· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2010!! Cap.91
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2010!! Cap.91     
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 11 luni
Casian Radu: 11 ani, 3 luni

16.11.2010 10:55     citat 

Semnez si eu condica de seara..... rad
Ionelita, nici eu nu credeam ca la mijlocul lui noiembrie o sa il scot pe Casian la plimbare cu capul gol 1 Dar azi au fost 23 de grade cand am iesit noi , ce caciula sa ii mai pun ? A avut un body cu maneca scurta, pantaloni de catifea raiati -dar fara captuseala !- si o bluzita d ebumbac cu maneca lunga. Sosete si pantofiori . Atat ! Cand a apus soarele -pe la 5- i-am dat jachetica subtire si o caciulita, dar tot era placut afara ! Asa ca am stat de la 2 jumate pana la 6 ! Pe la 4 si ceva l-am luat si pe harnicutul de Bogdan -care a avut azi f.multe teme, mi se pare ca le da prea mult la scoala - si am mera in oraselul copiilor la joaca. Era atata lume ! Nici nu ma mir, cu vremea asta superba !
Fetelor, sa ne tineti pumnii maine de la 8 dimineata (care nu doarme...) . Lui Bogdan, de fapt, ca are ceva test-evaluare la romana si a munit si s-a pregatit dragul lui mama ! Sper sa fie bine , am emotii, e primul lui test anuntat !!! SI cate o sa mai fie de acum.....
Cayia, si Bogdan a cerut aseara mamaliguta cu branza siu cu smantana. Reteta lui V mare nu am incercat-o nici noi , nu o stiam . rad
Eu la inceput i-am dat jumatate de galbenus fiert si a fost OK.
Casian e un mancacios, v-am mai zis Daca va spun cat mananca o sa va speriati (glumesc) . Dimineata si seara mananca cate 250 ml de lapte . Eu am cantar de bucatarie din ala micut, cu afisaj electronic, f. usor de manevrat , asa ca ii cantaresc si papica (credeti-ma ca la Bogdan nu am facut niciodata asa ceva, habar nu aveam cate g mananca, dar si el era -si este- mare ! dar nici nu aveam cantarul.....) Deh, am imbatranit si am inceput sa am pasarele "la mansarda " -sau sa dau vina pe cantar, pe care l-am primit cadou acum un an de la nasi? - Deci inainte de primul somnic -pe la 11- papa cam 270-280 g de fructe cu biscuiti sau branzica , la pranz -2 -2jumate- papa tot cam 260-280 g de papa , pe la 6 papa 230-250 g de cereale cu lapte
Si fiecare masa o termina in 10 minute , ca nu mai prididesc cu bagatul linguritei in gurita ! Si indiferent ce i-am dat sa manance, nu a lasat niciodata nici macar o lingurita de mancare in castronel !
Claudis, ai observat ca am inversat masa de fructe cu cea de cereale ? rad rad

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 4 luni
Mara Sofia: 11 ani, 8 luni

16.11.2010 11:37     citat 

----------
ancutza_anca a scris:
cristine...ceai fara teina... confuz adica? face rau teina?! e un fel de "cafeina" a ceaiului?! confuz si ...chiar ai ceaiuri mama...sa ma aprovizionez si eu...insa eu alaptez, parca retinusem ca si tu! bei de oricare?! n-are importanta ca alaptezi?! de ex...ceaiul verde... confuz pt rinichii sotului ce-mi recomanzi?! sarut
[b]
----------

da, teina e ca si cafeina din cafea... e energizant pt copii. insa sunt plante, precum rooibosul, care nu au teina.
eu alaptez, insa am voie sa beau pana in trei cesti de ceai cu teina pe zi. eu beau o ceasca de cafea si una (sau doua) de ceai cu teina. celelate ceaiuri (mai mult de doua pahare oricum nu mai beau... doar sa fiu racita si sa beau cu lamaie si miere drept tratament) sunt ca si pentru copii.

pentru rinichi stiu ca e bun ceaiul de codite de cirese... eu am codite pastrate de pe vremea cireselor si mai fac din cand in cand, ca e si bun la gust. uite ca pe astea uitasei sa le pun la lista. si mai am si un borcan in care pastrez foile uscate de la ceapa trag cu ochiul

sa cauti pe net ca trebuie sa fie care ceaiuri au teina si care nu... asta ca sa stii ce si cat sa bei in caz ca alapetzi. dar daca bei doar o ceasca sau cana sa zicem pe zi, nu trebuie sa te interseze ca nu are nimic. doar pentru copii ce e imp sa stii asta. rooibosul e bun pt atunci cand face febra...

sus

Denunta
Cristine

Copii

16.11.2010 11:39     citat 

----------
madalinacret a scris:

Si fiecare masa o termina in 10 minute , ca nu mai prididesc cu bagatul linguritei in gurita ! Si indiferent ce i-am dat sa manance, nu a lasat niciodata nici macar o lingurita de mancare in castronel !
----------

aoleu, ai grija ce nora alege, sa o inveti sa faca mancare ca tine... trag cu ochiul poate ii place baiatului cum gatesti!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 8 luni
Eduard: 10 ani, 11 luni

16.11.2010 11:50     citat 

Buna seara!!\
Noapte buna!
Poop!
scot limba sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

16.11.2010 11:54     citat 

Buna fetelor. Va multumesc ca "m-ati cautat: )
nu am intrat ca am avut 2 zile numai pe fuga..
Ieri am fost la spital si i-a schimbat sonditelelui Victor. Toata treaba a fost..live.. zambet, fara anestezie. In tubusoarele deja existente i-a introdus altele putin mai subtiri si a impins de ele pana cand au iesit pe partea cealalta..Practic el nu a simtit nimic, poate doar o jena la iesire, acolo unde se freca pielea cu tubusoarele. Ca dovada ca nu a plans deloc, doar max 2 minute..Si toti l-au laudat. Cioara ce sunt , zic ca nu au facut -o de complezenta..dar chiar am un copil minunat!!! Vesel, fericit, baiatul asta nu stie sa planga. Deloc..

Astazi am fost si am facut echo ca ieri din motive de ...lipsa de interes din partea unei asistente (alina o mai stii pe asistenta sefa nu? m-a scos din sarite, dar tot am fost in stare sa ii zambesc pana la urma..ca deh..sunt mama prostilor, tratez totul cu ..diplomatie cica..asa zice soacra-mea, care by the way a fost toata ziua ieri cu mine..)

Si am stat o gramada ca dupa echo , chirurgul a intrat in operatie si nu am mai putut vb cu el. Si a tb sa stau 2 ore in asteptare de pomana. Dar V a fost super cuminte si a dormit in sling, iar eu..la soare pe banca..chiar am atipit vreo 5 min ca eram rupta rad
Rezumat:
- la echo nu s-a vazut nici o imbunatatire din pacate.
Adica:
- ureterul inca este dilatat
- parenchimul rinichiului care era de 1-2 mm nu s-a dezvoltat. A stagnat. De fapt este o mica deosebire, dar este infima. Ei se asteptau la mai mult. Ei..doctorii
Pt ca ureterul fiind in continuare dilatat exercita presiune si urina care inca se colecteaza (ca prin sondite nu se elimina toata urina 100% si se mai colecteaza in partea inferioara a rinichiului, ca partea superioara e buna, are 7-8mm) nu permite rinichiului sa se dezvolte cum ar tb.
Ei sperau sa se intample o minune si sa revina mai rpd ureterul la forma lui initiala (care o fi aia..nu stiu) ca sa vada dc se elimina urina sau se dezv rinichiul. Ca se gandeau ca poate asa (ca au fost f multe cazuri de genul asta) scap de operatie. Dar se pare ca nu. La mine in familie au fost doar 2 minuni: Matei si Victor..se pare ca alte minuni mici, prin organele lor nu se intampla..tb doar sa le fortam putin..
Asa ca pe 15 ianuarie ma infiintez la spital ca sa imi faca foaia de internare pt analize si apoi pt operatie.
Cea finala, de hidronefroza, de eliminare a partii blocate..trist
Chiar l-am intrebat pe dr..
"Sa ma bucur ca il operam in ianuarie si scapam si de tubusoare si de stres sau sa ma sperii ca trebuie operat in ianuarie ca sa nu se strice si partea buna a rinichiului?!"
Si mi-a spus ca am pus o intrebare ff buna.
Dar ..sa nu ma sperii ca..
..
inca mai miros panselutele si mai miros frumos:)
scot limba

asa ca..
-am scris mult
-mi-e som
-mananc curmale si sunt fff dulci
- dar am si lapte langa mine
(apropo-s de asta voi cu copii mai mari dati lapte de la M*i*lli? Ca eu beau din ala din sticla mare de plastic)
- narci ..clar barbati-tau foarte fericit (am si eu un colaj asa, o sa il pun)
-cristine..unde bagi tot ceaiul ala? Dar ceva pt coloana durere naspa (sotul meu) nu ai? foarte fericit Ca deja nu ii mai poate ridica pe copii si..plang sau sunt foarte trist
-22ra..a vomat ca s-a agitat nu? nu de la cazatura..
-am vazut bebei minunati, cu ochi mari si frumosi, cu falcute gustoase, cu fundulet ridicat..rad dar nu ii enumar ca..vezi mai sus..am scris mult rad. si voi cioarelor (scuzati apelativul) stiti oricum ca aveti copii cei mai frumosi zambet foarte fericit
- noapte buna si pe maine cu forte proapete.
Aaaa..si am bagat 40 perechi de cercei la un salon de frumusete foarte fericit si deja am vandut in primele 10 minute 2 perechi. zambet
jenat
Sunt tare mandra de munca mea ..zambet
Si de data asta..noapte buna! sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 3 luni
Victor Adrian: 10 ani, 10 luni

16.11.2010 11:57     citat 

----------
Cristine a scris:

pentru rinichi stiu ca e bun ceaiul de codite de cirese... eu am codite pastrate de pe vremea cireselor si mai fac din cand in cand, ca e si bun la gust.
----------

pt copii mai mari sau si pt bebei?..

(si scuze ca am mesaj dupa mesaj dar nu am stiut cum s abag si citatul..ultima oara promit)

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 11 luni
Casian Radu: 11 ani, 3 luni

17.11.2010 12:14     citat 

----------
Cristine a scris:
----------
madalinacret a scris:

----------

aoleu, ai grija ce nora alege, sa o inveti sa faca mancare ca tine... trag cu ochiul poate ii place baiatului cum gatesti!
----------

rad rad rad Fierturi din alea fara gust, fara pic de condimente o sti si nora mea sa faca, dar pana se insoara da el de alte gusturi Acum e mic si fraier si mananca ce ii da ma-sa !
See you in the morning !
Good night !

sus

Denunta
Cristine

Copii

17.11.2010 12:21     citat 

Simona, pentru coloana nu stiu niciun ceai trist dar am dat pe google si am gasit asta http://www.mariplant.ro/?p=p_510&sName=...%20coloana e chiar primul link, sunt mai multe, poate gasesti ceva care sa va fie de folos

Il am pus in rafturile de la bucatarie, mai sus sau mai jos, in functie de cat de des folosesc cutiile respective.

Asta de codite poate fi dat si la bebe si la mari si la mici. Nu am gasit nici o interdictie pe internet... numai sa nu exagerezi, cred. sa faci din cand in cand, sa pui cateva codite... eu mai pun in rooibos si macese cateva codite...

Fierturi fara gust sau ce-or fi, dar sunt "ca la mama acasa" trag cu ochiul

noapte buna

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 11 ani

17.11.2010 8:30     citat 

neata .........

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

17.11.2010 8:57     citat 

neata!
iar ne-am trezit la 6 siceva, ne-a, jucat in patut, apoi p canapea, cat am strans eu de prin casa, acuma e ocupat la mine in brate sa rupa o hartie.

va pup

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 6 luni
V mic: 10 ani, 5 luni

17.11.2010 9:09     citat 

Neatza si de la noi!
Ne pregatim sa plecam pe-afara, dar vad ca nu mai e asa soare.
Vorbim pe seara...sper sa apuc sa va citesc. sarut

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 8 luni
Marius Adrian: 10 ani, 11 luni

17.11.2010 9:37     citat 

Simo sigur ca-mi aduc aminte,asistentele astea nervos
Mai sti fata aia care avea puiul sondite si a scapat de operatie,imi pare rau ca nu sa intamplat si la Victor o minune sa scape de operatie,dar Bunul Dumnezeu are El grija sa fie totul bine.
Eu ce sa mai zic ca nu stiu nimic si citesc foaia aia de externare intruna si ma tot gandesc ce ne-o astepta chiar daca sunt sanse mici ca rinichiul sa functioneze cat de cat trist
A si aici pe foaie scrie asa...IN prezent in contextul chimic bun,nu are indicatie chirurgicala de urgenta.
Dar e ceva care ma framanta si ma tot gandesc si dr Basca mi-a spus si scrie si pe foaie echografie abdominala dilatatie pielocaliceala stanga, fara vizualizarea tesutului renal,si de-asta spunea el ca rinichiul e posibil sa nu functioneze delocsi daca este asa va trebui scos trist
Acum asta e merg cu Dumnezeu inainte ca nu am ce face...
Te pup Simona si multa sanatate sarut sarut

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 8 luni
Luca Daniel: 10 ani, 10 luni

17.11.2010 9:44     citat 

----------
bebezola a scris:
iuri a luat de la amandoi cate ceva, super sarut sarut sarut sarut sarut
anca eu am primit olita si toata lumea sare pe mine in special soacra ca tre sa o pun neaparat ca nu se mai invata nervos nervos

----------

Bebe eu pe Sara am invatat o la olita cla 1an si 9luni, in doua saptamani spunea ca face pipi. Si pe mine ma stresa mama ca de trebuie sa o pun la olita de la 6 luni prostit

Eu cu treziutl noaptea sunt o fericita Luca nu papa noaptea decat fff rar daca se trezeste de 2 -3 ori pe LUNA sa pape, in rest doarme cam de pe la 10-10.30 pana dimineata la 7-7.30.

Am inceput si noi difersificarea, papa mar si supa (morcov cu dovlecel) dar papam cu biberonul supa iar marul cu lingurita.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 10 luni

17.11.2010 9:49     citat 

buunnn

deci..... simo ma bucur ca sunteti bine. va trece si cealalta operatie si apoi sa vezi tu veselie in casa

ancuta ms , da mai am zile de astea cand sunt fff harnica si apoi cu saptamanile nu mai am chef de nimic

am facut ceva poze la placinta, mai tarziu le descarc si le pun.

acuma l-am culcat pe pitic, am framantat aluatul pt paine, am papat si eu ceva si ma odihnesc un pic ca apoi iesim afara....

deci, nu stiti nici una nimic de dinti si dormit prea mult

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 1 luna
T: 8 ani, 9 luni

17.11.2010 10:24     citat 

neata si din partea mea...
iar la lucru, iar adormita, iar visez sa dorm o noapte intreaga...vreau si eu o noapte de somn...se poate confuz zambet

Sofia a refuzat apa la masa de noapte...chiar s-a enervat rau pe mine, asa ca i-am dat sanul pe care-l astepta cu drag...deci nu cred ca am sanse sa o dezvat de mesele nocturne....

Simona, iti tinem pumnii pt bebe si iti dorim multa sanatate...ai un tonus oricum de invidiat in situatia ta si de admir ca reusesti sa te mentii atat de bine...iar despre cercei...ti-am zis si pe facebook, sunt foarte frumosi ...felicitari..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: