· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Operatie pe cord la copil - unde? XV
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Operatie pe cord la copil - unde? XV     
syl

Copii
Athena- Elena: 14 ani, 9 luni
am nascut deja!

13.10.2010 5:33     citat 

Bobocica, pai si daca nu sunai tu,ce faceau, te lasau sa te duci acolo si te intorceau de la usa? Doamne ce vremuri traim.
Zau daca nu-ti vine sa pleci de tot din tara asta. Imi pare foarte foarte rau, nici nu stiu ce sa mai zic, suntem neputinciosi, statul se bazeaza pe asta stie ca nu avem nicio putere sa facem ceva. de aia se duc unii afara din start si acolo suntem primiti fara conditii si suntem tratati toti la fel de bine.

La ce medic sunteti?

sus

Denunta
bobocica1

13.10.2010 7:29   operatii pe cod copii-unde?  citat 

Syl ti-am raspuns pe privat. pup

sus

Denunta
magdaz_ina

14.10.2010 3:55     citat 

si noi suntem pe lista de operatii necesare dar nu urgente... asteptam deocamdata sa vedem cum mai e la controlul din noiembrie :(

sus

Denunta
bobocica1

14.10.2010 7:22   operatii pe cod copii-unde?  citat 

Magda, Dar tu nu ai operat bebelul?

sus

Denunta
magdaz_ina

15.10.2010 12:00     citat 

Am operat bebelusul, acum trebuie operat iar.

sus

Denunta
bobocica1

17.10.2010 8:22   operatii pe cod copii-unde?  citat 

Magda,
Imi pare nespus de rau ca trebuie sa mai treci prin astfel de emotii inca o data. In nov. te internezi? Iti las nr.meu de tel pe privat. Poate ne intilnim totusi pe acolo.
Amalia,
Nu mai stiu nimic despre tine. Ai reusit sa iei leg. cu doctorita? Ce a mine; am avut nevoie de sprijinul vostru in august. Eram însărcinată în ultimele săptămâni si bebe fusese diagnosticat cu stenoză pulmonară. Am fost distruşi, devastaţi şi dezorientaţi! a bebe a pregătit sufleteşte pt ce ne-a 2 săptămâni; nu au reuşit să-l detubeze, deşi au făcut mai multe incercări. Nu poate respira fără aparate! Nu ştiu ce inseamnă asta, nu am primit răspunsuri concrete! Vă rog să-mi spuneţi dacă ştiţi cazuri in care bebeii au stat a frică! Ce riscuri sunt dacă stă atât de mult pe aparate? Sper să mă lămuriţi voi! Vă doresc multă sănătate!

sus

Denunta
dariana29

20.10.2010 8:35     citat 

Bună! Sper să vă mai amintiţi de mine; am avut nevoie de sprijinul vostru in august. Eram însărcinată în ultimele săptămâni si bebe fusese diagnosticat cu stenoză pulmonară. Am fost distruşi, devastaţi şi dezorientaţi! a bebe a pregătit sufleteşte pt ce ne-a 2 săptămâni; nu au reuşit să-l detubeze, deşi au făcut mai multe incercări. Nu poate respira fără aparate! Nu ştiu ce inseamnă asta, nu am primit răspunsuri concrete! Vă rog să-mi spuneţi dacă ştiţi cazuri in care bebeii au stat a frică! Ce riscuri sunt dacă stă atât de mult pe aparate? Sper să mă lămuriţi voi! Vă doresc multă sănătate!

sus

Denunta
bobocica1

20.10.2010 9:11   operatii pe cod copii-unde?  citat 

dariana29,
Imi pare nespus de rau pt puiul tau. Din pacate nu am informatii mai multe ca tine, tot ce gasesc pe net. Ce ti-au spus medicii?Ei sunt in masura si au cunostinte necesare. Ne rugam toate pentru voi. Fii puternica si sa ai mare, mare incredere in Dzeu ,nu va va parasi.

sus

Denunta
syl

Copii
am nascut deja!

20.10.2010 11:00     citat 

Buna Dariana,

Sunt socata de vesti. Ce spun medicii, de ce evolueaza asa greu bebe? si de ce nu s-a la inceput si la 1 an mai aveti nevoie de alta?
Offf, sunt atat de multe intrebari. Imi pare nespus de rau pentru voi. Eu cand am fost internata am intalnit o mamica ce avea copilul sus la sala de operatie de 3 saptamani, tot asa nu reuseau sa-l detubeze, apoi s-a ea la 1 zi sau 2 dupa ce noi ajunsesem pe sectie la cardiologie dupa operatie si a avea multe secretii in gat dar sunt normale de la tubaje.

Eu zic sa ai incredere in D-zeu ca nu ne lasa, nu-ti pierde speranta, fi tare. O sa te pun in legatura cu o mamica care tot asa a voi peste operatia asta, baietelul ei a curand pe alt forum prin sora ei( ce mica e lumea). O sa-ti dau PM cu datele ei.

Te rog sa fi tare, la voi e mai greu dar o sa fie bine. Fiecare copil se vindeca diferit. Unde v-ati cazat?

sus

Denunta
magdaz_ina

20.10.2010 12:47     citat 

Buna, Dariana!
Noi am trecut prin asa ceva, daca vrei sa vorbim da-mi nr. tau de telfon pe privat sau pe mess.
Rares a cu greu a cand au reusit nu s-a iar a mult data trecuta dar erai gravida si nu am vrut sa accentuez aceste aspecte, nu erau ceva ce trebuia sa auzi atunci.
Crede-ma, acum am si uitat aceste lucruri. Va fi bine, dar e nevoie de multa rabdare. Asta este evolutia in asemenea cazuri, asa a in cazul bebelusului Andrei si a iepuras.
Chiar si Syl ti-a incuraja un tatic al carui baiat trecea a gripa: cu sau fara medicamente trece intr-o saptamana sau in sapte zile. Chiar daca la ei e nevoie de cateva saptamani.
Acum tremur si imi vine sa plang iarasi cand citesc mesajul tau caci mi-am amintit de momentele cand treceau zile si saptamani si nu puteam primi o veste buna.
Iar apoi, pus si simplu, Rares si-a voi si va asteptam cat de curand cu vesti bune!

sus

Denunta
syl

Copii
am nascut deja!

21.10.2010 10:15     citat 

Fetelor fiti mai barbate. Fiti tari si ganditi pozitiv ca si copii nostri or sa fie oameni normali la maturitate. Am cunoscut oameni operati acum 30 de ani, va dati seama ce se stia atunci despre operatiile pe cord in Romania la bebei?
Daca noi suntem puternice si copii o sa fie. O sa treaca aveti incredere. Unele am scapat mai usor, altele mai greu dar important e finalul.

Eu acum ma rog sa se termine nebunia asta in toata tara cu spitalele nedotate si nefinantate. Nu imi imaginez ce e in sufletul unei mame care e lasata pe drumuri sa astepte sa-si opreze copilul dar nu acum ca nu au fonduri. Nu ma pot impaca cu acest adevar. E ceva peste puterile omenesti de a a ani taxe din sanatate si acum la anaghie sa repartizeze aceste spitale consiliilor locale care sunt falimentare. de unde sa finanteze consiliul local un spital precum Tg-Mures?

sus

Denunta
magdaz_ina

21.10.2010 10:33     citat 

Sigur, e ciudata realitatea asta. Primul lucru pe care l-am auzit la Tg. Mures a nu are cine sa il ingrijeasca postoperatoriu pt. ca asistentele pleaca in concediu si din 8 locuri la terapie raman 4. Sigur ca inteleg logica dar cum ramane cu bebele meu? Cum pot pleca acele asistente in concediu stiind ca risca viata unui bebelus de o luna? M-am oferit sa platim noi, ca parinti, salariul asistentelor pentru a ca face parte dintr-o realitate normala.

Desigur ca important este rezultatul, ca s-a finalul a greu, medicii au trebuit sa jongleze cu lipsa de personal, avand totusi o baza materiala... acum mi-e frica sa-mi imaginez in ce conditii lucreaza. Noi suntem trecatori prin acele spitale, indifernt de rezultat; personalul medical traieste zilnic ceva ce mie mi se pare un cosmar.

sus

Denunta
syl

Copii
am nascut deja!

21.10.2010 10:46     citat 

Se stie ca medicii sunt caliti pentru situatii din astea, altfel daca s-ar lasa cuprinsi de emotii nu cred ca ar mai tine bisturiul in mana. si asistentele sunt la fel, chiar mai dure. Un medic iti sta si peste program, vine de acasa la 3 noaptea ca a e cel mai prost platita, ea stie asta si e un fel de rautate inamagazinata in ea ca il vede pe medicul ala cum aduna plicurile.

Am pastrat legatura cu asistenta cordioloagei noastre, o asistenta care ni s-a suflet, si am prins-o pe messenger, lucru care se intampla rar la ea. Mi-a