· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme juridice > Calatoria minorului in afara granitelor
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Calatoria minorului in afara granitelor     
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 18 ani, 11 luni
Sarah Elisa: 12 ani, 5 luni

15.09.2004 10:27   Calatoria minorului in afara granitelor  citat 

Baietelul meu in varsta de trei anisori urmeaza sa vina in UAE, tara in care momentan locuiesc. El deja are pasaport shi certificat de nastere si urmeaza sa fie insotit de bunica lui (mama mea). As vrea sa stiu daca mai sunt necesare shi alte demersuri legale pentru ca trecerea lui prin controlul vamal sa nu intampine nici un fel de probleme.
Cu multumiri anticipate,
Nisreen

sus

Denunta
lumy24

16.09.2004 7:55     citat 

Eu lui David - ptr ca e nascut in Franta, am fst obligata de autoritatile franceze sa ii fac un act de identitate (certificat republican); e ca un buletin( asta pe langa pasaport). Am fst la Prefectura de unde apartin si acolo i l-au facut. Mergi la Primarie (sau Prefectura departamentului daca e aproape de tine) si pune o intrebare. Sa nu te trezesti la granita ca iti cer si acest act.
In plus (ptr vama Ro), am avut o atestare cum ca el e asigurat medical - adica asigurarea din tara unde locuiesti (am inteles ca se pot lega de asta daca i se "pune pata" cuiva sa te intrebe). Pe noi nu ne-a intrebat nimeni de asigurare.

sus

Denunta
Sofie

16.09.2004 8:38     citat 

Ca sa iasa din RO ii trebuie o scrisoare in limba romana autorizata de un notar roman cum ca tu si sotul sunteti de acord ca baiatul sa calatoreasca cu mama ta.
scrisoarea trebuie semnata de voi amindoi si nu prea lunga, doar ceva de genul 'subsemnatii, domiciliati in- cu actul de identitate- suntem de acord ca fiul nostru X sa calatoreasca insotit de bunica lui Y domiciliata in- actul de identit- , pe traseul ----- in data de ---'
daca sotul tau nu e cetatean roman atunci scrisoarea trebuie sa fie in limba lui, autorizata de notar in limba lui, si dupa aceea tradusa in romaneste.

ca sa intre in uae are nevoie de scrisoare de aprobare de la tata, daca acesta nu e cetatean roman. tu nu contezi la legile lor. alaturi de scrisoare se ataseaza si o copie autorizata a certificatului de nastere in care apare numele tatalui.

si inca ceva, nu uita sa pui si numere de telefon de contact, eventual adresa si numar de telefon de la servici fiindca s-ar putea ca autoritatile romane (daca-si fac treaba bine) sa te contacteze si pe tine si pe sotul tau si sa verifice daca intr-adevar sunteti de acord ca baiatul sa vina in uae.
asta datorita numarului mare de copii rapiti din tarile vestice de catre parintii arabi.

sus

Denunta
dadaca

Copii
ANA
Maria

16.09.2004 12:41     citat 

confuz confuz confuz
bre, sofie!
m-am cutremurat la ultima ta fraza..
de unde si pana unde chestiile alea cu rapitul intrebare intrebare intrebare

sus

Denunta
lumy24

16.09.2004 1:24     citat 

Adica nu ai vazut cazuri (au fost si filme facute), despre cupluri mixte (El arab, Ea - altceva), in care tatal rapeste copilul si il duce in tara lui intrebare
E cutremurator!

Imi povestea o amica cum o tipa casatorita cu un iranian, a facut 2 copii - un baiat lasat in tara la ai ei, si o fetita pe care a nascut-o in Iran. Ea era a 3a nevasta (cnd a plecat in Iran habar nu avea de celelalte 2). Era tratata ca o sclava, nu si-a vazut fetita decat la nastere (apoi i-a fst luata de catre nevasta nr.1). Batuta, maltratata..a reusit intr-un final sa scape din "domeniu" sotului, si ajungand la Ambasada Romaniei a reusit (sub un alt nume), sa ajunga in tara. Nu si-a mai vazut fetita vreodata! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

La astfel de cazuri se referea Sofie.

sus

Denunta
Cora

16.09.2004 4:42     citat 

----------
dadaca a scris:
confuz confuz confuz
bre, sofie!
m-am cutremurat la ultima ta fraza..
de unde si pana unde chestiile alea cu rapitul intrebare intrebare intrebare
----------

Pt. ca asta se intimpla cu multi copii de prin tarile arabe, si multe cazuri au fost chiar mediatizate... iar Sofie este probabil cea mai in masura sa dea aceste sfaturi, cunoaste foarte multe legate de protectia copilului si familiei in general, la nivel international.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 18 ani, 11 luni
Sarah Elisa: 12 ani, 5 luni

16.09.2004 6:31     citat 

Informatiile mi-au fost de un real folos drept pentru care va pup pe toate.
Legat de discutia derivata trebuie sa va spun ca intradevar locul femeii in lumea musulmana este cumva o pozitie greu de acceptat pentru multe din femeile din Europa (si nu numai). As vrea sa subliniez ca parese sa isi accepte cu seninatate destinul fara sa le deranjeze prea mult. Ma abtin sa comentez mai mult. In schimb UAE (slava Domnului) este o tara musulmana civilizata shi nu se face abuz de aceasta lege in care femeile nu au nici un cuvant de spus cand intervine o problema de tutela a copilului si nici infractiuni prea multe nu am auzit sa se intample din cauza legilor foarte drastice.
Va salut inca odata in final shi "Sa auzim de bine!" :wink:

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: