· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Educatie > Cu si despre stangaci - 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Cu si despre stangaci - 2     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

17.12.2011 8:38     citat 

Si stilou? Creionul ala de la Stabilo, la care iti daduse adelia link (daca mai e, ca era doar unul la alea cu transportul gratuit)? Ascutitori?
Nu ai fi singura, pentru ca sailor_moon vrea ceva de la Weleda si vrea si adelia unele-altele, asa ca transportul catre Romania s-ar imparti in 3 ...

Transportul in Romania costa 10,60 daca ramane cu totul sub 2 kg, altfel pana la 5 kg ar costa 15 euro (/3 daca vor fi 3 care vor ceva).

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani, 3 luni
Denis Costin: 8 ani, 8 luni

19.12.2011 7:54     citat 

Din pacate a decedat motorul la masina si sunt nevoita sa aman aceste cumparaturi. Imi cer scuze ca va incurc. plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

19.12.2011 9:11     citat 

ok.

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 15 ani, 7 luni
Ilinca: 12 ani, 3 luni

27.09.2012 1:10     citat 

buna
aveti idee unde in RO gasesc Grip-uri pt creioane confuz eu am cautat prin marile centre comerciale si nu am gasit ochi peste cap
multumesc zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

27.09.2012 3:55     citat 

Nu stiu, eu nu am gasit in .ro

Pe net am gasit la un singur magazin, care accepta comenzi de minim 130 ron trist

Pare a fi importator , eventual sa le scrii si sa-i intrebi daca nu stiu ei vreo papetarie - client de la tine din zona care sa le fi comandat produsele?

http://www.viamond.ro/papetarie/1046131...scris.html

sus

Denunta
adelia

Copii

27.09.2012 4:32     citat 

Scris de clasa a II-a, copil stangaci:

N-a facut absolut nici o tema de vacanta si se lupta inca cu caietul de tip II (cel de tip I avea liniatura verticala ajutatoare, asta de tip II are doar dungile orizontale).

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

27.09.2012 9:11     citat 

frumos. noi suntem la tip I, abia invatam sa nu intindem cerneala cu mana, sa tinem stiloul corect, etc...
Strambe si urate ca vai de ele sunt liniutele dar asta este.
Degeaba am lucrat cu ea de la 4 ani ca tot nu tine bine stiloul tot nu sta corect la masa.
Vedem cand incepem sa scriem litere. prostit

sus

Denunta
adelia

Copii

28.09.2012 7:57     citat 

Conteaza chiar si de la liniute pozitia; trebuie rabdare.

Ce fel de stilou are? Asta al Dianei nu scrie decat daca e intr-o anumita pozitie, cea corecta. Nici pomeneala sa poata scrie cu el cu mana carlig fiind. Respectiv Diana imi zicea ca unii copii au stilouri care lasa balta de cerneala, sa nu fie si aia...
Ce mai facea ea incorect... nu scria carlig, dar cu mana pe randul cu care scria. In primele zile a mai venit manjita pe degetul mic, insa i-am tot controlat acasa mana si in timp destul de scurt, s-a remediat. Am avut noroc si de invatator; desi e mai in varsta, stie despre pozitia de scris a stangacilor si a ajutat-o si verificat-o in clasa. I-a dat si metode sa o ajute unde sa fie marginea foii: iti pui palma pe funte, cu cotul sprijinit pe masa si cu fruntea-n palma. Marginea foii va fi langa cot. Asta n-o stiam, de la Diana via invatator am aflat-o.
La fel, invatatorul a stiut s-o puna in banca; la inceput a pus-o cu o colega de banca stangace sa nu se deranjeze la scris, iar cand a avut coleg dreptatci, Diana statea in stanga, tot asa, sa nu-si dea coate.

Si sincer, eu si acum ii mai verific pozitia la teme, cum isi tine caietul, mana...

Exemple de caiet de la inceputul clasei I: http://diatea.blogspot.ro/2011/09/teme.html

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

28.09.2012 8:10     citat 

stiloul e de stangaci teoretic ... nu scrie decat cand tii penita dreapta daca e inclinata usor se intrerupe. Se murdarea si ea pe deget, carlig nu mai tine mana dar nu sta dreapta. Momentan la asta lucrez cu ea la pozitiie chiar daca face liniile strambe da sa stea corect.
Mai caut un stilou bun totusi. Desi are grip ea incaleca 2 degete si in loc sa il tina cu 3 il tine cu 4.
O recomandare de stilou bun te rog ai? sarut

sus

Denunta
stelyana

Copii

28.09.2012 8:28     citat 

multumesc pt raspuns adelia zambet
apropo de stilou, eu i-am luat 1 de la Bic si 1 de la Herlitz

sus

Denunta
adelia

Copii

28.09.2012 8:32     citat 

Recomandare efectiva nu stiu... Pt Diana am luat un Schneider Base Kid, insa neavand altul, nu pot face comparatii. Oricum, si anul acesta merge cu el.

http://www.schneiderpen.de/en/products/...id-39.html

Christa mai daduse ceva marci de stilouri anterior.

Chiar pe asta il am eu, vad ca este si in Romania (dadusem sub 10 eur pe el):
http://www.mediatec.ro/birotica/articol...62939.html

Varianta putin mai veche e asta: http://www.expertbirotica.ro/Instrument...-3004.html . Christa cautase mai demult si cica ar diferi penitele fata de noul model.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

28.09.2012 9:09     citat 

Multumesc,
are fata acum unul din supermarket cica de stangaci - am dat vreo 12 lei pe pel dar penita lasa puncte la inceput si final de linie. parca nu e chiar buna.
unul de ambele maini cica - herlitz parca dar tot ieftin de 13-14 lei.
Cred ca ar trebui sa iau unul mai scump.
Se vede diferenta nu? Nu il strica repede? adica ei la inceput apasa prea mult si ma gandeam sa ii cumpar mai tarziu unu bun.

sus

Denunta
stelyana

Copii

28.09.2012 9:21     citat 

eu pe bic am dat vreo 13 lei iar pe herlitz 35 lei ... amandoua lasa puncte la inceput si sfarsit de liniute ochi peste cap

sus

Denunta
adelia

Copii

28.09.2012 9:28     citat 

In materie de scris, e foarte fain. Penita e stabila, nu s-a indoit. La liniutele dintr-a-intaia parca in partea de jos a liniutelor se ingrosa putin, din cauza ca statea mai mult cu stiloul pe foaie, insa la inceputul liniei deloc. La patratele nu se observa:

http://3.bp.blogspot.com/-gHjOGPcOt8M/T...8_0001.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-3Q64Ud1-gyA/T...7_0001.jpg

A distrus insa unul - si nu pot zice ca a fost vina stiloului: nici macar Dianei nu i-am bagat de vina - cam dupa 2 luni de scoala, chiar la scoala fiind: l-a scapat din mana, stiloul a aterizat chiar in penita si s-a infipt penita in parchet. A fost chiar ghinion. A trebuit schimbat. Pe celalalt l-a mai scapat, insa a cazut "normal", nu chiar ca un cutit lansat la tinta foarte fericit si nu i s-a mai intamplat nimic. Am cumparat insa penite in caz de accidente din acestea, dar nu a mai fost cazul...

Daca doriti, iau deseara un caiet de anul trecut mai de pe la mijlocul anului si scanez...

sus

Denunta
mihapadu

02.10.2012 8:23     citat 

Buna fetelor, si eu sunt mamica unui probabil stangaci rad de 5 ani si 10 luni.
As vrea sa-i achizitionez niste instrumente de scris, ca sa-l pregatesc pt scoala.... pe site-ul indicat mai jos am vazut ca sunt stilouri de scris speciale pt ei ....dar ma intreb, ce este special la aceste stilouri, de ce se numesc stilouri pt stangaci ?

mersi de info. Ma voi inspira din ideile voastre.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: