· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon     
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

23.11.2010 9:30     citat 

si ce daca fetele care traiesc in strainatate o duc mai bine?
si ce daca copii lor cresc in conditii mai bune ca la noi?
si ce daca ....? si ce daca...?

asta e caracteristica noastra a romanilor....invidia si sa moara si capra vecinului. cand o sa ne lecuim de astea, o sa progresam

in aceasta "disputa" creata artificial, pot sa spun ca sunt de "partea" fetelor care traiesc in strainatate, pentru ca sunt sigura ca nici acolo nu e usor, si acolo se platesc taxe si impozite, etc., iar pentru greselile guvernatilor nostrii nu sunt ele vinovate.

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

23.11.2010 9:45     citat 

dar nu e o lupta ca sa iei partea cuiva! ochi peste cap mai intai de toate, ar trebui sa fim unite pentru ca suntem mame, apoi femei, apoi oameni!
stiu ca nu e bine afara, stiu ca cele care au plecat, nu au plecat de drag! s-au dus cu gandul la un trai mai bun!
nici situatia din tara nu e roz...deloc! as pleca si eu invartindu-ma...dar mie mi-e frica de necunoscut! nu am curaj! ma rog, nu stiu daca m-am facut inteleasa! concluzia este ca nu am nimic cu fetele din afara! ci doar cu politicienii din Romania! toata discutia mi-a lasat un gust amar! pacat! trist

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 9:48     citat 

----------
AdrianaSimion a scris:

invidia si sa moara si capra vecinului. cand o sa ne lecuim de astea, o sa progresam
----------

Chiar crezi asta? Pestele de la cap se impute. Asa pana nu se schimba ceva si acolo sus...

Iar referitor la strainataturi...Ideea e ca acolo "din ce vad" cum ne cum te descurci. Pe cand aici daca nu trag amandoi caii la caruta se duce de rapa. Adica am exemple clare de oameni care trag mata de coada pe-acolo in timp ce nevasta munceste si mai sunt si doi copii la mijloc si nu se moare de foame si nici nu se traieste in strada si asta de ani buni. La noi de-ai face asa ceva ar fi jale. Insa acolo cand vezi ca mai au si fiecare masina (chiar daca second) si altea alea fara sa fi avut parinti avuti si fara sa se rupa cu munca...ce poti crede? Ca si in situatii mai dificile cumva statul te ajuta, ca e mai bine ca in tara. Si in exemplul dat individul nu sta acasa de 1-2 luni ci munceste 1-3 luni pe ani (si nu va imaginati ca cine stie ce munca face care sa-i aduca venituri pt restul anului si restul le sta bine merci acasa in timp ce nevasta munceste. nervos
Eu personal nu invidiez pe nimeni si cum am mai spus nici in situatia data nu disper cu toate ca sunt pe - rau. Eu atat doream...stabilitate. Nu azi e laie maine balaie. Bun se doreste sa se stea decat pre/post natalul acasa... f bine! dar nu-mi schimba in mai rau pe nepusa masa sa n-am cum sa gasesc solutii.

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

23.11.2010 9:53     citat 

----------
biencut a scris:
----------
AdrianaSimion a scris:

invidia si sa moara si capra vecinului. cand o sa ne lecuim de astea, o sa progresam
----------

Chiar crezi asta? Pestele de la cap se impute. Asa pana nu se schimba ceva si acolo sus...
----------

DA, chiar cred asta pentru ca ne pierdem prea mult timp facand asta (mai ales plangande-ne de mila) si uitam de cele mai multe ori esenta.

iar aia cu pestele n-am inteles-o.....

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 10:01     citat 

Atunci poate de-asta nu progresam. Ca nu intelegem pe ce lume ne aflam si cum putem sa ne mobilizam sa iesim din...

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

23.11.2010 10:06     citat 

----------
biencut a scris:

Eu atat doream...stabilitate. Nu azi e laie maine balaie. Bun se doreste sa se stea decat pre/post natalul acasa... f bine! dar nu-mi schimba in mai rau pe nepusa masa sa n-am cum sa gasesc solutii.
----------

Biencut eu vad problema altfel: cresele de stat (ca cele particulare si bonele nu si le permit marea majoritate) acopera maxim 10% din necesar. Sa presupunem ca mai sunt 30% care au bunici la care pot apela acum, adica gata pensionati si sanatosi. O sa fiu iar optimista si o sa presupun ca 10% isi permit bona sau gradinita particulara. Asta inseamna ca 50% nu au cu cine lasa copilul de la un an! Oricum si de la doi ani era problematic dar de la un an...
Iar din banii "economisiti" nu mi-e greu, ci imposibil sa cred ca se vor construi crese!
Legea cererii si ofertei oricat ar functiona aici nu poate sa regleze prea mult situatia pentru ca si cresele particulare au niste costuri destul de mari si nu pot sa scada preturile la un nivel la care sa si le permita marea majoritate pentru ca ar functiona in pierdere. La fel gandeste si o bona, daca suma nu merita nu vine 10 ore sa aiba grija de un copil (8 ore ale mamei la servici + transport, asta fara ore suplimentare).
Singura parte buna e cea cu marirea stimulentului.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 10:17     citat 

DJ, stiu prea bine ca asa stau lucrurile tocmai de-asta ma supara deciziile lor. Nu poti spune stop si fuga la munca cand stii ca mii de copii efectiv n-au cu cine ramane acasa caci in alta parte oricum nu li se asigure unde sa mearga. Nu vorbim acum si de conditiile din crese! La gradi e alta situatia, cel putin la noi.
Da, e bine ca vor sa dea mai multi bani la reintoarcerea in campul muncii dar cine crezi ca sta cu copilul tau 10 ore pe cei 400 roni pe care tii da stimulent? In plus stimulentul sigur va fi dat decat mamelor care se intorc inainte de 1 an! Nu-i crezi in stare sa faca faza asta? Si ce imi garanteaza ca dupa cateva luni nu-mi taie si stimulentul?
Vezi? Asta e problema caci dupa ce ca nu asigura copiilor locuri in crese/gradi chiar si cu plata (dar acum nu ca la particular caci asa duceam copilul din start acolo) nici nu ai certitudinea ca nu vor mai umbla iar la ce propun acum.
Si apropo de plata gradi...Eu oricum pt Bia la gradi de stat platesc 350 roni pe luna! nervos

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

23.11.2010 10:25     citat 

----------
biencut a scris:
Si apropo de plata gradi...Eu oricum pt Bia la gradi de stat platesc 350 roni pe luna! nervos
----------

Wow, la gradi de stat platesti atat de mult???
Si eu am copilul la gradi de stat, dar nu platesc absolut nimic, platesc doar mancarea si lectiile de engleza si dans. Care nu sunt obligatorii, le facem pentru ca noi am ales sa le facem.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 10:55     citat 

Somno, da la stat. Noi cred ca avem cea mai scumpa norma de hrana. 12 roni pe zi. Apoi in banii aia intra si enegleza si calculatorul. trist E alegerea mea dar oricum la engleza merge toata grupa asa ca mi s-a sugerat ca tb sa mearga si ea (nu ca nu as fi dat-o caci eu ma gandesc ca investesc in viitorul ei chiar daca pe mine ma arde tare la buzunar).
Mama lucreaza in invatamant si mi-a spus ca 2 obtionale tb sa faca oricum cu ei educatoarele dar vad ca tot mai mult se prefera varianta cu plata. Ma gandesc ca e convenabil pt educatoare sa plece copii sa faca optionale sa mai aibe timp de respiro in loc sa faca ele. trist Poate ca e o rautate si nu cunosc bine situatia dar as fi preferat sa faca cu ele sa nu mai fiu nevoita sa dau bani la alte doamne care se perinda pe acolo (caci partea rea e ca si mereu se schimba profesorii astia). Oricum chitanta nu mi se taie pe banii aia...
Aaa...si am gresit platesc cu 15 roni mai mult de cat am zis pt ca mai dam 15 roni pe luna pt paza (statul a decis ca nu trebuiesc protejati copiii si bunurile si au concediat paznicii) si la vreo 3 luni inca vreo 10-20 roni sa vina o firma sa ne faca curat ca lumea caci tot asa s-a decis ca nu avem nevoie de asa multe ingrijitoare si le-au concediat, iar cele ramase oricum nu au tragere de inima si chiar le depaseste asa volum mare de munca caci sunt 2 la 3 clase, asa ca trebuie tot noi parintii sa platim pt curatenie daca vrem copiii nostrii sa traiasca in niste conditii cat de cat civilizate.
Ma consolez doar cu gandul ca am nimerit la niste educatoare bune, dedicate meseriei caci altfel mai bine o tineam acasa.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 3 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

23.11.2010 11:31     citat 

Biencut e foarte mult pentru astfel de conditii. Si nu vreau sa iau in calcul cat de "usor" ati gasit loc.

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 4 luni
Luca: 12 ani

23.11.2010 11:36     citat 

si noi platim cam tot atat la gradi-12ron mancarea pe zi+15ron igiena (!!!???)+ 30 engleza...plus fond de clasa, fond de gradinita, petreceri si cadouri de sarbatori+rechizite si caiete speciale de inca 2-300ron!!! dar oricum e mai ieftin ca la particulara asa ca facem ciocul mic scot limba
cat depre programul statului de stimulare a natalitatii...au intins-o si ei cat au putut si acum dau din colt in colt si sughit din ce in ce mai tare...ceea ce se intampla in orice alt domeniu pe aici pe plaiurile mioritice...cine vrea si poate sa joace nemteste sa mearga acolo- dar caini cu covrigi in coada nu alearga nici pe acolo!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 1:34     citat 

Alea pt igiena nu le-am mai pus caci le aducem noi in fiecare luna. Desigur ca tot dam bani pe ele dar nu le-am mai socotit. De cadoul de sarbatori in bani la doamne, de bani pt rechizite 200 roni, etc nici nu mai vorbim, plus alte si alte minuni. Pai sa ai 2 copii la gradi e jale! nervos

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 4 luni
Luca: 12 ani

23.11.2010 9:55     citat 

nu ma incuraja Biencut- de la anu' il duc si pe cel mic! foarte fericit
si apropos de cadouri- mie deja mi-au pomenit de Mos Craciun!

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 3 luni

23.11.2010 10:37     citat 

iaca ceva ce in strainatate nu ai sa pomenesti... eu cel putin nu am vazut... ma refer la cadourile doamnelor... sau flori... sau mici atentii pe unde te duci, ca e asistenta, ca e docotor, ca e vanzatoarea de la alimentara (puteti sa credeti ca unde am locuit in tara se dadeau atentii vanzatoarelor de la alimentara ca sa iit puna ceva mai bun?)
aici cand se incepe sau termina scoala, nu se duc flori. nici la sarbatori... niciodata. am vazut doar ca atunci cand e ziua copilului de nastere se duce o cutie/platou de ceva bomboabe/prajituri/biscuiti si mamele cumpara o cutie de ferrero rocher pentru doamna. atat.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

23.11.2010 11:15     citat 

----------
mookie a scris:
nu ma incuraja Biencut- de la anu' il duc si pe cel mic! rad
si apropos de cadouri- mie deja mi-au pomenit de Mos Craciun!
----------

Pai e bine ca doar ti-au pomenit caci la noi deja se strang banii! Si nu ca sa se ia o atentie ci sa le dea chiar bani si eventual mai devreme sa aibe timp si sa-i cheltuie. prostit
Cat despre al doilea...Si eu voi prinde un an cu amandoi in gradi. Oricum nu e nici o consolare nici apoi cand intra fata la scoala caci tb platit after school-ul caci altfel n-am nici o sansa sa muncesc cat de cat si sa-i lasi singuri sa vina...In nici un caz! Cu toate ca nu locuiesc intr-un cartier rau famat si aici la cateva blocuri de mine pe o fata de 11 ani a facut-o bucati, apoi am citit despre nu stiu ce violator ce a fost eliberat care sta tot pe langa mine. surprins trist
Dar am deviat. Idea e ca cheltuiala voi avea pana imi vor iesi peri albi. Si acum nu ma refer la mancare, haine, chestii normale. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: