· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > alergie foarte urata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor alergie foarte urata     
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 10 luni

20.07.2010 3:08   alergie foarte urata  citat 

vineri seara pe la 5 jumate liei i-au aparut niste semne mici rosii pe pulpe si burta, am dus-o la med de familie mi-a dat aerius si mi-a pus diagnosticul de "urticarie acuta"

i-am dat siropul, am culcat-o, dimineata era toata rose, se intinsesera peste tot, mai ales pe burta

am mers la urgente, i-a pus o flexura si ne-au internat, tratament standard - hidrocortizon si perfuzie cu gluconat de calciu. lia nu a stat la perfuzie asa ca i-am pus-o noaptea
a inceput sa se curete, sambata seara era aproape curata.

duminica dimineata- jale

si tot asa in valuri iar se curata (spre seara) iar se umplea (dimineata
azi am hotarat sa ne externam pt ca era infiorator in spital si inafara de pompat cu cortizon nu avea nicio alta ideea ce sa faca cu ea. nu mai povestesc de conditii si patanii de spital, prefer sa dau uitarii.
analizele de sange i-au iesit toate bune. nicio carenta, nimic in neregula cu valorile.

acum e intr-un stadiu intermediar, ma astept sa treaca in cateva ore si maine sa o luam de la capat trist

cat despre cauza, am jucat ghici ciuperca ce-i. ma intrebau ce a mancat, ii spuneam, unii ziceau pai de la aia, altii ca de la ailalta dar doctorita care ne avea in grija a fost cea mai inteleapta "de la ceva sigur a facut" ochi peste cap

in seara asta merg la o clinica particulara cu alergologie, maine dimineata am programare in policlinica la un alt alergolog. mai am si varianta homeopatiei, dr de familie mi-a recomandat-o cu caldura ca optiune.
deocamdata o tin pe san (si tin si eu regim fara fructe), lichide.

am uitat sa spun ca starea ei generala e foarte bune (a vomitat ieri de doua ori dar nu ii era rau). fara febra, mancarimi foarte usoare , scaune un pic moi dar nu e deshidratata. e vesela si jucausa mai ales acum ca ne-am intors acasa.

orice idei si pareri sunt bine venite.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 10 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 11 luni
am nascut deja!

20.07.2010 3:17     citat 

vai saracuta puiuta...sa va faceti bine!

eu atata stiu sa-ti recomand: ulei de germeni de grau+ulei de samburi de migdala. fetele mele au facut iritatie de la transpiratie si cu asta a trecut.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 11 luni
Maria: 12 ani, 6 luni

20.07.2010 3:29     citat 

Dumnezeule,biata fetita !

Vanilla, mama mea a facut o urticarie foarte asemanatoare ca aspect acum citiva ani,pe un fond de imunitate scazuta,dupa ca a curatat peste proaspat. Eu am facut o forma mai usoara, expusa fiind timp indelungat la par de pisica + zona in care isi facea nevoile insuficient curatata ( nu era pisica mea,nu statusem niciodata atit de aproape de pisici,de aceea nu am stiut sa ma feresc)

Aerius,Claritine (insa nu stiu daca exista varianta pentru copii), eliminarea detergentilor, Zyrtec . Imi pare rau ca nu pot da o solutie clara.

Ii doresc Liei sa scape cit mai repede de necaz.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

20.07.2010 3:52     citat 

mersi mult

aerius si zyrtec deja am luat si i-am si dat alternativ poate e nevoie de mai mult timp sa-si faca efectul nu stiu

tratamentul e cam asta la alergii - as vrea sa inteleg care o fi cauza sau macar cum o pot identifica. dr tot insista ca degeaba o tin pe ea pe regim ca poa sa fie de la laptele meu, daca mananc eu ceva ce nu-i prieste. ma mir ca nu mi-a zis sa o intarc, desi era singurul copil alaptat pe acolo, inafara de un bebe tiganus.

deci daca la ea evit oul, carnea, lactatele fructele etc tre sa le evit si la mine?

faza e ca eu nu cred ca a facut de la ceva natural (o proteina, un sambure de frcut de padure ect) ci de la ceva toxic. pesticid sau ceva alterat (desi tot ce mancamm e foarte prospat). insa cam toti in familie mancam aceeasi macare si nimeni nu mai are niciun simptom.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 10 luni
D: 13 ani, 9 luni

20.07.2010 4:04     citat 

Ceva in genul asta i-a iesit si lui Darius acum 2 saptamani...e plin pe tot corpul. La o cautare mai amanuntita am gasit si cauza...o muscatura de ceva...tzantzar, paianjen, furnica. In cazul nostru i s-a administrat de 3 ori pe zi fenistil picaturi, un antistaminic. Mie mi-a spus pediatra sa nu ii intrerup brusc tratamentul...daca vad ca , de ex, a doua zi nu mai are nimic sa ii scot cate o doza pe zi...nu sa ii opresc brusc toate dozele.
Sanatate multa!

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

20.07.2010 4:14     citat 

deci inca nu a scapat?
si tot asa, ii apar in valuri?

sus

Denunta
gabman

21.07.2010 2:19     citat 

Vanilla, daca nu reusesti sa-i faci teste in vreun fel, nu cred ca merge altfel decat prin eliminare sa determini care e factorul ce a provocat o asemenea reactie.
Am citit cat de mult am putut si apucat despre alergii in ultimele 2 sapt si tot subiectul imi apare ca pe nisipuri miscatoare inca.

Dar am gasit adeseori cum ca se recomanda dieta mamei lipsita de alimentele care provoaca alergia bebelusului. In cazul meu ar fi laptele de vaca, oul si ovazul. (determinate prin teste de piele). Mie mi se pare totusi logic , ptr ca , de alte multe ori, la subiecte despre alaptare se afirma " ce mananca mama - mananca si bebelusul). Nu ma grabesc sa fac afirmatii cu titlu de convingere pentru ca eu insami sunt in mare neclar, dar pana una alta, eu tin regim.

Imi pare rau tare ca treceti prin asta.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 5 luni

21.07.2010 7:44     citat 

Nu stiu daca te poate ajuta experienta mea, dar la mine odata declansata alergia, o tine lant perioade lungi de timp chiar in absenta alergenului.
La mine nu este de la mancare, sunt alergica la ceva din servetelele umede pentru bebelusi si ceva din detergenti.
Pe servetele nu prea mai pun mana, si vad ca in timp nu mai sunt asa de sensibila, nici pe detergent nu mai pun mana, dar daca merg prin magazine si ating produse si le pun in cos pot avea supriza sa se declanseze alergia.
Dupa care doamne fereste sa mananc lapte, ca e si mai rau, sau oua sau lapte de soia ca am avut odata curiozitatea sa testez.
Si din pacate daca sunt in criza devin alergica la propria mea transpiratie. Zonele in care transpir mult sunt destul de afectate - sunt usor unflate, rosii, calde, dar nu ma mananca chiar foarte rau. In stadiul asta apa calda sau chiar calduta imi face si mai rau.

Asa ca e foarte posibil ca acum si la voi sa fi disparut alergenul, dar sa va mai luptati cu efectele ceva vreme.
Daca nu aveti cazuri de alergii alimentare in familie eu as cauta cateva chestii clare: detergentul pentru rufele ei, balsamul daca folosesti, orice produs de baie al copilului, jucariile noi pe care le-a primit si daca ati fost pe undeva in concediu sau aveti curte sau plante in balcon trebuie sa te gandesti ce a atins - chestii care la tine nu au efect la ea pot declansa ceva, caini, pisici, papagali, soareci de casa etc.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 9 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 6 luni

21.07.2010 10:41     citat 

doar o idee: fetita unei prietene (pe la 1an si un pic) a facut alergie la giardia, cica acesti paraziti intestinali elimina niste secretii in organism si de acolo alergia (si la ea alergia era foarte urata cu cateva internari succesive la interval de cateva zile; cum trecea efectul medicamentului cum apareau petele si iar la spital); analizele au iesit din prima pozitiv si tratamentul a fost naturist atunci (varsta foarte mica) si a dat rezultate imediate.

sanatate multa!

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

21.07.2010 2:54     citat 

mersi mult pentru raspunsuri

uika, ce-mi zici tu e primul lucru pe care mi l-a sugerat alergoloaga
a zis ca la istoricul ei, si la tipul de alimentatie pe care il are e putin probabil sa fie alergie de la un aliment si mult mai probabil de la un parazit sau o bacterie. in zilele urmatoare tre sa-i iau mostre din mai multe scaune cu care sa merg la sanepid. mi se pare foarte ciudat ca nu mi-au cerut in spital asta... in fine ei probabil tratau "urgenta" nu tineau neaparat sa depisteze cauza

intre timp (azi) i s-a curatat pielea, mai are un fel de urme vagi pe piciooruse
mi s-au mai recomandat vreo 3 zile de injectii cu cortizon dar nu i le ai fac, ii dau aerius si o urmarim asa

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 9 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 6 luni

21.07.2010 3:54     citat 

vanilla, si prietenei mele abia dupa o saptamana si ceva cred cei din spital i-au sugerat un coproparazitologic, intre timp si ea ajunsese la un alergolog, la cabinet privat si a fost si la ea primul lucru cerut;
sincer cred ca ai putea sa te grabesti cu coproparazitologicul sau direct antigen pentru giardia; recoltezi din primul scaun din 3locuri diferite; (eu am dus proba dimineata si seara dupa 18 aveam rezultatul pe mail, il cerusem informativ pentru mine)

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

24.07.2010 7:43     citat 

uika, am intrebat la 2 laboratoare si la niciunu nu-mi dadeau rezultatele in aceeasi zi
am decis sa duc probele la sanepid

si-a revenit total intre timp (ieri se curatase aproape complet, azi e ca noua zambet )
are pofta de mancare, energie, e vesela, sper din tot sufletul sa fi scapat

abia marti vin rezultatele de la coprocultura

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

27.07.2010 6:32     citat 

i-a iesit un E coli enteropatogen dar nu-mi dau seama daca sau ce legatura are cu urticaria
maine merg la dr sa-mi dea tratament (in mod evident antibiotic)

oare se poate trata enterocolita asta si fara antibiotic? prin dieta si probiotice de ex? plus ceva penru imunitate?

sus

Denunta
CrazyMommy

28.07.2010 7:19     citat 

Si noi ne luptam cu E coli de doua luni.La noi din pacate a debutat direct cu complicatii renale.Din cauza constipatiei si a scutecelor se pare.A facut deja o serie de o luna de antibiotic dar se pare ca e mai complicata treaba.Noua homeopata ne a recomandat Colibaccillum,Ecoflorina.Sanatate multa Super Liei!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 5 luni
MICA: 10 ani, 2 luni

30.07.2010 12:28     citat 

Sanatate multa fetitei.
trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »