· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 40
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 40     
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 9 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

28.07.2010 5:44     citat 

Cu riscul de a acapara subiectul:

Era in august; avea un an. Avem aer conditionat in masina si il folosim, insa caldura tot e. Pe cap nu e pic de transpiratie.

Acu nu pot spune ca niciodata nu au transpirat, insa de fiecare data mi s-a parut ca eu am transpirat mai mult ca fetele...
Scaunul are gauri de ventilatie in dreptul spatelui, sub husa. Sunt vreo 6, 3 pe fiecare parte. La fel centura are pe partea din spate un fel de striatii, sa nu adere cu toata suprafata pe corpul copilului si sa se incinga prea tare: http://www.mytoys.de/R%C3%B6mer-Schulte...02/1936430

hai ca pentru toate am o explicatie rad

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 11 luni

28.07.2010 6:03     citat 

Christa eu as vrea sa o iau cu mn dar nu ii ies actele,ea in mom de fata nu are nici-un fel de certificat pt k si pe cel spaniol mi la oprit la primarie trist

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

28.07.2010 6:14     citat 

----------
dodosasha a scris:

scoica am avut-o chicco (de la carucior 3 in 1) dar ... m-a incantat.
pt etapa 2 am avut maxi-cosi priori xp de care am fost ff multumita. Sasha a dormit fff bine in masina, in excursiile noastre lungi.
si in acesta ultimul, doarme ff bine, cam 3 ore legate zambet
----------

hormonii acestia ...
am vrut sa scriu: scoica am avut-o chicco (de la carucior 3 in 1) dar ...NU m-a incantat.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 18 ani
D: 12 ani, 3 luni

28.07.2010 6:41     citat 

Dodosasha am avut pt o clipa intentia sa te intreb daca asta ai vrut sa scrii, dar m-am abtinut trag cu ochiul

Adelia mie mi se pare ca acaparam topicul cu un subiect care este de interes general, inca odata multumesc pt idee, sotzu' e deja convins foarte fericit

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 11 luni

28.07.2010 6:46     citat 

dodosha si eu am scoica tot cchico si la fel k si tn nu sunt foarte incantata de ea,e cam incomoda trist

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 9 luni
Teodora Maria: 15 ani, 9 luni

28.07.2010 7:18     citat 

La Maxi Cosi cabrio (scoica) de ex iara, nu au transpirat. Am fost multumita de cum au stat in scaun.
Mi-a placut iar husa de bumbac, insa dupa cateva spalari s-a destramat lla cusaturile de pe margine - cele care nu erau vizibile. Arata si acum bine, ii pot face si poza pt cine doreste, inca mai poate fi folosit (si pana acum a fost folosit de fetele mele plus alti 3 copii) si chiar e ok.
Mi-a placut ca avea pozitie pentru bebe sub 5 kg (se putea facea mai "plat") si bebe peste 5 kg.

Nu mi-a convenit ca a fost greu de purtat, fiind mai lat decat alte scaune si efectiv greu de tot il caram in mana - aveam senzatia ca port in mana o galeata cu apa supradimensionata si mi se lovea de genunchi.
http://www.forbabyandyou.co.uk/Maxi_Cos...ep_Red.jpg
Parasolarul parea ok la prima vedere, insa mi se parea ca nu respira asa de bine, respectiv se vedea urat daca nu era pus si aranjat la locul lui.
http://www.babyuniverse.co.nz/images/ma...fixG1.jpeg

Deci dezavantajele par minore, insa dupa o anumita perioada de folosinta, devine iritant zambet

Oricum, intre timp au aparut alte modele si l-as lua pe cel recomandat de Christa, "Bun" la teste si relativ ieftin fata de restul modelelor (70 de eru vs o suta si ceva - eu pe Cabrio am dat 120 de eur)

De Concord Liift Evo Protect (15-36 kg) am fost multumita, pana cand am vazut ca s-a largit la cusaturi. Are cu o zecime de punct in plus parca la crash-urile laterale (fata de Römer Kid, dar Kid e mai bun la crash-urile frontale). In rest parea ok. Pana cand a venit Römmer Kid-ul si am vazut ca e mult mai moale, capul copilului sta mult mai bine, Kid are pozitie de somn, celalalt nu, stofa mai ok, etc etc etc zambet. Tot chestii minore pana la urma zambet
http://imagesb.ciao.com/ide/images/prod...118361.jpg

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

28.07.2010 9:56     citat 

m-ati zapacit cu scaunele voastre, noroc ca n-am bani ca-mi mai luam unul.

am reusit s-o culc pe diana, a mancat cred 300ml lapte prostit , acum insa i-a pierit maiei somnul si tot troncane pe la ele prin camera plang sau sunt foarte trist ...iar eu simt ca adorm pe scaun, vase nespalate, haine aruncate...ce mai...dezastru foarte fericit

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 12 ani, 2 luni

28.07.2010 10:04     citat 

ana si la mine tot asa! rad vase nespalate...hainele sunt mai ordonate..nu foarte! rad eu sunt cu burta plina...nu ma mai apuc acum de spalat! maine! am facut dovleceii..super buni! yamiii

si noi vrem scaun de masina dar ...nu stiu de care ...eram hotarata pe ala de la bertoni dar acum cand am vazut pe-aici si poze cum dorm ei micutii acolo, am auzit ca nu transpira...ma bate gandul sa investim mai mult in el! nu prea mult ca nu avem de uinde dar...daca tot ne hotaram sa nu luam premergator rad ...poate mai suplimentam la scaun de masina! zambet
acum...problema e ca ea nu sta in fundulet...sa iau scoica ...trece repede vremea si-i trebuie din celalalt! daca iau mai mare...noua ne trebuie acum! nici nu stiu ce sa fac! imi trebuie tot asa ceva...sa fie pana mai tarziu...cred ca vreau prea multe, nu?! rad

alina multumim!

roxanne jenat sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.07.2010 10:06     citat 

Buna fetelor! Discutia cu scaunul mi-ar fi placut sa fi fost inainte sa-l cumpa pe cel pe care l-am luat caci oricum am dat o caruta de bani asa luam unul de care sa fiu mai multumita.

Raliu, eu nu m-as incumeta sa plec fara copil nu stii ce se poate intampla si nu te mai poti intoarce imediat, plus pt copil imi pare traumatizant asa curand sa stea fara mami. Ai incercat sa-i dai din bibe sa vezi in primul rand daca accepta caci ai mei au crezut ca e o gingivala si nici apa n-au vrut cu el.

De noi ce sa va zic... Am fost de 2 ori la mare dar ne-am intors in aceias zi. A fost tare dragut. Mihai dupa ce a testat nisipul cu gurita a inteles ca nu se papa si grebla fascinat cu degetelele, framanta nisipul... Valurile l-au cam speriat cand l-am bagat sa-l clatesc de nisip.
De 2 saptamani si ceva daca il las langa pat pe jos sau langa tablia patului se ridica singur in picioare. De altceva daca se agata nu reuseste mereu sa se ridice. Nici de patut caci lui ii e mai simplu sa se apuce de marginea de sus care e prea sus foarte fericit la patut pt el iar de bare e prea greu caci atarna fundul. rad
Aici e tare bine. Cum pe 21 aug avem o nunta aici eu si copiii stam pana atunci sa nu-i obosesc cu drumurile si asa Mihai va fi familiarizat cu bunicile cu care va sta.
Va pup pe toate. Sper de la 1 sa am net sa va scriu mai usor.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 12 ani, 2 luni

28.07.2010 10:15     citat 

biencut ce bine ti-o fi...vreau si eu sa am tara undeva! nu mai am! trist

fetelor ma duc spre pat!

noapte buna la toata lumea! sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

28.07.2010 10:26     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
acum...problema e ca ea nu sta in fundulet...sa iau scoica ...trece repede vremea si-i trebuie din celalalt! daca iau mai mare...noua ne trebuie acum! nici nu stiu ce sa fac! imi trebuie tot asa ceva...sa fie pana mai tarziu...cred ca vreau prea multe, nu?! foarte fericit
----------

Mai, eu nu stiu exact ce sa iti spun, pentru ca Mona a avut o scoica MaxiCosi (imprumut de la prietena mea), si in aia am tinut-o pana dupa un an, deci statea foarte bine in fund. Dar ea la un an avea 8250 grame, asa ca ... ochi peste cap Pe de alta parte, Mona abia dupa 7 luni a stat singura in fund, deci inainte de 7-8 luni nu as pune oricum copilul in scaun de masina in care sta in fund. Poate ar fi un compromis sa iei undeva o scoica mai ieftina, eventual folosita, pentru 3-4 luni, si apoi sa iei unul din scaunele recomandate, de ex. ala Nania care nici el in sine nu e asa scump fata de restul.

biencut, puteai sa intrebi, s-a discutat destul si prin alta parte de scaune de masina, la o adica puteai deschide subiect. Lasa, la urmatorul! foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii

28.07.2010 10:28     citat 

----------
biencut a scris:
Raliu, eu nu m-as incumeta sa plec fara copil nu stii ce se poate intampla si nu te mai poti intoarce imediat, plus pt copil imi pare traumatizant asa curand sa stea fara mami.
----------

Asta ar fi si problema cea mai mare pe care o vad eu, chiar fara sa se intample ceva si sa se intoarca dupa cum planificase.

Raliu, trebuie sa existe o posibilitate, ori sa o treci pe ea in pasaportul tau, ori sa-i faci pasaport in regim de urgenta, imposibil sa nu fie alta solutie decat sa pleci fara ea. trist

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

28.07.2010 10:33     citat 

gata, s-au culcat, am spalat vasele foarte fericit, am strans hainele...de calcat n use pune problema foarte fericit
biencut ma bucur ca e ok acolo, ce frumos cu marea, deci si tu ai avut curaj sa il bagi pe mihai. Si eu am senzatia ca Diana o sa se ridice in picioare curand, mult mai repede ca maia...nu are stare...si e oricum foarte stimulata de sor-sa, e mereu intre copii, cand ii vede ca se joaca vrea sa alerge dupa ei, asa chiuie si se arunca spre ei...

raliu, daca chiar trebuie sa pleci, eu nu cred ca e asa tragic, cate zile lipsesti? Intr-adevar incearca intr-o zi sa vezi daca accepta biberonul, ii lasi lapte muls si lapte praf, intre timp tu incerci sa te mulgi la 3-4 ore ca sa pastrezi laptele...Parerea mea e ca e traumatizant pentru un copil mai mare decat pt un bb; am avut si eu teama asta cand am inceput serviciul, cred ca la 6 luni am avut prima delegatie de 2 nopti, insa pana la 1-2 ani nu mi-a dat niciodata de inteles ca ar deranja-o ca plec (nu f des, de 3-4 ori pe an). Deci, curaj zambet

anca, sfatul meu - nu lua scoica scumpa; sigur nu gasesti pe cineva sa iti imprumute? In 2 luni cred ca poti trece deja la scaunul mare, pe care il poti folosi multi ani, chiar merita investitia. (asta daca am itneles eu bine si trebuie sa alegi, ca banuiesc ca nu ai bani de ambele...)

Ce bine ca am de toate foarte fericit Mi-ar mai trebui...un leagan... scot limba Poate apuc sa mai fac si eu si altceva

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

28.07.2010 10:57     citat 

Ancuta, nu suntem la tara. Stam la oras doar ca la bunica mea nu la ai mei caci ea sta la curte. rad

Christa eram in criza de timp cred caci la saracia noastra daca mai asteptam cheltuiam bani aiurea ca de e nevoie de multe. Plus ca m-am lasat in baza sotului. El stia cam ce ar fi mai bun dar nu aveam bani si nici nu ne-a dat prin cap ca il luam mai ieftin din Germania. Asa oricum am cheltuit cred aceeasi bani ca pe unul de la voi. De luat mai tarziu f putin probabil din lipsa banilor. Si daca i?am avea sunt atatea de facut in casa pt un trai decent. Nu ar mai vrea sigur sotul pt ca al lui Mihai e pana la 18 kg si apoi l-ar putea lua pe al Biei care e pana la 36 kg. Hm...cam mult pana atunci. Cred ca el va avea sanse la altul caci al biei nu 8a fi disponibil si asa va tb ra facem rost de bani.

sus

Denunta
Christa

Copii

28.07.2010 11:00     citat 

Acum trecand peste faptul ca Mona trecuse de 3 ani cand a dormit prima oara fara mine ...
----------
ana_348 a scris:
cred ca la 6 luni am avut prima delegatie de 2 nopti
----------

... 6 luni sunt totusi dublul la nici 3 luni, cat va avea fetita ei!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: