celalant.

sus

Denunta
marypoppins_2

03.02.2005 8:34     citat 

salut! eu sunt noua pe aici asa ca, daca mai fac greseli, sorry .
dinti? pai cred ca si fata mea are aceeasi problema, pe care initial am contestat-o. saliveaza, musca din jucarii, isi "scarpina" gingiile cu mana mea sau cu pumnisorii ei, ca e-n stare sa-i bage pe amandoi in gurita, si de vreo doua saptamani, nu mai are astampar. este adevarat, inca mai are colici, dar e destul de agitata, cred ca si din cauza acestei noi probleme.
va pup

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: