· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010 !! Cap. 40
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010 !! Cap. 40     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

29.07.2010 12:08     citat 

Ana, l-as fi bagat mai mult in apa dar de cand cu pneumonia avuta mi-a fost frica.
Referitor la a ramane copilul brusc fara mami imi pare traumatizant indiferent de varsta. Mihai nu e asa mamos ca Bianca dar tot sesizeaza lipsa mea daca e sa plec undeva. Desigur ca e mic si uita dar eu cred ca mai tarziu adult fiind eu cred ca inconstient va resimti chestiile astea daca va trece prin despartiri repetate in momente cheie.
Bine ca la noi e exceptional si doar pt max 1.5 ore.
La Raliu mai e in dezavantaj ca, copilul ramane fara mami pe alt teritoriu, nu acasa, primul loc cunoscut dupa nastere.
Daca ramanea si o zi Bianca fara mine ar fi urlat pana la epuizare si poate ar fi mancat ceva in al 15-lea ceas cat sa aibe forta sa urle iar. Da in timp se invata dar cu ce pret?
Mihai insa s-ar fi impacat mai repede cu situatia chiar daca in acest timp ar fi fost bulversat. Cred ca as fi fost ca si cum ar fi stat in standby. Sper ra fi scris cine.
Deci e adevarat ca depinde si de copil si putin de varta, starea de spirit dinainte, etc.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 11 ani, 4 luni

29.07.2010 7:50     citat 

neata!
fetelor care ziceati ceva de ceaiul de menta si alaptarea? ca am baut ieri si alataieri ceai de menta si parca am mai putin lapte, cel putin asa pare ca asta mic nu se mai satura.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 11 ani, 4 luni

29.07.2010 8:11     citat 

acuma am tot citit discutia cu scaunele.. noi ieri i-am cumparat un scaun pt masina pt ca locuim afara din oras si eu simt ca innebunesc sa ies doar aici in fata blocului nostru, nu ma pot plimba mai departe pt ca e foarte mare noroi, sau multi caini vagabonzi sau daca nu ploua sunt niste gropi ca de-abia poti trece cu masina d-apoi cu caruciorul, asa ca am decis sa luam ceva pt pitic sa il pot duce in oras sa mai socializam si noi.
http://www.chicco.ro/produse/nou-nascut...-1338.html

cam asta ar fi...zice ca e de la 0 lan 18 kg, l-am luat din carrefour cu 614, dar nu cred ca imi va parea rau ca sper sa tina pana pe la 4 ani...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

29.07.2010 8:48     citat 

Aproape identic cu al tau am si eu si nu mi se pare excelent. Transpira rau in el pe distante mai lungi, iar pus cu spatele la pozitia de mers n-are inclinatia care ar tb si nu cred ca se datoreaza totusi formatului banchetei. Pus cu fata la mers se aseaza ok. Adica la somn inclinatia e potrivita.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 17 ani, 5 luni
D: 11 ani, 8 luni

29.07.2010 9:05     citat 

Biencut ma bucur ca ai revenit printre noi, e bine ca stati la aer curat, sau cel putin mult mai curat decit cel din Bucuresti, sanatate celor doua minuni ale tale sarut

Adelia / Christa, oare am vreo sansa sa fie reduceri si la scaunele de masina in Germania si sa obtin un pret mai bun? Eu oricum nu ma grabesc sa-l cumpar, imi va trebui peste 2-3 luni ochi peste cap Deja nu prea mai are loc in scoica, s-a lungit fata trag cu ochiul

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

29.07.2010 9:08     citat 

biencut sarut bine ati revenit sarut sarut sarut ne-a fost dor de voi sarut

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 11 ani, 4 luni

29.07.2010 9:14     citat 

buna dimineata fetelor,am vaz ca ati discutat un pic despre prob mea,eu nu am mai intrat ieri pt k am avut fata f agitata trist
chirista din pacate nu ii pot face ei pasaport si nici pe al meu nu o pot trece pt k nu are certificatul de nastere si fara ala nu se poate face nimic,am intrebat si eu ieri si exact asa mi s-a spus,in plus mi la oprit si pe cel spaniol si mi,l va returna odata cu cel romanesc pe la sf lui septembrie trist eu sper sa poate rezolva sotul s sa nu mai fie nev sa merg eu
biencut cu bibe e obisnuita pt k ii dau ceiut de la 1 sapt din el,ma gandeam sa.i cumpar lapte praf sa vad daca il accepta,o prietena mi,a recomandat TOPFER BIO zice k e f bun si asemanatos la gust cu laptele matern
ralucutza si cum va sta baiatul in scaunel ? in fundulet sau se lasa mai pe spate in pozitia culcat asa foarte fericit? scaunul meu arata km asa

si il las cat pot pe spate dar nu prea sta comoda deloc
va las,ne pregatim sa plecam la cumparaturi,sper sa fie mai linistita fata mea azi,va pup sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 2 luni
Teodora Maria: 15 ani, 2 luni

29.07.2010 9:15     citat 

----------
Roxanne a scris:

Adelia / Christa, oare am vreo sansa sa fie reduceri si la scaunele de masina in Germania si sa obtin un pret mai bun? Eu oricum nu ma grabesc sa-l cumpar, imi va trebui peste 2-3 luni ochi peste cap Deja nu prea mai are loc in scoica, s-a lungit fata trag cu ochiul
----------

Eu zic ca f. slabe sanse. trist Adica pe la magazine il gasesti la 180-200 de eur (ala fara isofix, normal). Pe mytoys specifica ca e redus deja. La testele de ADAC pretul lui iara e pe la 200 de eur: http://www1.adac.de/Tests/Kindersicheru...eID=275983 . Am cautat si pentru allexy cu Christa si tot prin jurul a 160 EUR a fost cel mai bun pret.

In scoica o poti tine pana cand capul depaseste partea de sus a scoicii sau pana depaseste 13 kg; pozitia picioarelor chiar nu e relevanta trag cu ochiul . Si cred ca loc la cap inca are, berechet zambet . Ai avantajul (la scoica) ca inca e cu fata in sens invers directiei de mers si gatul ii e inca foarte fragil.

Chicco Proxima e satisfacator
http://www1.adac.de/Tests/Kindersicheru...eID=255815

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 3 luni

29.07.2010 9:26     citat 

----------
biencut a scris:
n-are inclinatia care ar tb si nu cred ca se datoreaza totusi formatului banchetei.
----------

Daca vad eu bine din poza, unghiul e mult mai mic decat cel al unei scoici. trist

Sau se lasa si spatarul pe spate mai mult decat se vede in poza? Ca din cate stiu eu la scaunele astea se inclina scaunul cu totul, in unghiul in care este, pentru bebelusi, dar poate asta e altfel.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 11 ani, 6 luni
Irina Maria: 9 ani, 6 luni

29.07.2010 9:32     citat 

Neata dragelor,
Noi ieri am avut o zi mai buna. Se pare ca a avut un puseu de crestere cele 2-3 zile trecute ca altfel nu-mi explic starea lui, agitatia. Era foarte nervos, voia la san, se enerva cand sugea, nu statea singur, voia mereu in brate, nu prea mai dormea.
In schimb ieri a dormit f bine la fel si noaptea, statea si singurel si nu mai era nervos. Ma bucur ca si-a revenit pentru ca deja parca o luasem razna, fiind singura toata ziua cu el pentru ca sotul face niste cursuri dupa amiaza, iar dimineata e la lucru. EU am scoica pentru masina si o las pe spate cat se poate demult.
Raliu e cam asa ca a ta scoica doar ca nu am suportul de plastic de jos, daca ai da acela jos ai sa vezi ca e gen balansoar si se poate lasa f mult pe spate. Ideea e ca e cam micuta acuma si de asta nu sta asa comod.
Iulian abia de acuma de pe la 3 luni 3 luni jumate sta bine in ea ca pana acuma aveam senzatia ca sta cocosat si punea paturele sau o pernuta dedesubt.
Si eu sper sa n-o lasi pe micuta singura atata timp. O sa va fie tare greu si tie si ei.
biencut bine ai revenit.
ralucutza bine ai revenit si tu.

sus

Denunta
Christa

Copii

29.07.2010 9:33     citat 

----------
adelia a scris:
In scoica o poti tine pana cand capul depaseste partea de sus a scoicii sau pana depaseste 13 kg; pozitia picioarelor chiar nu e relevanta trag cu ochiul . Si cred ca loc la cap inca are, berechet zambet . Ai avantajul (la scoica) ca inca e cu fata in sens invers directiei de mers si gatul ii e inca foarte fragil.
----------

Asta am vrut sa scriu si eu, Roxanne, cand am citit ce ai scris: important e capul, sa nu depaseasca partea de sus a scoicii, picioarele oricum stau de obicei flectate, si nu alea sunt problema in cazul unui accident, ci capul, care la un bebelus proportional vorbind e mult mai mare (si mai greu) fata de restul corpului decat la un adult.

sus

Denunta
Christa

Copii

29.07.2010 9:38     citat 

----------
Byu a scris:
Iulian abia de acuma de pe la 3 luni 3 luni jumate sta bine in ea ca pana acuma aveam senzatia ca sta cocosat si punea paturele sau o pernuta dedesubt.
----------

Asta nu se face, periclitezi siguranta copilului cu asa ceva! Scoicile respectiv scaunele de masina sunt facute ca sa le folosesti ca atare, pentru ca doar asa au fost testate, nu sa pui perne, paturi si mai stiu eu ce. trist Si e normal sa stea "cocosat", la tine in burta cum a stat, intins? Si acolo era ghemuit, si scoica sprijina pozitia fiziologica a copilului, de aceea se poate folosi si imediat dupa nastere.

sus

Denunta
Roxanne

Copii

29.07.2010 9:43     citat 

Da, o mai las in scoica. Dar daca ziceti ca pretul e bun pe mytoys acum, vom vorbi cu amicul din De care ni-l poate comanda si aduce. Merci mult zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 2 luni
Teodora Maria: 15 ani, 2 luni

29.07.2010 9:45     citat 

----------
Roxanne a scris:
Da, o mai las in scoica. Dar daca ziceti ca pretul e bun pe mytoys acum, vom vorbi cu amicul din De care ni-l poate comanda si aduce. Merci mult zambet
----------

Ia-l de pe baby-markt, cum zice Christa. Economisesti 3 eur transportul trag cu ochiul Adica depinde de model, care-ti place zambet. Si ia Trendline, nu Classicline; stofa e mai buna... adica mai durabila.

http://www3.baby-markt.de/Babyartikel/A.../index.htm

PS. Alexxya l-a luat pe cel cu roz (Elisa). partea albastra e material de blugi. Sincer nu as lua din ala, as lua totusi altceva ca scaunul Dianei e material genul ala si materialul de blugi mi se pare ca se roade.

sus

Denunta
Roxanne

Copii

29.07.2010 9:50     citat 

A da, asta era cu versandkostenfrei in Deutschland foarte fericit Ne place Trendline Lilly trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: