· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > medicamente de tuse prescrise gresit
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor medicamente de tuse prescrise gresit     
Cristina131

18.02.2011 1:30   medicamente de tuse prescrise gresit  citat 

Dragelor,

Mi s-a intamplat ca mergand la farmacie si cerand un medicament bun pentru tuse sa mi se dea pur si simplu ceva fara sa fiu intrebata ce fel de tuse am. A trebuit sa ajung la doctor cu niste probleme ca aflu ca paxeladine-ul pe care mi-l daduse farmacista pentru tuse seaca nu era deloc ce mi-ar fi trebuit (eu avand o tuse productiva).
In sfarsit, am luat fluimucil 200 efervescent la recomandarea medicului si nu numai ca mi-a trecut tusea foarte repede, dar am si simtit ca mi s-au eliberat caile respiratorii

Mi se pare foarte grav sa se intample astfel de lucruri - sa primesti medicamente fara sa fii sigur de ce afectiuni ai.
Voiam sa va intreb, voua vi s-au intamplat chestii asemenatoare?

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

18.02.2011 9:01     citat 

Dar TU cand ai luat medicamentul de tuse nu ai citit prospectul? confuz
Farmacista poate sa-ti dea ceea ce considera ea, dar tu ai obligatia de a citi prospectul, de preferat inainte sa parasesti farmacia.
si inca o chestie, in opinia mea, farmacista NU prescrie medicamente, ea doar recomanda, doctorul tau e cel care iti prescrie un tratament adecvat.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: