· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?     
CDR

21.07.2010 9:59     citat 

Poate ai dreptate Christa.
Crede-ma ca acei oameni (despre care am pomenit mai sus ) sunt de incredere, parinti care si-au crescut/ingrijit copiii lor fff bine si te poti baza pe ei si la 12 noaptea. Sunt doctori cu ani de zile experienta.
Mi-am bagat nasul pe net, in carti si le-am spus ca bebeul meu nu prea se incadreaza in ceea ce scrie in carti, si mi-au raspuns ca nu exista 2 copii la fel asa cum nu exista 2 sarcini identice la aceasi/diferite femei....ce tu traiesti/hranesti conform cartilor?.......Am tacut pe moment ca nu stiam daca au dreptate sau nu.
Ceea ce pot spune cu certitudine este ca inainte, mamele stateau acasa fff putin timp si isi incarcau fff repede pruncii.....asa a fost si in cazul meu si al surorii mele.....amandoua ne-am pricopsit de la varsta de 3 ani cu alergii. De ce?....Pt ca se incepea prea devreme diversificarea. mentionez ca parintii mei nu au alergii.

sus

Denunta
duke_meadows

21.07.2010 2:30     citat 

----------
CDR a scris:
P
Ceea ce pot spune cu certitudine este ca inainte, mamele stateau acasa fff putin timp si isi incarcau fff repede pruncii.....
----------

certitudinea cui?

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 2:55     citat 

M-am referit la copiii din famila de doctori....da, am cunoscut mamici care au fost in evidenta acelor doctori pediatri si si-au inscris pruncii tot la dansii desi dansii o sa iasa curand la pensie.....de ce oare?....Pentru ca sunt bolnavi, sau pentru ca le-a dat sfatul potrivit la momentul potrivit? confuz

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 2:59     citat 

Certitudinea mea duke....dar daca locuiesti langa regina poate nu stii ca acum mai bine de 30 de ani in Romania femeile nu stateau acasa cu pruncii decat maxim pana ii boteza si apoi la lucru se intorceau.....asa ca diversificarea atunci se incepea de la 2 sau 3 luni si copii sensibili se pricopseau cu alergii de tot felul.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

21.07.2010 3:19     citat 

CDR te rog sa ma lamuresti si pe mine: ce doresti de fapt de la participarea pe forum?

Ce sfaturi astepti de la noi cand TU esti ffff convinsa ca recomandarile ce le-ai primit de medici (acelea cu baby drink pana la 5 luni si zahar in ceai, si iaurt cu fructe din comert DAR NU pentru borcanase) sunt f bune si le respecti atat de bine?

Vrei sa fim de acord cu parerea unor medici care mai au putin si ies la pensie si nu si-au revizuit recomandarile de acum 30 ani? Sa dam si noi ceai cu zahar bebelusilor sau piersica cu biscuiti?

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 9:14     citat 

Deja am rezultate in urma participarii pe forum, copilul meu bea acum apa din ce in ce mai multa (voiam din canuta ei dar e bine si direct din paharul obisnuit),. Am dat exemplu acum doar un rezultat draga dodosasha...... a acceptat cu greu ceaiul fara zahar, dar il bea cu chiu cu vai.

Tu bei ceai doar cand te doare ceva sau ai o afectiune? Ceaiul ajuta mult nu numai cand ai o afectiune.

Daca acei medici nu erau buni cu adevarat nu pomeneam de ei...a avut generatii de copii si ca sa fii un medic bun/profesor/inginer bun trebuie sa te pregatesti in continuu, sa fii la curent cu tot ceea ce apare .

Dati copiilor vostri ce credeti ca trebuie.

Sanatate voua fetelor si copiilor vostri !

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 9:28     citat 

Baby Calm - Contine flori de musetel, fructe de fenicul, fructe de chimen si frunze de menta. Copiii vor fi feriti de fermentari, ceaiul calmand crampele si durerile abdominale. Prezentare: cutie cu 20 de plicuri. Administrare: in functie de varsta. Pret: 2,5 lei.

Ceaiul previne aparitia afectiunii.

A fost doar un exemplu de ceai pentru copii.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

21.07.2010 9:32     citat 

Nu m-ai intrebat pe mine, dar iti raspund si eu.

----------
CDR a scris:
Tu bei ceai doar cand te doare ceva sau ai o afectiune? !
----------

Da!

----------
CDR a scris:
Ceaiul ajuta mult nu numai cand ai o afectiune.
----------

Si anume?

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

21.07.2010 10:00     citat 

Trebuie sa-mi fie ffff rau ca sa beau ceai. Dar asta sunt eu.

----------
citat:
CDR
Baby Calm - Contine flori de musetel, fructe de fenicul, fructe de chimen si frunze de menta. Copiii vor fi feriti de fermentari, ceaiul calmand crampele si durerile abdominale. Prezentare: cutie cu 20 de plicuri. Administrare: in functie de varsta. Pret: 2,5 lei.

Ceaiul previne aparitia afectiunii.

A fost doar un exemplu de ceai pentru copii.
----------

Iar sa beau ceai ca sa previn o afectiune .... e ca si cum as lua antibiotic ca sa nu se prinda de mine vreo infectie bacteriana, ca daca e virala ... se lipeste oricum jenat

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 10:04     citat 

Christa, eu inainte de a ramane insarcinata am slabit si eram mult mai calma decat acum .... pentru ca am baut ceaiuri (ceaiul de soc 3 cani pe zi). Intr-o luna am dat jos 2 kg si nu le-am mai pus pe mine....pana am ramas insarcinata.
Decat sa iau medicamente mai bine imi fac un ceai.

Papadia a dovedit că poate să ajute ficatul să elimine toxinele din sange.

Ceaiul de busuioc este un foarte bun calmant, tonifiant, diuretic,...are o aroma placuta ...Il beam seara inainte de a merge la culcare.

Ceaiul din fructe de fenicul.... calmeaza durerile abdominale, reduce spasmele digestive si balonarile prin evacuarea gazelor intestinale, este sedativ. ...faceam si pt mine dar si pt copil..

Ceaiul din afine uscate ajută la vindecarea afecţiunilor stomacului şi la calmarea problemelor tractului digestiv. Este eficient şi în combaterea viermilor intestinali. Proaspete, afinele reglează digestia şi opresc fermentaţiile intestinale.

sus

Denunta
CDR

21.07.2010 10:17     citat 

Ceaiul hidrateaza in primul rand are si alte beneficii asupra sanatatii, cum ar fi protectia impotriva bolilor cardiace si a cancerului, datorita antioxidantilor pe care ii contine.
Ceaiul de musetel usureaza digestia, calmeaza nervozitatea si anxietatea, in timp de socul se recomanda in gripa, sinuzita sau guturai.
Durerile de cap trec cu ceai de tei, iar menta ajuta digestia, reduce flatulenta si inlatura greata.
Ceaiul din macese previne infectiile gripale si racelile.

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 7 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani, 6 luni
Andrada: 15 ani, 5 luni

24.05.2011 8:27     citat 

cat au avut colici le-am dat si eu baby drink. dupa s-au obisnuit cu ceai de tei sau musetel si nu plecam de acasa fara sa avem la noi ceiuc., indulcit eventual cu foarte putina miere de albine de la bunicul meu.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.05.2011 11:52     citat 

----------
bebemyc a scris:
cat au avut colici le-am dat si eu baby drink. dupa s-au obisnuit cu ceai de tei sau musetel si nu plecam de acasa fara sa avem la noi ceiuc., indulcit eventual cu foarte putina miere de albine de la bunicul meu.
----------

nu ai scris varsta copiilor dar din postarea ta reiese ca ai dat miere sub 1 an.
mierea este INTERZISA sub 1 an din cauza riscului de botulism ce nu poate fi tratat sub 1 an exclamatie exclamatie exclamatie

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 7 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani, 6 luni
Andrada: 15 ani, 5 luni

24.05.2011 1:05     citat 

se poate sa ai dreptate. baietelul are 5 ani si tripletii au un an si o luna. le-am dat la indemnul medicului pediatru, foarte putina pusa la fiert in loc de zahar.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.05.2011 1:13     citat 

Sa fie sanatosi si sa creasca mari! In cazul tau pericolul a trecut dar e bine sa se stie ca botulismul nu se poate trata sub 1 an.
In rest, raman la parerea mea, nu e necesar ceaiul, si indulcit pe deasupra, copiilor. De sete se bea apa! Ceaiul trateaza afectiuni!
zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: