· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > cam la ce varsta bebeii nu se mai trezesc noaptea?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor cam la ce varsta bebeii nu se mai trezesc noaptea?     
mamicadebaietel

04.10.2010 3:42     citat 

deci din cate observ eu, daca sunt mamici cu bebei de 2 anisori care inca se mai trezesc noaptea...e clara treaba:)

sus

Denunta
fuxia

Copii
un baietel: 14 ani, 6 luni
o fetita: 12 ani, 6 luni

17.10.2010 8:14     citat 

----------
mamicadebaietel a scris:
pentru noaptea asta, pe langa laptele direct de la sursa, i-am pregatit si ceai de tei in biberon. sa vedem cum ne descurcam...ma gandesc ca uneori poate ii e doar sete,nu?
----------

eu cred ca e de acum rasfat. Vrea sa mai socializeze cu mama. Poate ar fi bine sa-ti iei inima in dinti si sa nu te mai duci la el o perioada. Se va dezvata de trezirile nocturne.

sus

Denunta
fuxia

Copii
un baietel: 14 ani, 6 luni
o fetita: 12 ani, 6 luni

17.10.2010 8:23     citat 

----------
furnicutza26 a scris:

am auzit si eu destule prietene binevoitoare care mi-au zis 'e imposibil sa te descurci cu 2 copii fara ajutor*.
bon, si ce propui?
----------

eu am 2 copii mici si niciun ajutor si e greeeeeeeeeu de tot,dar nu imposbil. Si culmea, exista totusi si zile perfecte,in care nimeni nu urla si nimeni nu se trezeste nopatea...asa ca pot sa ma odihnesc si eu.

sus

Denunta
mamicadebaietel

22.10.2010 7:37     citat 

Asa cred si eu, Fuxia, ca e un rasfat de acum. Am observat asta in ultima vreme, cand dupa biberonul de la ora 22.00-23.00, la urmatoarele treziri sunt de ajuns cateva inghitituri de laptic sau daca ii pun in gurita inapoi suzeta pe care doar ce si-a dat seama ca e pe undeva prin patut. Sa stii ca asa am facut de vreo 3 nopti...Cand incepe trezirea si implicit maraiala de pui somnoros pe la ora 5, nu ma mai duc la el, si adoarme la loc, urmatoarea ora de facut ochii mari fiind 7.30-08.00. Si uite-asa...parca nu imi mai simt nici eu capul asa de ametit pe timpul zilei...sa vad...poate il pacalesc asa si cu trezirea de la ora 02.00-03.00 :)
pupici...si...crestere usoara!

sus

Denunta
anamaria01

23.10.2010 5:45     citat 

----------
mamicadebaietel a scris:
poate il pacalesc asa
----------

oare chiar trebuie pacalit? confuz

sus

Denunta
mamicadebaietel

23.10.2010 6:44     citat 

Dupa parerea mea, din moment ce isi intrerupe somnul doar pentru un moft, nici odihna lui nu este tocmai buna. Dar se pare ca, pentru ca face maine 11 luni (presupun ca din cauza asta), azi-noapte mi-a facut placuta surpriza sa imi doarma fara sa se trezeasca deloc, de la ora 20.00 pana la 04.45, a papat si apoi s-a trezit la 07.30. Binenteles ca m-am trezit la un moment dat in noapte si am simtit ca ar fi trebuit sa dea un semn pana la ora aia, asa ca m-am dus la el in camera sa vad daca e bine, caci mi se parea ciudat atata somn fara intrerupere :) Dormea mititelul de el, ca nici nu m-a simtit cand am intrat in camera. Sa speram ca asta este inceputul revenirii la odihna de noapte de anul trecut, dar de acum...in trei:)

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 13 ani
am nascut deja!

23.10.2010 9:56     citat 

K s-a trezit pana am intarcat-o la 1.5 ani de m-a capiat. apoi s-a nascut M, care si acum se trezeste noaptea. eu din ianuarie merg la servici unde am responsabilitati mari si multe. si nu am crapat...Eu nu le-am lasat niciodata sa urle, mi se pare sinistru....sa planga un copil noaptea e oribil, da sa planga ma-sa pana adoarme istovita de plans

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

23.10.2010 10:10     citat 

----------
nemora a scris:
Eu nu le-am lasat niciodata sa urle, mi se pare sinistru....sa planga un copil noaptea e oribil
----------

Cu asta sunt de acord, insa tot atat de sinistru si oribil mi se pare sa "incurajezi" alta mama ca vezi Doamne tu nu ai crapat, deci n-o sa crape nici ea. ochi peste cap

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 7 luni

23.10.2010 10:20     citat 

Eu as pune intrebarea "Cam la ce varsta bebeii nu mai plang noaptea?". Asta e de fapt problema la noi. In primele luni o tineam in patutul ei apoi incet s-a infiltrat la noi si acolo a ramas. Patul e maaaare asa ca nu ma plang. Ea se trezeste, mai nou isi serveste singura tzitzi si eu fericita dorm chiar uneori inaintea ei. Problema e ca plange. Ziua nu o vad plangand deloc. Rade mereu, se joaca, vorbeste pe limba ei, mai maraie daca nu-i convine ceva dar ii trece repede. Noaptea insa se foieste si plange. Ia tzitzi in gura, trage de doua ori, ii da drumul si incepe sa planga. Incearca sa adoarma dar nu poate si o ia de la capat. Uneori simt ca ma duce la epuizare pt ca foindu-se asa se loveste de tablia patului sau se pune pe diagonala si trebuie sa o repozitionez sau risca sa alunece din pat. Uneori, istovita de atata foiala -uneori face asta timp de 2 ore- aprind lumina sa o trezesc. Mi se pare ca se chinuie prea mult. Deschide ochii , incepe sa rada si imediat ii vine cheful de joaca dar nici vorba sa mai planga sau sa dea semne ca o doare ceva. Zau ca nu stiu ce are. Mai rau e ca am impresia ca sufera de ceva. Dar daca ar suferi nu ar plange si treaza fiind? V-ati confruntat cu aceasta situatie?

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 12 ani, 9 luni
Paul: 9 ani, 8 luni

24.10.2010 8:37     citat 

foarte fericit alexxya, pe mine m-ai socat draga mea, vrei sa spui ca nu toti copiii se trezesc plangand si maraind si se foiesc, si se cocoatza pe tine, pe pat, pe perete....? rad Noi numai asa ceva cunoastem zambet

andreea, noi ar trebui sa ne vedem iubita, mi-ar fi de mare ajutor. Nu de alta dar barbatul a inceput sa ma dispere cu " nu e normal sa se trezeasca de atatea ori". Neavand tangenta cu alti parinti are niste tampenii in cap, gen biberon cu ceai si sa-l lasam sa planga ca e rasfatat si santajist de imi vine sa-mi iau campii.... prostit Poate poti sa ii spui si lui cate notpi integrale ai dormit tu in ultimii ani...(nu ca nu m-as fi socat si eu cand ai zis mai demult, Vlad era super mic si ma intrebam cum e posibil? Nah ca te ajung din urma scot limba )
Cat de dulce "alt tziti" sarut sarut sarut zambet

mamica, mi-ar placea sa stiu cum ai gestiona tu un copil care nu maraie 3 minute si se culca ci urla la volum maxim din ora in ora, sute de notpi la rand... Cam cum l-ai pacali? zambet Taica-su zice sa il las sa urle dar el nu stie ca pustiul n-are limita. I-am testat-o eu de vreo cateva ori, timp in care imi repetam intr-una ca daca ma arunc pe geam nu mai are cine avea grija de el...si mi-a facut impresia ca ar putea urla timp de 2 saptamani neintrerupt . Deci? Ia zi, cum sa-l pacalesc? foarte fericit

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 17 ani, 4 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 12 ani, 6 luni

24.10.2010 9:09     citat 

Sincer dc cineva punea intrebarea asta acum 4 ani si un pik ziceam ca e rasfat si lasam sa planga si gata...e dar ete ca mi-a venit randul rad rad rad
Danutza mai mult de 2-3 min , hai 5 nu plangea si isi vedea de ale ei...a fost super, super cuminte in privinta asta, la ea in patut, fara sculari noaptea de la 3 luni...viata de lapte si miere foarte fericit
Si veni si Marius...pana la 4 luni sculari noaptea, laptic...fara urlete...de la 4 luni nu s-a mai sculat si pana la 5 luni am zis gata sunt iar in Rai scot limba ...dar m-am grabit...
De la 5 luni n-a mai vrut sa se dezlipeasca de mine si nu este alaptat...am incercat sa ai lipesc patul de al nostru si sa-l tin de manutze printre grati, a tinut 2 nopti si la revedere...am zis hai sa-l las sa planga , am rezistat 2 min ( nu stiu de ce dar la al doilea copil am fost mai mamoasa si f sensibila fata de el de cant am fost la primul ...si cand te gandesti ca eu nu vroiam baiat)...si am dat jos gratile de la pat si am lipit patutul de al nostru...am dormit asa vreo 3-4 nopti si ramanea la el pe teritoriu. Dupa a inceput sa vina ca rama si se punea pe mine sau pur si simplu intindea o mana sa ma pipaie si sa ma mangaie...pe 7 luni alta manie , se culca si deschidea asa un pik ochii si dc nu eram langa el se scula si urla, facea si la ta-su dc era la fel, apoi a inceput sa se resemneze si cu ta-su sau bunicul...se culca si cu ei mai nou...dar dc ma vede pe mine e jale ...ies din camera si le ia cam 5-10 min sa-l calmeze.
Se mai scoala si el si tipa, dar imediat pune capul si se culca, eu zic ca sunt dintii de vina ca nu face decat inainte sa iasa cate unul.
El este f mamos, ma mangaie, ma pupa, iubeste sa-l tin in brate , sa ne pupam, se pune pe spate , pe burta mea si incepe se alinta sng ca un pisoi, se uita fix in ochii mei, sincer mor de el...
Danutza n-a fost asa , era f bine mersi singura, ea cu jucariile ei...se culca singura, se juca singura, statea singura...Marius, va jur 2 min nu sta singur...dc il pui in tarc urla...nu suporta sa stea in spatiu ingradit, ta-su rade si zice ca e bn ca va fi om corect sa nu ajunga la puscarie rad rad rad
Oricum al doilea copil mi-a spulberat toate vb care le-am auzit...ca nasti mai usor, ca nu mai esti asa de speriata si sa-i faci pe plac sa nu planga, ca esti mai distanta, ca le stii pe toate, ca nu mai este emotia aia ca vine copilul...de unde atata, sincer va zic ca acum simt cu adev sens al cuvantului mama...adika un copil care chiar depinde de tine si nu te poti fofila, sa-l lasi la bunici si gata...
Am fost 3 zile la mare si am murit de dorul lui, e adev ca el n-a facut scandal dupa mine, dar eu da dupa el rad rad rad ...este cum mi-am dorit sa fie Danutza...pupacios, lipicios,mamos....Danutza s-a facut acum cand are 20 de kg si e tare minunat sa se catzere in carca ta sau sa-ti sara pe burta in pat...dar e asa frumos cand se "bat" pe mine jenat
Am deviat prostit ...ideea este ca fiecare copil e unic, unii sunt mai adaptabili si renunta repede, alti nu vor si gata trag cu ochiul

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 12 ani, 9 luni
Paul: 9 ani, 8 luni

25.10.2010 8:25     citat 

asa e si feciorul meu, Abramburica, precum il descrii tu pe al tau. Am auzit mamici cu fete si baieti care supneau ca fetele au fost independente si baietii super atasati... Nu stiu cat e de adevarat dar al meu e un scai cu ochi rad sarut

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
15 ani, 6 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
13 ani, 8 luni

25.10.2010 8:38     citat 

Rox sotul meu este total in asentimentul sotului tau...EU sunt de vina si cu asta-basta. Si ...DA...trebuie sa ne intalnim...chiar trebuie...
Eu, in schimb , m-am obisnuit cu situatia si ii(sot,mama, soacra) resping de cate ori imi sar in cap ca trebuie sa-l intarc ,asta ar fi motivul pt care se scoala copilu noaptea.....
Soacra s-a oferit sa-mi cumpere chiar si albastru de metil.....i-am spus ca nu vreau sa sperii copilu.... ochi peste cap

sus

Denunta
mihiab

Copii

25.10.2010 8:51     citat 

e-alice rad ma distrez citindu-ti postarile jenat dar tare asi vrea sa te incurajez si sa-ti spun ce ,,fain ,,o sa te simti peste catva ani cand va pleca de langa tine in viteza fluturand manuta intr-un paaa! paaa! grabit si tu ramai prostita in urma nevenindu-ti a crede ........cum a plecat fara sa ma stranga in brate !!!???

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

25.10.2010 8:53     citat 

----------
andreea29 a scris:
Rox sotul meu este total in asentimentul sotului tau...
----------

Tre' sa dai un miel, ca presupun ca vorbeai cu e-alice, nu m-am uitat in urma de tot daca a scris vreodata rox la subiectul asta. zambet

----------
e-alice a scris:
Am auzit mamici cu fete si baieti care supneau ca fetele au fost independente si baietii super atasati... Nu stiu cat e de adevarat dar al meu e un scai cu ochi rad sarut
----------

Baiat n-am, dar asta iti spun cu mana pe inima ca nu e asa. prostit Adica da, are perioade cand imi spune (cand e la cineva sa se joace) "da' pleaca odata", insa si de multe ori .... scai e putin spus!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: