· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Sos picant pentru copiii obraznici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Sos picant pentru copiii obraznici     
inaioana

Copii
Katja: 16 ani, 3 luni
Serghei: 14 ani, 2 luni

19.09.2004 2:48     citat 

Cred de asemenea ca mai degraba iti castigi respectul si prietenia copilului daca iti recunosti greselile (cu demnitate, nu sa exagerezi si sa te umilesi in fata lui, bineinteles!) decat daca ai o atitudine de genul "eu stiu ce-i mai bine pentru tine, tu trebuie sa ma asculti neconditionat". Mai devreme sau mai tarziu copilul tot va observa ca nu esti perfect, si exista riscul sa te dispretuiasca.

sus

Denunta
inaioana

Copii

19.09.2004 3:06     citat 

----------
Planorista a scris:
La fundulet nu ii dau cu mana(mana TREBUIE folosita NUMAI pentru mangaiere), ci folosesc o lingura de lemn.

Cu riscul de a fi expulzata din forumul acesta mai spun ca: fraza de mai sus am auzit-o de n ori cind mi-am cumparat un ciine - o Dobermanita. Doar ca in cazul educatiei ciinilor se spune sa nu dai cu mina ci cu un ziar rasucit!!! Mi-am spancuit Dobermanul, asta este adevarul, pentru ca asa m-au invatat cei mai destepti ca mine ca pe vremea aia sufeream de blegologism... si regret ce am facut. N-a fost o solutie.
Si asta a fost ultima mea remarca la capitolul spancuieli infantile sau palmute directoare. Amin.
----------

Nu vad de ce ai fi "expulzata" de pe forum! In fine..
Recunosc ca si mie mi-au venit in minte metodele de educatie pentru caini cand am citit ce a scris Christinam. Imi aduc aminte cand fostul meu sotz l-a lovit pe rotweilerul nostru cu un ziar rasucit ca mi s-a rupt sufletul. Zgomotul era ca si cand l-ar fi lovit rau iar cainele a facut asa o fatza si si-a ascuns coada intre picioare incat era sa ma buseasca plansul de mila lui. Sotzul meu mi-a zis ca nu doare deloc si am incecat ziarul pe pielea mea, ajungand la concluzia ca ceea ce-l speriase pe Hans era zgomotul nu lovitura. In fine, e discutabil ca metoda de dresaj dar , oricum..este vorba despre CAINI cu minte de caine nu de om care pricepe ce-i spui!( Al meu cel putin avea mai multe kg decat mine, si o super-fortza, era musai sa-l stapanesc cumva!)

sus

Denunta
Onush

19.09.2004 3:11     citat 

Fetelor de ce nu ati putut sa lasati subiectul asta sa moara plang sau sunt foarte trist de ce a trebuit sa il dezgropati plang sau sunt foarte trist
Eu m-am tinut departe de el pentru ca mi se poate reprosa subiectivitatea copilului care a "beneficiat de acest tratament" dar si pentru ca stiu ca aici sunt oameni care desi pot avea idei diferite privind unele "corectii" nu vor exagera, nu vor apela la metode extreme... decizia de a nu da in copilul meu este proprie si asa cum mi s-a mai spus este determinata de teama de a nu calca pe urmele parintilor mei.

Dar ... am si eu o obiectie.... daca alegeti palmuta sa fie palmuta nu lingura de lemn, nu ziarul, nu curelusa de panza pentru ca atunci cand nu lovesti cu mana nu simti cat de tare dai, mana este masura intensitatii loviturii si durerea sau usturimea proprie va vor opri la timp. jenat

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

19.09.2004 3:19     citat 

nu, scuze in astfel de cazuri nu-i cer. eventual ii spun imi pare rau si repede si _imediat_ ii explic de ce am dat (copii nu au notiunea timpului, degeaba ii explici peste 10 min. cand tu esti din nou calma, poate nu mai stie la ce te referi), chiar si explicatia ca mie mi-a fost frica pt. el. mai ales asta. si nu pt. ca ma injosesc sau prostii de astea in care chiar nu cred, dar copilul ce intelege? pot sa dau si pe urma daca-mi cer scuze se rezolva totul. asta daca nu se uita ciudat de tot la tine... (pe asta ce-o mai apucat-o?) copiii stiu f. bine cand fac o prostie si chiar asteapta sa fie pedepsiti (de la "sa li se atraga atentia" pana la "palmutza"), din asta invata ei ce e bine si ce e rau. si de aceea tu trebuie sa fii constanta in atragerea atentiei la aceleasi lucruri. si dupa mai multe atrageri poti linistita sa ii tragi o palmutza ca el va stii tot 1000 la 100 de ce trag cu ochiul
scuze ii cer cand cer la toata lumea scuze - il calc pe picior, deschid usa si el e in spatele usii si-l pocnesc exact in cap, nu putem merge in parc desi i-am promis etc., efectiv cand copilul nu are nici o vina, totul este independent de vointa lui.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

19.09.2004 3:38     citat 

----------
inaioana a scris:
Cred de asemenea ca mai degraba iti castigi respectul si prietenia copilului daca iti recunosti greselile (cu demnitate, nu sa exagerezi si sa te umilesi in fata lui, bineinteles!) decat daca ai o atitudine de genul "eu stiu ce-i mai bine pentru tine, tu trebuie sa ma asculti neconditionat". Mai devreme sau mai tarziu copilul tot va observa ca nu esti perfect, si exista riscul sa te dispretuiasca.
----------

exact despre asta ti-am zis cand am amintit de fetita cu masina. exista cazuri cand copilul chiar trebuie sa te asculte neconditionat!
asta cu "nu esti perfect", poti s-o rezolvi si asa ca spui: uite, mama iar a uitat cheia acasa, trebuie sa mergem sa ne plimbam 1 ora. asa va stii copilul ca si tu poti sa uiti, sa arunci farmiturile pe jos, sa-ti cada paharul din mana etc., dar va stii si ca nu glumesti cand ii spui ca asta nu are voie. n-am mai pus la socoteala faptul ca nu o sa razi si, daca poti, nici macar nu zambesti cand ii atragi atentia.
eu cred ca asa e bine.

onush, nu-i sigur zambet Mama mea avea o mana grea si cand mai tragea o palmutza ea singura se speria ca ramanea rosu zambet

sus

Denunta
inaioana

Copii

19.09.2004 6:17     citat 

----------
Onush a scris:
Fetelor de ce nu ati putut sa lasati subiectul asta sa moara plang sau sunt foarte trist de ce a trebuit sa il dezgropati plang sau sunt foarte trist
Eu m-am tinut departe de el pentru ca mi se poate reprosa subiectivitatea copilului care a "beneficiat de acest tratament" dar si pentru ca stiu ca aici sunt oameni care desi pot avea idei diferite privind unele "corectii" nu vor exagera, nu vor apela la metode extreme... decizia de a nu da in copilul meu este proprie si asa cum mi s-a mai spus este determinata de teama de a nu calca pe urmele parintilor mei.

----------

Nu l-as fi putut lasa sa moara, este ca si cand ai trece pe strada pe langa un copil snopit si ai introarce capul ca sa nu vezi. Politica strutului nu inseamna decat ipocrizie si , din punctul meu de vedere, te face complice.
Daca ai patzit asa ceva in copilarie, cu atat mai mult ai datoria sa nu treci nepasatoare mai departe si sa incerci sa ajuti! Iar faptul ca cunosti situatia chiar din prisma copilului batut, nu ti se poate reprosa, ci dimpotriva, ai dreptul sa sustii ca stii despre ce vorbesti mai degraba decat ceilalti. O datorezi ,daca vrei, copilului din tine care nu s-a putut apara!

stiu ca aici sunt oameni care desi pot avea idei diferite privind unele "corectii" nu vor exagera

Cum stii asta, din moment ce aici se scrie clar ca copiii trebuie batuti cu lingura de lemn, etc. ?Ti se pare o "corectie" rezonabila???

Mamaluieric, cred ca diferentele intre ceea ce gandim fiecare dintre noi doua sunt doar de nuantza! Voi vedea probabil cum voi simti lucrurile pentru fiecare situatie in parte cand voi fi pusa in fata lor. Principiul este insa acelasi! zambet

sus

Denunta
Onush

19.09.2004 7:10     citat 

----------
inaioana a scris:
stiu ca aici sunt oameni care desi pot avea idei diferite privind unele "corectii" nu vor exagera
Cum stii asta, din moment ce aici se scrie clar ca copiii trebuie batuti cu lingura de lemn, etc. ?Ti se pare o "corectie" rezonabila???
----------

Asa cum am zis deja lingura de lemn nu mi se pare o corectie de dorit ...
Insa ...ultimul an si ceva de cand citesc si aproape 9 luni de cand scriu pe acest forum au facut sa imi cunosc partenerele de conversatie si mai stiu ca nu intotdeauna ceea ce scriem reflecta corect ceea ce vrem sa comunicam si ceea ce facem.
Probabil ca si tu ai putea sa iti faci o impresie mai apropiata de realitate raportat la subiect si la cei pe care ii judeci daca ai citi acolo unde ti-a sugerat Cora: Punctul de plecare - Familia (certuri, dovezi de dragoste, responsabilitati) si nu numai...
Aparentele pot fi inselatoare trag cu ochiul

sus

Denunta
Sofie

19.09.2004 8:35     citat 

Inaioana, sincer imi pare foarte rau de trauma care ai suferit-o tu in copilarie ... nu a fost vina ta si felicitari ca ai reusit sa devii o persoana normala ...
dar cu tot respectul de rigoare, tu vorbesti aici din carti ... din cartile care probabil le-ai studiat si care te-au ajutat sa treci peste experienta de copil abuzat ... am recunoscut citeva idei, pentru ca stii si io am invatat cite ceva in legatura cu efectul post-traumatic durata si manifestarea lui la un copil abuzat in familie ...
Dar teoria e una, practica e alta ... chiar si practica profesionala difera mult de ce e scris in manuale si asta pentru ca manualele sunt facute la modul general iar copiii au n personalitati diferite trag cu ochiul ...
Tu deocamdata esti la stadiul de teorie, dar o sa vezi ca in cresterea si educatia copilului tau, teorile acestea ti se vro schimba pe parcurs ... TU vei fii cea care vei face manualul in ceea ce priveste copilul tau, asta bineinteles daca petreci suficient timp cu el si il cunosti, tu vei fii cea care vei stii ce e bine si ce nu pentru el ... tu vei stii daca sucul de morcovi e OK sau nu , tu vei stii daca explicatiile rezolva ceva sau nu, tu vei stii daca ai sau nu nevoie de lingura de lemn scot limba ...

Iar in ceea ce o priveste pe Chrism eu stiu exact ce-a vrut sa spuna asa ca n-am nevoie sa vina si sa dea explicatii, asta pentru ca o cunosc de hohoho, pe vremea cind abia il nascuse pe Connor si stiu ce fel de parinte e ... nu sunt de acord cu multe din ideile ei dar stiu ca aceste idei sunt favorabile familiei ei ... si de aceea ma irita cind cineva face niste statementuri gratuite la adresa ei.

Daca nu vrea sa dea minuta cind trecem strada atunci n-o mai trecem, ne intoarcem acasa si pierdem vremea. Daca ne plictisim mai incercam o data sa trecem strada de mina... daca iar nu functioneaza iar ne intoarcem si nu facem nimic... pina cind tot o trecem.
Radiatorul: spui raspicat copilului NU. Apoi apropii propria-ti mina de radiator cu o grimasa graitoare si spui Aua aua. Ii permiti si lui sa-si apropie minuta pina la distanta la care simte ca e cald... ca n-o sa insiste sa se prajeasca.

Planoristo cu tot respectul, da alternativele astea-s avioane, sau planoare daca vrei scot limba ... tot de prin cartile alora care n-au avut prunci la viata lor trag cu ochiul ...
- in primul rind nu era vorba de trecutul strazii, era vorba de jucatul in fatza casei (driveway) care da in strada ... in America majoritatea caselor au gradina mare in fatza casei si nu e gard trag cu ochiul ...
dar chiar si referitor la trecutul strazii, sfatul e OK cind inveti copilul sa treaca strada, e in toate manualele ... si crezi ca l-ai invatat ... si sa vezi cum functioneaza cind il trezesti dimineata sa-l duci la gradi, tu la servici, n-are chef sa-ti dea mina ca mai cara trei jucarii dupa el sau pur si simplu fiindca e "mare" ... si-atunci ce faci? ... pai daca e mai micut il iei in brate printre urletele cupilului si privirile amuzante ale trecatorilor, iar daca e prea mare il smucesti, tot printre urlete si priviri amuzante foarte fericit ...
- in al doilea rind - radiatorul ... daca e un copil mai linistit, mai 'moale', atunci sa zicem ca functioneaza metoda ... chiar si cind te duci cu el in vizita si vede un radiator sau semineu diferit trag cu ochiul ...
daca insa e mai energetic si mai curios, risti pur si simplu sa atinga placa fierbinte sub ochii tai ,in plin 'curs de educare' ...
sau daca e extrem de curios si neincrezator cum era fiica-mea, risti sa cerceteze toate semineurile care-i apar in cale ... ca unele is mai calde, altele mai reci trag cu ochiul ...
Asta e realitatea draga mea ... teoria suna bine si convingator ... practica insa si personalitatea copilului este alta mincare de peshte trag cu ochiul ...

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

19.09.2004 9:16     citat 

Disciplina copiilor, hmm...metode alternative:
sageata dezbracat copilul in pielea goala, asezat in fata oglinzii pentru o perioada de timp, pus sa repete de zeci de ori ca nu o sa mai minta.
sageata obligat copilul sa-si scoata limba, ca apoi sa fie intepat pe ea, de asemenea la fel de eficienta ca sa nu mai minta.
sageata pus la colt, pe coji pisate de nuci, cu mainile ridicate, pentru cel putin 15-20 minute, in felul acesta copilul va avea timp sa reflecteze si sa se linisteasca.
sageata folosirea unei carpe sau prosop ud, se administreaza pe spatele sau funduletul copilului, il va potoli pe-o perioda.
sageata eterna curea sau nuielusa, sau lingura de lemn, administrata repede cand copilul trebuie calmat.
sageata ardei iute pe limba.
Promit sa revin cu amanunte, dupa ce-am sa-mi sun mama in Ro, persoana care-a "simtit" aceste metode de disciplina pe pielea ei. Da, ce-i drept bunicii nu au folosit direct mana, ci elemente "intermediare" ca de ex. acele, cureaua, carpele si prosoapele ude etc. Deci pot fi scuzati, nu? Mi-a repetat ca nu a fost abuzata, dar din cand in cand era disciplinata. ochi peste cap

O zi buna parintilor si mai ales tuturor copiilor! sarut

sus

Denunta
Planorista

19.09.2004 9:28     citat 

Stii foarte bine ca nu la asta m-am referit cind am scris "metode alternative". Dar ma rog... ce-mi pasa mie chip de lut?

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

19.09.2004 9:50     citat 

----------
Planorista a scris:
Stii foarte bine ca nu la asta m-am referit cind am scris "metode alternative". Dar ma rog... ce-mi pasa mie chip de lut?
----------

Planoristo, imi cer scuze, eu nu m-am legat ABSOLUT DELOC de "metodele alternative" mentionate de tine. Pur si simplu am expus metodele la care mama mea a fost supusa. Si pentru ca nu doresc sa ma fac gresit inteleasa, sunt TOTAL IMPOTRIVA acelor "pedepse, metode" mai sus mentionate de mine si de unele din mamici. Gasesc ca bunicii mei au fost niste ipocriti, iar metodele lor, chiar intermediare, sau indirecte, cum vreti sa le spuneti, au fost total gresite. Mai bine ii trageau o palma la fund, si terminau.
Off topic, cum se spune prin State? Nu oamenii ucid oameni, ci armele,nu? Ma intreb, cine apasa pe tragaci intrebare

Inchei, in definitiv, fiecare-si creste copilul cum doreste si fiecare are parerea sa personala vis-a-vis de disciplina. Asa ca va rog nu ma loviti prea tare, daca am fost sau nu de acord cu (unele) dintre voi. Numai bine!

sus

Denunta
Sofie

19.09.2004 10:01     citat 

Gingirico acum pe bune, tu chiar crezi ca vreuna din mamicile de pe acest forum aplica sau ar aplica metodele mentionate de tine?
Sincer, eu chiar nu inteleg scopul mesajului tau si la cine, ce se refera ...
Iertare, dar pe bune ca nu-l inteleg. trist

sus

Denunta
inaioana

Copii

19.09.2004 11:35     citat 

Sincera sa fiu mi-e si sila sa raspund din nou la acest subiect. O fac pentru ultima oara si aici si pe acest forum in general. "Forum" e impropriu spus oricum; asta nu e un spatiu de exprimare libera a ideilor si de dezbateri civilizate, ci doar un loc de barfe al unei gashti care te musca de c... daca nu esti de aceeasi parere cu shefu' !

Sofie, am crezut ca neraspunzanu-ti la insulte, vei intelege ca n-am chef de balacareli si vei incerca sa te comporti ca atare, cu un minimum bun simt. Se pare ca nu poti , pur si simplu. Poate realizezi macar cat esti de off-topic cu "parerile tale de rau, sincere" prin care doar incerci sa ma discreditezi. N-am nevoie de mangaierile tale pe cap, mi-ar fi placut macar un partener de discutie onest, capabil sa argumenteze si sa contra argumenteze. Atat!
In privintza manualelor..nici macar nu stiu la ce te referi dar daca tot te bati cu pumnul in piept ca ai citit nu stiu ce , pot sa-ti spun ca din puctul meu de vedere : ti-ai pierdut timpul de pomana! Nu mai citi, nu-ti face bine!

Despre faptul ca tu stii mai bine ce a vrut sa spuna Christinam, in pofida tuturor mesajelor in care-si afirma mai mult decat raspicat pozitia...nu pot decat sa te felicit pentru calitatile de medium, clarvazator si ghicitoare in cafea!

In fine, nu mai continui ,ca si daca explic pe larg , punct cu punct , toate greselile si mitocanismele tale, tot nu pricepi nimic...
Cine are creier sa priceapa, a priceput deja.
Cat despre voi, mamele frustrate bataushe...Dumnezeu sa va apere copiii!

sus

Denunta
lumy24

19.09.2004 11:51     citat 

Urat subiect, si mult mai urat ce s-a spus, felul in care s-au facut atacuri la persoana... Sper ca toate care v-ati varsat aici rautatile din suflete acum va simtit mai linistite.Ptr ca eu m-am intristat!
Dupa ce am citit m-am intrebat din ce manuale naziste au studiat unii dintre noi (membri, parinti, bunici)..si cum au putut sa puna capul pe perna, seara la culcare.SI m-am dus apoi la bucatarie si m-am lovit singura cu o lingura de lemn. Mi-am spus ca daca un copil de nici 4 ani poate suporta, atunci si eu pot. Cred ca stiti senzatia. Daca nu - va invit sa o faceti. (incercati-le si pe cele cu coada groasa si pe cele cu coada subtire..sunt "senzationale" amandoua).
Se spune: "copil mic - probleme mici; copil mare - probleme mari". Eu as continua: "copil mic: batai mici; copil mare - batai mari". Si m-am infiorat!

Ma bucur ca eu sunt mama copilului meu si ca de mine depinde sanatatea lui fizica si psihica.
Iar cui vrea sa stie pe ce ma voi baza in educatia lui David - va raspund ca pe Dragoste. SI abia astept sa discutam peste 2 ani.

O seara placuta tuturor!

Luminita

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 10 luni
Maya: 10 ani, 10 luni

20.09.2004 2:03     citat 

Imi pare rau ca s-a ajuns asha de departe cu discutzia, nu e nici pe departe ceea ce propuneam sa discutam.
Propuneam:
Facem shi noi o discutzie pe aceasta tema, a pedepselor pe care le putem aplica sau nu copiilor atunci cand nu mai razbim cu vorba.

cum pot sa il fac la numai un an sa nu puna mana sau sa nu traga de un cablu, de o priza sau mai shtiu eu ce?

Nici macar nu propuneam bataia ca o alternativa. Vreau totushi ca in anumite momente sa faca ceea ce ii spun, momente cu adevarat importante, momente in care poate ca shi viatza i-ar fi in pericol.
Nu imi doresc copilul dresat (Doamne fereshte!!), nu am pretentzia sa stea dreptzi la masa shi sa manance cu cutzitul shi furculitza, nu cer sa stea cuminte shi sa nu scoata un sunet cand ma duc cu el in vizita, nu cer sa se spele pe dintzi shi pe urechi la comanda, nu cer sa mearga la culcare singur shi adoarma in 5 minute, etc.
Totushi imi doresc in anumite momente sa faca ce-i spun, sa priceapa ca nu e voie shi sa NU FACA ce i-am zis ca nu e voie. E impropriu spus chiar shi "sa priceapa" pentru ca pricepe !!!!!!!! Dar tot acolo se duce.
Da prizele sunt protejate.......dar mai mergem in vizite, nu pot sa protejez toate prizele prietenilor.
Cablurile din spatele calculatorului sunt cat de cat prinse......avetzi insa idee cat de departe se poate strecura un degetzel de un an????
Radiatorul......e special pt copii.......nu arde daca pui mana pe el.........dar trantit cu fatza spre covor shi stat cu fundul pe el nu mai e foarte safe!
Sa continui cu butoanele la televizor, calculator, aragaz, etc?????
Ce sa fac?
Parintzii mei au avut doua metode de educare, mama imi facea morala, ma certa, imi datea exemple cu altzi copiii care ereau cumintzi (astea ma enervau cel mai tare deoarece de fiecare data alegea cele mai proaste exemple shi ii mai scot ochii shi in ziua de azi ca ma dorea ca aia), imi facea capul calendar shi apoi statea shi suparata pe mine o zi-doua.
Tata imi ardea una in fuga (a doua nu ma mai ajungea ca fugeam destul de sprinten) iar apoi eream cei mai buni prieteni. Shtitzi pe cine apreciam mai mult? Pe tata! Intzelegeam mult mai bine ca am greshit, ca l-am suparat, ca m-a pedepsit shi gata, ne vedeam de treaba, aveam grija ca a doua oara sa nu mai fac. Teoriile mamei mai mult ma enervau shi ma intaratau, acum imi dau seama ca de multe ori ii faceam in ciuda.
Nu sunt adepta bataii! Sa fie clar! Consider insa ca ce luam de la tata nu se poate numi abuz asupra copilului shi sunt convinsa ca fetele care au spus ca dau cate o palmutza la asta s-au referit, nu bataie d-aia rupta din rai.
Sa nu facem confuzie shi sa nu sarim cu apelativele de mama denaturata, perversa, sau mai shtiu eu cum. E tare urat shi mai ales nerealist.
Curs romanesc de pedepsire a copiilor ,On-line, gratuit!
Gratuitate!!! Shi pana la urma ce deranjeaza? Cuvantul pedepsire? Sa-mi fie cu iertare dar pedepsire este shi taierea de la desert daca a fost obraznic. Ce e asha rau?

Plus ca e pervers sa il bati pe copil, calma fiind. Daca ii tragi o palmutza la fund, de nervi intr-un moment in care te-a scos din pepeni, e una..dar sa o faci cu premeditare si in conditii de calm, e pervers si e ABUZ!
Eu zic ca e mai ABUZ sa batzi copilul de nervi decat cu calm, explicandu-i ca NU E VOIE. Shtii de ce? Pentru ca la nervi te controlezi mai greu, dai 2-3 in loc de una, dai mai tare shi cel mai grav e foarte posibil ca sa vezi negru in fatza ochilor shi sa nu mai nimereshti la fund ci in cap.

Nu va ganditzi mai bine sa EDUCATI copilul in loc sa-l bateti?
Pana shi faptul ca ne aflam aici pe forum, impartashind experientze shi opinii cu altzi parintzi, este o dovada ca ne pasa shi ca intradevar cautam modalitatzi sa ne educam copiii. Ca reushim sau nu asta e, nu totzi suntem perfectzi.
Dar de lipsa de DRAGOSTE shi responsabilitate sa nu ma acuze nimeni ca nu-i corect.

mi-am jurat ca eu voi face altfel cu copilul meu.
Desigur ca asta presupune rabdare, timp investit (care nu aduce bani) , multa munca de lamurire si mai ales dragoste nemarginita pentru puiul tau.

Voi credetzi ca cristinam, cora, sofie, eu care am dat, recunosc, o palma la fund shi de 2-3 ori peste mana cand tragea de firele din spatele calculatorului, shi ceilaltzi care din cand in cand mai dau una la fund (asha de tare incat nici nu cred ca o simte prin pampers) nu ne iubim copiii??? Noi nu investim? Pai eu stau acasa cu el de cand s-a nascut (ba chiar de cand am ramas insarcinata ca erea risc) shi i-am vazut fiecare zambet la trezire, fiecare gest, fiecare durere, fiecare bucurie, i-am mirosit totzi kktzii (sa mor eu daca am ratat vreunul de 13 luni incoace). Avetzi idee de cate ori spun "Adi nu e voie" pe zi? Avetzi idee de cate ori rade la mine cand spun asta shi se intoarce shi tot aia face?
Nu-mi iubesc copilul? Adi sau ochii tot una imi sunt? Iar viatza mi-ash da-o intr-o secunda pentru el. Shi shtitzi ceva? Cristinam ar face la fel pentru ai ei, nu o cunosc deloc dar sunt sigura ca asha e. Shi vecinul meu care ishi batea copiii cu cureaua ii iubea la fel de mult.

Corectia fizica inseamna lipsa de argumente. Cind un parinte isi atentioneaza fizic copilul (spank, palmuta, scuturat etc) inseamna ca, din anumite motive - lene, lipsa de experienta, oboseala sau altele - nu mai dispune de metode alternative de a se impune ... in scop educativ.

De acord cu tine......suna bine........solutzii insa?????? Cum ii dai argumente unui copil de un an ca daca baga degetul in priza moare????
Sau unuia de doi ani ca daca o mai rupe la fuga intr-o fractziune de secunda in mijlocul strazii il calca mashina!

Radiatorul: spui raspicat copilului NU. Apoi apropii propria-ti mina de radiator cu o grimasa graitoare si spui Aua aua. Ii permiti si lui sa-si apropie minuta pina la distanta la care simte ca e cald... ca n-o sa insiste sa se prajeasca.

Asta a functzionat cu caloriferul shi cuptorul la aragaz, dar cu aeroterma care doar sufla aer cald insuficient de cald ca sa-l arda dar atunci cand e data cu cracii in sus scoate scantei, nu a mai mers trist

Chestia cu batut shi cerut scuze e cam aiurea.......nu cred ca merge. L-am luat in bratze, i-am vorbit calm, l-am mangaiat, i-am xplicat ca mami s-a speriat foarte tare (sunt sigura ca n-a priceput nimic dar tonul vocii erea linishtitor shi sugera increderea ca acum totul e bine shi ca a trecut pericolul) shi gata.

Sincera sa fiu mi-e si sila sa raspund din nou la acest subiect. O fac pentru ultima oara si aici si pe acest forum in general. "Forum" e impropriu spus oricum; asta nu e un spatiu de exprimare libera a ideilor si de dezbateri civilizate, ci doar un loc de barfe al unei gashti care te musca de c... daca nu esti de aceeasi parere cu shefu' !

Ei!!! de la fraza asta ai inceput sa jugneshti shi nu mai imi place de tine.
Poate-mi spui shi mie cine mi-e sheful ca nu shtiu! Am pretentzia ca inca gandesc cu propriu-mi cap, slabit de sarcina shi de lunga-mi shedere la cratitza shi c***l copilului dar totushi cap!!!

Cat despre voi, mamele frustrate bataushe...Dumnezeu sa va apere copiii!

Shi pentru asta sa-tzi fie rushine!

Ma bucur ca eu sunt mama copilului meu si ca de mine depinde sanatatea lui fizica si psihica.
Iar cui vrea sa stie pe ce ma voi baza in educatia lui David - va raspund ca pe Dragoste. SI abia astept sa discutam peste 2 ani.

Lumi24 ..... daca taceai filozof ramaneai!!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: