· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere-Raspunsuri sincere II
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere-Raspunsuri sincere II     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
isa1980ro

Copii
DANAH-ANASTASIA: 12 ani, 6 luni

25.10.2007 8:29   Impresii de la nastere-Raspunsuri sincere II  citat 

Capitolul I

--------------------------------------

Nasterea pe care am avut-o eu pot sa o urez la toata lumea.Am intrat pe 10 iulie in spital pentru consultatii si doctorita mi-a si spus sa-mi aduc bagajul. Tine-te alergatura ca bagajul meu nu era gata, numai al copilului. In fine pe la 11 am ajuns inapoi si doctorita mi-a rupt ea apele. De-abia pe la 4 au inceput durerile mai mari, dar nu erau cine stie ce ...ca si cum ai fi in prima zi de ciclu...Atunci mi-a pus si serul pentru dilatare si tine-te nenica...veaneau contractiile in valuri....Pe la 7 seara i-am spus doctoritei "Iese"..."Ce iese???"..."Imi ies mie ochii...ce sa iasa??Copilul"..."Cum sa iasa??"..Ma controleaza ea...Vede ca am dreptate....In graba imi trage ea singura patul pana in sala de nasteri, nu mai asteapta asistentul...Acolo dupa 5 impingeri si 3 tipete ...a iesit maimutica mea ...Avea un par pe cap de ii faceai codite...la 7 si 10 s-a nascut...Au spalat-o, i-au facut controalele necesare si a dus-o in salon la tatic...Pe mine m-au mai tinut juma de ora la cusut ca ma rupsesem de la un capat la altul, nu mi-a facut epiziotomie. Multumesc doctoritei care a avut grija de mine pt ca n-am mai avut probleme dupa aia...Jos doar o oarece jena simteam, nici macar usturime...La 30 zile s-a oprit si sangele sa curga....

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 13 ani, 3 luni
Joshua Christian: 10 ani, 8 luni
Emma Blanca: 8 ani, 2 luni

27.10.2007 7:12     citat 

Eu ma lansez, vai si inca de-abia astept sa raman odata gfravida. am nascut pelvian, natural, fara epidurala sau macar un calmant, in 4 ore, nu m-am rupt m-au taiat ei, nu m-a durut cusatura deloc, inafar de niste hemoroizi blestemati nervos

da r de-abia aastept sa mai "dau viata" de cateva ori ca tare mult mi-a placut cool

sus

Denunta
Ancussa

Copii
David Ioan: 12 ani, 2 luni
: 4 ani, 4 luni

09.11.2007 1:42     citat 

Minunat!
A fost minunat! Am avut o nastere indusa, nu am simtit nimic, nu m-a durut, deja ma simt bine (am implinit 8 zile).
Am ajuns la spital la 7:30. Pana la 8:00 am facut monitorizare pe bb si contractii. La 8, doc (Filipescu) a venit si mi-a rupt apa. Pana la 9 am primit niste glucoza si calciu. La 9 am primit epidurala, si imediat dupa aceea substantele pentru contractii (occitocin si ce o mai fi fost). Pe la 10:30 am mai primit o doza de anestezie, pentru ca mi se parea ca incep sa simt. La 12:00 moasa a inceput sa exerseze cu mine impingeri. La 13:00 doc a venit sa vada daca cooperez, iar la 13:12 se nastea minunea noastra. La 18 eram la neonatologie sa alaptez.
Va doresc si voua, viitoarelor mamici sa va fie atat de usor!

Nu neglijati cursurile prenatale (cele care te invata cum sa impingi, cum este cel din Giulesti-cabinet Kinetoterapie).

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 12 ani, 6 luni
Tobias Henri: 9 ani, 10 luni

09.11.2007 2:47     citat 

si eu abia astept bebe doi
mi-a placut sarcina, mi-a placut nasterea...
am avut niste dureri da no, e musai si dealea ca nasteam nu mancam desert cu ciocolata rad
peridurala mi-a prins bine, chiar prea bine ( ca m-am atipit in timpul nasterii de atat bine foarte fericit )
nu m-am rupt, nu m-au taiat, nu m-au cusut... trag cu ochiul
iar "actionul" de dupa nastere e la fel de bine si toate pozitile si in toate momentele
va jur ca nu mint... trist
va urez toturor sa aveti nasterii ca si ale mele sigur o sa ramaneti numai cu amintiri placute trag cu ochiul

sus

Denunta
Silvie

Copii
Natalia Elena Sanziana: 12 ani, 10 luni
Sofia Ecaterina Gabriela: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

27.02.2008 2:59     citat 

Mai fetelor, si eu astept bbe 2 si am de gand sa nasc tot natural, ca si prima data, desi am avut un travaliu de vreo 20 de ore... dar suportabil. Singura mea temere e sa nu ma mai panichez, ca prima oara le-am tras un circa de numa numa:)) si nu pentru ca m-ar fi durut, ci pentru ca m-am panicat, mi s-a parut ca raman fara aer si aia a fost, nu s-a mai inteles nimeni cu mine. Nici nu stiu cum a iesit copilul, nu-mi amintesc decat ca am vazut-o um s-a ivit asa brusc din mine si in momentul ala m-am calmat si n-am mai zis nimic.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 2 luni

29.02.2008 8:40     citat 

si eu abia astept bebe 2 rad
mi se pare ca ma descurc binisor cu asta mic scot limba

singura chestie este ca eu asteptam durerile sa vina in valuri (adica sa am si pauze de respirat), da' Frumpy cred ca apasa foarte tare pe un nerv ca pana sa-mi puna epidurala m-a durut incontinuu rau de tot spatele si un picior

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 14 ani, 7 luni
giulia anna: 11 ani, 8 luni

05.03.2008 8:09     citat 

silvie de ce nu vii la lista gravidoaselor? Ne poti gasi aici http://www.parinti.com/modules.php?name...sc&start=0 . Noi te asteptam!
Eu sunt la a 2a sarcina. Mai am un pic pana in mai si nasc din nou. Imi aduc aminte de prima nastere ca si cum ar fi fost ieri.
Totul a inceput intr-o miercuri dimineata. Am fost la cursul preparto. Eram imensa, mai erau 4 zile pana la termenul limita. Vorbind cu instructoarea i-am zis ca nu mai reusesc sa fac exercitiile. Ea a insistat si nu m-a lasat pana nu le-am facut pe toate. Dupa am mers, ca o inconstienta, tot drumul pana acasa pe jos cca o ora si jumatate.
Toate bune si frumoase pana pe la 15. Deja la 15,30 mi-am dat seama ca se intampla ceva. Nu eram inca sigura asa ca nu mi-am anuntat sotul care era la servici. Deja cand a venit pe la 20 acasa stiam ce urma. Au inceput durerile, contractiile... tot tacamul. Toata noaptea a fost un infern. La inceput mergem singura in baie. Nu stiam pana nu ma aflam in fata wc-ului ce ma asteapta: vomitat sau diaree. Undeva in jur de 3 noaptea (tot pe wc eram) mi s-au rupt 'apele'. Initial nici nu mi-am dat seama ce se intampla. Chiar ziceam de unde atata pipi ca doar iesise afara tot ce se putea.
Dupa chestia asta nici nu m-am mai putut misca. Doar strigam la al meu sot. El ma impingea afara di pat si ma ducea la baie. Cand terminam il strigam iar, ca sa vina sa ma ia.
Il rugasem la un moment dat sa se uite la ceas ca sa monitorizeze timpul dintre contractii. Stateam asa de linistita ca sotul meu cronometreaza.... Da cum sa nu... el a adormit. Cand mi-am dat eu seama era cam tarziu.Deja aveam contractii la 5 min.
Sotul speriat 'hai la spital'. Hai. Doar ca eu vroiam sa ma spal, sa ma aranjez.... Nu mai eram in stare de nimic. Bietul sot el m-a spalat, el m-a imbracat, el m-a coborat scarile pana la masina...
Ce dureriiiiii pe drumul pana la spital... nu stiam cum sa mai stau. Toate gropile le simteam direct in creier.
Cand am ajuns la spital aveam deja dilatatie 8. Era deja prea tarziu pt epidurala. Am fost dusa de urgenta (cu sot cu tot) la sala de nasteri. Intr-o ora am nascut. Perfuzia nu a funtionat, ca mi s-au spart venele. Deci o nastere absolut naturala. Am cerut eu sa nu fiu taiata, decat daca era absoluta nevoie. Asa ca am avut parte doar de cateva puncte.
Si eu am ascultat asistentele si am respirat si impins la comanda. Am nascut, zic eu , relativ usor. Mai grea a fost noaptea de dinainte.
Stiti care a fost partea cea mai frumoasa? Sotul meu se lauda peste tot cat de usor am nascut eu. HA!
Apropos de tipat. Eu sincer mi-am folosit energia pt impins nu am zis nici miau. In schimb m-am speriat cand imi puneau mie punctele. Se auzeau niste zbierete dintr-o sala vecina ca mi s-a facut pielea gaina. Nu stiam care urla mai tare intre sot si sotie, ca tipau amandoi... A fost teribil, m-am speriat de moarte, cu toate ca eu o aveam deja pe Mara in brate.
Imediat dupa nastere mi-au dat-o pe Mara in brate. Am pus-o la san imediat. Mi-au lasat-o mai bine de o ora, ca oricum placenta mea nu vroia sa iasa. Dupa au luat-o pt masuratori, baita... la care tati a fost in permanenta prezent. Intre timp mie imi puneau punctele de sutura.
Au dus-o pe Mara in cresa iar pe mine m-au lasat sa ma odihnesc pana dupa masa de pranz. Dupa ce mi-au adus-o Mara a ramas cu mine pana la iesirea din spital.
In concluzie, sunt insarcinata a 2a oara si mai am un pic si nasc. Ma gandesc chiar, daca voi avea posibilitatea, sa renunt si la epidurala. Daca am reusit o data nu vad de ce nu s-ar putea si a 2a oara. Mai vedem. Mai am inca timp sa ma decid.
Va pup! Sorina

sus

Denunta
mihamatei

Copii
MATEI SERBAN - puiul nostru scump!
13 ani, 5 luni

09.01.2009 12:54     citat 

in momentul acela mi se parea ca nu mai fac fata, adica eram atat de obosita ca nici nu mai puteam respira, simteam ca mi se taie "gazul", drept urmare am si lesinat cateva secunde si mi-am smuls perfuzia singura, dar acum, privind in urma, nu mi se mai pare sa fi fost chiar asa nasol. m-au apucat durerile pe la 1,30 noaptea, erau cam la 20 min, suportabile, am crezut ca am travaliu fals pt. ca bebe nu coborase, n-am pierdut dopul, nu mi s-a rupt apa, nimic...am stat pana pe la 5 dimi, adormeam intre contractii, pana cand am zis "gata" hai sa mergem la spital, macar sa nu stau fara sa stiu ce se intampla, eram convinsa ca ma trimite acasa...m-am dusat, sotul m-a epilat, ca-l antrenasem inainte, mi-am luat bagajul si punga cu covrigei, ca aveam niste arsuri groaznice...la spital ma controleaza, zice rezidenta :aveti 4 cm dilatatie; medicul era la vizita de dimi, ca era doar ora 8, pana a venit el si mi-a rupt membranele pe la 9.30 aveam deja dilatatie 7, zice" nu mai pot sa-ti fac epi, ca e dilatatie prea mare", io am intrat un pic in panica, da m-am mobilizat gandindu-ma ca nu poate dura la nesfarsit. moasa a venit si mi-a adus o ranitidina pt arsuri, m-am plimbat pe coridor vreun ceas, apoi am fost urcata cand pe masa, cand pe galeata in speranta ca gravitatia il va trage pe bebe jos, nici vb!! intre timp a aparut si prietena mea care mi-a sustinut moralul, mai erau o groaza de rezidenti pe acolo care au fost foarte draguti si mi-au adus apa, m-au sters pe frunte si au monitorizat permanent bebele si contractiile, dr. si moasa au fost aproape tot timpul acolo, dr mai iesea cate 10 min ca mai avea o nastere, pe la 10.30 am fost dilatata complet si am mai impins aproape 2 ore degeaba, ca bebe era tot sus si nu cobora; dr. a vazut ca nu-i de saga si pe la 12.15 s-a proptit cu coatele in burta mea pret de vreo 2-3 contractii, nu mai mult, moment in care am simtit ca nu mai pot respira, apoi la 12.20 a iesit puiutul, a fost putin cianotic din cauza ca astat un pic prea mult sau pt.ca s-a chinuit si el? nu stiu exact, a luat 8/9 apgar. cand a iesit singurul lucru pe care l-am tinut minte a fost burta care s-a lasat si a tremurat ca o gelatina, durerile nu tin minte sa fi fost mai mari la expulzie decat in contractii.
per total, o vreme am zis ca nu mai fac altul, dar mi-a trecut si parca mai am chef de inca un bebe, insa data viitoare voi sti sa cer epidurala mai repede. nu pot spune ca a fost foarte usor, daca era coborat bebele poate nasteam intr-o ora, dar nici exagerat de greu n-a fost, durerile au fost foarte nasoale de cand mi-a rupt membranele, in rest mi s-a parut greu doar pt faptul ca eram obosita de atata impins fara rezultat si nu prea mai puteam respira; ideea e ca si data viitoare tot normal vreau sa nasc, cezariana doar daca dr. considera ca e nevoie, lapticul a venit repede, mai naspa a fost cusatura ca s-a desfacut la 2 sapt de la nastere, dar m-am dus si m-a cusut inapoi (frica de atunci a fost mai mare decat la nastere, dar cam degeaba, ca nu m-a durut, am simtit doar cum trage firele si am iesit pe picioarele mele din sala de op).
asa ca fetelor, indiferent cum alegeti sa nasteti, fiti curajoase, asa cum s-a mai precizat pe aici, femeile nasc de cand lumea si daca ar fi asa rau, cred ca n-ar mai face-o! si cand iti vezi puiul, nimic nu mai conteaza, nu-ti mai amintesti durerile, nu le mai poti trai cu aceeasi intensitate, oricat te chinui, parca cineva iti da "erase"la "computer!
mult curaj, sanatate si sa va bucurati de micile minuni din viata voastra!
...ma scuzati de imensa poveste, da ma plicti teribil la birou! va pup! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: