· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Sos picant pentru copiii obraznici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Sos picant pentru copiii obraznici     
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 7 luni
Hanna: 15 ani, 3 luni

20.09.2004 1:05     citat 

ina, ai putea sa-i cumperi un telefon mobil de jucarie. fii atenta numai ca unele au sonor foarte puternic, sa nu surzeasca copilul. si daca chiar asa e de interesat de cabluri si tehnice, vezi ca sunt "calculatoare" pt. toate varstele.
eu recunosc ca mie imi place sa ma joc si ma pot juca cu copilul ore in sir si nu ne plictisim niciunul. asa a fost destul de simplu sa-i distrag atentia de la cabluri si alte celea. sau pur si simplu a incercat ce se intampla (daca apasa pe on/off la computer) si daca nu i-a placut rezultatul (s-a facut negru monitorul), atunci a fost ok. mai bine s-a uitat la poze cu bebe, la varsta lui adrian.
dani, ce idee buna cu jocul cu stop & go! o sa-l joc si eu cu eric.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 30 ani, 3 luni
Cristiana: 14 ani, 1 luna

20.09.2004 1:17     citat 

[quote="daniluca"]Nu are rost sa spun ca nu-s de acord cu bataia, cu injuraturile, cu incuiatul in camere intunecoase...etc. sa nu mai vorbesc de masuri extreme ca cele mentionate de Gingi....

Noi procedam cam asa:

1. La prima abatere o mustram...
2. O amenintam cu ceva (ca-i luam jucaria, ca nu primeste desert, ca n-are voie la tv...etc.) ce-i surade in momentul respectiv...nu peste 10 ani (vezi ca nu-ti mai dau bani de colegiu.. rad )
3. Merge cu mami la ea in camera si stam acolo pentru ca suntem amandoua triste din cauza comportamentului ei...si stam, si stam..si ea urla, si urla...
4. Mami se preface ranita in orgoliul propriu, isi acopera fata cu mainile, pune bot....merge intotdeauna dar nu abuzam
5. Daca suntem in vizita, mergem amandoua in baie si ne rezolvam problemele acolo si nu iesim de acolo decat daca ne-am impacat....acum dureaza doar cateva secunde...
6. I-am explicat ca trebuie sa-i fie teama de masini...am o carticica cu o pisicuta pe care a lovit-o masina ca n-a ascultat de mama ei..si vai vai ce o mai doare piciorul
Este nevoie sa spun foarte ferm "alex, masina!" si nu mai misca.
7. Jucam cat de des putem un joculet...cu "stop" and "go"...e foarte simplu...si ea raspunde la amandoua comenzile foarte bine acum.

Astea-s cateva din tehnicile noastre care nu functioneaza intotdeauna...si la nervi, dupa ce ma "maraie" o zi intreaga de numai asta aud si in somn, mai cedez si o mai "stampilez" cu o palmuta la fund sau tip la ea. Este atat de afectata ca se cuminteste...pana uita....
----------
citat:

Foarte bine spus, am folosit ceva din metodele tale si au tinut si la Ana.
Si aia de la urma cu redirectionarea este superba si merge de cele mai multe ori.

Am mai spus-o si o mai spun, fiecare parinte trebuie sa aplice pedepse care au efect la copilul sau.
Sunt total impotriva bataii, o palmuta fiecare mai scapa.
Nici nu ma gandesc vreodata sa imi bat copilul cu lingura de lemn , jordita, liniarul sau alte chestii din astea; desi Anei cand era prin clasa a VII a i-am dat cu un caiet peste cap odata trist nu mai tin minte de ce dar era ceva cu scoala oricum.
De tipat am mai tipat la ea, insa cand era deja mare mare si poate nu era foarte vinovata, problemele le aveam eu si tipam la bietul copil.
Cand era insa mica am batut-o o singura data si de atunci mi-am promis sa nu mai fac asa ceva chiar daca fac atac de cord de nervi. Si nu am mai facut-o, am reusit sa gasesc alternative.
Oricum corectiile din articolul citat mi se par demne de mame, de parinti cu grave probleme psihice.
Eu nu condamn pe nimeni cu privire la corectiile aplicate, insa daca un parinte abuzeaza, spun ABUZEAZA, nu corecteaza un copil in prezenta mea sunt gata sa intervin cu ,,tancul" ca sa spun asa.
Oricum cu privire la subiect, este clar nimeni nu este de acord cu corectiile din articol, cel putin asa am inteles din ce sa- scris, desi nu am citit chiar tot, ca prea ati facut din tantar armasar pana la urma.

----------

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

20.09.2004 2:06     citat 

... si mai e ceva care pe mine m-a socat... am intalnit parinti care isi bat copiii din placere surprins . Dar astea deja sunt acele cazuri patologice de care vorbeati voi...

Dani, cum e acel joc cu stop & go?

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 21 ani, 10 luni
Teodora Ioana: 19 ani

20.09.2004 3:05     citat 

Lumi, e o carte de jocuri pentru copii pana la 6 ani si acolo sunt o gramada, inclusiv joculetul asta.
Mie-mi place foarte mult "D-l Goe e bolnav", linistesti copilul imediat.
Daca vrei, iti dau cartea s-o copiezi.

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 19 ani, 2 luni
Elena Maria: 16 ani, 10 luni
Zeke Owen: 13 ani, 8 luni
am nascut deja!

21.09.2004 6:21     citat 

in primul rand as vrea sa multumesc fetelor care ma cunosc si care "mi-au aparat spatele". Nu am mancat seminte cu nimeni la colultul strazii ca sa primesc insultele necuvenite! Pe aceeasi nota as vrea sa imi exprim dezamagirea fata de moderarea forumului atunci cand insultele personale au inceput sa curga.
Nu am de gand in nici un fel sa imi justific motivele pentru care imi educ copii ci doar am considerat ca poate este bine sa spun doua cuvinte, cand aprope 5 pagini mi-au fost dedicate.
Educatia aleasa de mine si de catre sotul meu o consideram amandoi echilibrata si facuta catre binele copiilor nostri. Pana acuma a dat roade exemplare, chiar daca nu a fost consistenta. Disciplina impusa se face NUMAI pentru neascultare, si nu pe greseli sau accidente. Pedepsele pe care le aplicam variaza de varsta si de gravitate. Connor (cel mai mare) intelege de ce ii dau la fundulet. NICIODATA nu a fost disciplinat daca nu a inteles motivul. Nu tip, nu strig la copii decat in caz de urgenta sau daca nu imi sunt in "sight". Daca ma infuriez ii trimit in camera sa stea pe pat sau in sufragerie pe canapea pana ma linistesc, nu lovesc la manie. Niciunuia din copii mei nu le este teama de mine sau de tatal lor cand ne vede, amandoi sunt fericiti, zburdalnici, stabili fizic si psihic! Dupa disciplina le ofer optiuni ca a doua abatere sa nu se mai intample.
Copii mei nu au nici un fel de semne de copii abuzati, iar pe forum sunt cel putin doua persoane care ma cunosc personal pe mine si pe familia mea si pot marturisi. Provin dintr-o familie unde "eu te am facut , eu te omor" era mottoul educatiei date. Am studiat psihologia si consider ca avem un echilibru in ceea ce priveste educatia copiilor nostri.
Sper ca toate sa dormiti linistite la noapte, copii meu sunt iubiti, si sunt ingrijiti de o mama care sta acasa cu ei si 24/7 care s-a dedicat educarii lor academice si nu numai.
Si fara grija, Dumnezeu imi apara si ocroteste copii, multumesc pentru grija!

sus

Denunta
eapopescu

21.09.2004 7:01     citat 

Chris, am asteptat sa postezi ca sa pot sa intervin si eu. Asa cum ti-am zis dimineata, abia aseara am vazut pentru prima data subiectul asta si ti-am atras si tie atentia pentru ca nu stiai nimic despre evolutia acestui acestui subiect.
Eu o cunosc pe Cristina personal de mai bine de un an, pana prin iunie cand am inceput lucrul cred ca vorbeam aproape zilnic la telefon, chiar daca ne-am intalnit mai rar, poate doar o data de doua ori pe luna. Nu exista nici un dubiu ca isi iubeste copiii foarte mult, este un om minunat cum mi-as dori sa fie mai multi pe planeta asta, nu este perfecta si nici nu suntem de acord in orice privinta. Sunt niste parinti foarte tineri, cu doi copii, care-si doresc mai multi copii, vreo 5, si care incearca sa faca fata situatiei. Ganditi-va ca are doar doua maini si ca uneori vine incarcata de cumparaturi, cu Elena in brate, si cu ochii pe Connor sa nu cumva sa iasa in strada ... cred ca e terorizata de ideea ca li s-ar putea intampla ceva si ea n-a stiut sa-i faca sa asculte. Si mai ganditi-va ca un baietel de numai 3 ani e imprevizil si nu poti stii daca va tine cont sau nu de povestea despre catelusul schiop pe care l-a calcat masina. Eu am un singur nazdravan si pot sa arunc cumparaturile din brate ca sa-l prind de guler in ultimul moment inainte sa iasa in fata masinii, dar ea ce sa faca, sa arunce celalalt copil?! Si ganditi-va cum o sa-i fie cu vreo 5 copiii, toti neascultatori ... asta in cazul in care nu reuseste sa aiba autoritate in fata lor. Connor nu cred c-o ia la fund decat atunci cand nu asculta, nu pentru orice nimic. Si nici nu cred ca da sa-i lase dunga. In cazul meu palmuta n-are nici un efect, cred ca n-o simte ca rade mai abitir. Si cred ca lingura de lemn e chiar foarte rar folosita ca eu am vazut-o doar certandu-l si o singura data i-a dat o palmuta la fund (pe mine ma bufneste chiar rasul cand o aud cu 'mommy's gonna spank you', ca stiu ca al meu de-aia nu mai poate, de spank-uitul meu). Acestea fiind spuse, mai adaug ca eu nu sunt de acord ... in principiu ... cu pedeapsa de nici un fel, nu-l pedepsesc nicicum ca n-ar avea rost la cei 2 anisori ai lui, cand era mai mic il mai lasam in pack-n-play, plangea un minut ca vrea jos dupa care uita si se juca, dar acum se arunca peste marginile lui, si recunosc ca uneori imi pierd rabdarea si ii mai dau cate-o palmuta la fund, mai ales dupa ce primesc cateva lovituri cu piciorusul in stomac in timp ce-l imbrac dupa baita sau vreun cap in nas cand refuza sa doarma si vrea sa ma faca sa deschid ochii.

sus

Denunta
daniluca

21.09.2004 8:03     citat 

Lumi, joculetul e cam asa....pui muzica si dansati amandoua....strigi
'stop" si va opriti din dansat, apoi spui "go" si dansati...
Afara in parc faci acelasi lucru dar o lasi sa alerge..cand ii strigi "stop" e musai sa se opreasca....
Alexa se distreaza...si invata in felul asta sa raspunda la cele doua cuvinte...daca vrei poti sa-i si desenezi semnele...
In principiu inventeaza ce vrei tu doar sa o inveti sa se opreasca cand strigi "stop"...
Un copil de 3 ani poate sa sara in fata masinii orice ai face tu....dar trebuie sa existe ceva ce-l intepeneste pentru cateva secunde...nu o frica paranoica, ceva ce face click in mintea lui si la care raspunde instinctual.
Pana acum la noi functioneaza treaba cu "stop" si in cazul in care e in strada "stop, masina" !
Cum spunea cineva orice copil e diferit si trebuie tratat diferit.
Mi s-a cerut parerea mi-am dat-o!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 7 luni

21.09.2004 10:03     citat 

Dani, multam fain de tot. Foarte interesant si abia astept sa aplic.
sarut

sus

Denunta
iulia-ratiu

21.09.2004 4:16     citat 

Sa va sun cum e la noi. Lui Alex ii e frica de masini. E destul sa-i zic vine masina si incremeneste. Aici am noroc insa disciplina n-o cunoastem inca. Ii spun: hai la masa, sau hai sa plecam si imi zice imediat dar nu vine. Ii zic si a doua, a treia, a cincea oara, urlu ca descreierata si nimic. Ii dau si o palma la fund si zice: nu ma doare da-i mai tare asa ca-l iau pe sus si-l duc. Ce sa-i fac?

sus

Denunta
geut

Copii
Mara Elena: 21 ani, 10 luni
Teodora Ioana: 19 ani

21.09.2004 4:34     citat 

Ii spui doar o data sa vina la masa si-i explici ca bucataria se inchide in urmatoarele 10 minute. Daca nu vine, chiar o inchizi.
Iar cand nu vrea sa mergeti undeva, te imbraci si te prefaci ca pleci singura. Si atunci va alerga dupa tine.
Ii explici ca asta e programul si daca nu-l respecta, e treaba lui, ramane acasa.

sus

Denunta
iulia-ratiu

21.09.2004 9:47     citat 

Geut asa as face dar Alex nu mananca nimic de bunavoie deci daca bucataria se inchide e perfect. Si daca ma prefac ca plec singura imi zice sa fiu cuminte ca si el va fi rad rad rad Nu pot sa spun ca e un copil rau dar na, e nazdravan. Are zile in care nu iese din cuvantul meu si altele in care parca nu exist. Il mai intreb cateodata: Alex eu cu cine vorbesc?!!!? Si el imi raspunde: cu peretii!!! rad rad rad Cand povestesc e distractiv dar atunci ma urc pe pereti de nervi.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 17 ani
Richard: 15 ani, 6 luni

22.09.2004 4:46     citat 

Iulia ai grija!!!

Pe Alex l-am invatat sa fuga de masini in felul urmator. Cand ne plimbam pe strada si venea cate o masina il luam repede de manuta si treceam pe spatiul verde (aici nu sunt trotuare) explicandu-i ca trebuie sa ne ferim de masini si asteptam sa treaca masina descriind ce fel de masina este , ce culoare, etc. Dupa cateva zile l-am vazut cum singur alerga in spatiul verde cand auzea sau vedea o masina. Cat despre faptul sa nu iasa in strada am procedat in acelasi mod . Am trasat o dunga si stie ca nu are voie sa o depaseasca daca am spus ca ne jucam in curte . Daca a depasit-o intram in casa si asta e mare suparare.
Apoi cu lucrurile din casa l-a care noi vrem ca el sa nu aiba acces ii spunem simplu ca este a lui mami sau a lui tati si el nu are voie. De foarte multe ori intelege si daca de exemplu il prindem la computere si ii spunem sa plece de acolo (de obicei ne asculta) si apoi repeta figura atunci il pun in camera lui pentru cinci minute. FUNCTIONEAZA!!!
Deasemenea am observat ca mai mult succes am daca ii spun " vino aici pe canapea langa mami" decat " nu-i voie sa stai asa aproape de televizor" " Alex date jos si joacate cu mingea " decat " nu-i voie in varful canapelii" . Incerc sa-l folosesc pe "nu" cat mai putin cu putinta.
Depinde foarte mult de la copil la copil dar atunci cand aplic o corectie nu zambesc si nu accept smiorcaili. Chiar daca sotul meu considera ca gresesc pedepsindu-l nu intervine in fata lui Alex ca sa-i i-a apararea sau sa-l i-a in brate (la fel si eu).
Pentru a preveni accidentele noi stim clar cine-l supravegheaza pe Alex .
Cam atat mi-a venit in minte ... trebuie sa fug ca Richard se cearta cu un balon. zambet

sus

Denunta
iulia-ratiu

22.09.2004 10:46     citat 

Multumesc Cornelia! Cred ca l-am folosit prea des pe NU si s-a cam saturat copilul. Mai ales acum cu bebe mic in casa mereu ii zic: Nu fa galagie, Nu tranti usa, etc. Nu mai am rabdare cu el trist . Stiu ca gresesc si in fiecare seara imi zic ca de maine va fi altfel dar... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist . Tu cum te descurci cu 2? Acum e ceva mai bine ca Alex e la gradi dar pana vine deja Mihai m-a terminat si fizic si psihic. El nu stie saracutul si vrea sa se joace cu mama. Si seara dupa baie cand in sfarsit zic ca am putina liniste tre` sa-i citesc povesti.

sus

Denunta
floaredemar

31.03.2010 1:22   pedeapsa corporala= abuz  citat 

----------
christinam a scris:
in primul rand as vrea sa multumesc fetelor care ma cunosc si care "mi-au aparat spatele". Nu am mancat seminte cu nimeni la colultul strazii ca sa primesc insultele necuvenite! Pe aceeasi nota as vrea sa imi exprim dezamagirea fata de moderarea forumului atunci cand insultele personale au inceput sa curga.
Nu am de gand in nici un fel sa imi justific motivele pentru care imi educ copii ci doar am considerat ca poate este bine sa spun doua cuvinte, cand aprope 5 pagini mi-au fost dedicate.
Educatia aleasa de mine si de catre sotul meu o consideram amandoi echilibrata si facuta catre binele copiilor nostri. Pana acuma a dat roade exemplare, chiar daca nu a fost consistenta. Disciplina impusa se face NUMAI pentru neascultare, si nu pe greseli sau accidente. Pedepsele pe care le aplicam variaza de varsta si de gravitate. Connor (cel mai mare) intelege de ce ii dau la fundulet. NICIODATA nu a fost disciplinat daca nu a inteles motivul. Nu tip, nu strig la copii decat in caz de urgenta sau daca nu imi sunt in "sight". Daca ma infuriez ii trimit in camera sa stea pe pat sau in sufragerie pe canapea pana ma linistesc, nu lovesc la manie. Niciunuia din copii mei nu le este teama de mine sau de tatal lor cand ne vede, amandoi sunt fericiti, zburdalnici, stabili fizic si psihic! Dupa disciplina le ofer optiuni ca a doua abatere sa nu se mai intample.
Copii mei nu au nici un fel de semne de copii abuzati, iar pe forum sunt cel putin doua persoane care ma cunosc personal pe mine si pe familia mea si pot marturisi. Provin dintr-o familie unde "eu te am facut , eu te omor" era mottoul educatiei date. Am studiat psihologia si consider ca avem un echilibru in ceea ce priveste educatia copiilor nostri.
Sper ca toate sa dormiti linistite la noapte, copii meu sunt iubiti, si sunt ingrijiti de o mama care sta acasa cu ei si 24/7 care s-a dedicat educarii lor academice si nu numai.
Si fara grija, Dumnezeu imi apara si ocroteste copii, multumesc pentru grija!
----------

Si eu cred ca disciplina corporala este un abuz. Si mai ales sa folosesti lingura de lemn...hm...Sunt sigura ca vrei sa faci tot ce e mai bine pentru copii, dar cred ca te lasi prea mult influentata de prejudecatile religioase. Spun prejudecati, pentru ca stiu ca exista si organizatii religioase care lupta impotriva acestui tip de barbarie. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult in privinta pedepselor corporale sunt efectele acestora asupra dezvoltarii psihosexuale a copiilor. Si astea nu se vad decat mai tarziu..."mommy is gonna spank you"- oribil!

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 10 luni
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani, 9 luni
Andrada: 15 ani, 8 luni

26.05.2011 6:40     citat 

rad rad nu as recurge niciodata la astfel de pedepse ..prefer vorba buna si rabdarea in locul batailor sau mai stiu eu ce povesti urate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: