· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cat papa bebelusul vostru la 5 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cat papa bebelusul vostru la 5 luni?     
Alundra

Copii
Alexis Ioan: 9 ani, 7 luni

22.09.2010 11:48   cat papa bebelusul vostru la 5 luni?  citat 

Buna,sunt noua pe acest site si as dori sa aflu cat papa bebelusul vostru.
Alexis a implinit 5 luni si am inceput diversificarea la 4 luni jumatate.San nu a vrut decat 1 luna si cu chinuri.
Acum la 5 luni mananca asa- la 9 dimineata - 150 ml lapte deuxieme age (suntem in Franta) dupa care somnic 1h, la 12- 150-180 ml lapte+130 gr legume (piure morcov,cartof,spanac,dovleac,fasole verde-nefiind combinate)+70 gr piure fructe(banana,mar,piersica,para-nefiind combinate) dupa aceea somnic 1h-1h 30 min, la 16h- 150 ml lapte +70 gr fruct si la 20h - 180 ml lapte+130 gr legume+70 gr fructe.Dupa aceea somnic pana dimineata.
Acum are 68 cm si 8,700 kg.Al vostru cat mananca,este mult,putin?

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 10 ani

22.09.2010 7:56     citat 

Caut in agenda si revin cu raspunsul pe care il doresti.
Deocamdata nu ma pot abtine sa nu fac o remarca: Wow! Dar mult mai mananca puiul tau! surprins prostit
Al meun n-a mancat niciodata atat. Poate doar ceva mai mult de jumatate din cat mananca al tau. zambet

Nu pot sa nu remarc si faptul ca nu ai inceput diversificarea de nici o luna si mananca mult prea multe alimente. Din punctul meu de vedere, exagerat de multe. N-am sa-ti tin teoria cu momentul inceperii diversificarii... desi pe-aici sigur se vor gasi persoane care s-o faca macar in gand. Ai inceput... asta e... sfatul meu e ca totusi sa renunti la unele alimente deocamdata.
Spui ca nu i le dai combinate. Eu am preferat sa i le combin, asta dupa ce le-am "testat" pe fiecare. Adica un piure ar trebui sa aiba minim 3 legume sau fructe.

sus

Denunta
Alundra

Copii

22.09.2010 10:38     citat 

O sa le combin si eu.Mai intai am vrut sa-i dau din fiecare leguma pentru a le'' testa''.Dupa aceea le voi combina.Si mie mi se pare cam mult dar este un mancacios si nu se satura.Cred ca o sa mai diminuez din portii.Voi la cat ati inceput diversificarea?
Multumesc pentru sfaturi!

sus

Denunta
D3lia

Copii

23.09.2010 9:26     citat 

Am revenit. Ayan la 5 luni manca asa: 5 x 150-240 ml apa (cu 5-8 masuri formula).
Mai manca intre 2 si 10 lingurite de legume sau fruct, intre mese, in functie de cat de nou era alimentul respectiv.

Am inceput destul de devreme diversificarea, ingrozita de o otita care nu-l lasa sa suga si care mi-a dat peste cap toate principiile de diversificare. In schimb, fasole verde (ca tot ziceai de ea) n-a gustat pana pe la 8 luni. N-am introdus mai mult de 2 alimente noi pe saptamana, am luat-o usor. Si acum sunt o gramada de alimente pe care nu le mananca. Si vorbesc de cele permise dupa 8-9 luni.

Si sa stii ca nu mi se pare ok sa manance atat lapte cat si anumite alimente la aceeasi masa. Cum ar fi sa-i dai lapte si imediat para sau pepene?
Stiu ca prin alte parti nu se recomanda inlocuirea meselor de lapte pana pe la un an. Dar presupun ca alimentele solide trebuie date intre mesele de lapte, nu imediat inainte sau dupa.
Eu am inlocuit mesele de lapte cu mancare la lingurita atunci cand copilul a ajuns sa fie intr-adevar interesat de hrana solida si cand manca suficient din aceasta (150-200g), cat sa ramana satul pana la masa urmatoare.

Eu n-am zis sa-i reduci cantitatea de hrana, ci numarul alimentelor ingerate. Daca al tau are 5 luni si ai inceput diversificarea de vreo 2 saptamani... iti spun inca o data ca mananca exagerat de multe chestii. Al meu n-a reusit in 2 saptamani decat sa inteleaga la ce foloseste lingurita. zambet

sus

Denunta
Alundra

Copii

23.09.2010 12:43     citat 

A acceptat imediat lingurita de parca s-ar fi nascut cu ea...este o lingurita speciala din plastic foarte moale adaptata varstei lui care sa nu-i irite gingiile. Nu voi sari peste masa de laptic.Intra-adevar trebuia sa o iau mai usor cu legumele, adica sa las sa treaca mai mult timp intre ele dar pana acum nu a facut figuri la nici una dintre ele.Ii dau legume din borcanase specifice varstei lui printre care si fasolea verde.Niciodata nu l-am obligat sa manance mai mult din contra el ar mai manca dar ma opresc totusi...
Dupa laptic il las 30 min si dupa aceea vin cu legumele si fructele.
Vreau totusi sa pastrez o distanta de 3-4 ore intre mese...
Mersi mult de tot si mai astept si celelalte mamici cu pareri.
O zi buna!

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 9 luni
Josefine: 14 ani, 9 luni
Lucas: 8 ani, 7 luni

23.09.2010 1:27     citat 

Alundra, din ce stiu eu si ce informatii se gasesc pe net nu e bine sa combini legumele cu fructele , pentru ca fiecare are nevoie de alte enzime pentru a fi digerate iar daca se consuma impreuna se vor anula una pe alta.
E necesar de cel putin 30 minute intre ele.

sus

Denunta
Alundra

Copii

23.09.2010 2:10     citat 

Da,ai dreptate! Trebuie facuta o pauza intre ele de cel putin 30 min.

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani
Mara Sofia: 10 ani, 4 luni

23.09.2010 5:15     citat 

----------
Alundra a scris:
A acceptat imediat lingurita de parca s-ar fi nascut cu ea...este o lingurita speciala din plastic foarte moale adaptata varstei lui care sa nu-i irite gingiile. Nu voi sari peste masa de laptic.Intra-adevar trebuia sa o iau mai usor cu legumele, adica sa las sa treaca mai mult timp intre ele dar pana acum nu a facut figuri la nici una dintre ele.Ii dau legume din borcanase specifice varstei lui printre care si fasolea verde.Niciodata nu l-am obligat sa manance mai mult din contra el ar mai manca dar ma opresc totusi...
Dupa laptic il las 30 min si dupa aceea vin cu legumele si fructele.
Vreau totusi sa pastrez o distanta de 3-4 ore intre mese...
Mersi mult de tot si mai astept si celelalte mamici cu pareri.
O zi buna!
----------

atentie la borcanase. de asta a si acceptt totul atat de repede. sunt special gandite sa le placa )desi sunt exceptii) si sa dea o anumita dependenta.

sus

Denunta
D3lia

Copii

23.09.2010 5:40     citat 

Cand am spus de combinatii m-am referit la combinatii de legume sau combinatii de fructe.
Am dat ca exemplu fasolea pastai dar putea fi orice altceva. Desi fasolea verde este permisa (desi mie nu-mi place ideea) de la 4 luni, noi n-am ajuns la ea decat la 8. Spanac n-a mancat niciodata.
Ideea era sa intelegi ca daca pe borcanase scrie ca respectivul continut poate fi mancat de sugarii de peste 4 luni, asta nu inseamna ca de la 4 la 6 luni (atunci cand incepe urmatoarea etapa) trebuie sa manance toate acele alimente.
In alta ordine de idei, mi se pare destul de chinuitor pentru un copil de 4-5 luni sa stea in sezut (semisezut) cat timp mananca un borcan de mancare. Este unul dintre motivele pentru care nu i-am dat mai mult de cateva lingurite pana a stat bine in sezut, nesprijinit (asta nu inseamna ca manca in aceasta pozitie, totusi).

Ca borcanele din comert (continutul lor) ar determina un soi de dependenta, in sensul refuzul ulterior al alimentelor pregatite in casa, am mai auzit. Deci nu neg. Tot ce pot spune e ca am incercat niste mancare din comert (de nevoie, nu de voie) iar Ayan nu s-a declarat deloc incantat. Poate si pentru ca n-am inceput cu ele diversificarea. E adevarat, n-am incercat prea multe feluri si firme pentru ca nu m-a interesat sa aprofundez chestiunea.

Acum mi-am adus aminte ca si Ayan cerea foarte des mancare in perioada in care am inceput diversificarea.
Cu lingurita din silicon mananca si el.

Am incercat mereu ca sa-i apropii hrana cat mai mult de cea a copilului mai mare sau a adultului. Respectand bineinteles ideile de baza (alimente interzise etc). Printre altele, de aceea n-am facut diverse combinatii "spectaculoase".

Cunosc tendinta de a te grabi, am fost si eu pe-acolo, insa e bine sa ai in minte ca are toata viata timp sa manance cat mai diversificat. Grabindu-l nu poti face decat sa-l ajuti sa dezvolte mai tarziu anumite alergii de ordin alimentar, ingradindu-i astfel sansa la o alimentatie variata.

Mult succes cu diversificarea! E greu la inceput iar parerile celor din jur sunt destul de impartite.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 7 luni
Casian Radu: 9 ani, 10 luni

23.09.2010 11:15     citat 

Waw, Alundra , chiar ca mananca mult ! Nici eu nu sunt adepta borcanelelor, mi de pare f.usor sa ii curat cateva legume si sa le pun in apa la fiert, intre timp pot sa fac orice , nu tb sa le pazesc !
Noi am inceput la 5 luni dive -la Casian ma refer, ca mi-a mai "proaspata memoria "- , am tinut-o 4 zile cu mar- apoi 4 zile cu morcov, apoi vreo 3-4 zile cu cele 2 combinate, apoi am adugat cate ceva nou la intervale de 4-5 zile . Asa ca dupa o luna de diversificare manca destul de putine fructe si legume. Carnita si galbenus de ou i-am dat dupa ce a implinit 7 luni,dar sunt mamici care le introduc si mai tarziu....
Noi la 8 luni si ceva avem 5 mese pe zi , din care prima, a 3-a si a 5-a de lapte , a doua de piure de legume cu/fara carne (cam 3 zile pe saptamana fac pauza de la carne) sau cu galbenus fiert -aproximativ 230-250 de grame doar azi mi-a iesit mai mult si i-am dat 300 de g, dar nu a avut carne- si a patra masa este de [iure de fructe -tot cam 230 de grame- sau cereale -de vreo 2 ori pe saptamana . SI tine cont ca al meu are 8 luni si o saptamana si 10,2 kg si 78 cm -aproximativ, ca nu sta perfect intins la masurat !-

sus

Denunta
Alissya

25.09.2010 12:59   Buna Alundra!  citat 

zambet Si eu sunt noua aici..Sunt de aceasi parere cu D3lia..,dar acum fiecare copil cu organismul lui.Bebelul tau e mancacios !!Eu am o fetita de 5 luni (Alissya).Am inceput sa ii dau fructe de la 4 luni(doar fructe).Dimineata la 9 laptic vreo 150-180 ml...la 13:30 iar laptic tot cam atat
(150-180 ml),la 17:00- 130 gr fructe,iar seara 200 ml laptic.Pana la 6 luni nu vreau sa ii dau mancarica (legume,carnita)nu vreau sa ma grabesc ,cu toate ca abia astept!!! scot limba Iar cu fructele, am inceput sa ii dau cate 2-3 zile acelasi fructe,dupa aia le schimbam(ca sa se obisnuiasca ,iar asa iti dai seama si ce ii place si ce nu),nu i-am dat niciodata cate o fructa(mereu amestecate),iar asa am sa ii fac si cu mancarica...dar cum ziceam nu toti copii mananca la fel! sarut

sus

Denunta
Alundra

Copii

25.09.2010 2:40     citat 

Buna Alissya.Din cate stiu,nu este bine sa incepi cu fructele pt ca mai apoi iti va refuza legumele.
Da,Alexis ete un bele mancacios,seamana cu tatal lui...Am renuntat la masa de fructe de la pranz,i-o dau pe la ora 10.30-11.
Numai bine bebeilor!

sus

Denunta
Alissya

25.09.2010 6:36     citat 

[quote="Alundra"]Buna Alissya.Din cate stiu,nu este bine sa incepi cu fructele pt ca mai apoi iti va refuza legumele.
Da,Alexis ete un bele mancacios,seamana cu tatal lui...Am renuntat la masa de fructe de la pranz,i-o dau pe la ora 10.30-11.
Numai bine bebeilor![/quote]

Nu stiam asta..Acum cred ca depinde si de copil...
Nepotelul meu nu a refuzat legumele dupa... zambet dar nu toti copii sunt sau mananca la fel.
Baietelul unei prietene mananca de toate de la 4 luni...iar o alta nepotica de-a mea a refuzat cam toate fructele si legumele..(o mofturoasa)
trist pupicei!! sarut

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 5 luni

25.09.2010 7:39     citat 

----------
Alissya a scris:
Acum cred ca depinde si de copil...
----------

Asta cu siguranta, insa eu una am preferat sa nu risc. zambet

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani
Mara Sofia: 10 ani, 4 luni

25.09.2010 7:42     citat 

ideea nu e ca devine mofturos ci ca pentru sanatatea lui viitoare e bine sa incepi de la o anumita varsta, cu anumite alimente, putin cate putin... sunt multe subiecte pe tema diversificarii in acest forum.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: