· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.36
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.36     
ana_348

Copii
M: 17 ani, 4 luni
D: 12 ani, 10 luni

19.07.2010 2:46     citat 

narcisa, nu, nu vroiam sa il intrerup, ii dadeam mesele de la 7, 19, 22 iar la pranz i-as fi lasat 1-2 bibe de lapte muls, m-as fi muls la serviciu pe la pranz, in jur de ora 2-3. Cu tot cu diversificare ar fi fost ok, ca mai manca si legume la pranz...
Acum din pacate la muls nu scot mare lucru, dar poate daca ar fi acea pauza de supt de la 7 la 2 ar iesi un biberon, o sa vad.
Oricum indiferent cat lapte am o sa ii dau sa suga cand sunt acasa, pana nu mai ramane nimic.

si ca mi-am amintit, HELP - ce hainute sa cumpar eu finutzei pentru scosul din maternitate, acum pe caldurile astea??? trebuie sa nasca dintr-o clipa in alta zambet

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 18 ani, 9 luni
D: 12 ani, 11 luni

19.07.2010 3:25     citat 

----------
ana_348 a viermisori nu i-ai dat dulciuri si lapte..si maia la fel ar manca, doar cereale cu lapte si dulciuri plang sau sunt foarte trist...acum cu tratamentul nu mai are voie, sti uca totusi ii pot da miere, probabil pot folosi si un alt indulcitor in afara de zahar...care oare? Sigur nu o sa reziste fara dulciuri 100% ca e deja dependenta ca si mine trist Sa nu mai zic de lapte ca era aliment de baza la ea ochi peste cap
----------

Ana laptele doar i l-am redus la jumatate, era imposibil sa-l scot de tot, iar dulciurile da le-am scos pe perioada respectiva, ii dadeam doar miere.
Poti cauta un indulcitor natural, am auzit de Stevia rebaudiana, da cautare pe net si vei gasi multe detalii despre ea.

Narcisa pe mine m-a ragade, acum nu, doar ma ustura pielea in special la inceputul suptului, primele 2-3 minute), imi dadeam dupa fiecare alaptat.

22ra merci de compliment, sint curioasa daca va ramine roscata sau va deveni blonda ca fratele ei zambet

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 12 ani, 11 luni

19.07.2010 4:08     citat 

Vad ca iarasi sunt discutii contradictorii ,sa stiti.parerea mea, caci mama e cel mai bun dr.pt. Copilul ei,ea stie cel mai bine ce sa-i faca.si
Eu ii dau vigantol de la iesirea din spital,caz concret,sora mea a i-a la stern afara,a aceea e fata asa ca nu i-a CA 10 zile pe luna,iar vigantolul nu agita.
V-am inebunit.

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 12 ani, 10 luni

19.07.2010 4:11     citat 

ufffffffff ce mult ati scris de dimi
nu mai stiu ce vroiam sa scariu.........................
despre iris e o superba
delia e superba
nu mai stiu cui am vrut sa ii scriu
dar sunteti superbe toate si toti bebeii
a anca si de amalia sunteti superbe va pup

sus

Denunta
ralu_rx

Copii
victor robert: 12 ani, 8 luni

19.07.2010 4:16     citat 

saluti dupa mul;t timp...
iertare dar noi mai mult suntem plecati si nu mai am timp de nimik
am vazut numai mamici frumoase si bebici dragalasi!!!!
noi ieri am avut botezul,a cald,victor de la biserica a cred ca i-a 56cm si 4kg...iar dupa o sapt aveam 4500g asa ca am av emotii cu hainutele de botez ca au fost la fix...
va punem poze cand vin de la fotograf.
va pupacim dulce pe toti!!! sarut sarut

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 18 ani, 9 luni
D: 12 ani, 11 luni

19.07.2010 4:22     citat 

Eu citesc acum despre diversificare si mai ales despre autodiversificare, sint o multime de topicuri aici pe forum, ce bine ca le-am gasit zambet
Am senzatia de citeva zile ca Delia VREA sa manince cind ne vede pe noi mincind... Plescaie din buzite, intinde minuta... CE FAC? Incerc sa-i dau ceva sau astept pina la 6 luni asa cum ma convinsesera Christa si Biencut confuz sarut
Sotul meu, pe care l-am "indoctrinat" cu alaptarea exclusiva si cu diversificarea dupa 6 luni zice NU, lasam fata pina face 6 luni si pina ne intoarcem de la mare (6,5 luni aprox.), fiindca asa ne-am propus, in plus mai trec si caldurile...
Deci voi astepta, mai e mai putin de o luna...
si intre timp cumparam si scaun de masa, caci nu avem foarte fericit

Bebezola multumim jenat si Rada e absolut superba sarut

sus

Denunta
ana_348

Copii

19.07.2010 4:27     citat 

roxanne si a eu. Imi scuzati absenta va rog dar am fost foarte ocupata
Stiti ca sunt stresata cu licenta.
Sa stiti ca am avut o saptamana de cosmarrrr. Nu am mai dat examenul miercuri la materia aceea chiara dac profu imi luase proiectul pt ca nu imi era incheiata situatia la laborator plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist si a dimineata de la 8 la 14 cu mici pauze in care venea sotul cu iulian sa-i dau papa, sa recuperez laboratoarele. Vineri am avut restanta la materia respectiva si nu ne-a ni l-a am predat-o. Maine sau poimaine am licenta. Tb sa-mi fac speech-ul si in power point.
La noi e f cald. In camera sunt 29-30 gr.
AM fost duminica dimin la un lac la pescuit de la 6 dim pana la 11, apoi pe la 4 am fost la strand (roxanne spunea ca a vreo 2 ori baita cu sotul in bazin si am stat putin la soare apoi am venit acasa. a gand sa-l bag vreodata pe Iulian in bazinele de la stranduri nu am deloc incredere.
Iulian e f bine, e innebunit de degetele si de picioare, se joaca toata ziua cu ele, a i place tare mult.
Acum se uita la desene ii place f mult nu scoate nici pas ca era tare marait adineauri, dar acum se uita.
Am vazut mamici si bebelusi f frumosi.
nicom chiar nu ai mai intrat demult. Sper sa fie totul bine.
ancutza ms ca te-ai gandit la mine.
raliu sfatul meu e sa nu asculti pe nimeni in legatura cu mancatul. Eu ca si multe alte mamici am primit o gramada de sfaturi in privinta copilului meu, al alaptatului, mancatul etc, nu am aplecat urechea decat la sfaturile utile, in rest am facut cum am crezut mai bine pt bebe meu.
Inca ceva, in legatura cu colicii, fetelor nu va stressati luati-o ca atare, stiu ca e greu, dar e f important ca mamica sa fie linistita si impacat cu situatia, echilibrata, merge mult si pe fondul psihic al mamei. Voi le transmiteti si starea voastra.
Cand o sa am timp o sa va mai punem poze cu noi.
Noi in 15 iulie am implinit 4 ani de la cununia civila, iar azi implinim 2 ani de la cea religioasa. Ne-am propus sa mergem mai pe seara in parc sa mancam inghetat si gogosi, cred ca o sa mergem in gradina botanica.
Va pupam dulce pe toate, abia astept sa scap de licenta si sa inchei cu bine. sarut sarut sarut sarut
ionelita te rog daca poti sa folosesti prima si a data asta, dar oricum inovatiile sint OK in bucatarie trag cu ochiul

Byu e o frumusete Iulian, se vede ca e baiat, are o figura de om serios si responsabil zambet Tinem pumnii pt licenta, o sa fie bine sarut a multi ani fericiti impreuna!!!!!!!!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 12 ani, 9 luni

19.07.2010 5:53     citat 

Buna dragelor sarut
Pup mamicile si bebeii frumosi Adina( Raliu) Brianna( Alina),Rada(Bebe),Amalia(Anca),Alexandra(alexuca) IUlian (Byu)sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Delia Ioana,iris sarut sarut niste bombonici sarut sarut
roxanne si eu inteleg perfect nevoia mamei de a acasa...Eu deja o fac..dar doar pentru cateva ore si de obicei in weekend...
Am o presimitire ca baiatul meu este foarte sociabil...rade la toata lumea...sta la toata lumea in brate..Din primele saptamani de viata a pe socru l-a des...Atunci cand sunt de fata imi place sa il vad la altcineva in brate..socializand zambet ..sa se invete cu lumea..Nu vreau sa imi pun streangul de gat...Vreau sa am si eu viata mea...intimitatea mea...iar relatia de cuplu cere implicare..nu e de neglijat ..copilul creste si se duce la casa lui...si voi ramane doar eu cu sotul la un moment dat..deci ..trebuie " sa tin de el" rad asa incat nici de sani nu vreau sa il privez pe termen lung si foarte lung rad
anca jenat sarut esti o draguta.. sarut .Sa stii ca pastilutele astea mai dau sangerari..eu am crezut ca mi-au venit musafirii.. prostit desi am fost avertizata de medic... nu iti inchipui ca e ceva cantitativ care sa te tina in casa...dar suficient atat incat ar fi bine sa folosesti absorbante zilnice pentru 3-4 zile,...poate nu se intampla fiecare luna...sper confuz de inhibat apetitul sexual nu mi s-a nici nu am simtit scot limba ..sper sa nu trag cu ochiul
si noi salivam si sugem pumnul la greu...Parca si poftim...de cate rori ma vede mancand se uita la mine cu niste ochi..ultima data a bucur mult sa aud...usor usor veti scapa si e colicii astia nesuferiti sarut
22ra nici noua nu prea ne place pe burtica prostit decat seara la masaj scot limba
ralu sarut felicitaripentru crestin sarut
Byu sarut multa bafta la licenta sarut
Nici eu nu am incredere in stranduri..le evit chiar si eu de ani buni...merg doar la piscine unde sper eu ca nu vine orisicine prostit
Noi suntem foarte ocupati cu casuta construita..vrem sa ne mutam anul asta neaparat..pentru copil..ii place tare mult la curte...merg acolo aproape zi de zi..de la7-8 dim pana la 12..bebe doar mananca si papa..intentionezsa cumpar o piscinuta sa facem si baita zambet
va pupacesc sarut

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 12 ani, 10 luni
Natalia Maria: 10 ani, 3 luni

19.07.2010 5:57     citat 

Byu pupici lui Iulian, e un scumpel! sarut
Roxanne mai ai putintica rabdare, nu chiar stiu ei exact ce se intampla, nu-s nici chiar de pacalit, dar tinand cont ca pleci in vacanta ce rost are sa te chinui si e si greu la inceput, daca prindea mai mult luai borcanase si rezolvai problema intr-un fel. si plus ca vara, daca se poate, e de preferat sa se evite inceperea diversificarii. Privind varsta ei, nu e batut in cuie, in jurul varstei de 6 luni, deci ai fi cat de cat pe aproape. Dar eu stiu ca o sa mai astepti! trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 6 luni

19.07.2010 6:03     citat 

----------
ana_348 a capul meu, ea a calciu si aufbaukalk , insa calciu ii dau doar 10 zile, aufbaukalk pe o perioada luunga,
----------

N-am zis ca-i dai dupa capul tau, dar nici pediatra aia nu are ochi care sa analizeze sangele, nu? si doar stii si tu, nu trebuie sa-ti spun, ca majoritatea pediatrilor din Romania prescriu calciu si fier "preventiv".

----------
ana_348 a calciu+d nu doar calciu
----------

Pai si daca e asa, atunci care e sensul calciului suplimentar?

Nu mai stiu daca am mai scris, gazzella le facuse cu cateva luni in urma analizele copiilor (Bendis e putin mai mica decat Mona, Felix bine mai mare), si calciul le era la limita superioara, fara niciun supliment de calciu. Imagineaza-ti ca ar fi trait in Romania si ar fi primit calciu "preventiv". trist

sus

Denunta
ana_348

Copii

19.07.2010 9:02     citat 

poate christa dar nici unele semne nu-s de neglijat, mai ales daca doctorii au experienta. Cum si eu, si doctorul suntem convinsi ca are un inceput de rahitism...mergem dupa instinct. Nici ea nu e genul care da medicamente preventiv, nu prescrie tuturor cure de fier si calciu, dar la noi cum i-a-a soldurile maiei (pe baza experientei) si nu e nevoie sa mai facem eco, desi teoretic doar ecografia e relevanta 100%.

Legat de aufbaukalk, nu stiu multe recunosc, dar am gasit ca intr-adevar contine calciu+D3 cum am presupus si mai presupun ca e un produs naturist, gen de plafar, deci ar merge combinat cu ceva...alopat sa zicem. Cum as combina eu de exemplu ceai de menta cu smecta.

Altii chiar dau fier si calciu din oficiu, stiu trist, dar la noi chiar se vede diferenta mare de cum erau la 2 luni si cum sunt acum, pentru un pediatru bun sunt si alte indicii in afara de analize. DAr paot ecine stie, o sa ii fac si analize.

Apropo de analize, am facut o greseala cu vaccinul trist La 4 luni l-am facut acasa si fara sa imi dau seama a maia, mi s-a ace ca nu stiu cum o sa mai reusesc vreodata sa o duc la analize sau vaccinuri trist Nu mi-am dat seama inainte, pt ca ea mereu a bucuram ca sta, si uite am stricat totul trist

Claudis,
----------
citat:
bebe doar mananca si papa
----------
, foarte tare rad, sper ca maisi doarme din cand in cand rad

byu, sper sa termini odata cu licenta aia ca m-ai innebunit pana si pe mine, nu stiu cum rezisti tu, mi se pare cam bataie de joc ce ai patit, atatea probleme, la mine la facultate parca erau oamenii mai intelegatori, cred ca daca veneam si cu un bb in brate chiar mergea totul ca pe roate, nu cu asteptarile astea infernale prostit

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 12 ani, 10 luni
T: 10 ani, 6 luni

19.07.2010 9:18     citat 

deci, Christa, sa inteleg ca la voi nu se da deloc Calciu bebeilor ?
nu de alta da sa nu-mi fac mea culpa ca eu nu i-am dat la a sa consider ca na...am fost mai receptiva la tarile mai evoluate, chiar daca instinctiv si la sfatul unei pediatre vechi... rad
cat ar tb sa fie fontanela pe la 4 luni ? ca a 4 luni ...

fetelor, ce vaccin recomandati la 4 luni ? Pentaxim-ul sau Infanrix-ul ?

eu va rog sa ma iertati ca uit sa va mentionez pe fiecare cand va scriu....citesc repede si fac o sinteza la ce am retinut, insa uit persoanele.. scot limba jenat deh...batranetea si oboseala scot limba

oricum vroiam sa zic ca am vazut bebei frumosi foc...si am vazut una mica si roscatica cu ochi albastri - e o minune de copilita...sa fie sanatoasa sa va bucurati de ea...
si de Iulian ne era dor sa-l vedem, si pe mamica la fel...bine ca ai trecut peste examene, Byu, chiar daca mai greu...acusi termini si poti sa te ocupi doar de tine si bebe...
Succes la licenta.
Byu, nu stiu daca e bine sa se uite la TV asa mic... ii oboseste ochisorii , chiar daca pt el e atractiv...
eu inca n-am lasat-o deloc sa se uite la TV...

Cine zicea ca nu-i place la bebe pe burta ?
Nici la a o puneam zilnic dimineata si seara cateva minute cat sa-si tina capul sus...si asa bine s-a pe la 2 -3 luni, mai bine decat altii mai mari ca ea...evident maraia la exerciul asta dar cand vezi ca sta sa planga o intorci...e musai sa faca un pic de exercitii...
ei acum, la 4 luni, maraie daca o intorc de PE burta...caci acum se intoarce singurica pe burta, isi scoate manutele de sub ea, si se uita prin jur si se distreaza...rade chicoteste, si cand oboseste isi baga capul in pat ca strutul...dar daca o intorc cumva, maraie urat la mine...
deci fiecare varsta cu etapele ei...
Roxanne, vad ca noi o sa ne apucam ( de principiu ) cam la fel de diversificare - pe la 6 luni jumate, dupa ce ne intoarcem de la mare...Daca ajuta Dumnezeu sa am lapte suficient pana atunci nici eu nu vreau sa incep, caci cu siguranta imi va fi mai comod la mare cu sanul decat cu toata bucataria in bagaj...si apoi, am mai zis odata aici, pediatra mi-a incepere a schimbare a Sofia cand ne vede ca mancam , saliveaza, pleoscaie si mesteca intr-una, in gol, si o cam mananca gingiile...insa o mai las deocamdata ca nu stie ea exact ce facem noi acolo... scot limba

Ana, nu stiu cum poti tu sa faci cu programul de alaptat cand lucrezi, dar eu trag o fuga pana acasa de fiecare data cand ii e foame...si mi-am redus programul, stau cam de la 10-14...iar in timpul asta vin o data sau de 2 ori la alaptat, depinde la ce ora e prima masa de dimineata zambet

o, vad ca m-am lungit cu scrisul...va las ca m-am apucat sa fac curat in biblioteca si deja e noapte pe cand vreau eu sa termin... prostit

sus

Denunta
ana_348

Copii

19.07.2010 9:27     citat 

carmen, am scris mai sus cum o sa fac cu alaptatul, dar deocamdata nu lucrez. Acasa mi se pare total aiurea sa vin, daca nimeresc cand doarme sau nu-i e foame, mai ales sa vin de 2 ori...as pierde toata ziua prostit

ca vaccin, daca ati facut la 2 luni infarix, nu-i faci tot infarix penta?

a cred ca si in germania sau alte tar ise da calciu bebeilor, dar de regula oridnea e - observi ceva indicii de rahitism sau altceva, trimiti copilul la analize, daca ii iese deficit de ceva, atunci ii dai. Dar sigur si prin alte tari sunt medici care recomanda dupa ureche, nu doar la noi, la noi probabil sunt mai multi.

am citit articolul ala cu tipa ce a nu-i normala nici comentatorii

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: