· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa (2)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

28.12.2010 8:43     citat 

----------
elsycutza a scris:
Raman la concluzia ca nasterea la spital e mult mai sigura atat pt copil cat si pentru mama tinand cont de rapiditatea cu care poti primi ajutor in caz de urgenta, ( si nu vreau sa discut depsre spaga si vb la modul general) singurul lucru care-l admir la mamele care nasc acasa e curajul si doar atat..
----------

iti impartasesc parerea elsy. si mai cred un lucru, fara a face referire la cineva anume, ca si asta cu nascutul acasa e un trend, dar nu stiu cate din cele care ridica in slavi aceasta metoda o impartasesc cu adevarat si cred in ea cu convingere sau e doar ceva de genul: oo, asa e la moda, asa trebuie sa fac si eu.

eu una daca nu nasteam la spital, copilul meu nu mai era azi, deci nu as avea curaj niciodata sa risc.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

28.12.2010 6:20     citat 

Daca tot s-a dezgropat subiectul...
In urma cu cateva sapt primesc pe FB invitatie la un grup- Salvati bb X( nick name) invitatia primita de la o mamica pe care am cunoscut-o la un grup de aici, care organizeaza diverse pt mame&baby.
La grupul respectiv un proaspat tatic revoltat ca spitalul Mater Dei (spitalul de stat de aici unde am nascut si eu pe zuza) "le-a rapit bebelusa" surprins
Respectivul tatic si iubita lui isi doreau ca nasterea sa aibe loc acasa- fara ajutor medical specializat ci doar asistati de o mamica ce a trecut prin aceeasi experienta. Dupa 2 zile de travaliu vazand ca situatia se agraveaza au ajuns la serviciul de urgenta de la spital, iar medicul ginecolog a hotarat ca este nevoie de interventie cezariana de urgenta. Cuplu s-a opus si din ce am inteles( din relatarile din presa si partial din cele ale tatalui&co de pe grup) au fost destul de ostili cu personalul din spital.
In cele din urma s-au convins ca interventia este necesara( subliniez ca aici nu se face operatie cezarina decat in caz de forta majora).
Bebelusa a fost dupa apoi pe sectia de terapie intensiva si din nou parintii s-au opus cerand exernarea atat a mamei cat si a nou-nascutei.
BB a vomat sange si medicii au adus la cunostinta parintilor ca este nevoie de un anume tratament- un nou refuz din partea parintilor- care au raspuns echipei de medici ca vor sa consulte internetul sa vada daca intr-adevar este necesar tratamentul.
In urma unor refuzuri repetate din partea parintilor- a tatalui in special( care intre timp era excortat de catre cei de la paza si ordine ca avea in geanta o sticla de vodca cica luata cu ei pt sterilizat in caz de nevoie prostit si un cutit) reprezentatntul legal al spitalului a cerut curtii judecatoresti ca parintii sa fie decazuti temporar din drepturile parintesti pt a putea purcede cu tratamentul considerat necesar pt bebelusa.
Tabere au fost, dicutii la fel din ambele parti. Partea frumoasa e ca finalul a fost unul fericit- bb a putut pleca acasa dupa cateva zile, bine, sanatoasa.
Partea pe care personal nu am inteles-o e cum un parinte poate pune viata copilului sau nou-nascut sa astepte pana isi face temele pe internet sau isi pune mai presus fluturii proprii si personali.
Repet eu am nascut in ac spital- care este deschis din 2008, unde conditiile sunt de lux, unde esti tratat dumnezeieste, unde ti se ofera suport de toate felurile si culorile, unde este clinica pt alaptare etc. Unde nasti singura in camera, copilul ti-e pus pe piept cat inca cordonul nu e taiat, unde nu te desparti de bb decat pt max 15 min cat i se fac testele etc. etc. etc.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 13 ani, 10 luni
Mara Sofia: 10 ani, 2 luni

28.12.2010 6:25     citat 

iar in cazul meu, nascand la un spital din romanica, daca nu era un director de teatru care sa dea un telefon, cezara mea nu era azi cu noi.

nu cred ca o femeie cre decide sa nasca acasa se hotaraste asa, aiurea... ia sa nasc si eu in patul meu, cand mi-o veni timpul, oi vedea ce oi face. e un proces foarte documentat, cu o moasa sau doula alaturi, cu taticul f implicat, cu zeci de drumuri calculate la secunda pana la spital in caz de... cordonul ombilical e taiat de cine trebuiee, cand trebuie, nu imediat dupa nastere... mamica poate alapta imediat etc... sunt niste avantaje clare. normal ca mamicile isi monitorizeaza sarcina, ca toate celelalte mamici, iar daca spre final e totul normal, se poate naste natural, atunci e in regula.

sus

Denunta
Cristine

Copii

28.12.2010 6:30     citat 

icemoon, sunt si exceptii, desigur. insa mi se pare hilar sa spui ca vrei sa consulti internetul. si totusi, nu ar fi prima oara cand decizia unor medici ar putea fi gresita.
ce ar fi sa nu mai mergem deloc la medic pt ca unii dintre ei prescriu, de ex, antibiotic la rosu in gat?
nu poti sa judeci dupa un caz, aparte sau nu.

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

28.12.2010 6:36     citat 

Ice...ce frumos e acolo! Pai daca ar fi asa conditii undeva in orasul meu si eu as alege sa nasc acolo. Mai nou se pare ca sunt...dar inca nu am citit despre. Ideea este ca daca exista posibilitatea sa ti se puna copilul la piept din prima clipa, daca poti naste in pozitia care ti se pare mai comoda si adecvata, daca...daca... atunci da. Eu nu as fi avut niciodata curajul de a naste acasa dar le admir pe cele care aleg sa nasca acasa evitand astfel spitalele care te constrang sa stai fara copil, care te obliga sa nasti in pozitia clasica pt a-i fi bine doctorului...adica pot intelege de ce unele mamici aleg sa nasca acasa dar nu pot intelege cazul celei de care ziceai mai devreme care ar fi avut conditii ideale.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

28.12.2010 6:41     citat 

Cristine da sunt exceptii vroiam doar sa subliniez faptul ca uneori natura se poate intoarce impotriva noastra si ajungem sa fim pusi in situatii pe care luni in sir "le-am urat" , atunci conteaza cat de multi fluturi avem incat sa ne umbreasca judecata.

Eu am mai spus- nu am nimic impotriva nasteriloe acasa- ASISTATE MEDICAL, nu e pt mine, dar cine o alege cu cap pt ca asa i se pare mai bine pt ea si bb foarte bine. Dar nu voi fi deacord cu recomandatul nasterii acasa singure- bine ma refer fara cadre medicale- ceea ce s-a facut la ac. subiect si nu are nimic de a face cu igiena.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

29.12.2010 3:18     citat 

----------
citat:
elsycutza
Ma indoiesc ca copilul are vre o preferinta , daca ar sta si ar gandi cred si ar dori doar sa fie in siguranta .
----------

nu, copilul se naste lipsit de preferinte, gandire si mai ales emotii. ochi peste cap

da, ai dreptate cand spui ca e o moda. La fel e si alaptatul si purtatul si altele. Dar uite ca nu toate femeile fac asta ca sa fie la moda. Unele o fac pt. ca simt astfel.
Regret enorm ca nu am nascut natural, nu pt. fluturii despre care vorbiti voi, ci pt. copilul meu, care copil asa ar fi fost ok sa se nasca, vaginal. Sa treaca prin etapele nasterii impreuna cu mine si... fluturii mei.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

29.12.2010 3:48     citat 

----------
e-alice a scris:
Unele o fac pt. ca simt astfel.
Regret enorm ca nu am nascut natural, nu pt. fluturii despre care vorbiti voi, ci pt. copilul meu, care copil asa ar fi fost ok sa se nasca, vaginal. Sa treaca prin etapele nasterii impreuna cu mine si... fluturii mei.
----------

Unele o fac sa fie altfel nu ca simt altfel foarte fericit

Eu totusi cred ca o legatura mama-copil e mai presus de cum vine pe lume, cat este sau nu alaptat, de este purtat etc. Nu contest nici una dintre aceste minuni, dar mama-copil e multtt mai mult de atat.

sus

Denunta
e-alice

Copii

29.12.2010 3:51     citat 

----------
citat:
ICEMOON
Eu totusi cred ca o legatura mama-copil e mai presus de cum vine pe lume, cat este sau nu alaptat, de este purtat etc. Nu contest nici una dintre aceste minuni, dar mama-copil e multtt mai mult de atat.
----------

hihihi, sunt in sfarsit 100% de acord cu tine foarte fericit sarut

sus

Denunta
Cristine

Copii

29.12.2010 7:32     citat 

----------
ICEMOON a scris:
----------
e-alice a scris:
Unele o fac pt. ca simt astfel.
----------

Unele o fac sa fie altfel nu ca simt altfel foarte fericit

----------

eu nu prea vad ce mai ramane pt legatura mama-copil. un biberon de sticla eventual dat de altii, culcat in patut ca sa doarma toata lumea bine, o camera doar pentru el fie si plina de toate jucariile din lume, un carut trendy flendy... etc?

sus

Denunta
Cristine

Copii

29.12.2010 7:38     citat 

eu nu prea te inteleg, ice. esti o mama care si.a alaptat copiii, care gateste pentru ei, care sta cu ei, care le acorda atentia si grija necesara. nu stiu de ce vorbesti despre situatii in care nu ai fost. nu ai de unde sti despre altfel de legatura mama-copil, cand tu ai o legatura puternica, stransa cu ai tai copii. eu nu vad cum poate fi o mama atasata si iubitoare dar sa nu vrea sa nasca natural, sa nu vrea sa alapteze, sa nu vrea sa isi tina copiii in brate sa nu se invete asa... etc.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

29.12.2010 8:20     citat 

Cat nu cadem in extreme discutam.
Eu sunt o mama care pe primul copil l-am nascut cu nastere provocata, nu l-a alaptat, care pt cateva luni nu stia pe ce lume traieste afundata fiind intr-o depresie de toata frumusetea, diversificare " ca la carte" etc etc sunt o mama care a invatat sa devina mama chiar daca de iubit l-am iubit din prima clipa.
Si am inteles ca pot sa-l alint si dandu-i biberonul si daca el a vrut sa doarma cu mine a facut-o, iar cand a avut camera lui i-am facut-o si decorat-o cum am putut mai bine, dar nu din nevoia de a suplini ceva ci mai degraba din dorinta de ai vedea bucuria in ochii lui, in acelasi timp stiind cand sa spun NU.
Asa ca intr-o oarecare masura am fost si eu mama aia "oaie neagra" chiar daca unele nu le-am facut cu rea vointa.
Si apoi am saltat si in cealalta extrema cu AP si nici asa nu ne-a fost bine pt ca nu s-a pupat cu noi decat in unele aspecte.
Da, poate ceea ce sunt acum e rezultatul multor greseli pe care am incercat sa le recuperez, dar nu m-am urat pt asta ci am cautat sa ma uit inainte sa inteleg ce pot face mai bine.
Si da, am incercat sa o culc in patutul ei pe Ksenia pt ca situatia de acum face sa avem o camera si pt ea( cand l-am avut pe Keane aveam doar un dormitor) si atunci cand a vrut a facut-o si totul cu "participarea ambelor parti" fara traume, urlete si nopti planse.
Cred ca atunci cand ne cunoastem bine pe noi insine reusim sa ne incredem in instinct si sa alegem ce este mai bine.
Sunt de parere ca trebuie toate cantarite nu doar pt binele momentan ci pt viitor.
Ce pot face? e sa dau un sfat daca situatia o cere, akutor daca e binevenit,dar nu am nici un drept sa apostrofez pe cineva pe care nu conosc, sa judec pt deciziile luate sau si mai rau sa injosesc.

sus

Denunta
e-alice

Copii

30.12.2010 9:57     citat 

eu am inteles de la tine, Ice, un pic altfel decat Cristine. Daca din varii motive, nu ai putut naste natural, sau nu ai putut alapta (exclud situatiile gen cezariana la cerere, n-am avut lapte, bebe nu a vrut laptele meu, am avut laptele slab, am avut lapte 2 saptamani, ....etc etc...) sau purtatul copilului ori co-sleelpingul nu vi s-au potrivit, asta nu te face mai putin o mama...La fel cum toate astea, facute pt. ca asa face toata lumea, sau ca sunt la moda,sau ca asa zice unul altul ca e bine, nici astea nu te fac o mama grozava.
Cred insa ca ne-am indepartat nitel de la subiect. Nasterea naturala, nasterea acasa, pt. mine au o importanta foarte mare. Nu reprezinta totul, dar pt. mine subiectul asta imi da o stare de suferinta.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii

30.12.2010 10:00     citat 

----------
e-alice a scris:
eu am inteles de la tine, Ice, un pic altfel decat Cristine. Daca din varii motive, nu ai putut naste natural, sau nu ai putut alapta (exclud situatiile gen cezariana la cerere, n-am avut lapte, bebe nu a vrut laptele meu, am avut laptele slab, am avut lapte 2 saptamani, ....etc etc...) sau purtatul copilului ori co-sleelpingul nu vi s-au potrivit, asta nu te face mai putin o mama...La fel cum toate astea, facute pt. ca asa face toata lumea, sau ca sunt la moda,sau ca asa zice unul altul ca e bine, nici astea nu te fac o mama grozava.

----------

Exact asta am si vrut sa spun.

sus

Denunta
emp

06.01.2011 4:33     citat 

Se pare ca unele mamici doresc sa nasca acasa, iar altele la spital. Evident ca o sa fie mereu pareri pro si contra. De aceea acest subiect se intituleaza " Discutia femeilor care spun Da pt nasterea acasa" si nu ceva de genul " Discutia femeilor care spun DA pt nasterea la spital". Asa ca eu propun sa ne intoarcem la acest subiect si sa se insrie la cuvant mamicile care au nascut acasa sau cele care vor sa nasca acasa. E important sa aflam povesti cu detalii, bune sau rele ....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: