· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor 1 ian 2011 CIC-ul se va acorda 1 an sau 2 ani cu plafon     
mookie

Copii
Maia: 14 ani, 4 luni
Luca: 12 ani

24.11.2010 2:28     citat 

e clar ca pe masura ce cresc au tot mai multe nevoi si vom cheltui tot mai mult- macar la nceput era bine sa primim sprijin!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

30.11.2010 9:51     citat 

Am auzit aseara ca deja s-au hotarat. Adica indemnizatia ramane redusa cu 15% iar CIC se reduce la jumatate. Ceea ce n-am inteles clar sau nu sunt sigura efaptul ca se refera la cele care urmeaza sa intre in CIC nu? Ma refer la durata CIC-ului...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

30.11.2010 11:51     citat 

biencut eu am inteles ca legea se aplica pentru cele care urmeaza a intra in CIC....

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 4 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

30.11.2010 1:36     citat 

----------
biencut a scris:
Am auzit aseara ca deja s-au hotarat. Adica indemnizatia ramane redusa cu 15% iar CIC se reduce la jumatate. Ceea ce n-am inteles clar sau nu sunt sigura efaptul ca se refera la cele care urmeaza sa intre in CIC nu? Ma refer la durata CIC-ului...
----------

Adica lovitura dubla!

Groaznic.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 1 luna
MICA: 9 ani, 9 luni

03.12.2010 3:39     citat 

Eu chiar am urmarit la tv aseara si erau...5 variante. Nu am retinut decat valorile: 8, 10 sau 15 mil si clar reducerea perioadei la 1 an.
Rusinos... trist

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 4 luni
Ida Maria: 9 ani, 11 luni

03.12.2010 3:54     citat 

Pe 8 decembrie la ora 11 mamicile vor sa protesteze ceea ce mi se pare corect.
Sa creeze intai alternative si dupa aceea sa scurteze cic.

sus

Denunta
admin

06.12.2010 8:46     citat 

Pentru cei care au indemnizatia pentru copil in derulare durata concediului ramane de 2 ani cu valoare minima 600 lei. Din 2011 indemnizatia se acorda doar un an

Premierul Emil Boc a anuntat luni seara masurile adoptate de Guvern in privinta indemnizatiilor de crestere a copiilor: Pentru cei care au indemnizatia pentru copil in derulare durata concediului ramane de 2 ani iar valoarea ramane aceeasi: minim 600, maxim 3400. Astfel niciun beneficiar actual nu va fi afectat, a subliniat Boc. In schimb, de la anul viitor durata concediului va fi de un an, valoarea indemnizatiei ramane aceeasi, dar se adauga o prima de reintoarcere la munca in valoare de 500 lei pe luna.

Viitoarele mame vor putea sta si in al doilea an in concediu de crestere a copilului, dar fara plata, si vor beneficia de o prima de 500 lei daca se intorc la munca oricand in perioada celui de-al doilea an in care pot opta pentru acest concediu neplatit.

Modificarile au fost decise, luni, de Guvern, prin ordonanta de urgenta.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.12.2010 9:50     citat 

Ce data se ia in calcul pt aplicarea noii legi:
- data nasterii sa fie dupa 1 ian 2011
SAU
- data intrarii in CIC sa fie dupa 1 ian 2011 (adica si mamele ce au nascut dupa 120 nov 2010)???

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

06.12.2010 9:55     citat 

----------
dodosasha a scris:
Ce data se ia in calcul pt aplicarea noii legi:
- data nasterii sa fie dupa 1 ian 2011
SAU
- data intrarii in CIC sa fie dupa 1 ian 2011 (adica si mamele ce au nascut dupa 18/19 nov 2010???
----------

Nu au precizat, inca.
Se pare insa ca e vorba de data intrarii in CIC daca ar fi sa ne uitam la ordonantele anterioare.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.12.2010 10:30     citat 

Exprimarea lui Boc lasa loc la speculatii.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-810...-19-00.htm

http://www.realitatea.net/guvernul-redu...79994.html

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 11 ani

06.12.2010 10:51     citat 

Mda, de data asta am scapat... pacat ca n-am emoticon pentru phiuuuu ochi peste cap
Dar oare peste 2 luni la ce se vor gandi ca sa ne ofileasca noua zilele? Vor dori sa reduca CIC-ul la 6 luni, sa scada alocatia cu 50 lei si mai ce? Ca doar cine se gandea ca dupa reducerea din vara a cuantumului indemnizatiei, mai"umbla" cineva dupa nici jumatate de an la CIC si indemnizatii? trist

Doamne, ce imagini imi veneau in minte cum ca ma duc la cresa (singura cresa din oras!) si acolo puhoi de femei cu pruncii in brate si nu gasesc loc pentru Ayan... socat

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.12.2010 11:04     citat 

----------
D3lia a scris:

Doamne, ce imagini imi veneau in minte cum ca ma duc la cresa (singura cresa din oras!) si acolo puhoi de femei cu pruncii in brate si nu gasesc loc pentru Ayan... socat [/color]
----------

Las' ca-mi vin mie imaginile ... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
anka-mario

Copii
mario florin: 13 ani, 4 luni
Sara Maria: 10 ani

07.12.2010 9:56     citat 

Sal
Eu am nascut pe 19.11.2010, ma incadrez pentru 2 ani sau intru in cel cu 1 an, pentru ca eu sunt la limita, trebuie sa imi depun dosarul la 1 ian. pt ca fac cele 42 de zile pe 31 decembrie.
Nu stiu, m-au zapacit astia, pentru 1 zi sa nu intru cred ca as muri, ce fac eu cu fetita mea de la 1 an?........ plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
admin

07.12.2010 12:03     citat 

http://www.gov.ro/decizii-privind-conce...11248.html

Declaratia oficiala de pe site-ul guvernului.

----------
citat:
Premierul Emil Boc a declarat că noile reglementări se vor aplica începând din anul 2011, astfel încât pentru copiii născuţi după 1 ianuarie 2011 să se beneficieze de concediu pentru îngrijirea copiilor de până la un an şi de o indemnizaţie cu o valoare cuprinsă între 600 şi 3400 lei. După expirarea anului în care părintele beneficiază de acest tip de concediu, există posibilitatea de a solicita concediu fără plată în intervalul de până la 24 de luni de la naşterea copilului. De asemenea, statul va acorda părintelui o primă de reîntoarcere la muncă de 500 de lei oricând, în intervalul de 24 de luni.
----------

Din aceasta s-ar trage concluzia ca va fi luata in considerare data nasterii copilului si ca acel stimulent va fi acordat doar o data.
Sau ma insel?

sus

Denunta
ralu_lidia

Copii
Alex, minunea noastra: 9 ani, 7 luni

07.12.2010 1:06     citat 

S-a specificat clar in nenumarate randuri ca aceasta prima se va acorda lunar.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: