· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon     
admin

19.11.2010 2:39   1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon  citat 

Update 8 decembrie 2010

Emil Boc a anuntat miercuri seara ca Executivul a adoptat miercuri ordonanta privind indemnizatia pentru mame. Principalele prevederi:
1. Pentru beneficiarii in plata a indemnizatiei, situatia actuala ramane neschimbata
2. Din 2011, sint doua optiuni pentru parinti:
- fie un an de indemnizatie cu plafon maxim de 3.400 lei;se acorda un stimulent de 500 lei lunar pana la varsta de 2 ani a copilului daca se intorc la munca inainte de primele 12 luni ale copilului.
- fie doi ani cu plafon maxim de 1.200 lei
In toate situatiile, plafonul minim este de 600 lei.

Parintii trebuie sa aleaga de la inceput pe ce varianta merg inca de la efectuarea cererii de intrare in CIC

Data intrarii in vigoare va fi 1 ianuarie 2011, pentru copiii nascuti de la aceasta data

Dragii mei,

O stire de acum cateva minute, ne bulverseaza pe toti:

Perioada de acordare a indemnizaţiei pentru creşterea copilului ar putea fi modificată, dar cuantumul va rămâne neschimbat, spune ministrul Muncii, Ioan Botiş.

Ministrul Muncii a spus că sunt mai multe variante de modificare a reglementărilor privind indemnizaţia pentru creşterea copilului, potrivit Mediafax. Una dintre variantele luate în calcul se referă la înjumătăţirea perioadei de acordare a indemnizaţiei, de la doi la un an, potrivit unor surse.

Premierul Emil Boc declara în septembrie în Parlament că Executivul vrea să regândească indemnizaţia pentru creşterea copilului "în ideea alinierii lor la standardele internaţionale, adică trebuie

De aici http://www.realitatea.net/concendiul-de...73970.html

Totodata, pe surse, se zvoneste ca daca mamicile s-ar intoarce mai devreme la serviciu, ar primi o indemnizatie de 400 de lei, timp de un an de zile.

Voi ce parere aveti?

Ultima modificare efectuata admin la 08.12.2010 5:47, modificat de 4 ori in total

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.11.2010 3:21     citat 

Eu ma intreb ce se va intampla cu cele care sunt deja in al doilea an de CIC sau urmeaza in 1-2-3 luni sa intre in urmatorul an de CIC.

Parerea mea e ca se va crea o nebuneala si nu-mi pare corect. Adica locuri in crese/gradi nu sunt nici acum suficiente de ce ar fi atunci? In plus poate multe din mamici ar fi amanat sa faca un copil pana ar fi avut un bunic la pensie sau si-ar fi creat alte posibilitati sa-si permita bona.
Daca ar vrea sa faca schimbarea asta n-ar fi corect sa se intample viitoarelor mamici care acum sunt burtici. Ar tb sa fie valabila pt cele care ar fi urmat sa-si propuna sa faca un copil ca sa aibe timp de gandire. Asta daca am privii partea mai blanda a situatiei. Asa nu vom ajunge decat la mai multi someri si educatia si cresterea copiilor nostrii va avea de suferit caci cine stie pe ce maini si cum vor fi ingrijiti. trist
Guvernantii uita ca celelalte state asigura copiilor conditii excelente in crese, mamicile au dreptul sa ceara program redus fara ca angajatorul sa faca figuri si ca angajatorul nu are dreptul sa dea afara mamica pana copilul face 3 ani...
Cred ca reglementarile astea nu vor fi aduse. Pur si simplu arunca copii in strada si mamicile in disperare. nervos trist

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

19.11.2010 4:48     citat 

asta e venita de la UE...

suntem prea multi... suntem cea mai mare tara din sud estul europei ca si populatie...
populatie mare = multe guri de hranit, multi oameni de controlat, de multumit etc...

si mai ales faptul ca din 20 milioane de romani numai 3-4 milioane muncesc, restul asteapta

teoretic un roman munceste pentru inca 4, la nivel bugetar

asta e planul, sa decimeze populatia ca in 40-50 ani sa fim si noi 10-12 milioane.

de aceea sistemul sanitar nici nu este atins, la fel sistemul social de ajutorare a copiilor, etc...

practic te descurajeaza sa faci copii trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

19.11.2010 6:48     citat 

----------
biencut a scris:
Guvernantii uita ca celelalte state asigura copiilor conditii excelente in crese, mamicile au dreptul sa ceara program redus fara ca angajatorul sa faca figuri si ca angajatorul nu are dreptul sa dea afara mamica pana copilul face 3 ani...
----------

Te inseli amarnic. Locurile de cresa sunt rare si la noi, conditiile "excelente" mai putin (la Mona nu am avut incotro, la un al doilea copil am spus ca voi face tot posibilul sa NU fie nevoie sa il dau la cresa, nu la cresa asta de la noi), eu cu Mona in CIC nu am primit niciun cent in afara celor 8 saptamani dupa ce am nascut, din cauza ca desi lucra doar sotul, chipurile veniturile erau prea mari. Intre timp s-a schimbat reglementarea, acum primesti un an 67% din salariul net, dar maxim 1800 euro, cine n-a avut venituri inainte primeste 300 euro lunar tot timp de un an. Angajatorul nu are voie sa te dea afara pana esti in CIC, dar dupa ce te intorci din CIC nu-l impiedica nimeni sa faca asta. Cu programul redus depinde unde lucrezi, sunt foarte multi la care nu e posibil asta. Cei care lucreaza la stat au sanse mai bune, insa restul ...
Nici in celelalte state nu umbla cainii cu covrigi in coada, parol!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

19.11.2010 8:51     citat 

Hmm...sincer imi cred prietena care locuieste in Germania si care a primit e adevarat procent din salariu timp de 12-14 luni dar care mi-a zis ca angajatorul tb sa o primeasca si program redus si ca n-are voie conform legilor sa fie data afara pana face copilul 3 ani.
Chiar o s-o mai intreb o data de curiozitate sa ma asigur ca n-am inteles gresit.
Aaa..stiu ca si la voi locurile sunt pe numarate dar deosebirea e ca daca esti preocupat poti sa te inscrii pe liste inca de cand esti gravida. Aici daca te-ai duce ti-ar rade in fata si chiar daca ar accepta prin absurd careva sa te inscrii de-atunci pana ar ajunge copii sa mearga la propriu la cresa ar si uita complet de existenta ta si n-ar stii din ce oala sa te ia.
In fine nu conteaza chestiile astea dar ca la romani parca nicaieri n-am vazut peste noapte sa se schimbe lucrurile asa radical in defavoarea copiilor.
Si oricum eu as fi f fericita sa primesc limita aia maxima de 1800 euro. Din ei mi-as plati si rata la casa, as intretine si familia toata si am mai merge si in concediu si ne-am permite o gramada.
La noi preturile sunt ca la voi sau chiar mai mari dar salariile cu muult sub.
Nu stiu de ce de fiecare data cand vb cu cineva care locuieste in alta tara incearca sa arate ce oropsiti sunt si ei (de paraca am cersi ceva! nervos ) dar uita mereu sa compare costurile pe care le au si salariile cu ce avem noi de fapt.
In alte tari daca dintr-un salariu modest iti permiti sa traiesti si sa platesti si chirie aici pt multi e imposibil.
In fine indiferent cum e in alta parte nu conteaza, conteaza ca noua nu ni se ofera alternative. Nu mi-e teama sa ma intorc mai devreme la munca dar intoarcerea asta in loc sa ma ajute mai tare ma baga in necaz caci la gradi pana la 3 ani nu-l primesc si chiar si atunci cu spaga si rugaminti si pile iar bona majoritatea nu ne permitem. Varianta ar fi cresa...care nu prea exista.
In fine sunt prea multe de spus.
Eu personal nu ma panichez, nu ma dau cu capul de pereti ci astept sa vad ce se intampla si gandesc optimist ca intr-un fel sau altul o scoatem la capat.
Pt majoritatea asta e problema: perioada de pana la 3 ani caci apoi stim ca vor merge la gradi de bine de rau si se aranjeaza lucrurile dar pana la gradi nimeni nu-ti asigura aproape nimic caci se stie ca la capitolul crese stam cu mult mult mai rau decat la gradi. Numai in Bucuresti parca vreo 10000 de copii raman in fiecare an fara loc la gradi asa ca ce sa mai vb de cresa! nervos

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

19.11.2010 9:18     citat 

----------
biencut a scris:
Hmm...sincer imi cred prietena care locuieste in Germania
----------

Adica imi sugerezi "finut" ca mint, sau cum?prostit

[quote="biencut"]mi-a zis ca angajatorul tb sa o primeasca si program redus si ca n-are voie conform legilor sa fie data afara pana face copilul 3 ani. [/quote[]
Asta nu am spus ca nu-i asa, ci am spus ca da, dar dupa ce te intorci din CIC nu-l impiedica nimeni pe angajator sa te dea afara. Nu are de a face cu varsta copilului ci cu cat timp iti iei CIC (care poate fi luat maxim pana la 3 ani ai copilului). Tot asa am spus ca depinde de angajator, nu toti sunt obligati sa te ia cu program redus, ci depinde de angajator. E valabil doar pentru firmele cu 15 sau mai multi salariati, tot asa daca are motive importante nu trebuie sa te ia etc.

----------
biencut a scris:
Aaa..stiu ca si la voi locurile sunt pe numarate dar deosebirea e ca daca esti preocupat poti sa te inscrii pe liste inca de cand esti gravida.
----------

Degeaba te inscrii pe lista de cand esti gravida, daca vin dupa tine altii care din alte considerente au prioritate mai mare in a primi un loc. Sa nu mai spun ca atunci cand era Mona la cresa era un baiat care crestea fara tata (nu stiu daca erau despartiti parintii, in orice caz el statea doar cu mama lui), mama lui somera si in cautare de lucru, si dupa vreo 2 luni i-a spus mamei directoarea gradinitei ca incet ar trebui sa-si gaseasca de lucru, ca are alti parinti pe lista de asteptare care lucreaza si au nevoie de locul la cresa, si va trebui sa il dea afara pe baiatul ei daca mama nu-si gaseste serviciu. nervos Dar fara sa ai loc asigurat la cresa/gradi nu-ti da nimeni serviciu, asa ca ...

----------
biencut a scris:
Si oricum eu as fi f fericita sa primesc limita aia maxima de 1800 euro.
----------

Mda, pentru aia trebuie sa fi avut inainte salariu pe masura, am scris doar ca primesti 67% din salariu. Asa ca cine a castigat inainte doar 1500 euro primeste doar 1000 euro, nu 1800.

----------
biencut a scris:
Nu stiu de ce de fiecare data cand vb cu cineva care locuieste in alta tara incearca sa arate ce oropsiti sunt si ei (de paraca am cersi ceva! nervos ) dar uita mereu sa compare costurile pe care le au si salariile cu ce avem noi de fapt.
----------

Nu, nu ce oropsiti sunt ei, doar ca nu stiu nici eu de ce romanii cred ca in strainatate umbla cainii cu covrigi in coada.

----------
biencut a scris:
bona majoritatea nu ne permitem.
----------

Nici aici! Ar mai fi varianta "Tagesmutter", care insa are grija de 3-4-5 copii, si care si aia e mai scumpa decat cresa. Nici eu nu mi-am permis-o, cu sotul si cu mine amandoi cu salariu.

Si inca ceva: legislatia germana este astfel incat prin lege ai dreptul la un loc la gradinita de cand implineste copilul 3 ani. Dar ce iti asigura legea este un loc la gradinita pana la ora 12, asa ca gaseste tu intai serviciul ala unde poti sa termini asa incat sa-ti iei copilul de la gradinita la ora 12!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

19.11.2010 9:53     citat 

legat de subiect, parerea mea e ca la noi sunt conditii destul de favorabile pentru mame, chiar comparativ cu multe tari vest europene. La capitolul asta steam foarte bine.
Din pacate masurile luate in ultima vreme de guvern nu sunt coerente, parerea mea e ca sunt gandite cu picioarele sau deloc, se vor schimbari de la o zi la alta fara a lua in calcul toate situatiile si a genera alternative...ceea ce genreaza haos, panica...
Acum chiar nu stiu daca in alte tari tot asa se intampla in situatiile mai delicate, zvonuri, decizii, reveniri asupra deciziilor, joaca cu procentele sus-jos, legi votate din greseala cum s-a intamplat recent prostit
Zvonuri probabil sunt peste tot dar balbaiala ca aici n-am prea vazut nicaieri.
Si da, e adevarat ca nu umbla cainii cu covrigi in coada prin alte parti, am cateva cunostiinte apropiate care au plecat si s-au intors pe motivul asta...totusi unele lucruri nici nu se pot compara. Cum ar fi sistemul sanitar de exemplu.
La noi increderea in statul roman se apropie de limita minima...

In fine...nu mai am timp de scris...ca lucru bun in proiectul asta at fi limita de 400 ron, chiar cred ca e un aspect pozitiv.

sus

Denunta
mihiab

Copii

20.11.2010 9:13     citat 

Un lucru bun avem si noi 2 ani concediu crestere copil.
Cu siguranta asta mai lipsea in tara regandirea indemnizatiei pentru cresterea copilului in ideea alinierii la standardele internationale prostit .
Haos e bine spus ana_348 , iar balbaiala e epidemie zilele astea de ti-e mai mare jena sa-i vezi la tv seara socat socat .

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 4 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

20.11.2010 11:14     citat 

Limita de 400 ron nu exista. Exista o limita minima de 600 ron.
Ce are foarte bun e ca se acorda numai celor care au lucrat minim 12 luni inainte de nasterea copilului (sau au realizat venituri pentru care au platit impozit).
Oricum important e sa ramana procent din salariu; atata timp cat se contribuie cu procent din salariu mi se pare corect ca si indemnizatia sa fie la fel.
Ca perioada, cred ca sunt rare cazurile in care mamele cu venituri mari stau in cic mai mult de un an.

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.11.2010 11:36     citat 

ma refeream la stimulentul care creste de la 100 la 400, din graba i-am spus limita, din pacate probabil perioada pe care se va acorda va fi scurta.

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 11 ani, 3 luni

20.11.2010 7:08     citat 

sa ne numim <norocoase>? intrebare ca stam 2 ani acasa?cine stie ce legi mai fac astia
e adevarat ca e mai greu dincolo cu cresele,dar exista cat de cat solutii,sunt avantaje si dezavantaje,dar nu primiti lovituri sub centura ca aici,in fine e vb de legea de aici
ca o concluzie,chiar au creat haos

sus

Denunta
Drutza

Copii
Luluk: 11 ani, 11 luni

20.11.2010 8:50     citat 

Mai rau e k aceasta decizie(ma rog, presupusa deocamdata, dar daca le intra ceva in cap...) se suprapune cu cea de pensionare la 65 de ani
so...oha bunici, iar mamelor...la munca
asteptam si solutii, propuneri, tot din partea lor ...CE FACEM EFECTIV CU COPIII?????????

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 15 ani, 8 luni
Carina-Patricia: 12 ani, 9 luni

20.11.2010 10:22     citat 

Ce nu e clar? Stimuleaza astfel aparitia si dezvoltarea creselor particulare. Ca nu au parintii bani pentru crese private, asta e cu totul alta poveste si nu cred ca ii intereseaza. N-au decat mamicile sa stea acasa fara bani... Asa scapa si bugetul de "povara" atator indemnizatii si salarii de la buget. Stimuleaza creasterea procentului romilor ca restul populatiei nu prea se va mai incumeta sa faca copii.

In alta ordine de idei, sunt multe tari in care concediul de crestere a copilului nu e deloc avantajos pentru mamici si aceste sunt "obligate" sa se intoarca la munca imediat dupa postnatal. Eu stiu persoane care si-au dus din Romania parintii pentru ca dupa 6 saptamani au fost nevoite sa-si reia serviciul.

sus

Denunta
bursucitza

20.11.2010 10:31     citat 

petitie impotriva reducerii perioadei de concediu pentru cresterea copilului
... nu ca ar influenta in vreun fel hotararile alesilor nostrii trist

sus

Denunta
ana_348

Copii

20.11.2010 10:32     citat 

mda, si eu am o prietena in Dubai care exact asa a procedat desi e acolo cu acte ok de peste 10 ani. A deranjat-o tare aspectul acesta. Si mai am in Olanda, tot destul de repede s-a intors, dar acolo, cel putin in zona ei, sistemul era foarte bine pus la punct si aveai unde lasa apoi copilul, iar scoala incepea de pe la 4 ani...(eu asta nu prea am crezut-o initial, chiar m-am minunat, dar nu am verificat-o, asa ca daca o fi sau n-o fi asa nu stiu). Oricum dintre toate cunostiintele mele prin alte tari nu am auzit sa stea vreuna 2 ani acasa.

bursucita...eu nu prea cred in petitiile astea...desi balbaiala de la ultima micsorare a alocatiei m-a facut initial sa cred ca au contat cumva protestele, de-aia nu ne-am intors la 600 lei ci la 70%...acum cred ca adevarul a fost ca sunt ei varza si total incoerenti si inconsecventi.

Mi-amintesc cum a fost si cu TVa, dupa ce s-a marit aiurea si brusc dand multe mecanisme peste cap, a aparut presedintele sa zica ca e o greseala si se va reveni la TVA-ul vechi, si normal ca pana la urma nu s-a revenit...De-asta am asa un sentiment de nesiguranta ca se poate intampla orice, si chiar peste noapte trist.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: