· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
liana76

Copii
Radu Stefan: 11 ani, 4 luni

06.09.2008 7:03     citat 

Draga mea inecpusem sa cam dau inapoi, pentru ca toata lumea "m-a certat" ca am ales cezariana, dar daca spui ca nu a fost asa de rau...Sincera sa fiu tot de teama durerilor dar mai ales de frica sa nu pateasca puiul ceva am ales cezariaan pt. data de 2 oct.

sus

Denunta
bucatzica

06.09.2008 8:01     citat 

liana76 stiu cum e....si mie mi se spuneau multe si detoate....ca mai bine e sa nasc normal etc,etc.....in ciuda spuselor mi`am luat inima in dinti si am ramas la decizia mea de a face cezariana...nu`mi pare rau...crede`ma ca am auzit femei care nasteau normal si m`am ingrozit....in prima seara cand am nascut m`a tinut intr`o rezerva....pe acelasi coridor cu cele care nasteau normal....nu am putut sa dorm toata noaptea de urlete si vaiete....a doua zi m`a mutat in salon si am inceput sa merg,mi`am alaptat copilul,l`am tinut in brate....nu am avut nici un fel de problema....martea am nascut si vinerea eram acasa cu bebelusul.Eu te incurajez ptr ca am trecut prin asta si mi s`a parut floare la ureche trag cu ochiul ....al doilea bebe tot cu cezariana vreau sa`l nasc (asta daca voi mai face foarte fericit ) Singurul lucru dupa care sufar acum e O BAIE CU APA MULTAAAAA plang sau sunt foarte trist socat .....inca nu am voie,cica o luna nu ai voie sa uzi operatia.....dar mai indur putin spalandu`ma pe bucati trist ....Nastere usoara si un bebe sanatos....Aaaa apropo....nu ti se face anestezie totala ci partiala....in coloana,nu vei simti nimic.....iar copilul o sa ti`l vezi imediat dupa ce il scoate nu dupa 48 de ore asa cum zic altele.
P.S. Eu inainte de a lua decizia asta mi`am intrebat doctorul care sunt riscurile la cezariana....si sti ce mi`a raspuns??? Riscuri sunt in ambele situatii....si la cezariana si la nastere normala.....la cezariana sunt mai multe riscuri ptr mama (infectii) dar daca esti vaccinata poti sta linistita...iar la nastere normala sunt mai multe riscuri ptr bebelus ptr ca ei se chinuie sa iasa pe lume si oricand se poate intampla ceva atunci cand se afla pe canal.
CURAJ!!!! zambet

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 8 luni

06.09.2008 9:51     citat 

eu am simtit ca trebuie sa fac cezariana si cezariana am facut.
mi-era frica si de operatie dar am tercut pe langa salile de travaliu si ce am vazut acolo....
acum cand ma intalnesc cu multe mamici care au nascut normal, majoritatea imi spun ca nu vor uita niciodata durerile prin care trecut.

eu, personal, as face 100 de cezariene...

din punctul meu de vedere, greutatile incep dupa si nu tin de operatia in sine.

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 10 luni

06.09.2008 10:35     citat 

b]Bucatzica, [/b] dar de ce sa nu faci baie o luna??? surprins surprins
Cine ti-a zis asta?
Si eu am nascut cu cezariana si cand am plecat din spital dupa 7 zile a zis medicul ca e ok sa fac baie.
Dar nu afecteaza cu nimic operatia.
Cum sa stai o luna fara baie sau dus??? rad rad

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 9 luni
Maria: 11 ani, 4 luni

07.09.2008 6:51     citat 

mi se pare o exagerare sa nu lasi apa sa atinga operatia o luna
eu am facut cezariana acum 3 ani si ceva,eram lehuza cu risc crescut de infectii si tot mi s-a spus clar : fara bai(adica fara stat in cada,in apa,"la inmuiat"),ci doar dusuri
nici o clipa nu s-a pus problema sa stau ...asa, din contra,mi s-a zis clar sa ma spal,sa usuc bine operatia si apoi sa-mi vad de ale mele

sus

Denunta
liana76

Copii

07.09.2008 9:11     citat 

Eu am optat pentru anestezie generala si nu rahianestezie, pentru ca la aceea mai raman sechele( dureri de cap, greturi, etc. ), sau cel putin asa mi-a spus dr.
Si in plus, daca se poate sa nu ma chinui, de ce sa o fac?Am incredere ca cezariana este varioanta cea mai buna, cel putin pt. mine. Sunt convinsa ca fetele care nasc normal sunt de alta parere, fdar fiecare cu optiunea lui.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 12 ani

07.09.2008 9:26     citat 

Subscriu. Am mai spus si in alta parte, dar pentru mine maternitatea a fost ca un sejur in spital. 4 zile, singura la rezerva, intimitate, toaleta proprie. Singurul regret a fost ca m-a trezit din anestezie si nu puteam deschide ochii sa vad fata. Dar oricum in cateva ore am putut urca pana la saloane sa vad copilul.

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 8 luni

07.09.2008 11:01     citat 

mie la 7 zile mi-a scos firele si a 8-a zi am putut sa fac dus. dupa dus, trebuia sa ma dau cu baneocin si betadina.

acum la 3 luni nu am nicio problema.

sus

Denunta
bucatzica

07.09.2008 11:12     citat 

[quote="manam"]b]Bucatzica, [/b] dar de ce sa nu faci baie o luna??? surprins surprins
Cine ti-a zis asta?

trist Mda....doctorul mi`a zis asta plang sau sunt foarte trist ....si de 3 saptamani ma spal la lighean sau ghiuveta pe bucatele plang sau sunt foarte trist trist

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 9 luni
Maria: 11 ani, 4 luni

07.09.2008 11:18     citat 

pai bucatzico....daca nu ai cine stie ce infectie la cezariana,chiar nu vad sensul recomandarii ochi peste cap o fi vrut medicul sa fie super-prevazator,insa eu cred ca nu s-o fi exprimat corect,o fi vrut sa spuna"fara bai"in loc de"fara dushuri"

sincer,cred ca te chinui degeaba,nu sunt medic,dar sincer,daca deja a facut cojitza operatia si nu supureaza,fa si tu un dush rapid,te tamponezi usurel cu un prosop fin si f.curat,dai cu betadina si baneocinul si sa vezi ce bine o sa-ti faca la moral(si nu numai...) zambet
eu pe linga prima cezariana mai am si alta operatie f.complicata(cardio) si nici macar atunci,cind era risc de endocardita nu mi s-au interzis dushurile,pur si simplu o luna si ceva nu am avut voie sa stau in cada,in apa,sa ma balacesc,insa de la 3 saptamini dupa operatie(cind de fapt am si ajuns acasa de la spital)am avut voie sa fac dushuri scurte si fara frecat cu buretele in zona(logic)

treci repede la dush foarte fericit

sus

Denunta
bucatzica

07.09.2008 11:31     citat 

Eu am optat pentru anestezie generala si nu rahianestezie, pentru ca la aceea mai raman sechele( dureri de cap, greturi, etc. ), sau cel putin asa mi-a spus dr.

daca iti face anestezie partiala si o face cu ac mic nu vei avea probleme,cel putin mie asa mi`a zis anestezista inainte de a intra in operatie....eu am ramas cu o durere de cap cumplita timp de 5 zile dar din prostia mea...ptr ca mi s`a zis..."ai voie sa`ti misti capul in voie dar sa nu`l ridici...si dupa ce a trecut efectul anesteziei eram in rezerva si s`a auzit un zgomot langa usa rezervei mele...m`am speriat...am crezut ca s`a intamplat ceva si fara sa`mi dau seama am ridicat capul sa vad ce se intampla....dar mi`a trecut....si apropo daca cumva vei ramane cu o durere de cap nu te speria ca in cateva zile iti trece si ca sa ameliorezi durerea bea o ceasca de cafea amestecata cu lichior sau visinata (orice,numai tarie sa fie) si iti mai trece din durere trag cu ochiul asta ti`o zic asa...preventiv,daca vei fi in situatia in care am fost eu sa sti ce sa faci ca sa nu stai cu durerea zambet

Sunt convinsa ca fetele care nasc normal sunt de alta parere, dar fiecare cu optiunea lui.

[/b]Exact....multe dintre ele se cred martire ca au putut naste normal iar cele care nasc cu cezariana sunt "lase"....parerea lor....de asta m`am lovit eu cand inca nu`i spusesem doctorului meu cum vreau sa nasc....Unele vor sa nasca normal numai ca sa simta ca aduce pe lume un copil (ma refer la durerea in sine) tind sa cred ca sunt masochiste foarte fericit ...nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e parerea mea zambet La cate urlete am auzit NU AS NASTE NORMAL NICIODATA socat

Si in plus, daca se poate sa nu ma chinui, de ce sa o fac?

Asa e draga mea....si eu am fost de aceeasi parere...cand m`am decis si i`am zis doctorului ca vreau sa nasc cu cezariana m`a intrebat de ce....si i`am zis ca nu vreau sa ma chinui...daca tehnologia a avansat si am posibilitatea de a`mi face nasterea mai usoara nu vad de ce as alege sa ma chinui cu travaliu de 18-24 de ore (ca la prima nastere cica travaliu este mai lung)....iar doctorul mi`a zis "aici iti dau dreptate"
Si poate multe se gandesc ca doctorul mi`a respectat dorinta ptr cezariana doar ptr simplul fapt ca este mai scumpa si isi scoate mai multi bani....nici vorba...m`a costat mai putin decat o nastere normala 200 de euro si 1 milion.....asta ptr ca am avut un doctor de milioane si il recomand cu toata caldura oricui doreste si are nevoie de un doctor bun. zambet

sus

Denunta
bucatzica

07.09.2008 11:37     citat 

mamistef probabil a vrut sa previna o posibila problema....ohooo coaja aproape mi`a cazut definitiv.....mi`a ramas doar cicatricea....dar cand mi`a scos atele mi`a zis "o luna sa nu te gandesti la baie".....si dupa ce a plecat el din cabinet si am ramas cu asistenta lui...ea mi`a zis "poti sa faci dusuri"......dar nu prea am avut mare incredere in cuvantul ei....ca daca era imi zicea doctorul....daca auzeam asta din gura lui riscam cateva dusuri pana acum....ptr ca am mare incredere in el....oricum tre sa merg la control luna asta si trebuie sa fac un dus zdravan inainte zambet ....si chiar o sa`l intreb....daca am fost "fraierici" si am luat teapa foarte fericit

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 20 ani, 8 luni
Patricia-Osana: 18 ani, 11 luni
Dorothea Maria: 11 ani

07.09.2008 12:14     citat 

eu am nascut o data normal si o data cu cezariana. pot spune sincerc ca refacerea este muuult mai usoara dupa o nastere normala, si va spune cineva care a avut probl serioase la nasterea naturala. cele care nu au probleme deosebite cred ca se recupereaza si mai repede.

de ce vroiam eu sa va scriu, tocmai ieri discutam cu sora mea care a nascut cu cezariana in italia, si tema discutiei era chiar dusul dupa cezariana. acolo e strict interzis si dus, nu ai voie in nici un fel sa uzi operatia timp de aproape o luna - te speli doar partial, pentru a evita riscul unei infectii. si eu imi amintesc ca am facut dus dupa cezariana, dar se pare ca sunt si la noi dr care interzic asta.

pupici
diana

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 10 luni

07.09.2008 1:57     citat 

Liana, eu le-am avut ambele...travaliu cu epidurala si apoi cezariana de urgenta.
Eu te incurajez ptr cezariana si iti spun ca daca ar fi sa aleg acum cum sa mai nasc o data, as alege cezariana, desi nu am avut dureri f mari in timpul travaliului. Ma rog, sunt multe de spus, dar oricum daca tu ai ales asa, mergi inainte!!

Bucatzica, du-te mami la dush si spala-te repejor!!
Nu sta mult in apa dar fa totusi un dush!! Nu se va intampla nimic!! Din contra, te vei simti ca noua!! trag cu ochiul

sus

Denunta
liana76

Copii

07.09.2008 7:15     citat 

Multumesc Manam, eu am hotarat deja si nu mai dau inapoi, decat daca doamne fereste, ma apuca si nu mai am timp de cezariana!
Desi sotul meu cand a aflat ca se pot face doar doua cezariene(adica doar doi copii, de parca nu ar fi destul...) parca nu mai era asa de incantat. Adica el spune ( in gluma sper) ca vrea 3 copii, desi noi de-abia suntem la primul.... zambet Sau poate dupa primul ii trece.... surprins

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: