· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cat lapte praf mananca(mancau) bebelusii vostri la 8 luni ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Cat lapte praf mananca(mancau) bebelusii vostri la 8 luni ?     
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

17.01.2011 7:15     citat 

----------
Christa a scris:
----------
AdrianaSimion a scris:
eu iti inteleg inversunarea legata de borcanele, mai ales ca pe la alt subiect faci reclama mascata cool
----------

Aia e prea fatisa ca sa fie mascata. foarte fericit
----------

am vrut sa fiu blanda foarte fericit
oricum, am primit si mesaj privat, la care raspund aici: nu am nimic cu doamna care face reclama la site-ul de unde sa cumparam borcanele, numai ca reclama in cadrul forumului e interzisa si admin da avertisment pentru asta. socat

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

18.01.2011 2:29     citat 

----------
citat:
Adina0885
Un lucuru care mi se pare destul de bun, este ca borcanasele sunt pe varsta si contin cantitatea exacta cat poate sa pape el (in functie de cate luni are). O sa trecem peste cateva zile la cele care au un gramaj mai mare si bucatelele de carnita care o sa-i dezvolte masticatia.
----------

eu am o intrebare pt. tine dat fiind faptul ca inca nu mi-am revenit dupa ce-am citit. Un borcan e mai destept decat tine???
Inca imi dau palme. Sa-i dezvolte masticatia.....slava Domnului ca exista asa ceva altfel ramanea copilul cu falcile-nclestate.

sus

Denunta
puimihai

18.01.2011 3:10     citat 

----------
e-alice a scris:
----------
citat:
Adina0885
Un lucuru care mi se pare destul de bun, este ca borcanasele sunt pe varsta si contin cantitatea exacta cat poate sa pape el (in functie de cate luni are). O sa trecem peste cateva zile la cele care au un gramaj mai mare si bucatelele de carnita care o sa-i dezvolte masticatia.
----------

eu am o intrebare pt. tine dat fiind faptul ca inca nu mi-am revenit dupa ce-am citit. Un borcan e mai destept decat tine???
Inca imi dau palme. Sa-i dezvolte masticatia.....slava Domnului ca exista asa ceva altfel ramanea copilul cu falcile-nclestate.
----------

rad rad rad
deci vezi, ai grija, ca acus te trece si pe tine la "inculte" si-apoi trece voiasa mai departe foarte fericit

sus

Denunta
duke_meadows

18.01.2011 3:29     citat 

----------
Adina0885 a scris:
din ce sunt facute borcanasele, parerea mea ar fi sa ne documentam mai bine, pt. ca acestea sa apara pe piata au cel putin 250 de teste facute de cei in domeniul,
----------

fix 250 de teste sau la unele merge si sub?
ochi peste cap
poti sa-mi dai ceva lectura in legatura cu borcanasele sau vorbesti din auzite?

sus

Denunta
e-alice

Copii

18.01.2011 3:44     citat 

----------
citat:
puimihai
--------
e-alice a scris:
----------
citat:
Adina0885
----------

----------

deci vezi, ai grija, ca acus te trece si pe tine la "inculte" si-apoi trece voiasa mai departe
----------

o sa incerc sa nu ma zvarcolesc in pat la noapte din cauza asta...
unde mai pui ca mi-a iesit o ciorba buna.... prostit rad

sus

Denunta
puimihai

18.01.2011 4:17     citat 

----------
e-alice a scris:
----------
citat:
puimihai
--------
e-alice a scris:
----------
citat:
Adina0885
----------

----------

deci vezi, ai grija, ca acus te trece si pe tine la "inculte" si-apoi trece voiasa mai departe
----------

o sa incerc sa nu ma zvarcolesc in pat la noapte din cauza asta...
unde mai pui ca mi-a iesit o ciorba buna.... prostit rad
----------

zi cinstit ca ai varsat vre-o doua borcanele in oala si acu' te dai gospodina foarte fericit rad

sus

Denunta
e-alice

Copii

18.01.2011 4:19     citat 

rad rad rad m-ai prins.. scot limba

sus

Denunta
Adina0885

Copii
Ianis: 9 ani, 5 luni

18.01.2011 6:24     citat 

----------
duke_meadows a scris:
----------
Adina0885 a scris:
din ce sunt facute borcanasele, parerea mea ar fi sa ne documentam mai bine, pt. ca acestea sa apara pe piata au cel putin 250 de teste facute de cei in domeniul,
----------

fix 250 de teste sau la unele merge si sub?
ochi peste cap
poti sa-mi dai ceva lectura in legatura cu borcanasele sau vorbesti din auzite?
----------

duke_meadows, asa cum a comentat si ICEMON in paginile trecute "Sigla BIO se obtine daca producatorul indeplineste anumite criterii- nu este vb de procesare doar ci de tot ciclul in special de productie- ma refer la sol, seminte, cresterea plantelor etc.
Morcovul luat din piata nu stiu cat este de bio- ca nici taranii nu prea sunt 100% ce da mama natura ca mai ajuta pe ici pe colo cu un ingrasamant chimic( producatorul BIO trebuie sa depuna dovezi ca solul cultivat in ultimii 5 ani nu a vazut ingrasamant chimic- de exemplu), cu o solutie pt mana etc. etc."

Multumesc pentru celelalte rautati din partea celorlalti!

sus

Denunta
puimihai

18.01.2011 6:31     citat 

nu eram rele, doar inculte cum ai binevoit sa ne etichetezi socat

sus

Denunta
duke_meadows

18.01.2011 6:55     citat 

----------
Adina0885 a scris:

duke_meadows, asa cum a comentat si ICEMON in paginile trecute "[...]
Multumesc pentru celelalte rautati din partea celorlalti!
----------

adina io ti intrebai de ce ai scris matali ca de aia ti-am dat quote tie si nu lui icemoon.
ca ai zis de 250 de teste si ma gandesc ca ai cetit/documentat pe undeva. ochi peste cap

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 11 luni

18.01.2011 7:25     citat 

----------
Manucrissa a scris:
Dar tocmai de aia cica se da laptele inainte de dive...si apoi masa solida ca sa fii sigura ca nu ii trece pofta de lapte.
----------

Si aia care cica propun cred ca e in regula ca sa manance lapte si apoi imediat sa vina piureul de fructe in care am strecurat, pe langa altele, o caisa si o para? Sau pepene? Sau pruna?

Eu nu vreau sa intru in amanunte care sa devolte polemici despre cum trebuie "condusa" diversificarea. Insa, din punctul meu de vedere, anumite mese chiar trebuie inlocuite.

Despre "borcanase" n-am pofta sa discut. Mi-am expus opinia.

In orice caz, e-alice, sa-ti fie rusine cu ciorba aia! Pui continutul borcanelor acolo si te lauzi ca esti bucatareasa buna? Te mai si intrebi de ce plange copilul... nu stii ca trebuie sa-i dai borcanele de la Hipp si Nativa de la Nestle?scot limba rad

sus

Denunta
puimihai

19.01.2011 8:16     citat 

----------
D3lia a scris:
----------
Manucrissa a scris:
Dar tocmai de aia cica se da laptele inainte de dive...si apoi masa solida ca sa fii sigura ca nu ii trece pofta de lapte.
----------

Si aia care cica propun cred ca e in regula ca sa manance lapte si apoi imediat sa vina piureul de fructe in care am strecurat, pe langa altele, o caisa si o para? Sau pepene? Sau pruna?

Eu nu vreau sa intru in amanunte care sa devolte polemici despre cum trebuie "condusa" diversificarea. Insa, din punctul meu de vedere, anumite mese chiar trebuie inlocuite.

Despre "borcanase" n-am pofta sa discut. Mi-am expus opinia.

In orice caz, e-alice, sa-ti fie rusine cu ciorba aia! Pui continutul borcanelor acolo si te lauzi ca esti bucatareasa buna? Te mai si intrebi de ce plange copilul... nu stii ca trebuie sa-i dai borcanele de la Hipp si Nativa de la Nestle?scot limba rad

----------

deci abia acum am inteles, de fapt borcanele sa dau la copii, nu continutul prostit foarte fericit rad

sus

Denunta
e-alice

Copii

19.01.2011 8:24     citat 

----------
citat:
D3lia
In orice caz, e-alice, sa-ti fie rusine cu ciorba aia! Pui continutul borcanelor acolo si te lauzi ca esti bucatareasa buna? Te mai si intrebi de ce plange copilul... nu stii ca trebuie sa-i dai borcanele de la Hipp si Nativa de la Nestle?
----------

----------
citat:
puimihai
deci abia acum am inteles, de fapt borcanele sa dau la copii, nu continutul
----------

rad rad plangea saracul de la cioburi... nervos

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

19.01.2011 3:52     citat 

----------
D3lia a scris:
----------
Manucrissa a scris:
----------

[color=darkblue]Si aia care cica propun cred ca e in regula ca sa manance lapte si apoi imediat sa vina piureul de fructe in care am strecurat, pe langa altele, o caisa si o para? Sau pepene? Sau pruna?

----------

Nici eu nu am chef de polemici pentru ca oricum diversificarea o face fiecare cum vrea si cum se informeaza. Dar ca sa iti raspund la intrebare : ''cica'' se da laptele si apoi dupa vreo jumatate de ora sau mai mult (ramane la aprecierea ta) ii dai piureul de fructe cu ce vrei tu sa strecori in el , si asa nu risti sa ai surprize zambet .

Oricum ziceti ce vreti pana la un an chiar nu este necesar sa ii fie inlocuite mesele cu solide. Ci masa principala trebuie sa ramana laptele iar celelalte sa fie gustari.

sus

Denunta
puimihai

19.01.2011 4:03     citat 

----------
Manucrissa a scris:

Oricum ziceti ce vreti pana la un an chiar nu este necesar sa ii fie inlocuite mesele cu solide. Ci masa principala trebuie sa ramana laptele iar celelalte sa fie gustari.
----------

pe bune? de unde stii asa ceva? si ce se intampla cu nevoia de vitamine, fier, etc etc fara de care cresterea fizica si dezvoltarea psihica nu au loc corect?!
te sustin in afirmatia " fiecare hotaraste pt copilul sau, cand si cum si ce" dar ca nu este nevoie pana la un an prostit tu esti convinsa de ce spui?!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: