· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Suporti durerile? EPIDURALA sau CEZARIANA la cerere?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
manam

Copii
Marius: 11 ani, 9 luni

07.09.2008 8:04     citat 

----------
liana76 a scris:
Multumesc Manam, eu am hotarat deja si nu mai dau inapoi, decat daca doamne fereste, ma apuca si nu mai am timp de cezariana!
Desi sotul meu cand a aflat ca se pot face doar doua cezariene(adica doar doi copii, de parca nu ar fi destul...) parca nu mai era asa de incantat. Adica el spune ( in gluma sper) ca vrea 3 copii, desi noi de-abia suntem la primul.... zambet Sau poate dupa primul ii trece.... surprins
----------

Si sotul meu vroia 3 dar acum zice ca ne oprim la unul rad rad
N-o sa ne oprim ptr ca eu vreau o fetita mai mult ca orice pe lume trag cu ochiul

Nastere usoara!!!

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 15 ani, 5 luni
Rebecca Andrea: 13 ani, 4 luni
Patricia Luisa: 10 ani, 9 luni
am nascut deja!

09.09.2008 8:32     citat 

manam si eu sunt convinsa ca nu va veti oprii la primul, e normal ptr ca acum e totl nou si pana trec primele luni sau poate chiar primul an, apoi veti fi siguri ca sunteti pregatiti si ptr al doilea sarut

in rest ceea ce priveste nasterea, stiu ca majoritatea opteaza ptr cezariana, ei bine pe mine e un lucru care ma sperie, EU am nascut prima data normal cu epidurala, a fost a nastere f f grea, Lara saracuta era sa nu mai existe, in fine, a doua oara am nascut fara nimic, si pot spune ca a fost cel mai frumos eveniment din viata mea. La ora 7 dimineata au inceput contractiile, la ora 11 am nascut-o pe Rebecca si la ora 17 am venit cu ea in brate la fetita mea acasa zambet ceea ce dupa o cezariana nu puteam. Si chestea e sa nu uitam, cat ar fi de usoara o cezariana, e totusi o operatie, si chiar una la care se pierde foarte mult sange.

va doresc la fiecare sa fie multumita cu hotararea pe care o ia, pana la urma principalul e sa fie beblasii sanatosi.
numai bine

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 20 ani, 7 luni
Patricia-Osana: 18 ani, 10 luni
Dorothea Maria: 10 ani, 11 luni

09.09.2008 9:37     citat 

si eu dupa prima nastere, cand sotul statea langa patul meu, i-am spus: "uita-te bine la el, ai grija de el, ca eu altul nu mai fac!" si dupa un an am ramas cu fetita, iar acu uite-ne la al treilea!

sa ne dea Dumnezeu copii sanatosi

diana

sus

Denunta
laury

Copii
Rose Marie: 13 ani, 11 luni
Thomas Victor: 11 ani, 4 luni

12.09.2008 3:51     citat 

Eu cezariana am scos-o de la inceputul sarcinii de pe lista de optiuni.Epidurala insa nu, atat doar ca atunci cand am ajuns eu la spital aveam deja dilatatia 5 cm si era prea tarziu pentru ea.In plus ginecoloaga mi-a explicat ca de la iti poate scadea tensiunea si pot aparea ceva complicatii.

Pana la urma am nascut si a doua oara fara nimic, si sincera sa fiu nu regret.

sus

Denunta
blackspell

Copii
Ana Maria - o printesa dulce!
10 ani, 10 luni

14.10.2008 11:41     citat 

hmm sunt la jumatatea sarcinii, si sincer sunt mult prea nerabdatoare sa o vad pe bebe, ca sa ma mai gandesc si la durerile nasterii! sunt multumita ca pana acum a fost ok, ( am trecut cu bine si de perioada de greturi cu toate ca a fost foarte lunga si incomoda) ochi peste cap ... bebe este bine, doctora spune ca este bine, si eu simt ca este bine! din punctul meu de vedere nasterea normala este o binecuvantare, in ciuda durerilor. ca mama ti se curata organismul, procesul este ceva firesc, iar relatia dintre bb si mami se leaga altfel! sunt de acord si cu cezariana, ca sunt cazuri cand nu se poate normal... si de epidurala.. super! garanteaza si nasterea usoara in timp ce nasti normal...!

sus

Denunta
liana76

Copii
Radu Stefan: 11 ani, 3 luni

14.10.2008 1:01     citat 

Intre timp am nascut, prin cezariana asa cum am hotarat si este totul ok. Nu am dureri, nu am "zacut" in pat...dar intr-adevar eu sunt destul de curajoasa si rezistenta.M-a operat la ora 14 si la 22 m-am dat jos din pat. Dimineata la 7 am plecat singura in celalat capat al spitalului sa-mi vad baiatul. Poate singurul regret este ca nu mi-a dat baiatul langa mine din prima nopate. ( am ramas peste niopate la terapie intensiva.)Si iarasi mi-a confirmat doctorul ca un copil de 4 kg nu e chiar comod de nascut normal. zambet

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 8 luni
Maria: 11 ani, 3 luni

14.10.2008 1:47     citat 

am nascut si eu prin cezariana(la mine nu exista alta optiune,stiam asta de acum 11 ani)
pe 6 octombrie la ora 6 dimineata am fost la spital,la ora 7,35 am nascut-o pe Maria(anestezie generala),pe la ora 9 jumate ma trezisem si primeam telefoane(era cam greu sa scriu mesaje pt ca mi se impaienjeneau ochii prostit ),apoi pe la ora 4 dupa-amiaza mi s-a scos sonda si imediat m-am dat jos din pat ajutata de o infirmiera....nu am ametit,n-am avut nici o problema,desi,logic,ma durea
peste vreo ora-doua(oricum,nu se intunecase inca afara) am urcat cu liftul singura sa-mi vad fetita la salonul unde erau dusi nou-nascutii-si m-am plimbat ceva prin spital trag cu ochiul
a doua zi am fost mutate impreuna in salon,pt ca deja incepusem sa o alaptez,iar in a patra zi am fost externate(luni dimineata-operatia,joi dimineata-externarea)
lunea asta am fost sa-mi scoata fierle,sunt absolut ok,astept sa mai treaca vreo doua zile si apoi scot pansamentul de tot

cred ca depinde f.tare si de motivarea persoanei de a se da jos din pat-cu cit te"alinti"mai mult si stai mai mult in pat,cu atit mai grea va fi recuperarea
nasteri usoare(naturale,cezariene,nu conteaza,pe bune....important e ca putem naste copii,nu-i asa?........) va doresc tuturor! sarut

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
11 ani, 2 luni

21.10.2008 4:45     citat 

Bine v-am gasit mamici si viitoare mamici

Sunt si eu printre cele care opteaza pt cezariana dar sotultrage in alta directie pt ca asa cum am mai citit pe aici s-a speriat ca la cezariana e voia numai 2 copii si el ar vrea 3. In fine, sa=l vedem noi pe primul si apoi mai discutam de al 3 lea; vreau sa pun si eu o intrebare, poate cineva ma ajuta cu un raspuns: deci eu vreau cezariana dar nu pot decide inca cand sa fie din motive personale pana la o anumita data( asta ar fi cu o saptamana inainte de data probabila normala a nasterii) deci am hotarat cu medicul sa asteptam normal pana la data de.... si sa incerc nastere normala cu epidurala, intrebarea e ca daca intru in travaliu se mai poate face cezariana sau e tarziu, eu sunt tare speriata ca ma apuca durerile inainte si nu mai pot face cezariana. Adica daca copilul se pregateste sa vina si e pozitionat deja la locul cu pricina si incepe dilatatia se mai poate face cezariana? mi-e tare teama si stau cu stres sa nu nasc normal.

Cam cat timp ati avut dureri de la operatie, cat v-a luat sa va recuperati?

Si mai intreb ceva, daca fac cezariana mai e nevoie de acele tampoane speciale, sunt scurgeri asa mari sau cum e? logic mi se pare sa nu fie dar intreb si eu ca e primul copil si nu am experienta. Va multumesc pt raspuns si va doresc copii sanatosi si nasteri usoare

sus

Denunta
blackspell

Copii
Ana Maria - o printesa dulce!
10 ani, 10 luni

22.10.2008 9:34     citat 

in mod normal, ar trebui sa faca cezariana dupa intrarea in travaliu...sunt cazuri in care nasterea normala nu se desfasoara bine(Doamne fereste) si intervin cu cezariana! acum cred ca depinde de doctor..si asta cred ca aflii cel mai bine de la el!

sus

Denunta
iva

24.10.2008 8:18     citat 

Lucky_amy verisoara mea a facut 3 copii prin cezariana asa ca iti poti linisti sotul, se poate si 3, (asta dupa ce a avut si un accident groaznic de masina soldat su fractura de bazin). Toti sunt sanatosi, deja sunt mari, verisoara mea se simte bine. Sanatate iti doresc si cati copii vrei sarut

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
11 ani, 2 luni

24.10.2008 9:27     citat 

Multumesc fetele pt raspuns,

asa i-am spus si eu sotului ca mai sunt cazuri de cezariene cu 3 copii, sa nu ne panicam degeaba si apoi sa vedem intai ca ne da DD 3 copii.

Al meu sot e doctor asa ca are el niste idei in ce priveste operatia de orice fel dar ginecologul e un prieten f bun care a lucrat in UK si am mare incredere ca va fi bine. Sper sa ma refac repede dupa nastere oricum ar fi .

Va doresc numai bine tuturor, pupici

sus

Denunta
iva

25.10.2008 12:35     citat 

Nastere usoara, sanatate tie si bebelusului sarut

sus

Denunta
gabman

29.10.2008 7:23     citat 

sigur se poate cezariana si daca ai intrat in travaliu......eu am nascut asa dupa 26 de ore de travaliu, ptr ca bebe s-a plictisit intre timp si s-a apucat sa croseteze din cordon.... aaaa. ..........in jurul lui................si i-a iesit un pulover frumusel: dubla circulara in esarfa stransa
trist
nu, nu cred ca-ti trebuie tampoane speciale.....eu aproape n-am avut lohii in comparatie cu ce auzeam de la mamicile care au nascut vaginal.
nastere usoara si bebe sanatos si cumintel

sus

Denunta
gabman

30.10.2008 12:00     citat 

cred ca n-am fost atenta aseara si nu ti-am raspuns punctual:
- cezariana se poate face in orice moment...eu aveam dilatatie 10 de 2 ore jumate, ii vedeau capul lui bebe, si, cand au observat ca se intampla ceva cu pulsul lui, m-au operat pana sa apuc sa inteleg ce se intampla....
- refacerea cred ca e f personala si depinde de organismul fiecareia......eu la 12 ore am mers 1 etaj mai sus cu liftul sa-mi vad minunea limpede ,am coborat pe jos, la 15 ore am urcat si coborat acel etaj...n-am avut nici un fel de dureri si n-am cerut/primit calmant , in a-4-a zieram acasa, spalam rufe, calcam, nu ma simteam rau deloc.......doar ca eram un pic mai inceata decat de obicei....
- de tampoane ti-am zis
daca imi pare rau de ceva cat de cat e ca n-am facut un pic pe rasfatata si m-am pus pe treaba si toate cele din prima......daca aveam un picusor mai multa minte in cap, as fi stat tot impul cu bebe langa mine si minic mai mult.........doar de-aia te numesti lauza
trag cu ochiul rad

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
11 ani, 2 luni

21.11.2008 9:05     citat 

Buna mamici,

multumesc pt raspunsuri, am nascut deja normal cu epidurala si mi-a trecut frica de nastere dupa asta. o sa scriu povestea nasterii mele mai tarziu cand ma mai eliberez cu treburile, am nascut la 38 saptamani, bebe nu a mai avut rabdare asa ca tot planul meu s-a dus, mi s-a rupt apa instantaneu, am fost la dr, m-a consulatat, aveam deja dilatatie 1 cm si m-a trimis la spital, acolo au inceput durerile si dupa cateva ore am decis epidurala si daca nu reusesc cezariana; se pare ca am avut totusi dilatatie buna iar epidurala m-a salvat. Desi credeam ca voi face cezariana si nu va fi nevoie de acele tampoane speciale.....am ajuns sa vad si cum arata(mi-au dat din spital) si sa le folosesc.

Deci, pro sau contra epidurala sau cezariana, nu conteaza ce decideti, eu am fost luata prin surprindere si ce am planuit nu a fost sa fie si la urma m-am bucurat ca am nascut natural, mi-am revenit in cateva zile iar acum nebuburam de minunea mica din viata noastra.

Va doresc tuturor nasteri usoare si bebei sanatosi si mancaciosi

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: