· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cat lapte praf mananca(mancau) bebelusii vostri la 8 luni ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Cat lapte praf mananca(mancau) bebelusii vostri la 8 luni ?     
Manucrissa

Copii
Nathan: 8 ani, 10 luni
Jacob: 8 ani, 10 luni

17.01.2011 1:48     citat 

Fetele eu stiam ca pana la un an un bebe trebuie sa bea aceeasi cantitate de lapte ca pana sa inceapa dive ba chiar sa creasca un pic. Nu aruncati cu rosii va rog dar asa scrie pe lista de dive ce am primit-o de la pediatra si asa mi-a zis si pediatra. Dar vad ca voi nu le dati mai mult de 2 mese de lapte pe la 8 luni.
Nu va judec sau ceva dar ma intrebam de ce le diminuati atat de mult cantitatea de lapte daca este recomandat atat de mult pana la un an?

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 6 luni

17.01.2011 2:31     citat 

Nu creste si nu diminueaza nimeni cantitatea de lapte . rad
Care-i vina mea ca la o luna copilul am cumparat deja biberoane mari? Sau ca la 7 luni (sau 8-9... nu mai stiu) cautam cele mai mari biberoane care exista (350 ml) fiindca omuletul avea chef seara sa bea 10 masuri? Sau ca a avut o perioada de curand cand n-avea el dispozitie sa bea mai mult de 150 ml in 24 de ore?

Chiar crezi ca exista cineva atat de nebun care sa dea unui copil atat de mic lapte cu portia? Copilul mananca, asa cum am mai spus, cat are nevoie sau chef. Exista oare copii pe lumea asta care sa stea la indopat? Al meu daca nu vrea pot sa ma asez si in cap, ca tot nu reusesc. In regula, poate fi pacalit cu maxim 5 linguri dar nu mai mult. Iar "pacaleala" e pentru situatiile cand in mancare ascund ceva tratament sau nu e mancat de foarte multe ceasuri.

Oricum... ce zici tu? Aceeasi cantitate de lapte ca inainte de diversificare? rad Nici tu n-ai fi in stare sa mananci vreo 2-3 mese (semi)solide si sa mai bei un kil de lapte (atata formula manca Ayan in 24 de ore la 5 luni, chiar mai mult de 1 l uneori).

Citeste primul meu post la subiectul asta, unde ziceam de faptul ca manca atunci mai putin decat la 4 luni.

in orice caz, lucruri extraordinare mai spun pediatrii astia despre cat trebuie sa manance copiii nostri. Imi aduc aminte prima vizita la un pediatru renumit si apreciat pe-aici. Ma intreaba cate mese are. Zic eu ca 7. Vaaaaaiiii, zice el, trebuie sa manance 8. Pai nu vrea 8, tipa de foame de fix 7 ori pe zi, zic eu.
Dar cat mananca? intreaba el. Atat, zic (cat o fi fost... 5 masuri cred, avea vreo luna si ceva parca). El: Aaa, dar nu-i bine asa... e prea mult, faceti-i program! La 3 ore e musai sa manance, nu la fara 5 si nici la si 5 surprins surprins
Asa, intreb eu nedumerita, si cum se presupune ca ar trebui sa fac program de masa unui copil atat de mic?
Doamna, vine el cu raspunsul prompt, pai dumneavoastra il educati pe el sau el pe dumneavoastra? socat
Asadar, am replicat si eu tot prompt: Stiti ce propun eu? Il las la dumneavoastra si mi-l aduceti cand e gata educat. rad
Cica apoi sa-l cantareasca. Il cantareste, e de-a dreptul in delir de incantare, si remarca: lasati-l sa manance cum vrea, ca ia bine in greutate. rad surprins
Pe cuvant ca n-am mai pus o intrebare legata de alimentatie cand am mers la doctor. Iar cand m-a mai intrebat despre cum si ce mananca, am raspuns: cum, ce si cat vreti dvs, domnul doctor. zambet

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 8 ani, 10 luni
Jacob: 8 ani, 10 luni

17.01.2011 9:49     citat 

----------
D3lia a scris:

Asadar, am replicat si eu tot prompt: Stiti ce propun eu? Il las la dumneavoastra si mi-l aduceti cand e gata educat. rad
----------

rad Tare faza rad foarte fericit

Pai eu stiu ca daca nu vor sa manance nu mananca...Dar tocmai de aia cica se da laptele inainte de dive...si apoi masa solida ca sa fii sigura ca nu ii trece pofta de lapte. E bine sa ii dai lapte pana la un an tot asa de mult pentru ca pana la un an are nevoie de mult fier care se gaseste in lapte. Se gaseste si in alimentele din mesele solide dar nu e atat de mult pe cat are bebe nevoie.

Dar sa stii ca ai mei si-au facut singuri program si ffff rar trec orele de mesa si nu plang dupa lapte. Si papa 200ml la 4-5 ore si acum incet incet le bag si cereale si legume. Iar cantitatea de lapte mi se pare ca, creste...adica dupa ce termina laptele tot ar mai papa...deci le mai pun...poate pentru ca ai mei sunt inca mici si abia am inceput dive..nush...o sa vedem dupa ce mai cresc foarte fericit .

sus

Denunta
Adina0885

Copii
Ianis: 9 ani

17.01.2011 10:58     citat 

Noua ne-a mers foarte bine cu borcanasele, bb este sanantos si grasunel, si eu le recomand cu mare incredere cel putin pe cele care le-am folosit eu de la HiPP. foarte fericit

sus

Denunta
puimihai

17.01.2011 1:13     citat 

subiectul e despre lapte la 8 luni, deci voi incepe cu asta: laptele (asa cum zicea si D3lia "cat are nevoie sau chef" ) il cere bebele...nu poti sa-i "tai "portia fiindca asa scrie in carte, e aberant! cata vreme el cere ar fi ilogic sa-l refuzi , asta nici nu inseamna pe de alta parte ca daca mananca bine mancare solida si mai reduce singur din portia de lapte ar trebui sa-l fortezi...concluzie personala: copilul isi ajusteaza singur nevoia de lapte in combinatie cu mancarea, nu trebuie fortat in nicio directie.

partea cu mancarea la borcanase....cred(sunt convinsa) ca discutia asta a mai avut loc si nu vreau sa polemizam fara rost, doar ca impresie (personala desigur) e mai sanatos sa-i fierbi un cartof si-un morcov lui bebe -in lipsa de alta inspiratie- decat un piure facut din ??? acum cate luni?? si tinut in ce conditii??....

sus

Denunta
Adina0885

Copii

17.01.2011 3:11     citat 

Nu te contrazic, dar nici legumele din ziua de azi care se gasesc pe piata numai sunt cum erau cand aveam noi varsta bb nostrii. Iar conditiile si din ce sunt facute borcanasele, parerea mea ar fi sa ne documentam mai bine, pt. ca acestea sa apara pe piata au cel putin 250 de teste facute de cei in domeniul, si ca sa castigi sigla bio sau eco trebuie sa indeplinesti anumite conditii...Despre laptic, nu a zis nimeni ca ii reduce mesele, ci din contra eu am raspuns la laptele Nan de care sunt nemultumite si alte mamici.
Bafta!! zambet

sus

Denunta
puimihai

17.01.2011 3:25     citat 

sincer, nu am vrut sa nu fac din tantar -armasar, dar zau ca nu ma pot abtine: adica, daca are 250 de teste e mai bio morcovul ?!? sau ei proceseaza alti morcovi, nu pe cei din care cumpar eu la piatza. socat ideea era ca tot mancare la borcan e...pentru mine "documentarea" a fost pe teren, mai exact intr-un market unde o mama a scapat din greseala un borcan pe ciment...nu vreau sa-mi amintesc ce miros s-a imprastiat si ce culoare grozava avea continutul.
sunt de acord, au sigla BIO, sunt fara e-uri, sigilate cu vacuum .... poate sunt eu demodata, asta e...

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 2 luni
Zuza: 9 ani, 9 luni

17.01.2011 3:39     citat 

Sigla BIO se obtine daca producatorul indeplineste anumite criterii- nu este vb de procesare doar ci de tot ciclul in special de productie- ma refer la sol, seminte, cresterea plantelor etc.
Morcovul luat din piata nu stiu cat este de bio- ca nici taranii nu prea sunt 100% ce da mama natura ca mai ajuta pe ici pe colo cu un ingrasamant chimic( producatorul BIO trebuie sa depuna dovezi ca solul cultivat in ultimii 5 ani nu a vazut ingrasamant chimic- de exemplu), cu o solutie pt mana etc. etc.

Scuze de off.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 7 luni

17.01.2011 3:45     citat 

----------
Adina0885 a scris:
Nu te contrazic, dar nici legumele din ziua de azi care se gasesc pe piata numai sunt cum erau cand aveam noi varsta bb nostrii. Iar conditiile si din ce sunt facute borcanasele, parerea mea ar fi sa ne documentam mai bine, pt. ca acestea sa apara pe piata au cel putin 250 de teste facute de cei in domeniul, si ca sa castigi sigla bio sau eco trebuie sa indeplinesti anumite conditii...Despre laptic, nu a zis nimeni ca ii reduce mesele, ci din contra eu am raspuns la laptele Nan de care sunt nemultumite si alte mamici.
Bafta!! zambet
----------

eu iti inteleg inversunarea legata de borcanele, mai ales ca pe la alt subiect faci reclama mascata cool

sus

Denunta
Adina0885

Copii

17.01.2011 3:56     citat 

Ti se pare draga mea, inversunare din partea mea n-ai sa vezi! Dar pe forum se discuta de diverse subiecte, nu neaparat de ceva anume!!! Fiecare cu parerea lui si cu cultura lui. trag cu ochiul

sus

Denunta
Adina0885

Copii

17.01.2011 4:01     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Sigla BIO se obtine daca producatorul indeplineste anumite criterii- nu este vb de procesare doar ci de tot ciclul in special de productie- ma refer la sol, seminte, cresterea plantelor etc.
Morcovul luat din piata nu stiu cat este de bio- ca nici taranii nu prea sunt 100% ce da mama natura ca mai ajuta pe ici pe colo cu un ingrasamant chimic( producatorul BIO trebuie sa depuna dovezi ca solul cultivat in ultimii 5 ani nu a vazut ingrasamant chimic- de exemplu), cu o solutie pt mana etc. etc.

Scuze de off.
----------

ICEMOON, se pare ca degeaba incercam noi sa dam explicatii despre ce inseamna BIO pentru ca se pare ca nu sunt atat de documentati pe cat vor sa para!
Multumesc pentru exemplul tau, care este foarte bine explicat si sper ca pe intelesul tuturor.
trag cu ochiul

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 7 luni

17.01.2011 4:01     citat 

----------
Adina0885 a scris:
Ti se pare draga mea, inversunare din partea mea n-ai sa vezi! Dar pe forum se discuta de diverse subiecte, nu neaparat de ceva anume!!! Fiecare cu parerea lui si cu cultura lui. trag cu ochiul
----------

atunci asta ce e?

sus

Denunta
puimihai

17.01.2011 4:09     citat 

----------
Adina0885 a scris:
----------

cultura de morcovi bio.... gata ca degenereaza si fara rost. Esti libera sa-ti hranesti copilul cu ce alimente vrei, parerea trebuie insa doar sa o exprimam nu sa o bagam cu forta pe gatul incultilor cool

sus

Denunta
Adina0885

Copii

17.01.2011 4:10     citat 

----------
AdrianaSimion a scris:
----------
Adina0885 a scris:
----------

atunci asta ce e?
----------

Mi se pare ca am comentat eu gresit la vreun comment de-al tau???? confuz

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 10 luni

17.01.2011 7:11     citat 

----------
AdrianaSimion a scris:
eu iti inteleg inversunarea legata de borcanele, mai ales ca pe la alt subiect faci reclama mascata cool
----------

Aia e prea fatisa ca sa fie mascata. foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: