· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > vaccinurile obligatorii. bine/rau?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor vaccinurile obligatorii. bine/rau?     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

10.11.2010 7:34     citat 

diana nu a facut bcg-ul pentru ca m-a speriat cel mai tare ce am citit despre el, insa acum parca l-as face trist ...dupa discutii cu 2 medici si ce am mai citit.

si cu ror-ul la fel stau pe ganduri...

voi despre bcg-ul de la noi ce stiti?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

10.11.2010 8:08     citat 

in speranta ca poate unele dintre voi veti gasi raspunsul la intrebari......sau ptr info, cand aveti timp nu ezitati:
http://logos.md/forum/showthread.php?t=712

lectura placuta!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

10.11.2010 8:27     citat 

ralu-mada forumul pe care ni l-ai dat ma face sa ma inclin si mai tare asupra faptului ca nu e bine sa il vaccinez, si la fel cum am spus la mamici, inchid sub. in seara asta cu urm. afirmatie: Am mai multe intrebari ca atunci cand nu stiam nimic de vaccinuri, oare era bine sa nu stiu confuz si sa il vaccinez cu ochii inchisi confuz
O seara buna!

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 11 ani, 9 luni

10.11.2010 10:48     citat 

Eradicarea unei boli inseamna disparitia ei,din cate stiu eu TBC exista peste tot in lume.
Mama mea a lucrat o viata ca medic de laborator cu bacilul KOch asa ca stiu cam tot ce se poate cunoaste despre aceasta boala.Este adevarat ca bacteria poate exista in organism(dar nu la TOATA lumea) si se poate ca boala sa nu apara.SE presupune ca e functie de alimentatie si meediu de viata .Daca vreti sa riscati nimeni nu va impiedica .Eu am vazut cu ochii mei bolnavi de TBC,stiu ce inseamna si nu risc.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

11.11.2010 10:31     citat 

bolnavii de tbc pe care i-ai vazut erau vaccinati anti TBC, nu-i asa? Cei pe care i-am vazut eu erau. Am destule cazuri printre cunoscuti, doua printre prieteni buni, asa ca nu stiu unde e riscul de fapt.

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 11 ani, 9 luni

11.11.2010 11:45     citat 

Bolnavii pe care i-am vazut nu erau vaccinati erau bolnavi croncii,nevaccinati.Daca te interseaza subiectul pot detalia sia aduce date concrete dar nu stiu daca e aici locul pt genul asta de discutie.

sus

Denunta
Lucion

12.11.2010 4:35     citat 

----------
toteupenet a scris:
Bolnavii pe care i-am vazut nu erau vaccinati erau bolnavi croncii,nevaccinati.
----------

In afara de a va crede pe cuvint ce dovezi puteti aduce?
----------
toteupenet a scris:
...pot detalia sia aduce date concrete dar nu stiu daca e aici locul pt genul asta de discutie.
----------

Daca nu aici atunci unde? Parintii trebuie sa stie daca imunizarea prin vaccinare functioneaza si ca nu sint riscuri.

sus

Denunta
Lucion

12.11.2010 4:48     citat 

----------
ana_348 a scris:
bolnavii de tbc pe care i-ai vazut erau vaccinati anti TBC, nu-i asa? Cei pe care i-am vazut eu erau. Am destule cazuri printre cunoscuti, doua printre prieteni buni, asa ca nu stiu unde e riscul de fapt.
----------

TBC-ul este faza de vindecare a unui cancer de plamini. Acesta din urma este declansat de frica de moarte si scopul biologic este ca mai mult oxigen sa fie transferat in singe (se inmultesc alveolele, celulele acestora au functii identice cu restul si aceasi forma doar ca sint ceva mai mari). Nu exista simptome si este detectat doar daca mergem la controlul de rutina. Pe vremuri nu erau radiografii si nu era detectat; de aceea se zice ca acest cancer este in crestere.

Odata pericolul trecut excesul de celule este eliminat de bacteria de TB (bacilul Kogh) la nivel de celula. Aceasta faza este insotita de slabiciune, transpiratii abundente, expectoratii cu singe (surplusul se elimina) si alte simptome a ceea ce gresit numim boala. Fiind un organ controlat de trunchiul cerebral temperatura este sub 38,5C. Acum avem nevoie de odihna, caldura sufleteasca si multa, multa proteina!

Ana, poti identifica acest tip de conflict, frica de moarte, apropiatilor tai? Nu uita ca acestea au fost inainte de TBC si ca "declansarea" TBC-ului coincide cu disparitia acelei amenintari.

Frica de moarte poate fi indusa si de un diagnostic considerat grav. De aceea dupa ce, de exemplu, cineva este diagnosticat cu cancer la sin este, interesant! nu imediat, supus la o radiografie a plaminilor unde de cele mai multe ori, cine nu-i speriat?, gasesc si cancerul la plamini.[/u]

sus

Denunta
lavinia21

09.12.2010 8:49   vaccinurile obligatorii bine/rau  citat 

Am si eu o intrebare..... Eu am fost vaccinata din spital pana la varsta de un an. La 6 luni dupa ce am facut vaccinul am avut tuse convulsiva, dupa cum se vede nu am murit.....peste ceva timp am facut oreion desi am fost vaccinata pentru asa ceva, apoi am avut pojar eram la scoala dupa ce am facut vaccinul de la 7 ani. Sora mea a avut hepatita b dar nu am descoperit inca de unde s-a infectat apoi i-a trecut instantaneu. Nu credeti ca toate astea s-au tras de la vaccinele ineficiente care sunt singura sursa directa de imbolnavire?
plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
lavinia21

09.12.2010 9:47   vaccinurile obligatorii bine/rau  citat 

De ce mi-as vaccina copilul cu vaccinul antitetanos daca se stie ca iei boala doar daca te "joci "cu un cui ruginit sau te musca un caine? Pojarul nu necesita tratament, la fel si pentru rubeola. Oreionul trece cu antibiotice, am avut si eu si nu este o boala grava. Aceste boli sunt inofensive, vaccinul impotriva acestor boli este ineficient si foarte toxic datorita mercurului pe care il contine 50%. Acest vaccin ROR a fost cel mai controversat. Hepatita b o poti contacta daca te duci la dentist sau faci sex neprotejat.....Intrebarea este: De ce sa imi vaccinez copilul? Ineficienta acestor vaccinuri se demonstreaza prin faptul ca se repeta de n ori. De ce nu se face o data si bine? Nu se acumuleaza o cantitate frumusica de mercur in corpusorul copilasului meu? De unde apar atatea cazuri de leucemie si cancer la copii? Cand vreodata in istoria omenorii s-a mai auzit de asa ceva? Este un mare semn de intrebare.......
De ce se pun atatea presiuni asupra populatiei cu gripele astea? De ce acum nu se mai aude de gripa aviara? unde este gripa porcina? sunt oameni ca mine care nu s-au vaccinat pentru aceste boli de ce nu ne imbolnavim? Oare au disparut? DE ce cand ma duc la doctor sa ii fac vaccin copilului meu nu imi spune care pot sa fie efectele adverse? Sunt o persoana care crede in conspiratii puteti sa imi dati raspunsuri pentru ca eu le stiu deja: PROFITUL COMPANIILOR FARMACEUTICE

Uitati-va la un film documentar ENDGAME Este de luat aminte

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

15.12.2010 12:56   Re: vaccinurile obligatorii bine/rau  citat 

----------
lavinia21 a scris:
De ce mi-as vaccina copilul cu vaccinul antitetanos daca se stie ca iei boala doar daca te "joci "cu un cui ruginit sau te musca un caine? Oreionul trece cu antibiotice, am avut si eu si nu este o boala grava.
----------

Si daca se va ''juca cu un cui ruginit sau il va musca un caine'' ? Preferi sa risti?

Oreiul din cate stiu eu nu se trateaza cu nimic, daca iei antibiotice (din cate stiu eu) mai rau iti faci si se poate agrava (am avut oreion la 18 ani, dupa ce prima oara a facut fratele meu si apoi sora mea) si nu ni s-a dat nici un tratament, tocmai ca nu se trateaza ci trece de la sine.

Eu m-am vaccinat contra gripei influenza cand eram insarcinata pentru ca intr-adevar de la atata ''publicitate'' la tv mi s-a facut frica sa nu iau si sa se intample ceva cu bebii. Nu m-am imbolnavit din fericire, dar inteleg ca iti este teama sa iti vaccinezi copii. Cumnata mea si-a vaccinat cei doi copii si s-au imbolnavit foarte tare, presupun ca depinde si de organism.
Acum sunt si eu in dubii daca sa ii vaccinez contra gripei, imi e teama si daca ii vaccinez si daca nu trist

sus

Denunta
Ina2009

Copii
: 11 ani, 2 luni
: 9 ani, 3 luni

16.07.2011 6:17     citat 

din cei ce nu ati vaccinat copiii, care a fost procedura la spital la nastere?
cum ati informat medicii asupra acestui lucru?

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

16.07.2011 9:47     citat 

Ina, din cate stiu eu, trebuie data o declaratie pe proprie raspundere si atat.
Daca vrei sa fii sigura, da un telefon la maternitate trag cu ochiul

sus

Denunta
Ina2009

Copii
: 11 ani, 2 luni
: 9 ani, 3 luni

18.07.2011 9:45     citat 

am intrebat deja...habar nu au (zic sa vb cu doctorii atunci cand voi naste). constat ca trebuie sa fie sotul pe faza si sa se tina dupa asistente si dupa neonatolog peste tot ca sa le spuna, eventul sa le dam si o hartie scrisa. sper sa poata intra la ei.
multumesc mult!

ps: la privat stiu ca se completeaza niste hartii la internare, in care se specifica si acest lucru...insa la stat nu ne intreaba nimeni nimic.

sus

Denunta
Michessina

27.07.2011 9:40     citat 

Buna fetelor!

Eu am nascut o fetita minunata in noiembrie si nu am vaccinat-o cu nimic, in afara de vit k de la nastere (aici nu eram ft decisa daca da sau nu asa ca pe moment am decis ca da). Am nascut la privati si a fost necesara o declaratie pe propria raspundere. Am primit carnet de vaccinari unde scrie ca am refuzat vaccinarea.

Pediatrul a avut nevoie de o declaratie tot asa pt sanepid si una identica a pus-o la fisa ei de sanatate.

M-am lovit de o prima problema cu vaccinarea cand am dus-o la piscina dar si acolo au decis ca e ok o declaratie.

Fetita mea e perfect sanatoasa, nu am avut probleme decat mici stranuturi ici si colo. Am dus-o in parc la legane, a intrat in contact cu copilasi. Bag in ea numai alimente naturale, fructe cat cuprinde pt vitamine. A, si eu am refuzat si laptele praf, din aceleasi considerente de continut (cum e posibil sa contina toate formulele taurina si faina??) M-am documentat pe net si am trecut direct pe lapte de vaca (primit direct de la vacareasa) pe care il fierbeam si il diluam cu apa ca sa nu fie atat de gras si adaugam glucoza. Si fetita mea e atat de frumoasa si sanatoasa!!

Petru cine dorest textul declaratiei (care contine inclusiv referire la legea care ne permite sa refuzam vaccinarea), spuneti-mi si vi-l pot trimite.

Curaj tuturor, sa schimbam acest sistem care introduce numai toxine in corpurile copilasilor nostri!

Cu drag,
Michessina

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: