· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > picioruse nervoase/nelinistite
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor picioruse nervoase/nelinistite     
adana_

Copii
Delia: 15 ani, 8 luni

09.08.2010 12:22   picioruse nervoase/nelinistite  citat 

Aveti copii care au asa ceva?
Stiti de la ce se trage?
copii care isi freaca foarte tare picioarele, simt ca ii irita, si-ar dori sa-si scoata, de neplacere, talpile, atat de nesuferita e senzatia?
La fata mea apare la culcare, si chiar se trezeste uneori noaptea asa.
A mai patit cineva? Are cineva informatii?

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 12 ani, 1 luna

09.08.2010 4:15     citat 

Cred ca sunt si adulti cu probleme de acest gen.Poate ar ajuta inainte de culcare un masaj cu un gel racoritor.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 6 luni
Pufarina: 10 ani, 4 luni

09.08.2010 4:55     citat 

eu cautasem mai demult informatii despre asa ceva (din cauza ca al meu sotz tot da din picioare noaptea si ma enerva foarte fericit )... intre timp am descoperit ca la el a fost controlabil, acum da mai putin...
dar se pare ca poate fi si mai serioasa treaba.
http://en.wikipedia.org/wiki/Restless_legs_syndrome

sus

Denunta
adana_

Copii

09.08.2010 5:27     citat 

multumesc furnicuta.
dadusem si eu de ceva info, dar ce mi-ai dat tu e mai complet. multumesc.
ce il ajuta pe al tau barbat sa controleze?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 6 luni
Pufarina: 10 ani, 4 luni

09.08.2010 5:50     citat 

acu la psiholog nu s-a dus si iti zic numa ce banuiesc eu.... am impresia ca el a fost cam hiper-activ la viata lui, insa cum acu' niste ani nu se stia de treburile astea, el zice ca nu e...
insa acuma cu varsta se pare ca se mai linisteste si hiper activitatea... cred ca pur si simplu si-a impus sa nu mai dea din picioare... eu cand incep sa simt ca se misca, ii zic .. el se mira si zice 'a, dadeam din picioare?' si pe urma se opreste.
dar nu cred ca a fost aceeasi chestie, fiindca el nu a zis niciodata ca l-ar deranja ceva, pur si simplu statea la televizor cu picioarele sprijinite pe fotoliul meu si incepea sa isi miste cate un muschi, ritmic... sau relaxat in pat si la fel... eu o iau mai degraba ca pe o imposibilitate/greutate in a se relaxa...

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 7 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

09.08.2010 9:06     citat 

na ca m-ati pus pe ganduri acum rad
Copilul meu, cand mananca la san, nu-i stau nici mainile nici picioarele o secunda. Evident ca e activ si in rest, dar intotdeauna mi s-a parut ciudatica zbaterea asta ....Hmmmm....

sus

Denunta
adana_

Copii

09.08.2010 9:07     citat 

eu nu cred ca are nici o legatura. banuiesc ca toti copiii fac asa pe masura ce cresc.

sus

Denunta
e-alice

Copii

09.08.2010 9:10     citat 

----------
citat:
adana_
eu nu cred ca are nici o legatura. banuiesc ca toti copiii fac asa pe masura ce cresc.
----------

nici eu nu cred, insa chiar nu am auzit de afectiunea asta, de asta am facut legatura... zambet

sus

Denunta
adana_

Copii

09.08.2010 9:36     citat 

Eu cred, mai curand, ca puiul tau ar dori sa alerge in timp ce suge...nu mai are rabdare, vrea sa o ia la drum in viata zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii

09.08.2010 9:39     citat 

ha ha ha adana_, asta asa e.... sa stii ca mor de dragul lui, si cand ma enerveaza ca nu se culca cand vreau io, scot limba , tot imi vine sa mor de bucurie ca e al meu si e perfect rad .....M-a luat valul, asta pt. ca de ieri face primele incercari de stat in picioare singur si are o moaca cand se concentreaza...... sarut sarut sarut

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 10 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 10 luni
am nascut deja!

12.08.2010 4:57     citat 

adana, s-a petrecut vreo schimbare in viata ei?
Karo a facut cu mainile o chestie dupa ce a inceput gradinita, isi freca degetele si isi smulgea pielitele din jurul unghiilor. tatal ei are fix acelasi tic. am citit undeva pe net ca la copii daca un tic dureaza mai mult de un an, trebuie sa te ingrijorezi. La K am incercat sa ignor cat am putut dar a disparut doar dupa ce am vorbit de schimbare, de faptul ca tatatl face tot asa. A durat cateva luni bune.
Acuma ii trebuie suzeta rad

Melanie Klein leaga toate ticurile de fantasma masturbarii. Acuma tu stiu ca esti psihanalitica, vezi daca gasesti ceva legat de sexualitatea ei, de Oedip...

cand apare ticul, in ce conditii? are destula activitate fizica? fii atenta cum se joaca (vezi Psihanaliza copiilor -Klein, la prima lectura e cam socanta, dar mie mi-a lamurit ceva chestii importante).

sus

Denunta
adana_

Copii

12.08.2010 5:10     citat 

si eu ma gandeam la voi. ca spuneai ceva de al tau si de karo.
la delia nu e tic. e ceva foarte neplacut si iritant, de care incearca sa scape frecandu-si picioarele, dar fara succes. i le mai masez eu.

eu nu sunt psihanalitica, singurul din psihanaliza pe care-l agreez, de fapt chiar imi place mult, e winnicott.

in viata ei? da, o irita mult schimburile sociale din parcuri. incerc sa fac ceva.

acumuleaza multa iritare prin parcuri. o inteleg, incerc sa o ajut cu asta, insa trebuie inlaturata cauza organica (din presupunerile despre sau ca atare). asta am invatat in facultate ca se face intai. ce e nostim este ca cei la care mergi sa faca asta, incep sa faca psihoterapie sau evaluari de genul.
in spitalul budimex, mama unui baietel de 1 an, cu enterocolita, alaptat, era asigurata ca, pe langa faptul ca laptele matern agraveaza enterocolita, (daca nu cumva e chiar cauza), fiul ei va ajunge homosexual daca mai continua
surprins surprins surprins prostit
o tanti doctor.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

12.08.2010 9:51     citat 

adana, lasa ca si mie mi-a zis o tanti dr chirurg ca laptele (meu) e cancerigen. ea nu a alaptat ca sa fie independenta si o apucasera invidiile.

daca crezi ca e organic, incearca un unguent cu corticoizi, o data nu cred ca e tragedie (locoid, triderm), un antialergic (claritine...) si daca e mai bine, inseamna ca organic e.

copiii astia ... sarut

sus

Denunta
adana_

Copii

13.08.2010 11:27     citat 

nu-mi vine sa cred ca imi dai asa un sfat surprins

nu sunt pentru automedicatie, si cu atat mai putin cu cortizon.

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

13.08.2010 1:55     citat 

atunci ce sa zic, mergi la medic, sau lasa copilul sa se scarpine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: