· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
micaalsa

Copii
Iulia: 13 ani, 10 luni

12.03.2006 10:16     citat 

Salutare fetelor!!!

Vreau sa va cer si voua putin parerea in legatura cu anestezia peridurala, ca-s tare nehotarata, nu stiu daca sa mi-o fac sau nu. Dr. meu o face la cerere desi zice ca el nu-i prea incantat de modul in care evolueaza nasterile cu aceasta anestezie. Zice a a avut multe cazuri in care mama nu putea sa impinga si de aici o gramada de complicatii gen forceps sau stiu si eu ce modalitati mai au ei. Acuma stau si ma gandesc ca poate depinde si de anestezist, de cantitatea de anestezic care ti-o administreaza ... habar n-am ce sa cred. Rog mamicile care au nascut cu anestezia peridurala sa-mi spuna si parerea lor.

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 16 ani, 4 luni
Emilie Lucie: 13 ani, 5 luni
am nascut deja!

12.03.2006 7:05     citat 

Eu am nascut cu peridurala si urmatorul la fel il voi naste si a fost totul ok ! nu am simtit nimik la primul, nici o durere, dar tre sa impingi cati poti de tare ca si cum ai merge la wc si ai fi constipata jenat jenat
. La mine cel putin mi s-a parut ca m-am chinuit cu impinsul foarte putin timp si cum tot impingeam cu spor odata o aud pe moasa stop ca a iesit ! prostit
In Franta majoritatea femeilor nasc cu peridurala iar spitalele o recomanda foarte mult. Intr-adevar cred ca depinde si de anestezist . Dar aici oamenii dau dovada de mult profesionalism si nu-s probleme cu astea.

sarut

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 10 luni
Natalia: 13 ani, 8 luni

12.03.2006 10:13     citat 

Micaalsa, am exact aceleasi nedumeriri ca si tine. trist
Nu stiu, sa o fac sau nu...

sus

Denunta
micaalsa

Copii

13.03.2006 9:08     citat 

Tocmai de asta mi-e frica, de anestezist. Problema e ca la noi, cel putin in Cluj unde eu o sa nasc nu se face de mult timp aceasta anestezie si am inteles ca trebuie si anestezistul sa stie ce face. Mie mi-e frica sa nu se ajunga sa se scoata copilul cu forcepsul, mai ales ca am caz in familie de asa ceva (si doamne fereste, copilul e distrus pe viata). Probabil ca o sa stau sa vad cum sunt durerile, cat de bine le suport si decid eu pe moment. Oricum daca as fi in Bucuresti sau in alta tara nici nu as sta sa ma gandesc daca sa fac anestezia epidurala sau nu, sunt foarte convinsa ca ajuta mama mult in timpul travaliului si de ce sa nu evolueze si medicina asta ... dar din pacate, la noi evolueaza cam incet trist

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 13 ani, 7 luni
Miriam: 9 ani, 8 luni

13.03.2006 2:09     citat 

bdliana, am o cunostinta la Constanta care a nascut in Decembrie cu epidurala la spitalul judetean fara nici o problema.
Din cate stiu este important anestezistul care-ti face epidurala sa-ti faca o cantitate relativ scazuta dar eficienta de anestezic astfel incat sa simti totusi contractiile. Nu sunt medic asa ca daca am spus prostii ma scuzati.
Adevarul e ca si pe mine ma ingrozeste forcepsul plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 14 ani, 1 luna
R: 12 ani, 7 luni

13.03.2006 2:25     citat 

fetelor eu am nascut cu vaccum si fara pda ..durerile sunt groaznice..
poate daca as fi avut pda as fi dat vina pe ea ca bebe nu a putut sa iasa.. pe de alta parte cu pda nu as fi avut asa dureri..
am fost mica in bazin si bebe sa intepenit..
trebuie sa alegeti ce este mai bine pentru voi si bb vostrii..

sus

Denunta
bdliana

Copii

14.03.2006 3:01     citat 

DALINUTA, nu ai putea afla numele dr.? Poate daca cumva vorbesti cu cunostinta ta, nu ma uiti... sarut

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 14 ani, 10 luni
Carina-Patricia: 11 ani, 11 luni

14.03.2006 4:18     citat 

Micaalsa, trebuie sa te contrazic, eu am nascut in Cluj cu anestezie epidurala. Trebuie sa te sfatuiesti cu ginecologul tau asupra nasterii si a anesteziei.

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 11 luni
Maria Romana: 15 ani, 3 luni
Mircea Victor: 11 ani, 5 luni

15.03.2006 12:50     citat 

Micaalsa,

Eu am nascut amindoi copiii cu epidurala si o recomand la oricine cu caldura . scot limba
TOt ce trebuie sa faci e sa cooperezi la impins si , daca nu simti tu cind si cum sa impingi, sa asculti de moasa si de doctor si cind zic ei "impinge" atunci iti aduni toate fortele posibile si imposibile si impingi. Eu asa am facut, si am reusit sa scot un copil de 4,5 kg (primul ) normal si fara nici un forceps ( si nu sint deloc lata in bazin). Insa am impins vreo 40 de minute, in reprize bineinteles. Al doilea a avut doar 3,5 kg si a iesit in 15 minute.

Recomand epidurala pentru ca iti permite sa participi odihnita la nastere , nu epuizata si lesinata de dureri.

Acum sa stii ca depinde si cit de repede merge dilatatia, la mine la primul copil a mers incet, primele contractii au inceput la 5 dimineata si abia la 7 seara am ajuns la spital unde aveam numai dilatatie 4 si mi-au facut epidurala.

La al doilea copil m-au apucat contractiile si in citeva ore cind am ajuns la spital s-au mirat si moasele ca era 7 dilatatia si totusi am cerut epidurala si abia mi-au dat-o ca am si nascut...

Eu zic ca la al doilea m-am dilatat mai repede din cauza ceaiului de frunze de zmeur...pe care l-am baut din saptamina 32, eu asa cred.
Daca te dilati mai repede insa poate nici nu vrei epidurala... trag cu ochiul

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 13 ani, 7 luni
Miriam: 9 ani, 8 luni

15.03.2006 1:15     citat 

bdliana, o sa o rog pe mama sa se intereseze de medicul cu care a nascut cunoastina aceea. Cred ca o sa mai dureze cateva zile pana primesc raspunsul. Dar cum aflu ceva iti spun.

sus

Denunta
bdliana

Copii

15.03.2006 1:56     citat 

Dalinuta, sarut
Ma intereseaza anestezistul, ca eu nu cunosc pe nimeni. Cred ca o vorbesc cu seful sectiei, chiar daca are cel mai mare tarif, daca nu afli tu nimic.

sus

Denunta
micaalsa

Copii

16.03.2006 8:05     citat 

Arculetz, poti sa-mi spui te rog la ce spital ai nascut in Cluj si numele anestezistului?
Mersi

sus

Denunta
gama

Copii
andrei: 18 ani, 10 luni

16.03.2006 2:52     citat 

Micaalsa, la ce spital vei naste in Cluj, cu ce doctor?
Te intreb pentru ca eu stiu ca la Gine1 se face demult anestezie peridurala, trebuie sa vorbesti cu medicul.
Iti doresc multa sanatate si nastere usoara, daca mai ai intrebari scrie un PM. Te pup.

sus

Denunta
micaalsa

Copii

17.03.2006 8:21     citat 

Gama, eu o sa nasc la clinica Hipocrate a Dr. Nanu Honorius ... el nu prea-mi recomanda epidurala pt. ca bebelina mea e si cam marisoara si zice sa nu se intample sa nu pot impinge suficient din cauza epiduralei. Habar n-am ce sa fac trist El ma tot linisteste ca analgezice se fac doar ca nu-s asa puternice ca epidurala ... ce sa zic, o sa mai povestesc cu el si ma hotarasc eu. Am impresia ca tot anestezist de la Gine1 este si la aceasta clinica ...

sus

Denunta
bdliana

Copii

17.03.2006 2:47     citat 

Eu am citit o poveste a unei nasteri pe aici care seamana mult de tot cu prima mea nastere.Mi-am reamintit ca doare si sigur fac epidurala.O data pe viu imi ajunge. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: